Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (34)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Mady...bine ca n-a fost febra mare.Bafta la concurs, draga mea!

Matza...bre'...cred ca dupa atata energie debordanta..va veni o perioada cand voi fi iar lesinata...rau.Ma scol la 06.30 sa o pegatesc de gradi pe Rebecca si adorm la 23.30-01.00...deci .Nu te simti vinovata ca-l mai lasi singur.E indicat.Nici sa stai in "sufletul" lui 24/24.Asa mai exploreaza/analizeaza si el in voie!Atata timp cat e in raza ta vizuala, e ok!

Ileana...imi pare rau ca inca te mai contrezi cu soacra.Daca ai incerca sa ti-o apropii cumva, n-ai reusi?Io stiu..un fel de armistitiu-cum a facut ALTESA cu a ei?


Cati, cum merge afacerea?Ce face Gruia?Cum e cu autodepemparsirea?merge?

Un "big hug" pentru TOATE fetele si puii

Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dr_anca spune:

Acum vad ca daduse demult cafeaua Alice :)))
Multumim de cafea

Bafta la concurs Mady poate totusi suni clienta si ajungi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suzieq spune:

Salutare si de la noi

Mady, bafta la concurs, tinem pumnii sa castigati.
Faith, eu mi-am facut stoc de adrenalina ca am inteles ca nu o sa se mai importe si culmea e ca expira a anul .
Adc, foarte frumoasa scolarita! Cum e la scoala? ati nimerit unde ati vrut?

Lali, stiu ca ai mai scris dar nu am fost pe faza de unde ai cumparat iaurtiera si cat a costat, fiu-meu ar manca numai iaurt si cred ca va trebui sa cumparam una.

Vreau sa-i dau pepene galben si sfecla rosie. Ceva idei pentru pregatirea lor?

Ma striga soacra la bucatarie asa ca revin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tebligia spune:

buna dimineatza mamici revenim si noi dupa o buna perioada de absenta ..de citit am citi tot ..felicitari bebeilor care merg in poicioare si de-a busilea....soacrele fetelor k berea cu spume si ignore total
cat despre raceli nu stiu ce sa zic noi nu am experimentat si nici nu am vrea eu ii dau de 2 zile dentinox gel pt k ii ies incisivii laterali sus si este irascibil si seara ii mai dau si 5 ml de panadol.
Eu urmaresc mai mult facebook este mai usor poze multe (eu nu mai pot intra pe picassa ).
Noi suntem bine masuratori joi knd facem 8 luni, papam bine dormim ff bine incercam mersul de-a busilea dar ne ies numai miscari sexy si inevitabil o luam inapoi...si suntem intr-o mare limbarita.

va pup si incerc sa scriu mai des

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Buna tuturor.
La multe lunite, Anastasia si Cristian!
Anca, bineinteles ca se poate amana petrecerea de la gradinita, insa iti dai seama ce dezamagire e pe un copil care asteapta cu sufletul la gura un eveniment important, sa i se spuna ca se prelungeste asteptarea. Oricum eu sper sa reusim totusi s-o punem pe picioare pana joi.
Azi noapte iar nu am dormit ca lumea, Johanna s-a trezit in fiecare ora...Nu exagerez, ca m-am uitat la ceas. Se pare ca am zis bine cand am zis ca abia de pe la 2 ani ai ei o sa reincepem sa dormim bine noaptea.
Ileana, apropo de ce povesteai tu de prietena ta din SUA, sa stii ca adevarul e pe la mijloc, dupa parerea mea. Da, si eu ii dau Johannei numai borcanele, am mai spus, nu cred ca s-ar comercializa daca ar fi nocive si in multe privinte nu m-am mai stresat la ea ca la Maria. La Maria o sterilizam si pe mama biberoanelor si am sterilizat inclusiv farfurioare si tacamuri pana pe la un an. Acum nu stiu daca am sterilizat biberoanele si suzetele fetei de mai mult de 5 ori... Insa sunt lucruri pe care eu una nu as putea sa le fac in ruptul capului. Apropo de Paris, ca ai adus vorba, acum cand am fost cu ea la Paris am fost mega-stresata sa nu se rataceasca de noi, de aceea era mereu de mana cu cineva. Dar stii si tu cum e Parisul, super aglomerat, agitatie, imbulzeala... Eu n-as fi putut nici moarta s-o las sa mearga singura 3 metri mai in fata sau mai in spate. Ca e copil, poate o atrage o jucarie intr-o vitrina sau altceva, si gata, o fractiune de secunda e de ajuns ca sa ne piarda din ochi.
Am observat ca aici parintii isi lasa copiii complet liberi, adica in parc vad fetite de 2-3 anisori singure, daca vor sa se dea in vreun leagan abordeaza adulti sa le ridice, sa le dea vant, etc. Ei, eu n-as putea face asta cu copilul meu. Nu stiu daca stiti, dar aici nu trece luna fara sa dispara vreun copil si sa nu fie gasit mort prin nu stiu ce fundatura de padure. Stiu ca sunt considerata exagerata, mi-au si spus vecinii ca ma stresez prea mult, dar nu mi-as putea-o ierta niciodata daca s-ar intampla vreo nenorocire din neglijenta mea. Nu cred ca as mai putea continua sa traiesc.
Nah, m-am lungit ca o pomana tiganeasca, scuze.

