Ciorba cu carne de vita - o intrebare

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Si eu arunc prima apa de la vietati ... indiferent de carne, indiferent ce fac ... numai stiu nici eu de unde mi-a ramas asta in cap...maica-mea nu arunca ci doar spumeaza. cred ca de la liceu... am facut comert alimentar.
Eu carnea de vita o bag la oala sub presiune. Dar de obicei cumpar vitel ca nu prea imi place carnea tare. Caut sa aibe si un pic de os pt un gust mai bun si musai o acresc
Mai pun leustean mult, telina, cartof, dovlecel, ardei gras...

& +32

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Ml,
si eu ca si tine: nu acresc ciorba cu bors nu am/nu stiu sa fac iar cel la plic are chimicale nu folosesc; in loc folosesc suc de rosii si ala de la "hunts e chiar f bun; folosesc pt condeimentare de la mccormick perfect pinch all purpose si perfect pinch vegetables; au tot felul de plante in ele da gust f bun la supa mai pun si tarhon in supa; condimentele alea de la mccormick is f bune nu au chimicale in ele, incearca-le.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Buna poza, nu cred sa gasesc asa delicateturi :), dar am sa caut o bucata cu os. Si pun si ce spuneti voi (inclusiv telina, dovlcel), poate suc de rosii, mai mananca felul asta de acreala, Mccormick am zarit pe rafturi la magazin.

Multumesc, abia astept sa vad cum iese!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

ML, pune ce legume iti trazneste, cu cat sunt mai variate cu atat iese mai bun.
"Clasice" sunt: telina, morcov, cartof, mazare, pastai de fasole, cubulete de rosii. Eu zic ca va iesi delicios si fara bors.
Adauga dupa ce a fiert carnea macar 3/4, pt ca rosiile d ex contin nu stiu ce chestie care poate incetini fierberea sau intari carnea.

Grup despre gradinite, crese, bone, scoli pe FB:
https://www.facebook.com/groups/397305800323707/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

ML bucata aia din poza cu os sigur o gasesti la macelar, osul este de fapt tibia si eu din blogurile culinare americanesti stiu ca se numeste shank(s), iar taiata ca in poza se pregateste insa pentru un fel tipic italian ( osso bucco - in traducere os cu gaura).
Bucata de care zice Andacos este sigut de la piept are si os si grasime mai taricica dar foarte gustoasa si carne, cind te uiti al ea cruda parca e o prajitura cu foi si crema , adica e in straturi si cred ca in englezsa se numeste briscket end. Tu mergi la macelar cu incredere si cere o bucata pentru "stock" ca stie el ce sa iti dea ( daca in america ca prin Italia unde nu se pastreaza aceleasi denumiri de la regiune la alta e greu ). Poti sa mai ceri genunchi de vaca o sa vezi ca nu se uita la tine ca la o etraterestra ci la o cunoscatoare si asta e bun pentru ciorbe, se pune in special la ciorba de burta dar merge si in altele, la fel ca si coada.

De acrit eu una acresc cu rosii cum zic fetele dar si cu zeama de lamiie, poti sa pui cit vrei, adaugi si gusti sau chiar mai iti pui in farfurie daca tie iti place mai acrisor.

Imi place subiectul, am aflat citeva secrete pe care nu le stiam , fetelor cite o floricica pentru fiecare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Si mie imi foloseste, foarte!

Cu exceptia cartofului (nu ne place in supe cu carne), am sa pun cat mai multe din cele amintite de voi/tine, Ina.

Crista, multam de denumirile in engleza, m-am uitat acum dupa poze si macar am idee cum arata. Ii intreb si de carne pt. stock, daca nu ma descurc singura.

Am zis ca-s lamurita cu toate, da' mai e ceva. Cat de puternic sa fie focul? Nu-mi plac temperaturile ridicate la mancaruri, prefer sa le tin mai mult timp la temp. mai mici, merge cu carnea de vita?
Nu am oala sub presiune si nici nu planuiesc sa cumpar.

De obicei, puiul il tin la fiert la foc mediu la inceput, apoi il dau si mai jos, sa bolboroceasca incetisor (bine asta numai daca are oase si mai mereu il cumpar asa).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flafi spune:

Hai sa iti dau si reteta mea pt mofturosi care nu suporta sa vada legume prin ciorbe:
Iau rasol (cel cu os si maduva), legume (cam ce nimeresc prin frigider) morcov, albitura, ceapa (uneori pun mai mult morcov ca sa iasa dulce)- apa cam 4-5 litri- toate le pun oala cu presiune- fierb aproximativ 45 minute (uneori si 1 o ora- daca o uit :D ) - Cand se raceste scot carnita, bag blenderul in supa- pana nu se mai vede picior de leguma- si apoi pun carnitele la loc si o dreg la gust de sare. Uneori ii bat ou sau ii pun taitei de casa.
Supa este gustoasa, ce i se reproseaza este ca nu are acel gust puternic de vita.. ma rog.. si ca nu e ciorba :)

6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui ML

Buna poza, nu cred sa gasesc asa delicateturi :), dar am sa caut o bucata cu os. Si pun si ce spuneti voi (inclusiv telina, dovlcel), poate suc de rosii, mai mananca felul asta de acreala, Mccormick am zarit pe rafturi la magazin.

Multumesc, abia astept sa vad cum iese!

www.flickr.com/photos/69265867@N06/sets/72157628040874089/" target="_blank">Copilaria, o data-n viata... (foto)


www.flickr.com/photos/69265867@N06/sets/72157628085332016/" target="_blank"> Un fluture (de noapte) pe zi si alte (tot foto)

eu ti-as recomanada sa pui rosii proaspete taiate marunt sau date prin chopper.
daca iti place ciorba mexicana poti sa o faci stil merxican cu : vegetalele(ceapa, morcov, telina, ardei rosii)
si condimente: oregon, cumin, chilli powder, paprika si la sfirsit pui cilantro fresh.

noi preferam mexicana in ultimii ani

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Si eu arunc uneori prima apa de la fiert carnea de vita ca am facut de cateva ori indigestie de la ciorba de vita prea concentrata...da indigestie, nu asa...ca tendinta e sa fierbi mult carnea de vita....

Oricum, subscriu la ce s-a zis, cu cat mai multe legume, cu atat mai bine.

Mai poti sa acresti si cu zeama de prune verzi sau cu frunze de macris.

Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului
www.tocanadecuvinte.blogspot.com" target="_blank">TocanaDeCuvinte
Some people dream of success...while others wake up and work hard at it

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Flafi, ai mei mai mormaie un pic, dar mananca legumele din supa. In special daca ii cu carne!

Michelle, da, ne place, ne place, ne place tot ce-i iute! Punem, si cumin & comp.

Eh, stramba din nas la supe acre, Mina, dar retin ideea pt. mine pt. candva, de acrit cu macris.


Imi inchipui ca merge fiarta la foc mediu, cum am descris mai sus...?? Vad ca nu obiecteaza violent nimeni pe-aici .



Mergi la inceput