Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (34)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabrielarusu spune:

buna,
mady, peritorul mie dr. ia dat fetei pt. linistirea eruptiei dentare, dar ketoful mi-a spus ca pe langa linistire ii provoaca si pofta de mancare mai buna.

vreau sa va intreb voi avocado il amestecati in piureul de legume sau se da combinat cu alt fruct ca nu stiu?
am cumparat un mango dar nu stiu cu ce fruct sa-i dau se poate da si simplu?

azi am intodus carnita de vita in legume am avut un scucces treribil , a fost tare incantata ca a lins tot bolul 220g daca mai aveam ar mai fi papat.
sanatae multa bebeilor.

mamica de Maria Elisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia spune:

Buna fete dragi!

Am o perioada mai linistita la birou, de fapt nu am nici un termen urgent si mi-e lene sa ma apuc de cele mai indepartate... asa ca m-am gandit sa va scriu voua, ca-mi era dor!

In primul rand La multi ani Mariei de Lexi! Te inteleg cu dezamagirea fetei, Sofia e dezamagita in fiecare an, ca ea e nascuta vara si nu se serbeaza niciodata la gradi, ca e vacanta. Am zis ca la anul o serbez si pe ea in septembrie, as fi facut-o si anul asta, dar dupa ce a inceput gradinita a uitat de ziua ei... Apropo de greutatea Johannei, subscriu si eu la opinia generala, ca nu ai de ce sa-ti faci griji atata vreme cat copilul e vesel si activ! Asa a fost Sofia, pitica generatiei, si acum are in clasa copii mai mici ca ea ca varsta, dar mai mari cu un cap, dar nu-mi fac griji (desi recunosc ca nu eram asa zen cand era mica... )

Alexa, mult succes la operatie, va tin pumnii!!

Bulinuta, of ce incercata esti si tu! Putere...

Ileana, m-am bucurat tare cand am citit de bona! Sa fie asa cum ti-o doresti!

Lady, cum e Rebe? S-a obisnuit la gradi? stiu ca doare...

Mady, succes la concurs si sa treaca nenorocita de ciuperca repede! Dar esti sigura ca-i candida? Dr mea mi-a zis la un moment dat cand avea Sofia niste scurgeri ca pot sa fie de la un dezechilibru din organism, de cele mai multe ori digestiv, asa ca mi-a dat apa termala si apa bicarbonatata local, iar pe gura probiotice si a trecut.

Mihacor, Sofia are reflex de gag si acum, la 5 ani... iar eu ma tem ca e din vina mea ca i-am pasat totul foarte fin pana pe la 1 an jumate - 2 (ei primul dinte i-a iesit la un an si 2 luni) si nici pana la varsta asta nu a invatat sa mestece. Pe Tudor as vrea sa-l invat altfel, dar nu stiu daca-mi va iesi, ca are momente cand vomita de la gag.

Ana, ma lasi fara cuvinte, cat esti de echilibrata! Cu doi copii la san (efectiv) si inca doi la scoala nu stiu cate am putea fi la fel de relaxate! Eu cu siguranta nu!

Georgia, chiar vroiam sa intreb si eu de mesele de lapte! Noi facem la fel, Tudor mananca LM dupa fiecare masa, dupa una din bibe, uneori chiar dupa doua daca nu pot ajunge eu acasa. La Sofia nu am facut asa, la varsta asta avea LM doar seara si dimineata, dar e adevarat ca ea nu a vrut deloc bibe, in schimb bea apa foarte bine din canuta. Nu stiu cum e mai bine, dar am zis ca o sa mai mergem asa cat mai tine!

Lali, apropo de supliment de calciu la bebelusi, eu stiu ca pediatra mea verifica ceva la stern si in functie de asta imi spune daca e cazul sa ii dau ceva. Nu mi-am facut griji ca nu ne-a dat mult, Sofiei cam 10 zile/ an timp de 2 ani, iar lui Tudor tot 10 zile in primavara. Oricum le-am dat la amandoi sirop Pharco si il acceptau, desi mie mi se parea gretos de dulce. De fier nu mi-a zis niciodata nimic.

Iaura, Mady, si nu numai, felicitari pentru olita!! Eu nici nu m-am gandit sa le aduc de la subsol pe cele vechi ale Sofiei...

Adc, frumoasa scolarita ai! Si eu am un nod in gat chit ca mai am (sper) 2 ani pana la scoala...

