Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (9)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns josefine spune:

Acelasi centru de joaca il avem si noi, Aever:) Ii place, e tare bucuroasa si o tine ocupata vreo 10 minute:)
Azi mergem la vizita de 4 luni, plus vaccinuri. Presimt ca iar o sa aman un vaccin, ca nu vreau asa multe intepaturi. Sper sa trecem repede peste. Va scriu cand ma intorc cum stam:)

Ce precoci sunt cu intorsul pe spate/fata. Noi cred ca mai avem de asteptat, abia stanga-dreapta:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Aever imi plac tare mult botoseii, nu stiam ca sunt speciali pt mers de-a busilea.
Fetelor la mine bb e pasionat de tv, laptop, telefon, pot sa cant eu si sa fac orice ca nici nu ma baga in seama:((( L-am lasat sa se uite cat suge, ca altfel nu manca si acum s-ar uita non-stop.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela77a spune:

Anitta, asta sper si eu, ca duphaston-ul sa fi fost prescris doar in scopul de a ma ajuta sa raman insarcinata si nu in scopurile despre care am citit in prospect si pe net, de m-a luat cu dureri de cap. multumesc pentru sfaturi .

Ellyshor, exact ce spui tu ma ingrijoreaza si pe mine, dar acum, dupa ce am mai digerat informatiile si a mai trecut timpul, am primit si incurajarile voastre, sper sa fie doar dereglarea hormonala, ca eu zic ca sunt dupa ciclu, dar practic, la mine ciclu tine intr-una de pe 3 pana in prezent. bine fluxul mare a fost doar 4 zile 8-12, in rest doar asa, cat sa nu fiu curata, scurgeri usoare.

Virgi, da mama, pai ce sa fac si eu, daca am prea mult timp liber... crosetez prostii :D. Seara frumoasa azi la Iasi si sa te incarci cu energie pozitiva pentru o perioada lunga lunga lunga

pupicesc fetele si ma bucur cand citesc mici realizari, cu pasi mici se fac bebicii mari, frumosi si sanatosi!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Mirela nu te speria de Duphaston, mie imi daduse doctorita sa iau 3 luni ca sa mi se regleze ciclul, nu te gandi la nimic rau. Endometrul si eu spun ca e un pic cam gros si ar trebui urmarit cum se comporta dupa tratament.
Doamne ajuta sa te vedem cu bebic la purtator cat mai curand.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joana2672001 spune:

Mirela, subscriu la ce ti au spus fetele. Dupfaston eu am luat tot reglarea mentrei iar in a doua luna te trat am ramas insarcinata. Asa ca hai cu bebe:D

Dragelor nu mai stiu daca v am spus ca a facut astazi Cristian, dragu de el, cacutza singur. Doamne ce bucurie.
Maine ii dau suc de mrovovel cu para sa vedem daca incet incet se regleaza cu tranzitul.

Astazi la masa de pranz cu supitza a fost un adevart spectacol. Eu ii dadeam cu lingurita el lua apoi repede isi baga degetul in gura. Ufff a fost un chin, ba cu linguritza apoi iar degetul apoi i am dat si cu biberonul daca l am vazut ca vrea sa suga. Sper sa nu se obisnuiasca la biberon dar ma gandesc ca peste cateva luni o sa ii fie mai usor cu linguritza doar si nici nu o sa se mai plictiseasca repede. Sper na:))))

Ma bucur ca ii palce sa pape, nu refuza chiar deschide guritza si ma certa daca nu ma grabesc:))) Este un mancacios:))

Astazi a papat cam 80 ml si apoi in max o ora a vrut tatzica asa ca i am dat normal, parca a mancat mai mult si mai cu pofta , :)))))))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea_Deeutza spune:

Buna noaptea gagici cu pitici!

Las cafea strong ptr dimineata sa incepeti weekendul in forta

Multumesc ptr complimente, machiajul face minuni, chiar nu sunt o frumusete.

