Miere de calitate

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Mierea de salcam are totusi ca diferenta un continut mai mic de glucoza, de aceea cristalizeaza mult mai greu si poate fi consumata in cantitati mici si de catre diabetici. Dar am citit ca este si cel mai usor de falsificat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luisa1983 spune:

Mierea cea mai usor de gasit este cea de salcam, cu o aroma delicata este potrivita pentru copii, deoarece este usor de digerat, in plus, este un excelent anti-inflamator pentru gat si diminueaza acidul din stomac.
O alta miere usor de gasit si cu proprietati benefice este cea de castane,are o aroma intensa ,usor amara,potrivita pentru persoanele obosite, convalescenti si persoane in varsta,este bogata in saruri minerale, antimicrobiene, antiseptice la nivelul tractului intestinal, dezinfectant pentru tractul urinar, ajuta deasemenea circulatia sangelui.

Mierea de flori salbatice este una dintre cele mai de calitate, este nutritiva si energetica.In ceea ce priveste celelalte caracteristici, depinde in mare masura asupra florei din zona in care a fost produsa.

Mierea de tei este comuna, datorita gustului balsamic si mirosului de mentol.Excelent in timpul menstruatiei, calmeaza durerile,este diuretica, digestiva, se poate consuma pentru relaxare si impotriva insomniei si a migrenei.

Mai putin cunoscute soiuri de miere :
-mierea de portocal :multe vitamine si bactericide foarte bun in vindecarea de ulcer.
-mierea eucalipt :intretinerea sistemului respirator,antiseptic si balsamic.
-mierea de paducel este cunoscuta pentru reglarea sistemului nervos ,este potrivita pentru cei care sufera de anxietate si insomnie.
-mierea de cires curata intestinele si este foarte buna pt ficat.
-mierea de lucerna, foarte buna pentru cei care fac sport.In timpul Jocurilor Olimpice sportivii consuma acest tip de miere.
-mierea Heather ,aproape miraculoasa, este produsa in Pirinei, este foarte buna pentru tratamentul cancerului de prostata.
-mierea de floarea-soarelui calcifiaza oasele, amelioreaza stomacul deranjat .
Cea mai rara si , dupa cum spun expertii in domeniu,cea mai buna este mierea Barena de pin de munte si plaja.Se produce in Palermo- Sicilia, este achizionata aproape in intregime de Japonia.
Se obtine din polen derivat din plante ce cresc prin mlastinile sarate. Mierea Barena este energizanta, bogata in minerale, enzime si substante active, are proprietati balsamice si este foarte buna pentru mentinerea sanatatii sistemului respirator .
Mierea este produsa nu numai de albine, ci si de furnici.

Mierea de flori salbatice este foarte buna pentru digestie si pentru sistemul respirator .

Helichrysum -miere al carui nume este dat dupa denumirea florii salbatice este buna pentru prevenirea si tratarea bolii Alzheimer .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

i eu am aceeasi problema, sa gasesc miere veritabila. Anul trecut au spus la stiri ca mierea din super-market nu este veritabila in proportie de peste $.
Oare magazinele Apicola n-or avea miere buna?Ar trebui ma gandesc...

Bunica mea, invatase de la cineva sa fabrice miere, ceva cu zahar, apa si flori de papadie, eram copil nu mai stiu, ideea e ca iesea eva foarte asemanator cu miere. Jurai ca e miere.

deci se poate falsifica cu usurinta, asta pentru ne-cunoscatori

uneori gandesc prea mult....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luisa1983 spune:

Citat:
citat din mesajul lui giulia71
Oare magazinele Apicola n-or avea miere buna?Ar trebui ma gandesc...



Cred ca ar trebui sa aibe certificat de evaluare a conformitatii eliberat de ONACP (Organismul National de Asigurare a Conformitatii Produselor)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Citat:
citat din mesajul lui giulia71
Oare magazinele Apicola n-or avea miere buna?Ar trebui ma gandesc...

http://www.apidava.ro/produse_dimelio.php
Miere de salcam si alte tipuri de la Apidava se gaseste la Selgros. Posibil si la alte mag. dar nu am cautat.
Tot de la Apidava: bomboane cu miere. Se gasesc la mag. naturiste.
http://apidava.blogspot.ro/search/label/specialitati%20cu%20miere
Nu contin chimicale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NinaR spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Citat:
citat din mesajul lui NinaR

Cum ne putem da seama ca mierea pe care o cumparam este de calitate ?


http://extraterestriiprintrenoi.wordpress.com/2012/06/17/



ce inseamna pentru tine "miere d ecalitate?"

Mie mi s-a spus ca mierea poliflora este foarte buna,insa nu stiu daca asta ai vrut sa stii prin "de calitate".

Dana




Miere de albine in stare pura, fara adaos de zahar.






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Noi suntem hobby-apicultori (eu mi-am dat examenele de apicultor acum 1 luna) si avem acasa 35 de familii de albine. Am fost in iulie in Romania si ne-am conversat cu mai multi apicultori intalniti in drumul nostru. Nu doar ca e foarte usor de falsificat mierea, dar e si greu de depistat care este cea de calitate. Un singur criteriu va pot spune: mierea care este prea fluida nu e buna si in definitiv o sa musteasca in curand. Ori a fost falsificata ori a fost luata prea curand de pe fagure, inainte ca albinele sa puna capacelele de ceara deasupra. Noi am cumparat asa un borcan (de proba) si in cam 2-3 saptamani fierbea.
Sunt multi apicultori care hranesc albinele cu zahar in perioada interzisa si atunci mierea nu este miere, ci zahar putin prelucrat de albine. De asta e necesar sa aveti un apicultor de incredere. Eu cred ca daca as cunoaste pe cineva de la care as avea de gand sa iau pe perioada mai lunga, as duce un borcanel la laborator de proba. Si-apoi as sti.
Un alt criteriu pentru calitatea mierii este ca albinele sa nu stea langa livezi care-s stropite, insecticidele vor fi transmise in miere.
In lupta impotriva diferitelor boli, anumiti apicultori folosesc de exemplu antibiotic, care iarasi este interzis pentru ca ajunge in borcan.
In Elvetia este cumva mai sigur, dar nu poti trai din albinarit. Poate fi doar un hobby, din ce in ce mai scump pentru apicultori si cu cerinte din ce in ce mai mari din partea asociatiei apicultorilor si cu sprijin din ce in ce mai putin.
Din fericire noi o facem doar din pasiune si avem miere din belsug, galeti intregi. Mierea nu expira niciodata. Cea mai veche miere descoperita dateaza de 400 de ani si inca e comestibila. Se trece data pe borcan pentru ca asa cer normele pentru orice produs care se consuma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Lorelei,ce inseamna ca mierea fierbe?

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Lorelei,ce inseamna ca mierea fierbe?

Dana

Adica fermenteaza, face bulbuci ca si mustul. De-asta am zis ca fierbe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Multzumesc de precizare!

Eu n-am intilnit pina acum miere care fierbe,de asta imi e si necunoscut termenul!

Acum ori am avut eu noroc ,ori nu stiu ce sa spun,dar de cite ori am cumparat(de la necunoscutzi,de pe marginea drumului,deci nu din sursa sigura)mi s-a zaharisit,(bine...la inceput ziceam ca nu e buna mierea de asta se zahariseste),deci inseamna ca a fost ok.

CHiar si din supermarket am luat si dupa muuult timp s-a zaharisit,deci si aia a fost buna!

Eu maninc miere in salturi,uneori aproape zilnic,insa am periaode cind nu ma ating de ea cu lunile!

Dana

Mergi la inceput