Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (34)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Buna tuturor.
La multe lunite, David Alexandru si Leonard!
Lalitzuza, pai am zis ca fii-mea e cea mai slaba din odisee pentru ca la 7 luni jumate are 7080 gr si cand am intrebat daca mai e vreun bebe de aceeasi varsta care sa aiba mai putin ca ea, mi-au raspuns cateva mamici ai caror bebei aveau aprox aceeasi greutate dar nu mai putin ca ea.
Ileana, stiu ca borcanelele sunt foarte scumpe in Ro, mergem des in tara asa ca suntem la curent cu preturile lor, care si mie mi se par fff mari, sunt aprox duble fata de cele de aici. Dar eu am adus vorba de borcanele doar in ideea sa nu va stresati ca le-ar putea face rau bebeilor. Stiu ca in perioada concediilor se discuta ce sa ia mamicile cu ele: aparatul pt pregatit mancarica sau borcanase. La asta ma refeream, borcanasele nu-s chiar asa rele si, la nevoie, le puteti folosi. Stiu ca am mai spus si atunci ca 2-3 borcanase nu strica.
Multa sanatate lui Tudor, sa scape de constipatie.
Georgia, m-ai lasat masca cu borcanasele Hipp care contin zahar. Nu mai inteleg nimic, aici pe toate borcanasele Hipp, nu numai pe cele cu fructe, dar si pe cele cu budincute sau sucuri, scrie "fara adaos de zahar". Eu am luat de bun ce scrie pe ele si i-am dat copilului la greu. Cat despre bilute, nu-mi dau seama inca daca o ajuta, are in continuare zile mai bune sau mai putin bune. Ieri, de exemplu, nu i-am dat deloc si a fost cumintica iar azi-noapte a dormit excelent. Oricum, nu stiu de ce am senzatia ca se pregatesc sa iasa vreo 4 dintisori, are gingia ff inflamata si alba pe lateralele de jos iar acum si in partea de sus, in mijloc. Of, of, mai, mai...
Bulinutza, felicitari pt. dintisori.
Lady, Beatrix a scris de curand si a pus si poze cu Sven, cred ca le gasesti in capitolul anterior. Nu sunt sigura, dar parca acolo sunt.
Anca, eu nici nu stiam ca asa se spune, ca laptele matern nu il mai satura pe bebe dupa 6 luni, acum aflu. Eu am constatat asta singura: noaptea, dupa ce ii dadeam sa suga dormea inainte cam 1 ora jumate dupa care i se facea iar foame. De vreo luna, la 10-15 minute dupa ce ii dau sa suga, se trezeste si incepe sa planga. Am incercat toate metodele, suzeta bagata in gura, apa, leganat, degeaba. Adoarme si se trezeste iar dupa 5 minute si plange. Asa ca am inceput sa-i dau biberon. Si dupa aceea doarme si 4 ore 8dar de cele mai multe ori doar 2 ore jumate pana sa ceara iar papica). Deci e clar, lapticul meu nu o mai satura, din pacate. Asa ca acum, noaptea ii dau san cat vrea ea si apoi ii dau biberon. In greutate nu prea ia nici cu san nici cu lapte praf cu cereale. I-as face niste analize, dar aici nu se practica treaba asta, trebuie sa astept pana venim in tara si atunci venim de Sarbatori cand toata lumea e in concediu...
Cat despre pisica, si Johanna e innebunita dupa a noastra. O fugareste cu premergatorul prin toata casa.

de Maria Cornelia (20.09.2006) si Ioana Teodora (24.01.2012)
Din ce in ce mai mare
Creste si mezina
Perlute de domnisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alice_Elena

Ce program de somn au copiii vostri? Cate ore dorm noaptea? Cate ziua si in cate ture?

Mami de Mara Nicolle (20.08.2010) si Radu Stefan (27.12.2011)


Johanna doarme seara de pe la 9.30 pana dimineata pe la 8 cu trezirile de masa aferente din timpul noptii (cam la 2-3 ore), apoi doarme de pe 10.00 dimineata pana pe la 10.45-11.00, mai are o tura de somn in jurul orei 14.00, tot cam 45 de minute, apoi una in jurul orei 17 si una in jurul orei 19.00. Daca la una din turele de dupa-masa doarme mai mult de o ora, atunci sare tura urmatoare de somn. De exemplu in weekend a dormit de la 14.15 pana la 16.15 si nu a mai dormit pana seara la 9.00 cand s-a facut ora ei de culcare.

de Maria Cornelia (20.09.2006) si Ioana Teodora (24.01.2012)
Din ce in ce mai mare
Creste si mezina
Perlute de domnisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carpediem spune:

Salutare,

Am reusit sa intru si eu pe picasa si v-am vazut mamicilor cu bebelusii, sunteti minunate, iar bebeii sunt super scumpi si frumosi foc
Alexa G ti-am vazut puiutul in ghips si mi-a venit sa plang Mititetul de el...Imi amintesc din ce am citit pe forum de problema cu piciorusul, dar la clavicula nu-mi mai amintesc ce a patit...a cazut cumva? Multa sanatate si pup dulce puiutul mic si scump

Am reusit sa pun si eu cateva poze aici
https://picasaweb.google.com/117260797393410259869/MateiGabrielCarpediem

Multumesc pt urari fetelor si pt gandurile bune!

Am uitat sa mentionez ca nu avem inca gaze aici, in noul ap., multe hartogarai si birocratie, constructorul a dat si spagi si speram ca sapt asta sa le dea drumul, ca nu mai au decat contoarul la usa de pus si sa dea drumul la centrala, dar...sper sa fie sapt asta, ca de o luna jumate de cand ne-am mutat am ajuns la limita maxima a rabdarii, fara apa calda si fara gaze. Noroc ca mi-am luat cuptor electric si am gatit la el si am mai facut cate ceva si pe plita electrica pe care am cumparat-o pt asta mic.

Azi i-am dat si eu banana si i-a placut teribil! A intins si mana sa apuce si i-am dat o bucata pe care a morfolit-o si a muscat cu gingiile din ea si nu s-a inecat deloc Nu-mi vine sa cred cat a crescut ciumpi al meu, parca acusi veneam cu el din maternitate si acum musca singur din banana

O zi faina sa aveti!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Faith26 spune:

Citat:
citat din mesajul lui lalitzuza

Suzi- cum e Vladut?
Adc-sigur Andra se va descurca de minune , ai sa vezi , nu te mai gandi aiurea ca strici caliattea laptelui
Alexa- cand este operatia? bafta multasi asteptam vesti bune !!!
voi dati carne de vita copiilor? pana acum numai pui i-am dat si ma gandesc sa ii mai schimb gustul un pic..
astept inca sugestii cum daticalciu la bebei..

mamica fericita a lui Andrei


Eu i-am dat ieri pt prima oara vita cu legume, si i-a placut f mult. Azi ii dau iar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Faith26 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alice_Elena

Ce program de somn au copiii vostri? Cate ore dorm noaptea? Cate ziua si in cate ture?

Mami de Mara Nicolle (20.08.2010) si Radu Stefan (27.12.2011)


somn de noapte : 09:30 - 08:00 cu o trezire pt papica pe la 05:00 - 05:30
Somn de ziua:
in intervalul 10:30 - 13:00 doarme cam 1 ora jumate, 2 ore
in itnervalul 15:00 - 18:00 doarme intre 1 ora si 2 ore jumate (depinde de zi)

Uneori mai sare somnul dinaintea pranzului, sau somnul dupa pranz. Dar nu exista zi sa nu doarma macar 1 repriza din cele 2.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Faith26 spune:

Lexi Beatrice a facut 8 luni pe 15 sept. Are 7.200 kg. Ce-i drept, de cand e bolnavioara, nu a mai luat in greutate :( Desi a mancat f bine toata perioada.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Radu doarme cam 10 ore jumate 11 noaptea. Si ziua 3 (sau 4), in doua ture.
Ma gandesc sa incerc sa ii scot un somn, ca se intinde cu al doilea pana tarziu si apoi adoarme tarziu noaptea. Dar mi-e ca e prea obosit apoi, nu rezista pana la 9. Sa vad cum fac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suzieq spune:

Citat:
citat din mesajul lui My_Lady0091

Citat:
citat din mesajul lui suzieq

Lady, eu stiu ca tre moale moale, dar ieri a facut-o soacra-mea si nu a iesit chiar moale, stiti voi cum e cu soacrele, ele le stiu pe toate si le stiu si cel mai bine.





cand o fi batrana si fara dinti sa-i dai si tu mamaliga la fel!

Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catiushor spune:

Mumltumim pentru gandurile bune, la fel si voua!!!

Carpediem vroiam sa va felicit pt apartament dar uitasem. e greu la inceput pana se aseaza lucrurile, dar totul e spre bine

Lady cum va merge tratamentul?sunteti mai bine?

Anca - Gruia are 9 luni si 10 kg numai din tzitzi ca ce gusta el ziua nu e mai mult de 50 gr poate mai putin. I-am facut niste covrigi din tarate si rontaie la ei dar nu manca mare lucru.

Gruia doarme de 2 ori pe zi cate o ora sau doua plus noaptea de pe la 10-11 pana la 6 dimineata cand e fresh si gata de treaba mi se pare cam putin, dar daca asa vrea, treaba lui. Mi se pare prea activ pentru ritmul meu....

lali vroiam sa-ti spun ca te invidiez cu parisul. Mama mea e profa de franceza si mi-a impuiat copilaria cu povesti despre Paris, chiar daca nu l-a vazut niciodata. Poate anul viitor ii facem o surpiza si o trimitem intr-o vacanta romantica





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ica7 spune:

lady, sunt in zona..va citesc, dar nu prea am timp de scris si nici noutati.

robert a devenit f activ si trebuie sa stau dupa el tot timpul.
are program de somn de la 21.30 la 6.30 si inca 2 ture de somn de cate 1-2 ore in timpul zilei.
de ieri am inceput sa-i pun cateva picaturi de lamaie in legume si le mananca mult mai bine.
de dimineata i-au aparut pete rosii pe ceafa, dupa ureche si cateva pe fata...am sunat pediatra. mi-a zis sa-l dau cu baneocin si sa ma duc maine sa-l vada. dar oare de la ce or fi?

alexa iti tin pumnii maine! sa treceti cu bine peste incercarea asta grea si sa iasa totul bine!
mady bafta!



Mergi la inceput