Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (9)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

SHOSHO,multumesc,scrisese farmacista pe pliculet cum se administreaza,stai linistita!La noi nu se vede nici o schimbare,tot ne urla.Azi a sosit pachetul cu camilia.Probam la noapte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:

Citat:
citat din mesajul lui virgiL

Cum ELLY,n-am inteles,la 2 luni i-a facut puiului Pentaxim si acum te pune sa-i faci Infanrix?

Virginia ,mami de Ioana si de Lucas



Vrigi, pai trebuia sa continuam tot cu Pentaxim, dar daca astia de la DSP n-au trimis vaccinul, eu nu am gasit nicaieri Pentaxim. Farmaciile nu il avea pe stoc pt ca nu-l cumpara nimeni, fiind gratuit dat de Stat.
Asa ca n-avem incotro decat sa facem Infanrixul.

Eu asa m-am enervat cu vaccinurile astea ca imi venea sa nu-i mai fac niciunul.
Chiar asa, parintii care nu-si permit sa-l cumpere, ce fac?
Din cauza Statului ramane copilul nevaccinat, nu?
Atunci "domnul Stat" sa-si asume raspunderea si sa elibereze adeverinte de nevaccinare din lipsa "incompetentei aparatului administrativ"!!!
Nuuu?!! Zic eu prostii?

Aoleuuuu...pana la 2-3 ani, zici?!
Neaparat sa punem Zen la conserve pentru zile negre.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enona3006 spune:

Salutare gasca,

Am inceput sa scriu mai pe la pranz asa, dar na ca s-a facut dupa amiaza.

Aever la multe lunite pentru Mihaita.
Elly tare nasol cu vaccinul, bine ca l-ai gasit si pe asta. Si noi l-am platit pe asta de 4 luni, dar noi deja intrasem pe schema cu Infanrixu. Sa vedem ce o fi la 6 luni. Astazi i l-am facut si noi, impreuna cu Rotarixul(la care a facut niste mutrite de ne-am prapadit de ras).
Evaluarea de 4 luni si o saptamana: 5.9 kg si 62 cm cred ca noi avem piticotul odiseei (trebuie sa mai existe si d-astia mititei sa se echilibreze balanta ). Se tine fix pe linia lui de crestere pe graficele pe care le-am primit de la doc, si la greutate si la inaltime si la circumferinta capului. In rest e sanatos, vesel si activ. El a facut niste falcute tare haioase asa ca nu prea se arata multi ingrijorati de cate kg are. In schimb presiunea din partea familiei a devenit groaznica, toate femeile din jurul meu se arata mai mult decat alarmate ca nu-i dau nimic altceva de mancare, mai mult bunica-mea m-a luat ca trebuie sa-i bag biberon ca sa ii dau biscuiti cu lapte . Of la cei 80 de ani ai ei ce sa mai schimb, am luat biscuitii pe care i-a cumparat ea special ca sa imi arate de care tre sa iau si...i-am mancat eu. Noi o sa incepem diversificarea cand va sta bine in fund, adica probabil spre 6 luni.

Mai scriu mai incolo ca sunt chemata la apel.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Enona cat are bb circumferinta capului?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela77a spune:

Anitta, Onutza si Elly si multumesc pentru sustinere, telefonic sau in scris

aseara am avut iar o scurgere, ma gandesc ca o fi fost in urma ctrl

am citit cate ceva despre endometru si m-am cam luat de cap. al meu avea ieri 7.7, in ctiile in care teoretic abia s-a terminat CM si se pare ca nu e normal sa fie atat, desi drita a zis ca organic nu am nimic.

am citit si despre duphaston si are o mie si una de contraindicatii si cateva recomandari, in schimb carpicon vad ca e ceva naturist si recomandat pentru multe afectiuni, in cazul meu cred ca a fost prescris pentru inflmatii ceva.

dar am citit si imi amintesc ca si nasa mi-a zis la un moment dat ca vara-sa a ramas insarcinata mai repede dupa o cura de carpicon. aici ar fi un punct in plus.

acum abia astept sa treaca sapt ca sa vad ce imi iese la rezultate. sper sa nu imi iasa la papanicolau vreo grozavie. azi noapte nici nu prea am dormit, m-am gandit numai la grozavii, pe urma am adormit cu greu si m-am trezit speriata de bombe de un vis... dar nu stiu ce e pe mine de la o vreme, ca numai ganduri negre imi umbla prin cap, precum corbii la prada.

faza e ca si de acasa nu am primit vesti prea grozave. tata a cazut de pe scara si si-a facut umarul zob, bine ca nu are fractura. si in plus, ieri a fost la ctrl, dupa o serie de analize si a fost diagnosticat cu diabet, neinsulino dependent, momentan, dar daca nu tine regim sever si trataemnt va ajunge mai devreme de 10 ani si la insulina. si asa mi le-am adunat eu in cap pe toate de nu mai se lipeste somnul de mine.
azi mi-a tinut si sotul teoria chibritului sa nu mai cred toate prostiile de pe net ca daca medicul a zis ca sunt ok sa nu mai inventez eu nu stiu ce fantasmagorii, si chiar de ar fi vb de cancer, ar fi in faza incipienta si s-ar trata. ufff... lipsa de ocupatie croseteaza tampenii in creierul meu...

hai ca va las acum si va pupicesc

a, elly, ma bucur ca ai rezolvat cu vaccinul



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joana2672001 spune:

Fetele cu diversificarea, bebelusii vostri fac caca?Doamne nu a facut de 3 zile, desi de asta am inceput diversificarea, si astazi i am bagat termomentru. Mai stiti ce tare a iesit? Oare este normal???