Fusei si eu la targ azi, defapt ieri, pe o mare ploaie si luai cate ceva ptr pici.
Salteluta de joaca am vrut sa iau dar m-am razgandit cand am vazut preturile, la fel si cu sacul de dormit. M-am razgandit ptr ca am gasit saci de dormit la ikea muuult mai ieftini, iar pe salteluta cred ca dau bani multi degeaba, Octavian nu pare fascinat de stat pe spate, el vrea in fund, in picioare...
I-am cumparat 3 jucarii super frumoase care canta, fosnesc, vibreaza etc si ce credeti? a fost mai interesat de servetelul care-l tineam eu in mana sa-i sterg balutele decat de jucarii :))) ii placea cum fosnea cred :) Copil zbanghiu ce am si eu, defapt asa mama, asa fiu mi-a povestit mama ca eu ma jucam cu borcane, iar jucariile zaceau in sac in debara
Am mai luat farfuriuta cu ventuza si lingurite de la vitalbaby, o perie cu lana si piaptan si o cana cu 3 compartimente ptr lp de la nuvita, clips ptr suzete, doar un hanorac de imbracat ptr ca altceva sa-mi placa nu am gasit, 3 jucarii si cam atat. Scaun de masa am de la ikea si mi se pare de ajuns de bun, am mai cautat un scaun ptr masina, dar nu ne-am hotarat la unul ptr ca ce mi-a placut era cam 960 ron si e cam mult ptr bugetuul actual.

Acum va intreb ca poate stiti, mai ales fetele care mai au un copilas acasa. Laptele s-a oprit de tot, nu mai curge nimic nici la pompa nici la muls manual, in schimb ma dor sanii, defapt mai mult ma jeneaza ceva pe acolo, ca o durere. Trebuie sa iau ceva pastile ptr curatarea canalelor? Intreb ptr ca am citit ceva odata despre asta dar nu-mi mai amintesc exact.

Azi suntem in 22, pe 30 implineste Octavian 4 luni. Ar trebui sa ma agit de acum ptr vaccin, sau o sa-l gasesc si problema era doar in afara Bucurestiului?

Fetelor, copii vostri, cei pe lp, cati ml papa la o masa? Octavian a inceput sa vrea mai mult de 200ml, adica 180ml apa+6 cupe lp ies 200ml si nu-i mai ajung. Sa-i fac mai mult sau nu? Inca nu am ajuns la pediatru sa intreb si oricum ma enerveaza rau tanti dr.

Va pup si sa avem un weekend linistit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Deea imi pare tare rau ca s-a oprit lapticul, dar asta e, mergi inainte, important e sa fie Octavian fericit si satul.
Eu ieri m-am suparat tare pe al meu sot ca a ajuns la 7 seara acasa si a uitat complet de aniversare sau nu a vrut sa acorde atentie subiectului. Eu il inteleg ca are f multe pe cap si munceste aproape non-stop pe 5 fuse orare si cand vine i-l pun pe bb in brate ca eu deja sunt terminata de spate, dar as vrea sa isi aminteasca mai des ca totusi suntem si iubiti. El tot asteapta sa creasca bb si sa se joace si sa doarma linistit sa putem sa facem si noi cate ceva pe langa el, dar se pare ca mai dureaza ceva vreme pana se da alintatul mic pe brazda.
In consecin#539;#259;, astazi nu prea am avut lapte si Eric a facut ditamai criza de urlat de se inrosise tot si pana nu i-am dat biberon cu LP nu s-a linistit. Dupa 100 ml de LP la 8 seara a dormit linistit pana la 2:45 cand l-am pus eu la tzatza ca m-am trezit de durere cu sanii pietroi. A inceput sa se sature din ce in ce mai rar si sa ceara tzatza la 2 ore plus ca il chinuie rau pe langa gaze un reflux. Abia m#259; pot juca cu el ca una doua varsa indiferent de cat timp a trecut de la masa.
Mi-am zis si eu oful asa ca m#259; bag iar la somn.
Noapte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Buna dimineata! ce matinale sunteti, fetelor!
Deea, eu n-am luat nimic cand mi s-a oprit laptele. M sugea din ce in ce mai putin, ca Octavian, la un moment dat sugea numai dimineata putin, apoi la doua zile dimineata, apoi gata. Si gata a fost. Dar nici n-am mai incercat cu pompa, cu mana, cu nimic. La dus, daca strangeam, cate o picatura tot mai curgea, multa vreme a curs asa. Dar sanii nu m-au durut. Nu stiu ce sa-ti zic mai mult.
Daca vrea mai mult sa manance, da-i mai mult. Pune 7 masuri. Dar pe cutie nu scrie cat ar fi in regula sa manance la vasrta asta? Tin minte ca eu ii dadeam NAN si pe cutie scria ca ar trebui sa manance mult mai mult decat manca el de fapt. Poate Octavian ar manca mai mult, dar mai rar, ia vezi cum e. Nu da afara lapte, nu?
Elena, si Iulia regurgiteaza mult lapte indiferent cat timp a trecut de la masa, regurgiteaza chiar si cand ii e foame (deci mai are lapte in stomac). Nu stiu de unde atata. Probabil suge foarte mult ca si cantitate, eu n-am cantarit-o niciodata inainte si dupa masa. Si nici nu stiu in ce pozitie sa o mai tin sa nu dea lapticul afara. Am observat ca in prima parte a zilei e mai bine, dar dupa ora 16, cand e mai agitata, scoate o multime de lapte. Ma bucur ca ia in greutate si ma si mir. Chiar daca sta intinsa, chiar daca e pe plan inclinat, chiar de o tin in brate, e aceeasi situatie. Ba uneori tinutul in brate in picioare o face sa fie mai agitata si sa scoata laptele. Mi-e ciuda pe lapticul bun care sa duce aiurea, pe hainele noastre si pe jos si ma bucur ca inca produc suficient. Uitam sa-ti spun, si iulia suge des, chiar si la o ora, maxim la 3 ore. Doar noaptea se intampla sa treaca uneori 4 ore. Uneori doar.
5 fuse orare? Ce mult, sotul meu doar cand ajunge in Portugalia are 3. Il inteleg si pe el, te inteleg si pe tine. Iulia din fericire nu mai e asa plangacioasa, mai ales de cand cu protectis-ul. Poate mai faci si tu o incercare cu el, poate n-a fost decat o coincidenta neplacuta constipatia lui exact in perioada aia.
Voi aveti balansoar electric? S-a oferit o ocazie sa cumpar si nu stiu daca e util sau nu. Adorm copiii acolo? Se linistesc? Ce ma sfatuiti? Nu e vorba de bani, e vorba doar sa nu ajunga sa imi mai umple casa un obiect pe care sa nu-l folosim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns albinuta83 spune:

