Buburuze de mart-apr2013(5)!

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns VeveMara spune:

Buna, Burtici!

Eu cu constipatia am o legatura veche, aproape de cand ma stiu, care acum evident s-a acutizat. Se intampla sa treaca si 5-6 zile pana reuseam ceva.
Am gasit insa ceva remedii care pe mine ma ajuta:
- dimineata, pe stomacul gol 2 lingurite de miere iar dupa vreo 10 min putina apa rece
- exista sub forma de pliculete cu fibre sau capsule cu continut exlusiv din plante ceva ce se numeste Lepicol(sunt fibre care tb consumate inainte de micul dejun si cina cu cat mai multa apa)
- apa plata si fructe din belsug.

Sper sa va ajute. Daca mai cunoasteti alte secrete, impartasiti va rog.

11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicole_tm spune:

Buna buburuze! Ce spor la scris ati avut azi!!
Eu am reinceput lucrul, dupa concediu, am dat azi vestea cea mare (care s-a imprastiat in toate colturile firmei), unii m-au felicitat cu juma de gura, altii din suflet, unii au incercat si glume mai mult sau mai putin nesarate... oricum... Nu mai conteaza nimic, important e sa fim noi bine si sanatosi!
Acum parca sunt pe alta planeta (o fi concediul, o fi sarcina...) si chiar nu imi pasa de nimic. Colegele ziceau ca se vede ca sunt fericita.

Prima zi de lucru a venit cu un bonus mare - o greata continua de vreo 6 ore (eu care speram ca am scapat, in ultima saptamana mi-a fost tare bine, greturi putin intense, de scurta durata).
In rest nimic special... constipatia nu e o problema (culmea, pentru ca de cand ma stiu am avut probleme) dar poate si pentru ca mananc multe multe fructe si legume crude, si lactate la greu (iaurt si kefir). E foarte adevarat ca in ultimele 2 saptamani am avut la dispozitie un WC "prietenos", adica acasa sau in camera de hotel (eu am o problema cu a merge la WC in loc public, adica mai bine nu ma duc...)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby_kiss spune:

Neata fetelor!
Imi cer scuze ca am lipsit atata timp. am fost in vacanta o saptamana dupa care m-am intors si am fost cam lipsita de chef...la munca multa treaba si uite asa n-am mai apucat sa intru. Felicitari fetelor pentru vestile bune, s-o tineti tot asa:*
Noi suntem bine, dupa concediu am fost la eco si bebe era f bine, recuperase vreo 2-3 zile iar hemnatomul aproape ca disparuse. scurgerii maronii am mai avut dar vad ca de cateva zile bune nu mai am deloc, Doamne ajuta sa dispara si sa ma lase si pe mine sa ma bucur de sarcina. Maine merg la eco (o sa fac morfofetala pt ca am gratuit in abonamentul de Medlife)si luni merg la dr mea la care o sa fac tot morfofetala si analiza de sange, deci practic luni fac DT.
am niste emotii, parca mi se pare ca nu mai am simptome, sanii nu ma mai dor, burta s-a micsorat...prostii de-ale mele...n-am mai fost de o sapt la eco si deja innebunesc... azi noapte am visat toata noaptea ca eram la dr si ba imi zicea ca e baietel, ba ca e fetita:)))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby_kiss spune:

am uitat sa zic ca maine fac 11 sapt dupa ultimul eco (asta daca nu a mai luat ceva avans bebe) si sunt tare mandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Buna fetelor,

Bebe are azi 11 saptamani si conform masuratorii de la eco avea 10 sapt si 4 zile.
A fost obositor la nunta, toata treaba asta cu nasitul si statul o noapte intreaga in muzica si veselie... nu mai fac d-astea pana nasc.


11+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Aspenter, Elevit, Euthyrox, Medyn, Magne B6, Vit C si Utrogestan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby_kiss spune:

Citat:
citat din mesajul lui emilia.m

Buna fetelor,

Bebe are azi 11 saptamani si conform masuratorii de la eco avea 10 sapt si 4 zile.
A fost obositor la nunta, toata treaba asta cu nasitul si statul o noapte intreaga in muzica si veselie... nu mai fac d-astea pana nasc.


11+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Aspenter, Elevit, Euthyrox, Medyn, Magne B6, Vit C si Utrogestan


super!e bine ca a recuperat.
eu nu stiu cum ai rezistat!!eu nici la cumparaturi in supermarket nu mai fac fata. adica ma apuca durerile de spate, oboseala si imi vine sa ma sprijin de toti peretii. oare vor trece starile astea sau se va accentua?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicole_tm spune:

emilia, bine ca ai trecut cu bine de nunta, acum sa te odihnesti! Eu am o aventura din asta peste 2 sapt(merg la o nunta, dar nu nasesc), din fericire nu am dureri de spate deloc, doar obosesc mai repede. Dar voi avea o scuza buna daca vreau sa plec mai repede.
Felicitari pentru eco bun!Eu merg abia peste 3 sapt si mi se pare o vesnicie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Eu sunt prea stresata sa nu se opreasca din evolutie din cauza mutatiilor si de aceea ma duc la eco saptamanal, ca n-am liniste altfel. Mi-as dori sa fiu mai relaxata dar fara o ecografie pe saptamana n-am nici o sansa sa fiu zen.
Saptamana viitoare am Dublu Test (fix martea viitoare). Dupa aceea nu stiu cand mai am urmatoarea eco dar abia astept sa incep sa aud cu monitorul bataile inimii (cica de la 14-16 sapt se aud) si o sa il folosesc pana incep sa-i simt miscarile, poate ocazional si dupa, daca nu o sa se miste destul de mult in fiecare zi.


11+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Aspenter, Elevit, Euthyrox, Medyn, Magne B6, Vit C si Utrogestan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby_kiss spune:

Citat:
citat din mesajul lui emilia.m

Eu sunt prea stresata sa nu se opreasca din evolutie din cauza mutatiilor si de aceea ma duc la eco saptamanal, ca n-am liniste altfel. Mi-as dori sa fiu mai relaxata dar fara o ecografie pe saptamana n-am nici o sansa sa fiu zen.
Saptamana viitoare am Dublu Test (fix martea viitoare). Dupa aceea nu stiu cand mai am urmatoarea eco dar abia astept sa incep sa aud cu monitorul bataile inimii (cica de la 14-16 sapt se aud) si o sa il folosesc pana incep sa-i simt miscarile, poate ocazional si dupa, daca nu o sa se miste destul de mult in fiecare zi.


11+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Aspenter, Elevit, Euthyrox, Medyn, Magne B6, Vit C si Utrogestan


si eu merg luni la DT...dar si azi la o eco morfofetala...pt deliciul nostru:D

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

Neata fetele ,ma bucur ca sunteti bine
Eu ieri am luat rez la DT si a iesit Ok, dar am de cateva zile dureri de burta si am fost dimineata la dr si mi-a spus ca am orificiul exterior al colului intredeschis
Am tratament cu utrogestan 4/zi si nospa ,fara efort, contact sexual si cat mai mult stat in pat degeaba.Ma mai duc luni si sper sa fie bine.
Acum ma duc sa-mi iau flacaul de la gradi

Va pup pe toate

de Robert Andrei(18.05.2009) si 13+
Invata sa-ti scrii durerile pe nisip si bucuriile pe stanca( Sf.Augustin)

Mergi la inceput