Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (34)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns suzieq spune:

Marysa, multumim de cafea, eu am nevoie desi am avut o noapte foarte linistita sunt putin cam cheauna, vorbesc cu dezacorduri, am vrut sa pun merele la abur dar am lasat aparatul cu steamerul in sus si blenderul in jos. Sunr singura pana dupa amiaza cu bebe si am zis sa previn si sa beau cafea sa nu fac vreo prostie.

Georgia, astazi ma duc prin farmacie sa ma uit de biscuiti si vad si de cereale, sper sa stie tantiile alea ce cer, ca ultima data citeam etichetele impreuna. Cu somnul de pranz ati rezolvat? cum doarme piscotica?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Denisa, a fost mai bine decat speram!!! M-am indragostit eu de ea...E in jur de 55 ani, finuta, blanda, dedicata. O splendoare de femeie, cel putin la prima intalnire...Am stabilit ca se va ocupa de Tudor, mi-a zis sa o chem ori de cate ori am nevoie, chiar inainte de a incepe serviciul. Nu am discutat partea financiara, a zis ca vom vorbi atunci, "ca nu va lua pielea de pe noi", sa stam linistiti. Mi-e greu sa cred ca am avut asa noroc din prima...Tudor era numai cu ochii pe ea si zambaret foc dar asta nu e relevant, ca tu stii ca asa e el...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Ileana, ma bucur sa aud. e bine sa o mai chemi din cand in cand, cat esti acasa, sa va invatati una cu alta, ea cu tudor. Ah si sfat (din experienta altor mame), discutati toate detaliile de la inceput (ce ai vrea sa faca/ sa nu faca, libere, concedii, stat peste progra
, sarbatori, tot tot)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suzieq spune:

Alice, bag de seama ca tre sa recrutezi o tanti ca si angajatii :d.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Cam da :)) sau cel putin concluziile astea le-am tras eu. Pana una slta, asta si e, nu?
Eu am noroc de soacra si maica-mea care ma ajuta cu ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALTESA spune:

Ilena ,Alice ti-a dat un sfat de aur!

Eu acum 2 zile am avut o confruntare cu soacra si i-am spus tot ce nu-mi place ca-i face copilului si tot ce as vrea sa-i faca si asculte mai mult ce ii zic ca eu sunt masa si eu decid cu va creste!

o zi nu a vb/. cu mine ,mi-a reprosat ca vreau sa-l tin intr-un bol cu cristal si ca a crescut si ea 2 copii si stie cum sa-l cresca. In fine dupa ce a reflectat o zi la ce i-am spus a inceput sa faca ca mine,ba mai mult acum ma intreaba daca poate sa-i dea o anumita jucarie. de ex ea ii dadea sa suga cheile de la masina,brichete,lua si pisica in brate si pe el ,illasa sa bage flori in gura etc.etc.etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Buna tuturor!
La multe lunite, Stefan Matei si Ana Beatrice!
Noi din fericire am reusit sa rezolvam ieri cu centrala, am sunat instalatorul si ne-a schimbat o piesa care se stricase. Asa ca acum avem caldura in casa, slava Domnului. S-au executat imediat aia de la firma cand au auzit ca am bebe mic, desi la telefon tanti cu care am vorbit, imi zicea "slava Domnului ca macar au anuntat vreme frumoasa in weekend" (inutil sa mai spun ca e frig si urat...)
Georgia, si noua ne-au venit ieri pastilutele si i-am dat de vreo 2 ori dar i le-am dat in timpul zilei. Pot spune insa ca noaptea care tocmai a trecut a fost cea mai grea de cand o avem pe Johanna. Cred ca m-am trezit de cel putin 20 de ori la ea... Bine ca macar e weekend ca daca mai trebuia sa mai merg si la serviciu... Azi o sa ii dau toate cele 6 portii indicate si i le dau seara, dupa ora 6.
Eu nu stiu ce sa fac cu asta mica. Am inteles ca ieri noapte nu a mers centrala si i-a fost frig dar de ieri avem din nou cald in casa, sunt 24 de grade si totusi Johanna are in continuare mainile reci. Cand s-a trezit i-am dat un body cu maneca lunga, pantalonasi lungi nu f grosi dar nici subtiri rau, sosete mai grosute si un tricou, si totusi ea tot are manutele reci. Oare inca ii e frig? Nu am mai patit asta pana acum.