de Maria Cornelia (20.09.2006) si Ioana Teodora (24.01.2012)
Din ce in ce mai mare
Creste si mezina
Perlute de domnisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carpediem spune:

Bine v-am regasit mamici si bebelusi!

Am lipsit o buna bucata de vreme, dar v-am citit aproape zilnic si in continuare invat multe de la voi si iau aminte si pt asta va multumesc!
Noi raportam implinirea a 7 lunite ieri, nu stiu cate kg are acum, la 6 luni avea 7.200 kg si 68 cm. Mi s-a parut putin slabut, dr ne-a dat sa papam cereale in lapte, dar el este ca zvarluga, nici nu ma mir ca nu se pune grasimuta pe el, ca nu sta locului. Stam in fundulet pret de cateva minute, in patru labe mergem de la 5 luni deja, iar de 4 zile se ridica singur in picioare, se sprijina de mine, de marginea patutului si se ridica in picioare si sta acolo pana oboseste si incepe sa planga ca nu stie cum sa se mai dea jos. De ieri se ajuta de tablia de la patul nostru ca sa se ridice in picioare si sta lipit de tablie, in picioare si zgarie cu unghiile peretele si gangureste de drag ce-i e
Este fff vesel rade oricui si in orice imprejurare, deja ne plac si ne zambesc toate babele si mosii din cartier.
Aseara dupa ce i-am dat biberonul cu cereale, avea o fata multumita si se lingea pe botic si mi-a spus clar si uitandu-se la mine "ma-ma" El de vreo o sapt tot silabiseste ma-ma, ba-ba, da-da si pa-pa, dar nu le lega, acum a inceput sa le si lege. Ta-ta se lasa asteptat, din cate vad
Papam cereale cu tetina de hrana semisolida, la pranz piure de legume si carne de pui de la tara, cat o nuca, toate mixate, pe astea le papam cu lingurita si bem si supa de la legume cu bibe. Azi vreau sa-i fac branzica in casa. Fructe nu i-am bagat decat mar pana acum, dr mea mi-a zis ca de acum incolo sa incep si alte fructe ca sunt cu potential alergenic, mai ales banana. Acuma...am zis sa o ascult, dar citesc ca ai vostri papa multe fructe si sunt ok, al meu s-o fi anemiat naiba ca nu i-am dat fructe...
Inca am laptic, dar de vreo 3 luni nu se mai satura doar cu LM si papa din ce in ce mai mult LP completare, de la Topfer. Dintisori inca nu ne-au dat, desi se vad prin gingii, se trezeste noaptea uneori si din ora in ora, alteori la 2 ore, alteori doarme noaptea intreaga, nu stiu care e faza, poate de la dinti, dar am nopti cand aproape nu inchid ochii, caci pe langa trezirile dese, abia imi da drumul la tzitzi, ma tine pe post de suzeta
In rest, ne-am mutat in casa noua, am reusit sa ne cumparam ap cu 2 camere, care este fain, e cu scara interioara, spatios si intr-o zona cu multa verdeata, parculete pt copii. E naspa insa ca, fiind constructie noua, inca se lucreaza pe etaje si deja am obosit de atatea bormasini, bineinteles exact cand copilul meu doarme, de atata var plimbat pe picioare...Dar sper ca pana la Craciun sa scapam si de astea
Doarme la el in camera, pe care i-am amenajat-o frumos, cum n-am avut nici eu, nici taica-sau Las usile intredeschise, dar oricum il aud de la primul scancet, pt ca sunt setata pt el, in rest, nu aud nimic, poti da cu bormasina langa mine, pt ca sunt zombie non-stop.
Scuze ca m-am intins o groaza, eu scriu rar si mult
pt toate mamicile si pt toate comorile voastre!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catiushor spune:

