Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (34)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Carpediem, ma bucur ca ne-ai povestit despre voi! sa fie intr-un ceas bun mutatul, sa stapaniti sanatosi apartamentul si sa petreceti clipe minunate in el! Lasa ca trec ele si partile neplacute (cele cu bormasina si varul).
Ma bucur sa aflu ca nu sunt singura care se incapataneaza sa puna copilul la san chiar daca stie ca bebe nu se mai satura demult cu lapticul ei. Deci si la voi e la fel. Oricum, la noi, cu sau fara cereale, fii-mea tot putin ia in greutate. Ce sa spun, sotul meu a cam intrat in panica de cand m-a pus gaia sa-i spun ca fii-sa e cea mai slaba din odiseea bulgarasilor. Eu nu ma stresez chiar asa, daca o vad ca e vesela, mananca cat de cat (uneori mananca si numai 60 de gr, dar nu insist s-o indop daca nu vrea mai mult, asta apropo de ce spunea Alice), nu plange si nu da alte semne ca ar supara-o ceva, inseamna ca e totul bine. E drept, mi-as dori sa atarne mai greu la cantar, dar asta e.
Aerlilian, la capitolul borcanele si eu sunt tot fan Hipp. Si poate credeti ca de lene nu-i fac mancarica, dar adevarul e ca nu prea mai apuc sa ajung in bucatarie decat pt strictul necesar. In plus, am impresia ca am cam uitat sa gatesc. Zilele trecute am incercat sa-i fac branzica cu cateva picaturi de lamaie si nu mi-a iesit. Cred ca am pus prea mult lapte. Pe urma, am incercat sa-i dau putin galbenus de ou dar nu am fiert oul suficient. parca sunt copil, parca mi s-au sters toate cunostintele culinare cu buretele. Nu stiu ce-i cu mine. Sotul a inceput si el sa rada de mine, cica nu ma pricep si cica niciodata nu m-am priceput prea bine (asta asa e, recunosc), dar acum bat toate recordurile. Asa ca mai bine o las moarta si ma intorc la borcanasele mele.

de Maria Cornelia (20.09.2006) si Ioana Teodora (24.01.2012)
Din ce in ce mai mare
Creste si mezina
Perlute de domnisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mady_19 spune:

la multe lunite Anastasia Parascheva
- multumim de incurajari fetelor
- fetelor....desi este greu uneori cu copiii...este si f frumos....noi ne mai dorim...si altul..si altul...o bucurie mai mare nu cred ca exista....se merita toate noptile nedormite, toti nervii, etc etc...ma uit la Ilinca si simt ca n-as putea trai fara ea..nu mai concep viata fara ea...inca nu vreau sa ma gandesc cand va pleca de acasa..va veni si ziua aia....a inceput deja perioada aia in care ea vrea la mami...simte cand nu mai sunt langa ea...si plange...si knd ma vede rade, se bucura...iar eu...ce pot sa simt in ciuda oboselii acumulate in timpul zilei...e puiul meu!!
- eu daca ii mai dau borcanele..rar....ii dau de la HIPP...FRUCTE CU CEREALE...sunt bune..in cazuri de urgenta n-ai ce face...atata timp cat mananca e bine....acu ii fac compoturi din mere, pere...si se pare ca ii plac...sunt f bune si neindulcite...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Lexi, din nou ajung la ce spunea Alice... la noi sunt destul de scumpe borcanelele, chiar nejustificat de scumpe, iar pt al meu copil nu cred ca ar ajunge unul mic la o masa... Asa ca, mai bine prepar eu iar borcanelele, asa cum am mai spus, le folosesc ocazional sau pt imbunatatirea a ceea ce am preparat eu. Cat despre neindemanarea ta...e o impresie doar! Daca ai putut odata, vei mai putea, important e sa exersezi ca sa-ti reamintesti. La branzica merge o pastila de calciu la 100ml iar zeama de lamaie...eu o storc din ochi. Iar la fiertul oului...ce naiba, te uiti la ceas! Hai ca nu e greu, doar ca esti tu coplesita cu serviciu, casa si doi copii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suzieq spune:

