Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (9)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:


Virgi tot am vrut sa te intreb. Tu cu ce l-ai tuns pe Lucas?
Ca ma tenteaza si pe mine operatiunea. Lui Mihnea i s-a rarit ff tare parul si ii cade intr-o veselie. E in permanenta plin pe hainute si in patut, unde doarme.
As vrea sa-l tund la 0.

Mergem sa papam piureul de legume, sper sa mai apareti pana atunci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea_Deeutza spune:

Neata si ptr cafeluta buna!

Am sunat ieri la dr de fam ptr vaccinul de 4 luni si am aflat ca vaccinul este si e gratis cum naiba?! Ne-a programat vineri la 9.

Baiatul meu a dormit de aseara de la 11 pana azi dimineata la 10. Eu m-am trezit la 4 ca de obicei, dar el dormea bustean, asa ca m-am bagat din nou la somn.

Elly e scump, dulce si fff simpatic Mihnea

joana imi pare rau ca e constipat, dragul de el, de Cristian bineinteles , nu ma pricep sa te sfatuiesc cumva, dar sper sa se regleze tranzitul cat mai rapid.

Iar cu plansul, al meu nu prea plange, dar daca plange incerc sa-l schimb, sa-l mai dezbrc/imbrac, sau sa-l plimb prin casa ca de obicei cam asta e motivul, plictiseala.

Pupam fetili si baietii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cuchilici spune:

Hello girls! N-am mai intrat de un car de ani sa scriu ceva, dar v-am mai citit. Sper ca ma mai primiti

Of of cu dintisorii astia, alta distractie...dar trecem noi si peste asta

Andra cum te mai simti? ce mai face operatia? Esti super tare ca ai reusit sa slabesti atat de mult, sunt convinsa ca arati foarte bine si sa nu lasi pe nimeni sa te faca sa crezi altfel

Ellyshor, draga mea dar Baby Boom al nostru e un baietel voinic tare (am vazut pozele si ce frumos sta el in fundulet si pe burtica).

Elena_gd sper sa se linisteasca bebe Eric cat mai9 curand cu durerile de burtica. Iar marsupiul pus pe facebook este bestial. Spune-mi te rog despre el, pret, de unde cum cat

Ionelu si Anca fetitele sunt niste papusele vii. Ma inscriu cu bebe Vlad in competitie Vladut le va fermeca cu ochisorii albastri si obrajorii bucalati Ce sa mai zic si de Iulica noastra draga (de Anitta) care e o frumoasa. O sa franga multe inimi.

Apropos de obrajori bucalati, fii-miu are 7.8 kg si maine face 4 luni. aaaaa LA MULTI ANI bebe Robin

Ce sa mai, toti bebelusii odiseei noastre sunt minunati, Deea e clar ca bebe Octavian iti seamana leit, Tigruta nu te descuraja, chiar daca acum vrea sa-i faca "poc" sa vezi ce o sa se iubeasca si o sa se ajute ei mai incolo :), Virgi eu nu stiu cum de mai poti, felicitari pt dintisor si sanatate Ioanei, Albinutza bebetele tau e fotomodel deja, Eva felicitari pentru botez si casa de piatra , Aever sa stii ca si Mihaita e rupta bucatica din tine, confirm si eu Nu vreau sa uit pe nimeni, promit ca incerc sa intru sa va scriu mai des. Sunt tare agitata cu mobilatul casei si diverse probleme.

Am avut si noi botezul pe 15 Septembrie. Au fost 30 de invitati, familie si prieteni apropiati si a iesit tare frumos. La sfarsitul saptamanii o sa am pozele si le postez.

Si sa va zic cate ceva si despre noi. Eu inca rezist pe baricade cu tzatzi la inaintare. Dar Vladut al meu mananca ca un peste gup (pana nu mai poate :P ) De ex ieri mancat la ora 12 un biberon muls cu 180ml la ora 13.30 mancat la san (Dumnezeu stie cat, dar destul oricum), mancat iar la 15.30 zic eu iar vreo 100ml. Apoi la 18.00 iar la san, iar o groaza. Pe mine ma sperie ca mananca asa mult, sa n-aiba copilul ceva de n-are limita asa, cand aud cat mananca ai vostri... Eu ii dau la cerere, las copilu in pace ce sa-i fac, sa-l bag la dieta? Cat despre dieta, eu n-am mai slabit deloc, mi-e frica sa nu scada lactatia daca tin vreo dieta ca sunt rea de foame. Dar de la 6 luni incolo tre sa fac ceva ca nu se mai poate

Corina, mami de Vlad Alexandru (26.05.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:


Deea ohooooo...a dormit aproape 12 ore?! Esti sefa!!! :)))))
Noi inca mancam noaptea, la 3-4 incepe foiala si suptul degetelor.
Desi am fost "sfatuita" in stanga si in dreapta sa nu-i mai dau noaptea, ca deja "e baiat mare"...eu nu pot sa-l las asa si sa-i dau ceai ca sa-i umplu burta, pana nu mai cere deloc.
Cat va cere, eu ii dau o masa si noaptea, cel putin pana la 9 luni.

