Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (34)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns suzieq spune:

Georgia, Clexane-ul sa fie de vina? Pentru legume iti mai dau un pont, pune-i un pic de iaurt langa, eu nu amestec ci in lingurita pun piure-ul de legume si in varf iaurt, asa mananca piure-ul, un recipient de la avent plin. Eu zic ca poti schimba linistita ordinea meselor, noi mai facem asa cand venim la bunici, practoc pe cand ajungem e cam rupt de foame si atunci ii dau laptele si cand se trezeste ii dau legumele, sunt mamici care asa au facut programul ca nu au vreme inainte de pranz sa gateasca si atunci gatesc cand dorm ei si dau legumele la 5.

Ileana, babylove au sigla cu bio si sun chiar rezonabile la pret, eu cumpar in general fructe sau legume simple, nu le-am incercat pe cele cu carne.

Raluca, eu i-am luat din ikea pentru iarna asta sac de dormit, noi in sac de dormit am dormit si primavara trecuta, sper sa mai stea si acum. Cum iese din el?

http://www.ikea.com/ro/ro/catalog/products/90130078/

Amelia, eu zic sa nu-ti faci griji cu Andra ca se va descurca fara probleme.

Aseara am avut iara un mic incident, i-am dat mamaliga si nu cred ca i-a picat prea bine ca vomitat-o toata, avem mari problema cu textura mancarii, daca nu e fina fina nu o mamanca cu placere sau chiar deloc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Suzi, fa-i mamaligutza moale-moale, pentru inceput, exact ca o pasta de piure...si cu timpul o mai lasi mai tarisoara.

Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

M-ati facut curioasa, voi cauta si eu babylove. Pelicanul meu, care deschide gurita la orice, a mancat si para fara sa carteasca... Astept efectele...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suzieq spune:

Lady, eu stiu ca tre moale moale, dar ieri a facut-o soacra-mea si nu a iesit chiar moale, stiti voi cum e cu soacrele, ele le stiu pe toate si le stiu si cel mai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Citat:
citat din mesajul lui suzieq

Lady, eu stiu ca tre moale moale, dar ieri a facut-o soacra-mea si nu a iesit chiar moale, stiti voi cum e cu soacrele, ele le stiu pe toate si le stiu si cel mai bine.

Mami de soricel Vlad, 01.02.2012
MTHFR C677T Homozigot


cand o fi batrana si fara dinti sa-i dai si tu mamaliga la fel!

Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalitzuza spune:

Suzi- cum e Vladut?
Adc-sigur Andra se va descurca de minune , ai sa vezi , nu te mai gandi aiurea ca strici caliattea laptelui
Alexa- cand este operatia? bafta multasi asteptam vesti bune !!!
voi dati carne de vita copiilor? pana acum numai pui i-am dat si ma gandesc sa ii mai schimb gustul un pic..
astept inca sugestii cum daticalciu la bebei..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dr_anca spune:

Neata!

V-am citit pe diagonala.

Saracul bebe 2 cum trebuie sa se plieze la programul de gradi al primului copil. ma gandeam ca si Lady, Marysa si alte fete probabil si eu sunt in situatia asta.

La noi Fe a dat multe scaune si Adelutei si Sarei ca ii dau si ei. Mi-a zis dr ca tot dupa 25 de zile sa fac bine sa il arunc ca cam atat tine deschis.

Lexi uite ca la noi se mai sare cate o zi diversificarea si Adeluta este barosana cu san. Nu am nici o explicatie dar tind sa cred ca nu este adevarata chestia asta ca bebe nu se mai satura cu san dupa 6 luni, cine stabileste asta? Nu are sigur tot ce ii trebuie ca elemente dar bebe ia in greutate si asa doar cu san, in cazul nostru.
Adeluta a depasit greutatea Sarei de la 12 luni si ma chinuiam rau la ea cu diversificarea si ii luam si borcanele si nu stiam ce sa-i mai fac sa manance, atunci consideram ca sanul nu este destul de bun pentru ea desi o alaptam.

Ce sa mai zic ca noi avem 2 pisici desi cateodata ma satur de ele cea mica rade copios cand le vede, iar daca mai si prinde coada stufoasa a motanului jubileaza , o prind si ii curat mana de par si asta e.

Ma bucur de vestile de la Cati. Spor in afacere!!!

O zi frumoasa!

PS Sara este incantata de gradinita de aici si ii mai este si de ajutor doamnei ca ea este la al 3-lea an de gradi. Ma bucur ca in sfarsit nu se mai matzaie si s-a maturizat cat de cat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Georgia, eu zic sa nu va mai chinuiti cu cantitatile. Te stresezi si tu, se enerveaza si copilul. N-are sens. Da/i cat vrea apoi da-i pace



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kraluca spune:

mai fetelor, sunteti fenomenale cu soacrele astea!
lali - eu nu i-am mai dat calciu din primavara fetei... cred, totusi, ca branzica calcica (se considera cacofonie?) reprezinta un aport serios de calciu. ii dau o data pe saptamana branzica facuta din 200 ml lapte cu 2 pastile de calciu lactic
suzie - sacul nostru de dormit nu este asemanator, in sensul ca nu o pot imbraca cu el... este ca o paturica ce se prinde cu fermoar si capse. succes cu mamaliguta... arianei ii place mamaliguta cu branzica
dr_anca - ma bucur ca reusesti sa schimbi programul adelei dupa cel al sarei. noi nu suntem atat de avansati si chiar ne facem noi programul dupa ariana. daca nu ii respectam somnul avem scandal mareeeee. si doarme putin (cate 30 min) si des (la distanta de 2 ore)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Ce program de somn au copiii vostri? Cate ore dorm noaptea? Cate ziua si in cate ture?

Mergi la inceput