buzz am arici :) ce sa fac cu el?

buzz am arici :) ce sa fac cu el? | Autor: pisellino

Link direct la acest mesaj

copilul familiei unde stam acum temporar a gasit un arici lovit pe strada si l-a adus in casa e super simpatic nu ma asteptam sa fie asa frumusei, i-am dezinfectat rana si i-am dat sa manance.e mai bine si se intelege bine cu matza mea.oare ce sa fac cu el?cum sa-i fac baie? pute da rau de tot
sa il pastrez?eu ma gandeam ca i-ar fi mai bine in padure dar ma gandesc sa il pastrez ca e destul de cumintel si simpatic
ce sa ii mai dau sa manance? eu i-am pus granule de la matza dar cum am deschis conserva de carne a pisicutei a inceput razboi a trebuit sa ii despart
acush pun poze


POZE ROBI
www.youtube.com/watch?v=vS256hpwOSw" target="_blank">video pentru robi
POVESTEA LUI ROBI
Catalina sotie de Teo si mami de Robi

HAINUTE DE VANZARE PENTRU ROBI, SUPER PRETURI

Cand unul viseaza, ramane doar un vis, cand amandoi visam devine realitate...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pisellino spune:

am uitat sa spun ca e plin de purici da tot simpatic e


POZE ROBI
www.youtube.com/watch?v=vS256hpwOSw" target="_blank">video pentru robi
POVESTEA LUI ROBI
Catalina sotie de Teo si mami de Robi

HAINUTE DE VANZARE PENTRU ROBI, SUPER PRETURI

Cand unul viseaza, ramane doar un vis, cand amandoi visam devine realitate...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

Asta e dragut, sper sa reusesti sa-l vindeci! PE moment, poti sa ii dai lapte, eu gasisem un arici cand eram mica si cat l-am tinut l-am hranit cu lapte.

Eu gandesc sa-l tii pana e vindecat complet si apoi daca nu incepe perioada de hiberbare cred ca e ok sa-i dai drumul; daca se prelungeste vindecarea poate e bine sa-l tii pana in primavara.

Informatii detaliate despre ingrijirea aricilor gasesti aici

www.hedgehogsaspets.com/" target="_blank">http://www.hedgehogsaspets.com/

Tine-ne la curent cu evolutia lui, numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karula spune:

Asadar un arici plin de purici (de-as putea sa pun accentul pentru a iesi rima)
Sigur exista clinici veterinare care te pot sfatui exact ce-i mai bine pentru el, ca sa nu mai zic de tratarea corecta a ranii si scuturatul de puricosi. Si mai ales te pot asigura ca nu e un exemplar purtator de salmonella sau pseudotuberculoza (ca fac si nefacute de-astea, deci atentie!).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

cred ca cea mai neinvaziva metoda ar putea fi picaturile de frontline, intreaba insa medicul veterinar pentru dozaj. insa daca zici ca fusese lovit, bietul, si avand in vedere ca nu sunt nici cele mai plimbarete animale, poate o captivitate tihnita i-ar fi mai buna decat o viata cu peripetii in salbaticie.

eu stiam ca mananca insecte, dar uite ca nu e nevoie sa fugaresti muste cu pliciul:
"Although traditionally classified in the now abandoned order Insectivora, hedgehogs are not exclusively insectivores but are almost omnivorous. Hedgehogs feed on insects, snails, frogs and toads, snakes, bird eggs, carrion, mushrooms, grass roots, berries, melons and watermelons.
In areas that have hedgehogs in the wild, they are often welcomed as a natural form of garden pest control. Many people leave food out to attract hedgehogs and they will consume tinned cat or dog food (with a preference for chicken flavours, and a dislike of fish), chopped peanuts, and raisins.[7] Pet food is preferable to dairy, but both are often too high in fat and too low in protein. It is best to leave out only a small treat, leaving them plenty of appetite for the pests in one's garden. Hedgehogs will welcome water as they will become quite thirsty. If you are letting a hedgehog drink from a pool, make sure that there is a way out: even though hedgehogs can swim they will get tired and drown. Leaving out milk will cause a hedgehog to have stomach pains."
deci atentie la laptic si la ...piscina.

Just derpin' around

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Eu l-as lua la mine in gradina.
E util (maninca tot soiul de daunatori) si simpatic foc.

Vorbeste cu vreun vecin poate il adopta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisellino spune:

ina am citit ce mi-ai scris si... mananca serpi?oare cum poate simpaticutul asta mic sa manance un sarpe? piscina n-am asa ca nu-i nici un pericol dar daca ei innoata in piscina oare n-ar innota si in cada asa oleaca macar cat scapam de vreo 50 de purici?


POZE ROBI
www.youtube.com/watch?v=vS256hpwOSw" target="_blank">video pentru robi
POVESTEA LUI ROBI
Catalina sotie de Teo si mami de Robi

HAINUTE DE VANZARE PENTRU ROBI, SUPER PRETURI

Cand unul viseaza, ramane doar un vis, cand amandoi visam devine realitate...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisellino spune:

Am pus pozele cu Aricel si pisica mea Matza(nu am inspiratie la numele de animale)

http://community.webshots.com/album/583391105lQzRRg

POZE ROBI
www.youtube.com/watch?v=vS256hpwOSw" target="_blank">video pentru robi
POVESTEA LUI ROBI
Catalina sotie de Teo si mami de Robi

HAINUTE DE VANZARE PENTRU ROBI, SUPER PRETURI

Cand unul viseaza, ramane doar un vis, cand amandoi visam devine realitate...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisellino spune:

aqai parca stiam ca nu mananca lapte sau mananca?
karula nu m-am gandit la veterinar ca nu e rana asa de grava i-am pus antiseptic si parca tine el asa piciorusul anume ca sa ii mai pun parca stie ca-i face bine na c-o iau razna cu ariciul meu
mik din franta nu esti asa de departe eu stau in germania de sud-vest vino de ti-l ia

POZE ROBI
www.youtube.com/watch?v=vS256hpwOSw" target="_blank">video pentru robi
POVESTEA LUI ROBI
Catalina sotie de Teo si mami de Robi

HAINUTE DE VANZARE PENTRU ROBI, SUPER PRETURI

Cand unul viseaza, ramane doar un vis, cand amandoi visam devine realitate...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olina87 spune:

cica le plac la nebunie stafidele - prietena mea are unul in fata blocului si seara o asteapta sa le capete!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Eu stiam ca maininca si serpi (din Ro).
Larousse spune ca manince ce-i trece pe sub bot, serpi si soareci daca sunt morti :
http://www.larousse.fr/encyclopedie/vie-sauvage/h%C3%A9risson/184563


Mergi la inceput