de Maria Cornelia (20.09.2006) si Ioana Teodora (24.01.2012)
Din ce in ce mai mare
Creste si mezina
Perlute de domnisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

suzi ,spor la cumparaturi;esti cheauna ca ai dormit prea mult;ne-am dezobisnuit de atata somn
sa-ti pana la cat am dormit azi ..9.40..am zis ca nu vad bine ,cand m-a trezit cupila ca ma "masa" cu piciorusele pe spate..oricum si-a scos parleala ca s-a tot trezit azi noapte si nu mai vrea noaptea suzica sub nicio forma ..asa ca titi e baza

lexi , tipa de la care am luat pastilutele ,a dat si ea copilului si mi-a zis ca ea dadea pe toata durata zilei ca daca dai doar seara nu au mare efect ..eu i-am dat doar 4 portii/zi;pot sa te rog sa ma ajuti si pe mine cu traducerea? ca io cu germana sunt cam paralela,doar dozajul (eu am dat 8 pastilute ),de cate ori pe zi se da(ziceai 6),si daca trebuie date la distata de x minute/ore de masa..doar cand ai timp si daca poti
aa..inca ceva , vezi ca barometrul bebelusilor nu sunt mainile , sau piciorusele ,ci nasucul ..ia vezi e rece si el ?

ileana,super frumu..ete ca nici nu sperai tu ,dar si-a gasit tudorica o buni de stat cu el

fetelor sunt la capatul rabdarilor cu fructele ..nu mananca nimik , m-am cotp si eu de cat mar copt ii fac ..si acum nu-l mai vrea nici pe ala ..ce banana ,ce avocado,mango ,struguri , prune,piersici,nectarine,pepene galben ... glume nu alta
ce sa-i mai dau ca zau daca mai stiu


Mamica fericita de fetita cu fundita



Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim
Albert Einstein

Vladut vrea sa traiasca!Sa-l ajutam si noi!
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=168191&nm=Vladut-vrea-sa-traiasca


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Altesa, daca imi permiti iti dau si tie un sfat :) legat de soacra. Ai facut super bune ca i-ai spus ce si cum, dar mereu sa o faci pe un ton prietenos (banuiesc ca nu te-ai rastit la ea), si pe langa critici sa mai strecori si o lauda. Sa ii spui ce nu iti plae cum face dar si ce iti place la ea. ah sau daca ai putea sa ii spui cum vrei sa se poarte cu rafi, in asa fel incat sa creada ca a fost ideea ei, ar fi super :))

Lexi, banuiesc ca nu s-a acomodat inca cu temperatura. Cred ca isi revine singurica, mai ales ca o ajuti cu o bluza/ pantalon in plus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bulinuta27 spune:

eu sunt la capatul puterilor/rabdarii...filip face tot mai des crize de plans de durere de cate 1-2 ore fara oprire din cauza refluxului, joi noapte am ajuns cu el la budimex ca nu l-am putut calma nicicum si printre altele ne-a zis sa mergem la oftalmo ca are la ochisori o iritatie si ele nu stiu ce sa ne dea

am fost ieri si surpriza: are dioptrii mari ca si rares: are hipermetropie extrema plus 6.5 la ambii ochisori...sunt la pamant...nu ma asteptam la asa ceva
nu ma pot gandi la nimic bun, nu am chef nici sa ies din casa...azi sunt si singura cu amandoi si imi vine sa plang intr-una si nici nu pot cu ei

Mergi la inceput