Miere de calitate

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Acum vorbesc despre Elvetia, nu stiu legile in Romania: in Elvetia, daca 60% din cantitatea de miere provine din Elvetia (si nu numai la miere e valabil), poti trece - produs elvetian. Deci marii en-grossisti cumpara o parte din miere de la apicultorii locali si restul, de unde-o fi, mare parte din China. Mierea in China este in mare parte sub orice critica, fagurii sunt bagati in masina de stors miere (nu stiu cum se numeste in romaneste, termenii de apicultura i-am invatat direct in germana) cu tot cu albinele vii, asa ca in miere gasesti picioruse, aripioare, samd. Apoi livezile si lanurile sunt stropite cu tot felul de substante si lista e lunga. Nu se tine cont de nimic si calitatea e sub orice nivel. Important este numai pretul. Si asta este politica mondiala, din pacate, pe principiul: Geiz ist geil, tradus in romaneste: Zgarcenia e sexy.
Doar ca cei care platesc pretul sunt consumatorii si e al naibii de scump, e propria sanatate. Dar realizam toate astea doar cand ne imbolnavim. Am invatat sa pun mai mare pret pe mancare, sa ma uit de doua ori cand merg la cumparaturi si sa ma alimentez cat mai natural, de preferat cu produsele din zona unde locuiesc. E mult mai sanatos sa cumperi din piata de la taran decat din supermarket. Si de multe ori e mai ieftin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Nu cumpar miere din piata, nu neaparat ptr ca ar fi falsificata, ci ptr ca stand in soare/lumina isi pierde proprietatile. Multa vreme am cumparat de la APICOLA, unde apicultorii o aduc in recipiente de inox. Acum iau de la o colega de serviciu, cumpar de cativa ani si este foarte buna. O tin in camara, la relativ intuneric. Alexandrei ii place doar cea de salcam, desi se spune ca cea poliflora este mai bogata in nutrienti. Asa ca asta o folosesc la prajituri (briose cu miere si cioco ).
Zicea cineva de pret: au platesc acum 20RON/borcan800ml(1Kg miere), anul trecut era 15. Dar anul acesta n-a fost miere de salcam si spunea colega ca si ce a adunat (miere) trebuie s-o dea innapoi stupului sa aiba albinutele hrana ptr la iarna.
Asa ca: de la Apicola sau de la persoane de incredere.

Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Citat:
citat din mesajul lui lorelei_19

Acum vorbesc despre Elvetia, nu stiu legile in Romania: in Elvetia, daca 60% din cantitatea de miere provine din Elvetia (si nu numai la miere e valabil), poti trece - produs elvetian. Deci marii en-grossisti cumpara o parte din miere de la apicultorii locali si restul, de unde-o fi, mare parte din China. Mierea in China este in mare parte sub orice critica, fagurii sunt bagati in masina de stors miere (nu stiu cum se numeste in romaneste, termenii de apicultura i-am invatat direct in germana) cu tot cu albinele vii, asa ca in miere gasesti picioruse, aripioare, samd. Apoi livezile si lanurile sunt stropite cu tot felul de substante si lista e lunga. Nu se tine cont de nimic si calitatea e sub orice nivel. Important este numai pretul. Si asta este politica mondiala, din pacate, pe principiul: Geiz ist geil, tradus in romaneste: Zgarcenia e sexy.
Doar ca cei care platesc pretul sunt consumatorii si e al naibii de scump, e propria sanatate. Dar realizam toate astea doar cand ne imbolnavim. Am invatat sa pun mai mare pret pe mancare, sa ma uit de doua ori cand merg la cumparaturi si sa ma alimentez cat mai natural, de preferat cu produsele din zona unde locuiesc. E mult mai sanatos sa cumperi din piata de la taran decat din supermarket. Si de multe ori e mai ieftin.


Da, asa e.

Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Mierea zaharisita se poate face fara nicio problema iarasi fluida: sa va baga la cuptor la temperatura de 40 de grade si se fluidifica. Atentie! daca depasiti temperatura de 40 de grade isi pierde calitatile benefice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

poti cumpara din Piata, eu luam din 700 tot timpul si am fost mereu multumita.Recent am cumparat de la o doamna infirmiera de la Odobescu, care aducea de la ea de la sat de la niste apicultori.E superbuna, mi-am adus 4 borcane mari de 1 kg cu mine, ca mierea din magazine mi se pare gretoasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Parintii si bunicii mei sunt apicultori . Asa ca daca doriti miere naturala 100%, va pot ajuta.

Mergi la inceput