de ce dau rateuri la prajituri?

de ce dau rateuri la prajituri? | Autor: msl1

Link direct la acest mesaj

As vrea sa stiu de ce dau rateuri in ultimul timp la chestii de patiserie; de ex ultima incercare a fost chocolate chips cookies care au iesit dezastruosi o textura de nisip fin cu gust dulce de cacao....la fel si cup cakes urile care leam facut tot asa gust oribil aveau...
Ma tot uit la tot felul de retete delicioase si nu mai imi vine sa fac nici una majoritatea imi iasa dezastru!
Singurele chestii care iasa bine sint cele cu aluat dospit gen cozonac/brinzoaice/ baigli restul care se fac din aluat cu praf de copt iasa dezgustatoare; cum sa fac sa reusesc prajituri bune si delicioase? Ma puteti sfatui?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Pai spune si tu CE si CUM ai facut la ultima reteta care nu ti-a placut, ca sa ne dam seama unde e greseala ... Altfel putem face tot felul de presupuneri ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui Burtocika

Pai spune si tu CE si CUM ai facut la ultima reteta care nu ti-a placut, ca sa ne dam seama unde e greseala ... Altfel putem face tot felul de presupuneri ...


de frica, parerea mea...eu mereu stric ceea ce fac tocmai de frica de a nu strica....
1. pui mai multa faina decat prevede reteta
2. pui prea multa grasime decat prevede reteta
3. dai focul prea "tare" etc.
4. le coci prea mult
5. pui prea mult praf de copt, sau nu il stigi sau ...diverse pe care le facem convinsi ca asta ar fi secretul reusitei

Eu am avut o vreme (adolescenta+prima tinerete) cand nu reuseam sa prajesc cartofii..ieseau ori fierti in ulei ori partial arsi partiali cruzi...de frica sa nu-i ard stateam ca disperata langa ei si ii "racaiam" in tigaie.
Nu am reusit sa fac omleta pana...hat...de eram deja batrana...de frica sa nu o ard amestecam in tigaie is in loc de omleta ieseau mereu jumari.
Alte mancaruri imi ieseau de minune, dar chestiunile astea doua, mi-au mancat sanatatea :)).

Succes la descoperit cauzele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

pentru ca poate nu te antrenezi suficient?
pentru ca poate nu ai rabdare sau nu esti intr-o "mana" buna atunci cand incepi sa bucataresti ceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui msl1

As vrea sa stiu de ce dau rateuri in ultimul timp la chestii de patiserie; de ex ultima incercare a fost chocolate chips cookies care au iesit dezastruosi o textura de nisip fin cu gust dulce de cacao....la fel si cup cakes urile care leam facut tot asa gust oribil aveau...
Ma tot uit la tot felul de retete delicioase si nu mai imi vine sa fac nici una majoritatea imi iasa dezastru!
Singurele chestii care iasa bine sint cele cu aluat dospit gen cozonac/brinzoaice/ baigli restul care se fac din aluat cu praf de copt iasa dezgustatoare; cum sa fac sa reusesc prajituri bune si delicioase? Ma puteti sfatui?


ti-am pus o retzeta de chocolate chips cookies la subiectul precedent care sigur iese.


iti dau si o retzeta de cupcakes care la fel nu are cum sa nu-ti iasa:

http://allrecipes.com/recipe/black-bottom-cupcakes-ii/detail.aspx?event8=1&prop24=SR_Title&e11=cupcakes&e8=Quick%20Search&event10=1&e7=Home%20Page




michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

uite ca m-am uitat pe reteta de cookies de la michelle, acolo zice baking soda si mi-am adus aminte ca una e sa folosesti bicarbonat de sodiu, alta e sa folosesti praf de cop...si cu totul alta sa folosesti bicarbonat de amoniu....bicarbonatul de amoniu dupa cate imi amintesc eu face "cocaturile" cu aspect nisipos (fraged)....tu ce ai folosit?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Multumesc pt raspunsuri!
Folosesc praf de copt de la dr oetker; nu folosesc bicarbonat ca nu imi place gustul lui; de amoniu nu folosesc deloc;
Deci ex: chocolate cookies; am mai scris au iesit cu o textura de nisip parca mincam nisip cu gust de cacao; i-am refacut din nou dupa reteta pusa de michelle; au iesit din nou nu prea buni mai dulci decit data trecuta si tot cu textura de nisip dar parca nu asa de pronuntata ca data trecuta;
cup cakes cind am facut au iesit tot asa cu textura ciudata imi "scritiiau" intre dinti nu alta...
incep sa banuiesc faina; este faina mai integrala asa nu este din acea 000 cum e in ro;cind fac cupcakes nu pun unt folosesc ulei iar la cookies am inlocut jumate din unt cu ulei desi nu cred ca asta e motivul pe care nu iasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui msl1

