Miere de calitate

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui NinaR

Cum ne putem da seama ca mierea pe care o cumparam este de calitate ?


http://extraterestriiprintrenoi.wordpress.com/2012/06/17/



ce inseamna pentru tine "miere d ecalitate?"

Mie mi s-a spus ca mierea poliflora este foarte buna,insa nu stiu daca asta ai vrut sa stii prin "de calitate".

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Mie imi aduce un coleg de servici miere de la parintii lui care au crescatorie... stupuri sau cum se numesc.
mierea e mult mai "untoasa" decat cea din comert (nu stiu cum altfel sa explic) si se zahariseste relativ repede. cam intr-o luna tinuta la temp camerei si mai repede daca o bag la frigider (asa mi-a spus, eu nu o tin in frigider).
Tot colegul mi-a spus ca pt copil sa incerc sa evit mierea de tei... de ce... numai tin minte.
Habar nu am cu cat o vind parintii lui ca l-am intrebat de multe ori cat trebuie sa-i dau si nu a vrut sa auda de bani.

& +32

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Ela, floarea de tei produce citedodata alergie. De asta e bine sa fie evitata pentru cei mici.

Cea mai putin alergizanta e cea poliflora cum spune si Dana.

Un stup, doi stupi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Ok, cine are o sursa sigura (gen Marius, cu cumnatul), mai inteleg.
In rest...care sunt criteriile?
steluta, spui ca din supermarket nu cumperi. Care e cauza?
Te intreb pentru ca eu de acolo cumpar (rar am ocazia sa cumpar de la apicultor adevarat in mod direct) si prefer sa fac asa decat din piata sau de pe marginea drumului; de zaharisit se zahariseste...
Asadar...?

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alecsia spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos
Alecsia,unde e zona aia nepoluata?

Dana


Zone de tara, fara orase apropiate, fara fabrici in zona sau alti agenti poluanti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Eu am stupi, de putina vreme, sunt in postura de invatacel, aspiranta la titlul de viitor "stupar". Nu sunt pe deplin lamurita cum sa deosebesc mierea veritabila de cea falsificata.
Un criteriu "clasic" este acela ca mierea naturala musai cristalizeaza, in 1-2-3 luni, cu exceptia celei de salcam, la care procesul poate dura 1-2 ani, timpul de cristalizare variaza in functie de continutul de glucoza. Cea falsificata sau fiarta nu cristalizeaza. Se spune ca mierea din comert este fiarta pentru a nu cristaliza, pentru ca, asa cum remarca si Marius, lumea in general nu cumpara miere cristalizata, e mai placut sa o consume in stare fluida. Din cate m-am informat eu, daca ar fi sa cumpar miere dintr-o sursa necunoscuta, mai mult ca sigur as prefera-o cristalizata, asta fiind una din garantiile ca e naturala sau ca nu a fost fiarta, caz in care isi pierde calitatile pentru care o consumam.
In cazul in care achizitionam miere lichida, metodele pe care le putem folosi ca simpli consumatori care nu dispun de un laborator, sunt mai mult empirice.
Am citit despre o metoda cu creionul chimic (apropo, se mai gasesc creioane chimice pe undeva?): se amesteca in miere timp de 1 minut cu varful creionului si, daca se coloreaza, este falsificata.
Alta metoda, tot pentru mierea fluida: se scufunda lingurita in borcanul cu miere si apoi se ridica. Daca mierea este naturala, firul care se scurge de pe lingurita trebuie sa fie continuu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns steluta25 spune:

Buna. Multumesc pt raspunsuri.
Surse de incredere nu am, de la apicultorii de pe marginea drumului nu mai cumpar veci. Am cumparat o singura data, dupa un timp a inceput sa se depuna zahar pe fundul borcanului. Efectiv am putut sa separ mierea de deasupra de zaharul de dedesubt. Si nu, nu era vorba de zaharisirea naturala. Era pur si simplu zahar alb, rafinat.
Cum sa risc sa dau copilului asa ceva?
Din supermarket cumpar pt noi, adultii. Ba e prea fluida, ba nu se zahariseste...
Am cumparat pt cel mic o sg data miere de la farmacie. Dar scuuumpa dom'le. Am dat de un borcan de 400g in jur de 20 lei. Nu mai retin firma, miere romaneasca era.
Cred ca pana la urma o sa ii mai iau un borcanel. Au zis ca e verificata.
Ma gandeam ca poate cunoaste cineva vreun apicultor de incredere care face livrari in tara...sau poate ceva de pe internet...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luisa1983 spune:

Mierea de calitate superioara stiu ca este cea de tei si de salcam. Imi place mierea de salcam, de padure,de portocal si de rapita.
Depinde de gusturile fiecaruia ,de calitatile fizico-chimice ale mierii respective s.a.m.d.

Consistenta mierii este data de obicei de umiditatea fiziologica la vremea recoltei: mierea colectata in lunile de vara tinde sa fie mai densa si lipicioasa,da o senzatie de uscaciune, se percepe un gust mult mai dulce si uscat iar mierea de primavara are aproape intotdeauna o umiditate mai mare, acest lucru da un sentiment de proaspat si floral.

www.miere-vie.ro
www.camara.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Eu am crescut cu miere cand eram mica. Aveam un unchi la tara care avea stupi.
Stiu sigur ca miere ca in magazine nu aveam mult timp pt. ca se cristaliza.
Este si un test cautati-l pe net ca nu stiu cum este: daca se incalzeste miere pe o lingura sunt 2 posibilitati, fie se fluidifica, fie se cristalizeaza.
Na, ca nu mai stiu ce se intampla cu mierea buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

O precizare: mierea nu se clasifica calitativ dupa planta de unde a fost extrasa.
De exemplu, mierea de salcam este una din cele mai scumpe pentru ca este greu de obtinut, adica este putina. Dar nu inseamna ca are calitati mai bune ca cea poliflora; idem cea din flori de padure sau chiar tei.
(aflate de la apicultori de la un targ in domeniu)

Sa nu uit: anual, parca de doua-trei ori, este targ "de miere" undeva prin Aviatiei (in Bucuresti), spre Baneasa; sunt sigur ca gasiti pe Google locul si perioadele.
Daca nici acolo n-o fi miere buna...
Edit:Taman a fost targul, pe 14-16 septembrie; uite organizatorul:
http://www.icdapicultura.ro/
Daaaaar, cica au si magazin in Bd. Ficusului.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput