Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (34)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

intru pe fugs

alice, si a mea tot 2 somnuri;daca dimineata dupa masa de fructe o scot afara ,doarme mai mult ,dar merg continuu cu ea ca altfel se trezeste..am facut bataturi de atata mers

suzi,iaurtiera io mam luat-o din selgros dar poti comanda si de pe net;functie de iaurtul pe care-l folosesti initial pt iaurtul pe care-l vei face , va iesi mai bun sau mai putin bun iaurtul tau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

vroiam sa va intreb ,fetele care alaptati si chiar si bibe , cat lapte mai beau bebei vostri?
eu ii dau sa suga cam dupa fiecare masa solida, la o distanta de cam 30min-1h


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suzieq spune:

Georgia, pai o sa pun un iaurt dintr-asta ce mananca el. Lapte Vladut mananca 400 ml de la mine si 100 ml lapte praf, pe care il bea cu scandal, de aceea ii dau zilnic sa-l obisnuiesc.

La multi ani, Maria de Lexi, sper ca esti bine si te vei sarbatori cum vrei tu astazi!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aly_k spune:

buna mamici si pitici
bulinutza,faith,mady,matza sanatate bbilor
alexa bafta la operatie,sa fie totul bine
lexi sanatate Mariei
mady bafta la concurs
La multe lunite bulgarasilor sarbatoriti
lady va citesc in fiecare zi,dar nu apuc sa scriu,ca sunt singura cu bubulina,iar cand am un pic de timp liber,mai fac treaba prin casa
Noi suntem bine,la 9 luni avem 8600 grame,nu avem dintisori,dar ii umflata gingia si sus si jos,deci cred ca o sa iasa deodata.\nu prea ne mai place in carut,vrem mai mult pe jos,tinuta de manute.Ne ridicam pe unde apucam,iar daca nu sunt pe faza,isi da drumul,ca ea vrea sa stea singura in picioare,dar inca nu ii iese sa stea mult si pica.Facem ceau din manuta,dar doar cand vrea,mai facem si bravo bravo.Cand vrea ceva intinde mana ca sa ii dau.
programul nostru ii cam asa:
9.30-10 trezirea
10.30-11 masa de fructe
13-13.30 lapte si somn pana pe la 15
15-16 masa de legume
18-inca un somn de o ora
22-22.30 somnul de noapte
cateodata se mai trezeste noaptea de 2,3 ori,dar cel mai des se trezeste doar odata,San ii dau de fiecare data cand vrea,nu tin cont de program,iar daca ii prea foame nu papa solide,atunci ii dau san si dupa o ora solidele.|La masa de fructe ii dau doar un fruct deodata si ii bag si un biscuite,de cand ii bag biscuiti le mamanca mai bine.Cu legumele nu avem treaba,manca orice ii dau.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Buna tuturor!
Am intrat repede sa va salut si sa citesc noutatile!
Multa sanatate puiutilor bolnaviori, si ai mei tot tusesc, tuse productiva de 2,3 ori pe zi, dar azi mergem la medic sa vedem ce mai zice.
In rest toate bune, am inceput scoala, Darius cl I, Sara la cl 0, pregatitoare, distractie la maxim! Ieri am avut prima tema, 5 randuri de puncte , bineinteles ca le-a facut dintr-o suflare, plictisit chiar, dar eu am stat langa el si l-am urmarit mai ceva ca la un examen!
Picii dorm de 2 ori pe zi, cate 2,3 ore, seara se culca la 20 si se tot trezesc, la 4, 3, 2 ore.. Le-am pierdut sirul.. Ii iau pe rand, ii alaptez si adorm la loc. Spre dimineata sunt amandoi intre noi in patul mare si sotul mi-i da pe rand la piept, in functie de urlete Mancam 3 mese de hrana solida si lapte matern. Matei se tine de tot ce prinde si se ridica in picioare, chiar paseste pe langa, Natalia e mai comoda, doar se ridica in picioare si se balanseaza.
In rest toate bune! O zi frumoasa va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihacor spune:

neata...
la multe lunite SEBASTIAN SI ANDREI !!!!!
la multi ani MARIA !!!!!
aseara nu am mai revenit
vreau si eu sa transmit scolareilor un an nou plin de succese...si prescolarilor :sa fiti cuminti!
carpediem felicitari pt locuinta noua...sa aveti parte de zile linistite in ea,cat mai repede !
ileana spor la treba cu soacra...cred ca si eu as riposta la fel,daca mi-ar da asa replici.
altesa bravo!si tie...bine ai facut ca i-ai spus ce crezi la soacra.
lexi cum e maria?sper ca ati putut sa ii sarbatoriti ziua la gradi?!sa ne pove cum a fost!
lady tu nu mai esti in catalogul bulgarasilor!scuze,poate ai zis motivul si eu nu am citit!sau e o greseala?
cum a fost Rebecca azi la gradi?
vroiam si eu sa zic cate ceva despre borcanele: si eu ii dau cele de la hipp,doar un fel,dovleac cu cartof,ca altceva daca ii dau
,e teroare,cum simte un firicel mai mare,gata greata si da tot afara...i-am gatit de toate legumele si cu pui si cu vita...2 linguritze si ceau...i-am facut eu si dovleac cu cartofior,nici ala nu-i place...nu renunt,dar din cand in cand prefer sa ii dau un borcanel,pt ca il papa de trei sfert,adica vreo 150 de g...nici eu nu sunt impotriva borcanelelor,mai ales ca aici sunt acceptabile ca si pret si eu nu prea am incredere in chestiile bio din magazine...i-am mai cumparat de la tarani,ca in alea am incredere.am incercat si sa ii pun o masura de lp in piureul de legume,cum zicea lady,degeaba tot bleah e...fructele le papa,dar nu se omoara,nici piure,nici bucati...in schimb papa pufuleti,covrigi,nu exagerat...moflaie cate unul-doi ca nu ii dau mai multi.
dar laptele il adora...cred ca bb meu inca nu e pregatit sa isi dea sticlutza...daca va zic ceva:eu am baut laptele cu sticlutza pana la 6 ani,dimi si seara si sotul pana la 4...mancarea nici pt noi nu era favorita.
cat despre ce baga bb in gura si ce face...nici eu nu sunt atat de stricta sa sterg jucariile de fiecare data cand pica pe jos sau alte cele...l-am vazut pe nepotul meu ce face,are un an si 3 luni si cand mama-sa nu se uita efectiv linge pe jos...asa ca de ce sa il stresez,cand el oricum face ce vrea...eu sunt pe ideea:face anticorpi...
hai ca m-am intins prea mult...
pupici la mami si bebici,toti!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Buna tuturor!
La multe lunite, Sebastian Ioan si Andrei!
Va multumim din suflet pentru urari! Va fac cinste virtual cu si sau dupa preferinte! Nici nu-mi vine sa cred ca am copil asa de mare, habar nu am cand au trecut 6 ani...
Nu am putut sa-i sarbatorim ziua Mariei la gradinita azi, ni s-a spus ca azi nu se poate pt ca o parte din copii pleaca in excursie in padure iar restul pregatesc ciorba de cartofi. Nu am inteles cu ce-i incurca o felie de prajitura si un pahar de suc pe langa ciorba respectiva, dar in fine. Ni s-a spus ca abia luni putem s-o sarbatorim. Pe Maria am lasat-o azi sa stea acasa, pt ca mi-a fost mila s-o scol si de ziua ei cu noaptea in cap sa mearga la gradi, plus ca a fost extrem de dezamagita ca nu-si poate sarbatori ziua chiar de ziua ei si cred ca daca mergea la gradi resimtea dezamagirea si mai mult. Am zis s-o las acasa sa se bucure de cadourile primite.
Ca sa nu mai spun ca ieri am fost intr-un oras la 100 de km de noi, ca sa ridicam de la Atlassib cadoul trimis de nasii ei si, desi ni se spusese ca programul e pana la ora 18, cand am ajuns acolo, la 17.40 nu mai era nimeni. Am sunat la un numar de mobil care era trecut pe usa si ni s-a spus ca nu, ca programul e numai pana la 17.30. Mai, si n-a vrut omul ala sa se intoarca la sediu sa ne dea pachetul, neam. Cu toate ca il vazusem cand a plecat, am trecut pe langa masina de Atlassib deci nu era departe. A zis Cristi ca suna la Bucuresti sa-i faca reclamatie ca nu respecta orarul. Deci inca o dezamagire pentru Maria care astepta cadoul cu sufletul la gura. Ca s-o mai impacam, ne-am oprit aseara la un supermarket si am lasat-o sa-si aleaga ce jucarie vrea ea. Ne-am intors acasa cu un set Barbie ce contine papusa, vreo 3 catei si o piscina. E tare fain setul, imi face si mie pofta de balaceala. Cadoul de la nasi il vom ridica probabil maine sau poimaine cand am mai mult imp liber la dispozitie si pot ajunge mai devreme la Atlassib. Ieri am plecat special mai repede de la serviciu si tot nu am ajuns la timp...

de Maria Cornelia (20.09.2006) si Ioana Teodora (24.01.2012)
Din ce in ce mai mare
Creste si mezina
Perlute de domnisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihacor spune:

lexi in legatura cu atlasibul eu pot sa iti zic din start ca sunt niste gunoaie...
o astefel de patanie am avut si eu,la stuttgart....m-au pus pe drumuri acum vreo 11 ani ,cu copil mic dupa mine (vara-mea)...nici nu cunosteam orasul,nici masina, si cu o groaza de bani la mine,ca nu vroiam sa mi ieie,desi unchiul meu a vb cu ei telefonic...niste tampiti...eu nu mai colaborez de mult cu ei.
o zi minunata Mariei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mady_19 spune:

la multe lunite Sebastian,Andrei
la multi ani Mariei!!...ce rau imi pare de atatea dezamagiri...sa se joace sanatoasa cu papusica..abia astept sa-i cumpar si eu Ilincai
- mey...candida...a facut si coaja alba..si nasul fetitei se pricepe tare bine ca a avut multe probleme cu fetita lui cand era mai mica si se prezenta la fel, mai rau chiar....azi am fost la pediatra si m-a enervat la culme...mi-a dat o serie de medicamente sa le ia fetita 5 zile...sa-i treaca raceala...batista bebelusului nu mai e asa amuzanta cum era knd Ilinca avea doar 2 luni...ne CHINUIM efectiv...in privinta candidei, ea tot insista sa-i facem baitza cu tarate la 3 ore...dupa care sa-i dam cu violetul ala de gentiana..care nu-si mai facea efectul ca doar asa am inceput...si atunci am apelat la canesten..si incepe sa -i treaca...deja era carnita vie..........avem 70 de cm, si 7 kg pe cantarul lor....trebuia sa aiba 7800 grame dar e bine....arata bine....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mady_19 spune:

nici nu stiu de ce i-a dat si Peritol sa ia...nici macar nu mai gasesc la farmacie...daca nu o intrebam cate zile ia tratamentul cred ca nici nu-mi zicea....

Mergi la inceput