Ciorba cu carne de vita - o intrebare

Ciorba cu carne de vita - o intrebare | Autor: ML

Link direct la acest mesaj

N-am facut niciodata, desi, in copilarie mancam de vitel destul de des. De curand am gasit aici niste carne de vita fara hormoni si alte prostii, ma gandesc sa cumpar o bucata si sa le fac copiilor.
Imi puteti spune, sa iau cu os sau fara (baiatul ii cam anemic, parca as pune si osul)?

Si daca aveti timp cum/cat timp se fierbe (nu prea mancam carne, mai mult pui sau peste, asa ca, sa scuzati ignoranta)?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CamiSol spune:

Eu zic sa iei cu os, pentru ca iese mult mai gustoasa ciorbita. Carnea se pune la fiert intr-o oala cu apa si se lasa sa fiarba mult de tot pana cand se desprinde de pe oase. Daca e vitel fierbe mai repede , daca e vacuta mai batrana poti fierbe la ea si peste 2 ore. Si se spumeaza tot timpul, de cum incepe sa fiarba, pt ca vita in special, face fff multa spuma.

Eu o pun la fiert, de obicei, intr-o oala subpresiune (40-45 min), spumata foarte bine in prealabil.

Dupa mine, este cea mai buna ciorbita , cea de vacuta, mult peste cea de pui sau porc. Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

Cu os.
Se fierbe pana se desprinde de pe os iar furculita intra usor in ea. Intreaba la sursa ce e, vitel sau vita, ca sa stii la ce sa te astepti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

cu os, maduva, zgarci, iese mult mai gustoasa. ia rasol sau poate piept.

Spumeaza, nu pune sare cat fierbe. Cand e fiarta, adauga legume - eu sunt lenesa si iau la punga, recunosc. cu cat mai felurite legume, cu atat mai gustoasa ciorba. fassole verde, morcov, mazare, cartof, ceapa, telina, patrunjel, pastarnac, rosie dar sincer cred ca merge absolut orice leguma preferati voi.
apoi nu stiu daca preferi cu bors ca mine sau cu.,...nu stiu exact cu ce altceva se acresc ciorbele. Daca folosesti bors, adauga spre terminare si mai lasa un clocot, sa fiarba bine. Nu pune frunze tocate de leustean cand fierbe inca; pune-le dupa ce ai stins. Si pui capacul peste.

Eu nca mai am in frigider, dar am facut o greseala. Am vazut un cuplu cumparand o....coada, zicand "vai ce supa iese din asta". Si am luat si eu. Acu ciorba in sine e buna, dar nu ma pot aduna sa mananc din coada aia. Arata ea ca un rasol, dar eu STIU ca e coada. Of.

Grup despre gradinite, crese, bone, scoli pe FB:
https://www.facebook.com/groups/397305800323707/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

pfuai Ina...ce mi-ai facut cu leusteanul ala!!!!!!(emoticon balos)

Precis fac si eu ciorba de vita saptamina viitoare!

ML,cu os pun si eu la ciorba,eu nu stiu fetele din romania ce fel de carne cumpara,la noi e special pentru supa(nu ma intrebatzi ce parte a animalului este ca nu stiu),o bucatzica de os si carne macra!Eu carnea o tai cubuletze,drept sa spun eu arunc prima apa(deci dupa ce da intr-un clocot)si abia apoi purced la afectuarea ciorbei!

Totusi e destul de grasa carnea asta de vita...face cam multe stelutze,la suprafatza!

Sa vezi ce revolta o sa fie pe capul lui fii mio marti!(marti am hotarir sa fac ciorba!!!!)

editez sa spun ca mai cumpar si separat os cu maduva!!!!!
Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Sa stiti ca mi-ati facut pofta, desi nu ma omor dupa carne de vaca (tata punea hrean langa carnea de vitel din supa, era totusi tare buna asa). Multumiri de detalii si sfaturi!!

N-am leustean si nici habar ce bucati gasesc la magazin (coada , piept sau rasol... nici nu stiu cum sa-i zic rasolului in engleza. De fapt ce-i rasolul ?).

Cred ca n-o acresc ca nici bors nu am iar copiii nu se omoara dupa ciorbe acre. Merge si dulce? Si cu ce condimente sau ierburi s-o dreg? Am oregano, salvie, busuioc, patrunjel toate din gradina si altele (nu leustean) uscate prin dulap.
Asa am s-o fac cu tot felul de legume prin ea, copiii mananca f. bine si legumele.

De ce arunci prima apa, Dana?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Ml,sa stii ca eu intotdeauna am aruncat prima apa!

Nu-mi place culoarea cind incepe sa dea in clocot,plus spuma aia care inca nu se formeaza bine la suprafatza apei ci ramine cumva asa...suspendata in lichid,apoi asa cum am spus mie mi se pare destul de grasa,iar acum mai de curind am citit ca e bine de aruncat prima apa,ca acolo se aduna tot feleul de "chimicale,hormoni"()cu care e crescut animalul!

Asa procedez cu toate viatatzile,deci nu numai cu carnea de vita.

Eu pun patrunjel verde ,ca si la mine leusteanul e cu ciubote rosii.

Dan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Am uitat sa spun!

Dupa ce arunc prima apa ,spal sub jet de apa rece carnea oasele,de 2-3 ori si abia umplu oala cu apa si pun la fiert din nou.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Ha, interesant, multumesc Dana, m-am gandit ca poate asta-i (cunosc pe cineva in Ro. care isi tine puiul la inmuiat in ceai de salvie inainte de a-l gati; spunea ca tot pt. eliminarea toxinelor).

As proceda la fel, da' mi-e teama ca nu mai are nici un gust pana la urma. Carnea de vita standard nu-i asa de scumpa dar fara hormoni, etc. este. Asa ca m-am gandit sa iau o bucata mai mica, pentru copii si sa le fac.
Voi vedea ce gasesc. Plus ca nu pare grasa. Mie mi s-a parut ca ar fi pt. friptura, dar cum spuneam nu ma pricep. Intreb daca prind pe careva acolo si se pricepe. Nu stiu care isi mai face in ziua de azi ciorba si mai ales de casa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

eu spumez si atat, nu arunc apa. cu chimicalele nu-s asa speriata iar cu grasimea, noua ne place

spumeaza totusi bine, sa fie limpede ;) spuma care se aduna reprezinta doar sangele iesind din tesut si care fierbge, deci nu-i mare bai dar nu e deloc estetica.

edit: rasolul e bucata asta, cu os si maduva in mijloc:

http://www.eana.ro/wp-content/uploads/2009/11/image0014.jpg

Grup despre gradinite, crese, bone, scoli pe FB:
https://www.facebook.com/groups/397305800323707/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Bine ca a pus ina poza ca nici eu nu stiam ca de fapt...rasol folosesc pentru ciorba!Insa eu cumpar si carne macra pe linga rasol!

Daca nu ai os,si eu spun sa nu schimbi apa,spumeaz-o bine si fa ciorbitza gustoasa!

Nici eu nu-s stresata cu chimicale/hormoni(orict ne-am feri noi...nu -i putem ocoli nici pe unii nici pe altzii),pentru mine "definitor"e singele ala din apa(bleah....nebuneala din creierul meu,ce sa-i faci)dar daca spune ca iese si "raul"din carne ...e mai ok!

ML...moamaaa...cum mey sa tzii puiul in ceai??????

Spor la ...ciorbarit!

Dana

Mergi la inceput