Chuchi ce grasunei sunteti!
Foooarte bine! Da-i inainte cu tzitziloanca, si chiar daca ti-e greu da-i sa pape cat vrea el, nu exista ca mananca prea mult. Fiecare copil simte cat ii trebuie.
Felicitari pentru crestinare! Sa fiti sanatosi si fericiti mereu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Buna fetele!
Eric doarme un pic in caruta si eu mananc rapid ca sigur nu mai dureaza mai mult de 10 min, sunt extenuata.
Gyan eu ii pun caciulita doar dupa baitza, adica cam de 2 ori pe saptamana, in rest la noi e cald in casa, am deschis caloriferele de vreo saptamana ca imi era mie frig, deci si lui. Eu ma simt bine la 24 de grade.
Cuchi felicitari pentru grasunel, papa, nu se incurca! Carrier-ul e marca Babybjorn, dar nu cred ca se gaseste in Romania, eu l-am luat de aici cu echivalentul a 550 ron. E scump tare, dar are suport pt toata coloana celui care il cara pe bebe si e f usor de pus si scos bebe din el, are doar ceva similar cu 2 agrafe in laterale si un fel de butoni pt partea superioara. Uite link-ul:
www.mamaija.pl/babybjorn-miracle-nosidelko-biodrowe,d2041.html" target="_blank">http://www.mamaija.pl/babybjorn-miracle-nosidelko-biodrowe,d2041.html
Eric tot urlacios este, tot are gaze si se strange de burta mereu si da afara lapte si branzica si papa doar cate 100 ml. Ii dau de duminica probiotocul nou cu Lactobacilus Rhamnosus si nu vad efecte, daca dupa 7-10 zile tot asa motoreta e, il trec pe Protectis. Ma gandesc serios sa nu cumva sa aiba vreo intoleranta sau alergie de are atatea gaze, dar totusi ma gandesc ca ar fi avut si ceva eruptii cutanate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

La cat mai multe lunite bebelusilor scumpi Robin si Rares!
Am vazut pozele de pe picassa, superbe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aever spune:

Noi am fost plecati azi prin oras cu tati sa rezolvam niste chestii pe la administratii financiare si case de asigurari(cate 2 bucati din fiecare institutie). Am plecat de acasa la 9:30 si ne-am intors la 14:30...Eu cel putin sunt cam lesinata.
Trebuie sa fiu sincera sa spun ca nu-mi place marsupiul Elenei, BabyBjornul ala pentru ca nu respecta niste principii pentru sanatatea copilului. Dar fiecare face cum crede.
Fug ca plange

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Da Aever, mi-a zis si Tigruta, eu m-am dus la magazin si dintre toate pe asta mi l-a recomandat. E si singurul in care bebe sta fara sa protesteze si mai ales, ce era mai important , fara sa verse.
M-am intristat, acum ma vad fara solutii in fata urletelor si varsaturilor lui .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tigruta spune:

Elena te rog nu fi descurjata, sincer nu am vrut sa te supar hai rabdare iti doresc..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:

Citat:
citat din mesajul lui elena_gd

Da Aever, mi-a zis si Tigruta, eu m-am dus la magazin si dintre toate pe asta mi l-a recomandat. E si singurul in care bebe sta fara sa protesteze si mai ales, ce era mai important , fara sa verse.
M-am intristat, acum ma vad fara solutii in fata urletelor si varsaturilor lui .


Elena, mamica fericita si implinita de BebstERIC 8 Iunie 2012


Offf, Elena, iubita mea, nu te intrista.
Intr-adevar, nu e cel mai fericit marsupiu...stii tu povestea cu piciorusele in M ca sa nu fie solicitat soldul, pt prevenirea displaziei de sold, etc. Am mai discutat noi pe aici.
O Manduca ai incercat?
Eu sunt convinsa ca lui Eric i-ar placea. Sa-ti spun ceva, mie cand mi-a venit Mei Tai-ul, am primit si un mail cu instructiuni de folosire si de pastrare si spalare.
In fine, ideea e ca acolo era specificat ca inainte sa-l pun prima data in el, bebe sa fie dormit, sschimbat, mancat...intr-un cuvant...fericit! Ca sa asocieze purtatul in Mei Tai cu o stare de bine.
Exact asa am facut, iar acum noi suntem pur si simplu indragostiti de el, amandoi!
Adoarme instant in el, il simt doar cum se cuibareste la pieptul meu, ii dau suzi, iar cu o mana il mangai pe obraz si il legan usor...imediat adoarme.
Cand e treaz se uita in stanga si in dreapta, analizeaza tot si dc nu-i convine ceva(niste faruri prea puternice, un om prea inalt :P(da, da...ni s-a intamplat asta pt ca eu sunt o piticanie si automat si el e un pigmeu purtat de mine))...imediat isi ascunde nasucul la pieptul meu.
Eu am mai vorbit si despre purtatul copiilor cu fata spre exterior. Este o pozitie care ii solicita foarte mult. E normal ca ei vor sa vada tot, sa se uite atent, sa descopere...dar pot face asta foarte bine de la sanul mamei, te asigur.
Ma gandesc, nu ai putea sa schimbi marsupiul cu o manduca? Intreb, nu stiu dc e posibil.

Stiu ca esti foarte ingrijorata de varsaturile micutului Eric, si e si normal, mai ales ca el e intr-una agitat si nervos saracutul pt ca nu se simte bine la stomacel. Si esti si epuizata pt ca trebuie sa stai mereu cu el in brate, ca sa nu se agite si sa nu verse. Offf, chiar imi pare tare rau ca nu te pot ajuta cumva, cred ca ti-e ff greu singurica.
Acum, referitor la marsupiu, daca tot l-ai cumparat si nu-l mai poti schimba, incearca, cel putin, sa-l folosesti doar in situatii critice, cand nu mai poti si esti ff obosita.


Mergi la inceput