Acum despre noi: Tudor este foarte mobil (cel putin comparativ cu Sofia), urca scari, este atras ca de un magnet de pantofi/ papuci, nu poti sa-l lasi singur pe jos ca sigur il gasesti cu cate un pantof in gura (si ai nostri nu sunt asa curati ca aia pe care ii manca Filip de Bulinuta pe FB...), este fascinat de sora-sa, dar si ea de el! As zice ca a invatat sa cada, dar dupa ce a patit Radu de Alice, nu m-as pronunta inca. Are cam 3 somnuri pe zi, 10-11; 13-14; 16-17 si se culca seara la 21, dar se trezeste si de cate 3-4 ori pe noapte uneori; ziua incepe intre 7 si 8:30. Are 9,5 kg la 7 luni jumate, nu are dinti dar musca tare, deci ma gandesc ca inainteaza ceva prin gingiuta lui...
Sofia a inceput gradi si ma gandesc cum sa fac sa o trimit o saptamana la o salina ca cica face bine la afectiunile respiratorii.

Inchei aici, am scris cam mult, dar ma iertati voi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bulinuta27 spune:

La Multi Ani MAria! sa fii sanatoasa si foarte norocoasa!!!

alice am facut pe cel de 2 luni atat...nus ce sa mai zic

lady

mihacor iti doresc sa ti se implineasca visul

aly k multumim!

ana succes in noul an scolar! tie iti urez succes ca ei o sa aiba sigur!

mady sanatate multa sa ii treaca mai repede!

letitia eu zic sa ii cujmperi baiatului pantofi de ros si gata!

am inceput antibioticele aseara si mie imi e rau iar lui filip abia i le bag pe gat



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bulinuta27 spune:

am uitat sa va zic: georgia si suzi si lui filip tot numai borcanele babylove bio i-am dat! sunt super ok!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Faith26 spune:

Mady, asa si la noi. Cand avea 2 luni era o placere ca statea f cuminte la aspiratorul nazal. Acum e haos, trebuie 2 persoane - una sa o tina si cealalta sa aspire...si urlaaaaa...
Sanatate micutei, sper sa ii treaca repede candida aia! Si bafta la concurs!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Faith26 spune:

Eu nu mai suport atatea reclame pe forumul asta!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Bulinuta, ma gandeam la vaccinuri in sensul ca poate celelalte doua ( de la 4 si 6 luni) conpletau doza de anticorpi.. Dar acum n-are importanta, e imp sa va faceti bine amandoi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iaura21 spune:

mady , ilincai sa-i treaca ciupercuta...peritolul e un antihistaminic si are ca efect secundar printre altele si cresterea poftei de mancare si linistire/somnolenta ....succes la concurs ,sper sa castige ca e prea dulce fata sa nu o faca

acum ca sa inteleg( si imi cer scuze ,nu vreau sa supar pe cineva),gabriela rusu ,tu ii dai peritol si ketof fetei in conditiile in care mananca 220 gr si are o greutate buna sau peste medie din cate imi aduc aminte,sau i le dai pt. altceva ??

ileana, stiu cu fierul dar ma risc si sper sa aiba efectul asteptat ca ieri a facut 4 kk din care ultimul a dat pe afara ...cat despre desenele de pe duck tv ,am auzit si eu acum cateva zile ca ar fi mai ok pt. copii tocmai din 'cauza' ca se deruleaza f. incet imaginile ,am trecut si eu peste postul acesta cautand ceva desene pe placul fetei ,dar mi se pareau destul de anoste desenele si acum stiu de ce

bulinuta ,mai are rost sa spun ca eu as fi clacat demult in locul tau? multa putere iti doresc si sa trecetri cu totii cu bine peste toate.

legat de borcanele ,fetei mele ii plac mult cele de la babylove ,iar ultima data i-am dat legume cu vita,peste 8 luni si erau bucati nu pasate ca celelalte si i-au placut si asa,oricum eu si acasa i le fac mai maruntite sau pasate cu furculite nu blenduite de ceva timp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

la multi anisori mariuca ,sa cresti mare sanatoasa ,buna si frumoasa
lexi sa pupi fata de la noi si sa-i spui ca toate matusile virtuale au sarbatorit-o azi

bulinut,sanatate multa ..sincer nu stiu cum rezisti
letitia, moamaaa 1nsi2luni primul dintuc..pfaa..n-am mai auzit pana acum..super tare;oricum se zice cu cat mai tarziu cu atat mai bine
gabrielarusu,eu i l-am dat simplu initial(de fapt cam tot ce dau pt prima data ,dau simplu sa vad daca-i place ,asta ca sa nu stric tot piureul de fructe/legume);eu stiu ca este fruct ,dar il poti amesteca si cu legume (desi nu e f indicata amestecarea fructelor si a legumelor la o masa )
faith,si mie mi s-a luat de tantita asta cu poalele in cap

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bulinuta27 spune:

alice stiu...si eu am avut o discutie cu soctu din cauza asta ca el e impotriva vaccinurilor total si acum asta...se pare ca a luat-o din grecia

iaura

georgia



Mergi la inceput