Fetelor, dar borcanelele de la babylove nu le-ati incercat? Eu ii dau lui Vladut cand suntem la drum si mananca destul de bine, iar la pret sunt mai accesibile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Suzi, au eticheta aceea micuta cu "bio". Ca acelea care au acea eticheta sunt acceptate de UE...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalitzuza spune:

Aerlilian- constipat saracu....de la fier sigur.incearca sa ii dai para si rezolvi problema a si masaj la talpite pe punctele de presopunctura ...functioneaza de minune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalitzuza spune:

Lexi-cat de slabuta este de zici ca este ultima din odisee?? si apoi asa cum spui daca este vesela,vioaie,nu se plange de nimic de ce sa iti faci probleme.Poate asa este felul ei mai finuta,de altfel nici tu nu pari (in poza)ca ai avea multe kg.Eu nu am cantarit pana acum cat mananca.. il pun in castronel si cand nu mai vrea .. asta este ...
Vroiam sa intreb daca voi dati Calciu Kids la bebei? si cum reusit ca la noi este tragica situatiaseria trecuta era mai micut si l-am mai pacalit dar acum nu vrea nicicum...poate stiti voi vreo smecherie,am incercat sa il amestec in mancare esec total.
Tebligia-am retinut faza cu soacra si berea esti super tare cu asta


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_G spune:

Oau activitate nu gluma....
Eu ieri si astazi am fost la birou cate 4 ore... cumplit ieri... astazi mult mai bine.
Alexandru ieri a fost foarte suparat si plangacios, insa astazi s-a calmat si s-a inteles mai bine cu sora mea..
Nu incep munca doar ca au foarte multe predari si nu fac fata... Mamicile care lucreaza toata stima..... si aprecierea...
Lady ma bucur ca v-ati revenit...
lexi multa sanatate Mariei... poate trece si puteti sarbatori..
Mady la ce ora e concursul?... venim si noi sa va facem galerie...

Revin... joi cu detalii dupa operatie...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Alexa

Carpediem, felicitari, tre' sa dai un show de casa noua!

Ileana pentru constipatie dai pruna cu putin iaurt sau para!

Cathy felicitari pentru Gruitza-curajosul!


Ma intreb ce face SVEN?Beatrix, ceva vesti?


De Annisia, mai stie cineva-ceva?

Dam o strigare mamicilor:
1.aly_k

2.UcaBooBoo

3.anahadasa

4.iaura21

5.tonirro

6.Alinush19_85

7.ica7

8.sara

9.SimonneL

10.CristinaGoji

11.shoareku

12.jassemine

13.irinamit

14.georgia_c

15.Annesi

16.Silvi23

17.cicineata

18.ursulet33

19happymummy

20.Yasmin

21,elenii

22.andieelen

23.Nicole1980

24.Letitia

25.danezza

26.kraluca

27.olim

28.adrianaBuc

29.migulet

30.anne_maria:Casa de piatra!

31.Cristina(cu Catinca)

32.bubbles21

33.sophia_m

34.mrg

35.olishka

36.noce

37.puiutza

38.gabrielarusu

39.izish



???Mamicile ratacite???:inc@,simona_maris, ram0nica,rio2011, adrianab12, Crinutza87, donatella009, bulgarasaoana, ralubyl, alina_BB, olgutza,cris_cris1, DrRania, mamaluidavid, Jonesy, Olivetti


Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Fete dragi, la masa de legume am pus un strop de ulei de masline mai mult si s-a rezolvat problema!!! Dar de la 4-5 scaune cate avea pe zi, sa nu faca deloc 2 zile...Maine va manca branzica cu para, o sa povestesc cum a fost, ca e prima data cand papa para.

Mergi la inceput