Am sunat pediatra si maine mi a spus sa i dau suc de morcov, nu doar supitza si sa speram ca face. Uffff....

Astazi am fost la targ si i am luat scaunul asta de masa http://www.jujubaby.ro/produse/scaune-masa/scaun-de-masa-multi-functional.html era si la oferta la 359 ron. Sunt tare incantata de el :). Am mai luat castronele , linguritze , canutza de la Vital Baby.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Mirela, majoritatea dintre noi am luat Duphaston sau Arefam sau Utrogestan. Multe dintre fete au ramas insarcinata dupa o cura de duphaston, n-ar fi grozav? Nu te mai gandi la prostii, incarca-ti mintea cu lucruri frumoase! Si eu saptamana trecuta am avut vreo 2 nopti cand nu am adormit decat la ore tarzii ca ma gandeam la tot felul de lucruri negre in legatura cu bolile lui M.
Despre diabet: are mama mea de cativa ani tot asa, descoperit intamplator. Ia tratament, a ajuns la doar o pastila pe zi. Nu e chiar asa de negru precum s-ar spune, dac ai un pic de atentie la alimentatie, consumul de alcool si tratament. Nu e obligatoriu sa ajungi in timp sa faci insulina si chiar si asa, se poate trai si cu insulina. Sunt copii care fac insulina de 4 ori e zi si au de facut o viata intreaga. Sanatate multa tatalui tau! Daca nu cadea de pe scara, nu descoperea diabetul si nu stia ca are de urmat tratament si dieta.
Ti pup, draga me, baga-ti mintile in cap, e bun ca sotul tau e o fire optimista dupa cat l-am ochit eu si sigur o sa reuseasca sa-ti smulga zambete ca sa vezi partea plina a paharului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:

Citat:
citat din mesajul lui joana2672001

Fetele cu diversificarea, bebelusii vostri fac caca?Doamne nu a facut de 3 zile, desi de asta am inceput diversificarea, si astazi i am bagat termomentru. Mai stiti ce tare a iesit? Oare este normal???

Am sunat pediatra si maine mi a spus sa i dau suc de morcov, nu doar supitza si sa speram ca face. Uffff....

Astazi am fost la targ si i am luat scaunul asta de masa http://www.jujubaby.ro/produse/scaune-masa/scaun-de-masa-multi-functional.html era si la oferta la 359 ron. Sunt tare incantata de el :). Am mai luat castronele , linguritze , canutza de la Vital Baby.



Ioana, mamica fericita de Cristian Daniel, minunea care ne-a luminat viata!!!!!



Ioana, si Mihnea s-a constipat de cand cu diversificarea. ieri a facut de 2 ori, tare, cat o nuca. Si avea morcovel in el.
Astazi a facut o data, tot asa tare si putin de tot.

Am citit ca e normal la inceputul diversificarii sa se constipe un pic, pana se regleaza tranzitul si se invata stomacelul sa digere si solidele.

Maine incerc sa-i dau si eu suc de morcovel. Voiam sa-i dau de azi, dar m-am luat cu achizitia vaccinului si am uitat.

Pupicei!

Mirelus, e cam maricel endometrul ala, imediat dupa cm. Eu prin ziua 12-13, abia atingeam 6-7mm. Dar dc dr a zis ca e ok, stie el mai bine.
CU scurgerea, si eu cred ca e de la control.
Pup tare dulce!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Ioana e normal sa aiba unele probleme cu tranzitul odata cu diversificarea, pentru a evita problemele trebuie sa consume lichide mai multe, daca reusesti sa-l faci sa bea apa ar fi super.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns albinuta83 spune:

Buna seara!
Am reusit sa intru cateva momente. M-am reintors la serviciu de ieri, program de 6 ore, iar cand ajung acasa incerc sa recuperez pe cat posibil timpul pierdut.
Se pare ca dintii isi fac de cap si la piticul nostru, de ieri sta numai cu manuta in gura si e foarte marait si agitat. Probabil il jeneaza in partea dreapta jos. Am reusit sa ma uit in seara asta si are gingia inflamata. Acum a fugit sotul la Helpnet sa ia chamomilla ch9. Pentru cine e interesat, se gaseste chamomilla ch9 de la Boiron in farmaciile Donna si Helpnet.

Va dorim o noapte linistita!



mami implinita de Rares-Iustin

Mutatia MTHFR C677T homozigota- tratament cu Clexane 0.4, Cetebe, Magnerot si Folowise.

Mergi la inceput