Neata! Am dormit si eu si fi-miu pana la ora asta..cu pauza de la 4-5.20 azi -dimineata cand a mancat si a a vut chef de joaca.

Elena, chamomilla de la Boiron e safe pt bebe, m-am interesat in mai multe locuri. Noi i-am dat CH15 pt ca nu am gasit noaptea CH9 si s-a linistit. Aseara i-am pus pe gingie si putin Pansoral pt copii si a dormit ok, fara sa mai bage mainile in gura.

Deea, eu cand am oprit laptele nu am luat nimic. Endocrinologul m-a sfatuit asa, insa mi-a spus ca dureaza cam doua saptamani pana n-o sa mai simt intepaturi in sani.
Cat despre cantitatea de LP, Rares papa 150 ml la o masa, la 3-4 ore si noaptea doar o data.

Anitta, al meu si acum da laptele afara, mai ales daca se agita dupa ce a papat. Noaptea pt ca e linistit si adoarme cu bibe in gura nu se intampla asta.
Zilele trecute, pt ca a stat numai cu degetele in gura a scos lapte dupa fiecare masa, destul de mult.
Pediatrul ne spunea ca ei dau afara surplusul.

Trimit ca tb sa-i dau sa pape!





mami implinita de Rares-Iustin

Mutatia MTHFR C677T homozigota- tratament cu Clexane 0.4, Cetebe, Magnerot si Folowise.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tigruta spune:

Neatza mamici suntem si noi pe aici dar fara chef de scris..
Sunt singura cu amandoi de joi si a mao fost si vremea asta ca a trebuit sa stau in casa, imi pierd rabdarea cu Luca, saracu vrea sa se joace cu mine dar sunt asa obosita ca nu mai am nici un chef, plus ca Matei nu prea doarme ziua din cauza lui..acum e la buni, ca nu aveam cum sa iesim, Matei a adormit.

Elena poate e un puseu de crestere, stiu ca e obositor dar ai incredere..eu nu tin cont cand suge, avem zile cand mananca la 3 4 ore si zile cand ar sta non stop la san..nopti cand doarme bine si nopti cand ma tine treaza, cum a fost azi noapte spre exemplu
|Iar daca isi baga pumnii in gura nu o fac de foame neaparat.Matei ii baga tot timpul

Weekend placut va doresc!

Mergi la inceput