Juniori de Iulie - August 2004 * (103)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

moama ce m-am rusinat
eu la zacusca am copt totul vineri dupa-amiaza, apoi sambata dupa a doua tura de parc am tocat totul si pus in oala mare, la cuptor. pe la 9 era gata, am pus in borcane, la paturica si gata. gemul de prun l-am executat duminica dupa-amiaza. de gatit is obligata, deci tot imi place, cateodata ma cam ucide, dar aia. ieri am operat biscuiti cu plozii, da? ca sa ma puneti cu totul la "tralalala"

abia astept impresiile de la gradi, azi a Sarbatoarea Ingerilor Pazitori si Sora s-a gandit ca bunicii sunt ingerii pazitori ai copiilor, asa ca au pregatit o mini-tratatie si doua poezele/cantecele iar bunicii sunt invitati . mi s-a parut tare dragut

Patrick citeste, acum termina volumul doi din Jurnalul pustiului. mai citeste cartile cu benzi desenate Garfield (la alea se tavaleste de ras) si i-a mai placut in vara cand a citti cartea junglei (fragmente din ea). poate i-o bag sub nas ca urmatoare lectura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns g_ioana spune:

Neatza
Andrea, in principiu Maria mai merge la baschetadik pana acu n-a fost,dar este in schema,va merge in fiecare vineri la ora 17.....la scoala 43 parca,in Frumoasa exact langa biserica....anul trecut erau 2 fete in grupa....noi ne-am hotarat semestru asta si merge luni la teatru,joi si sambata la sah si vineri la baschet....ieri a fost la profu de chitara,s-a uitat la ea de sus pana jos si a zis ca-i prea mica pentru chitara,sa o aducem peste 2 ani....cupilu a fost nemultumit si nelamurit total
Noi am avut evaluarile saptamana trecuta....la romana se pare ca i-a lovit la ultimele doua subiecte ca trebuiau sa formuleze nu stiu ce intrebari si propozitii asa ca doamna i-a cam certat si le-a zis ca majoritatea au luat bine si foarte putini FB,la mate cred ca a fost mai usor....noi aflam rezultatele la viitoarea sedinta..
De citit,suntem la capitolul poezii de Eminescu si Octavian Goga ...Ce te legeni,Toamna....si la intrebari cu ce a vrut sa zica poetul...asta au la Lectura si la Literatura....ehehehe Bunicul,Bunica si inca vreo doua povestioare le-am digerat in vacanta ca le-am avut la lecturi suplimentare....v-am zis ca mandra a fost tare impresionata de Micul Print?
In rest,eu nu fac zacusca ca nu mancam.....prefer sa pun doar vinete la congelator si sa fac cateodata salata de vinete cu rosii sau maioneza facuta in casa.....si nici gem de prune nu fac....ca preferam dulceturi de afine,capsuni,cirese amare...
hai pupici


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roberta04 spune:

Va rog sa nu ma dati disparuta, nu imi mai ajunge timpul!!!

V-am spus ca vineri cununam? :) Asta e ca si vorba cu chelul si tichia de margaritare :)

Deci, abia azi dimineata am mers la proba la rochie, sper sa fie gata pana vineri, in schimb mi-am facut curaj si mi-am facut manechiura cu gel, nu mai smotruiesc nik acasa :)

Vineri, insa, am facut si eu gem de prune, sambata am facut 10 ore curatenie in casa, duminica veram zombie...

Matei se descurca cu plimbatul de la scoala la after-school si inapoi acasa tot cu transportul de la after, nu stiu ce a facut la evaluari, e si el in trend cu mancatul literelor, dar la mate e OK...

Am fost si noi la expozitia cu astronauti, chiar a fost frumos...

Va pup, mai revin!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

hei, Rox, dar daca asta e adevarul? daca te descurci bine si repede e perfect.

Copilul meu citeste http://www.humanitas.ro/humanitas/cum-s-a-nascut-poporul-roman WOW si ii si place

Daca ma gandesc la optionale si la noi sunt multe, dar acum cred ca e momentul sa facem ceva, dupa 10 - 11 ani nu mai fac decat ceea ce le place

Eu ma bucur ca lui Victor ii place sportul si ca persevereaza in chestia asta, ma bucur ca si lui Mircea ii place la aikido si sper sa reusesc cu ei doi si la inot. Daca reusesc asta in maxim 2 ani sunt happy, inseamna ca le-am sadit dragostea de sport.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Bag si eu capul aici ca am auzit de zacusca...si e preferata mea... Dar la capitolul asta se baga soacra-mea - ea face cea mai buna zacusca din lume, parol!!
Eu pana acum am pus doar castraveti la murat. As mai vrea sa coc si vinete sa pun la congelator dar inca nu m-am invrednicit sa fac si asta...
De cand cu curele de slabire am lasat-o mai usor cu gatitul, dar duminica asta am executat si eu supa de creveti (asta ca sa valorific cursul de gatit "despre raci" la care am fost acum doua weekenduri) si sufleu de ciocolata (faimosul moelleux aux chocolat care e preferatul nostru! )...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

da, da, Andries, am luat si eu cartea, e chiar super pentru ei!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

io nu-s pregatita pentru toamna...si nici nu ma ajuta nimeni..timp de zacusca si alte minuni nu am...si mai ales acum ca m-am pus cu lectiile pe capul copilului..care are de recuperat..tot ce nu am exersat vara asta:(

al meu citeste..a terminat in vara asta destule carti..printre care toata seria aia cu jurnalul..accum ma omoara sa-i cumpar Otravurile din Caux..

ma duc sa mai printez niste fise..v-am zis ca am casunat pe el

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Nici eu nu am conserve si nici nu mai fac. Nici varza nu mai pun, am ajuns la concluzia ca muncim aiurea. E mai convenabil sa-mi iau un borcan de ceva atunci cand vreau eu, sau 2 verze din piata sau din carefour.
Am suc de rosii de acum 2 ani cred, inca e bun, plus cel de anul trecut. Castravetii de anul trecut nu i-am mancat inca pe toti, o sa ma duc sa ii arunc.

Ieri am vazut la discovery un reportaj cu apocalipsa, cum se pregatesc unii pentru apocalipsa, de gen mancare pentru 8 persoane pentru 9 luni, 700 de conserve de carne de vitel la borcan, 1300 de l de lapte pasteurizat, sute de kg de faina, porumb, etc ... o nebunie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Nu mai spun ca toata noaptea am visat a faceam conserve si ca veneau hotii sa le fure (oamenii aia de la discovery aveau si arme si provizii de munitie si evident totul era filmat in USA). Va mai fi si lunea viitoare, un episod despre cei ce se pregatesc pe strategia 'apocalipsa a venit - sa fugim din calea ei".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

atunci eu iau cu brio premiul I pt puturosenie, nu pun niciodata nimik pt la iarna, doar la congelator.
la noi muraturile le cumpar de la piata, sunt de absolut toate soiurile posibile si inventate, gogosarii s cei mai scumpi - 10 lei / kg :D sfecla e la 6 lei :D
compot Giulik primeste de la dadaca, gemuri iau nemtesti aduse tot la piata (6 lei / borcan);
cu zacusca stau rau, de obicei imi doneaza prietenele 2-3 borcanase sa aiba fi`mea de pofta si cam atat ...




Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi: Iulia Copiii Monicai Alex Luca

Mergi la inceput