de ce dau rateuri la prajituri?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Michelle are dreptate, daca ai o reteta noua, fa-o intai asa cum este, abia apoi incearca diverse experiemtne cu faina, uleiul si alte ingrediente. Uleiul nu este tot una cu untul topit, iar faina integrala nu ee faina alba, pe principiul "iarna nu-i ca vara"

Deci am elucidat misterul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Si inca un sfat, sa nu deschizi usa cuptorului prea des in timpul coacerii.
Cel putin in prima jumatate a perioadei de coacere, sa nu te atingi deloc de cuptor.
Iar cuptorul sa fie bine incalzit cand pui prajitura in el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Multumesc pt sfaturi, am sa tin cont de ele si cind mai am timp din nou de copt o sa incerc din nou.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

subscriu la cele spuse, nici eu nu-s asa talent la prajituri insa cand m-am apucat, de fiecare data la primele executii am respectat cu sfintenie reteta. Bine, uneori nici asa nu mi-au iesit ....

Abia dupa ce prajitura mi-a iesit cat de cat ok dupa reteta originala, m-am apucat sa adaptez. De exemplu mie nu-mi ies aluaturile tip pandispan decat daca pun si ceva iaurt, sa le faca un pic mai dense,altfel se umfla f frumos la cuptor si se desumlfa la fel de frumos cand le scot. Da, stiu toate trucurile, dar nu-mi ies...aia e, am gasit solutia cu iaurtul.

Pe de alta parte - stiu ca pare teorie dar nu e - e posibil ca unele retete sa nu-ti iasa ca nu-s de tine, nu se potrivesc cu stilul tau. Eu de ex nu fac prajituri cu creme sau torturi ca sigur n-am rabdare sa astept x minute sa se intareasca in frigder crema y, dupa aia sa bat z minute la crema w si sa astept si dupa aia....hehehe, clar, nu e de mine.

A, si cand adaptezi o reteta si-ti iese bine, neaparat sa-ti notezi ce-ai facut ca daca uiti e tare frustrant (iarasi, spun din experienta:) )

Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului
www.tocanadecuvinte.blogspot.com" target="_blank">TocanaDeCuvinte
Some people dream of success...while others wake up and work hard at it

Mergi la inceput