Multumesc pt raspunsuri!
Folosesc praf de copt de la dr oetker; nu folosesc bicarbonat ca nu imi place gustul lui; de amoniu nu folosesc deloc;
Deci ex: chocolate cookies; am mai scris au iesit cu o textura de nisip parca mincam nisip cu gust de cacao; i-am refacut din nou dupa reteta pusa de michelle; au iesit din nou nu prea buni mai dulci decit data trecuta si tot cu textura de nisip dar parca nu asa de pronuntata ca data trecuta;
cup cakes cind am facut au iesit tot asa cu textura ciudata imi "scritiiau" intre dinti nu alta...
incep sa banuiesc faina; este faina mai integrala asa nu este din acea 000 cum e in ro;cind fac cupcakes nu pun unt folosesc ulei iar la cookies am inlocut jumate din unt cu ulei desi nu cred ca asta e motivul pe care nu iasa.


ba da, nu intotdeauna poti inlocui untul cu ulei sau faina alba cu cea integrala. faina eu fol all purpose....
la prajiturele treb sa freci untul un pic moale(nu topit) cu zahar...si sa iasa fluffy. pai de-aia nu-ti iasa.

fac retzeta de ani de zile...doar cand nu sunt atenta si nu pun timer-ul imi ies un pic mai tari, ca le tin prea mult in cuptor.
daca respecti totul la litera ies moi si bune.

la fel si cupcakes nu inlocui faina alba cu cea integrala...incearca mai intii sa vezi cum e retzeta originala si apoi sa faci mici modificari.

eu la toate retzetele pun doar jumatate sau 3/4 din cantitea de zahar...in rest incerc sa respect retzeta macar la inceput.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

si inca ceva...daca ti se cere bicarbonat pune bicarbonat...sau amoniu...sau ce se cere.
nu intotdeauna poti substiuii si sa ai acelasi rezultat.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Michelle,
cind fac chestii din mixuri iasa f bune si nu pun unt pun ulei; de ex pt cokies se cere unt topit, deci pun ulei in loc si iasa buni cei din mixuri; eventual i-ar face tari uleiul; problema nu este ca sint tari problema este ce textura au si cred ca e faina; am folosit all purpose unbleached si pastry flour, pai eu credeam ca pastry flour e speciala pt facut prajituri...mai speciala de atit nu se poate.Am sa ncerc cu "bleached flour" sa vad daca tot asa iasa; ideea era ca vreuiam sa le fac ceva mai sanatos pt desert la copii acele mixuri chiar daca sint organice tot au chimicale in ele.si sint si scumpe.
Sint pe cale sa renunt si sa ma autodeclar antitalent total la facut prajituri si dulciuri care nu necesita drojdie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui msl1

Michelle,
cind fac chestii din mixuri iasa f bune si nu pun unt pun ulei; de ex pt cokies se cere unt topit, deci pun ulei in loc si iasa buni cei din mixuri; eventual i-ar face tari uleiul; problema nu este ca sint tari problema este ce textura au si cred ca e faina; am folosit all purpose unbleached si pastry flour, pai eu credeam ca pastry flour e speciala pt facut prajituri...mai speciala de atit nu se poate.Am sa ncerc cu "bleached flour" sa vad daca tot asa iasa; ideea era ca vreuiam sa le fac ceva mai sanatos pt desert la copii acele mixuri chiar daca sint organice tot au chimicale in ele.si sint si scumpe.
Sint pe cale sa renunt si sa ma autodeclar antitalent total la facut prajituri si dulciuri care nu necesita drojdie!



nu , nu renuntza!!!
http://allrecipes.com/recipe/absolutely-the-best-chocolate-chip-cookies/detail.aspx?event8=1&prop24=SR_Title&e11=absolutly%20the%20best%20chocolate%20chip%20cookies&e8=Quick%20Search&event10=1&e7=Recipe

in retzeta asta nu se poate sa fol ulei in loc de unt. pune untul un pic moale...nu fierbinte, nu topit.
cred ca esti singura care o aud ca face retzeta si nu-i iasa bine.
deci fol all purpose bleached...prima data...apoi incearca si cu unbleached.

in retzeta iti cere baking soda...deci fol baking soda...si ai grija sa nu fie expirata. incearca-o mai intii...pui un pic in apa si treb sa reactioneze.

mai e si asta un motiv ca poate le ai vechi sau deschise mai de demult.

mai incerca o data dupa retzeta, nu schimba nimic! nu te las sa renunti asa usor

si eu cate sute de paini am facut pana sa-mi iasa una buna...

michelle

Mergi la inceput