Bun gasit,
Lady, multumesc, suntem bine. Dupa cum m-am laudat pe fb, piciul meu vrea sa o ia la trap. Daca intru rar pe dc, vedeti ce spune Alice despre Radu si aia face si Gruia Dupa cum sta jumatate de zi in mei-tai, seara cand il las pe jos are ditamai viteza.
Afacerea....nu merge asa cum am sperat. partea grea e ca nu gasim angajati, nu vor oamenii sa munceasca si nu inteleg de ce...
Cu EC-ul merge doar seara si dimineata ca ziua nu am cum deci...am revenit la pampersi....

Citesc despre bulgarasi bolnavi si ma panichez si eu. Nu mai stiu cum sa-l imbrac pe al meu sa nu ia ceva.

Ileana - sa nu-ti povestec de tot ce a bagat Gruia in gura pana acum ca te ingrozesti. Adica si eu ma ingrozeam la inceput pana mi-a trecut....de la cheile de la masina pana la....un pumn de pamant si pietre luna trecuta Deja pot sa consider ca l-am vaccinat si eu
Nu faceti ca mine, nici eu nu as face, dar il cam pierd din ochi.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Ileana, relaxarea vine cu timpul, sau cu al doilea copil :))) despre tinut copilul de mana, ce sa zic, mara nu vrea. O apuc doar cand trecem strada sau suntem pe langa pericole, in rest e pe langa noi (relativ).
Borcanele, v-am spus, am folosit. Tot la mara. Lui radu nu ii plac. Nu zilnic pt ca oricum eu eram acasa, deci ii puteam face 3 legume fierte, si in plus mi se pare scumpe. In concedii, sau daca eram pe drumuri, ii dadeam fara remuscari.
Despre bagat in gura, nu va zic ca ma huliti radu isi petrece mai tot timpul pe jos, iar eu nu aspir zilnic, mi-e imposibil. Plus ca mai am uncopil care are multe jucarii pe care le imprastie prin casa deci, trageti voi concluziile..

Chiar zilele trecute ma gandeam, ca la mara, fceam orice ca sa manance cantitatea de mancare pe care stiamca tre sa o manance. Adica daca trebuia sa manance copilul 200 grame, faceam pe drscu in 4 sa i le var pe gat. Acum m-a luminat dumnezeu si nu mai fac prostii. Radu mananca pana nu mai vrea. Nu il fortez, nu il imbuib. Chiar daca de cele mai multe ori mananca 100-150 gr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalitzuza spune:

salutare !!! Alice-buna cafea ai facut.. sa mai faci
Adc- i-au iesit cei de jos,i-am descoperit chiar in ziua cand a facut 6 luni.Ai dreptate cam de multisor nu ne-am vazut dar promit sa recuperam ...
Suzique- iaurtiera de la Selgros am luat-o si este in jur de 60 lei, nu ai treaba in 4-5 ore ai iaurt proaspat si bun .
Carpediem- felicitari ptr noua casuta-sa fiti sanatosi si fericiti in ea.
Felicitari fetelor ptr progresele bulgarasilor incet incet incep toti sa o ia din loc
Alice- tu ai dreptate la al 2-lea copil mamicile sunt mai relaxate...se poate vedea asta de la 7 poste
gata distractia ... s-a trezit sefu"
revin


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Lexi, scumpa mea, cu tot ce ai povestit, ai intarit faptul ca esti romanca, indiferent unde ai trai... Nimeni nu te poate condamna pentru cum simti. Pe niciuna dintre noi, "disperatele" nu ne poate condamna nimeni!
Fetele mele dragi, sa stiti ca si eu folosesc borcanele si am mai discutat despre asta... O fac cu incredere cand e vorba de cele de la Hipp, nu o fac in mod constant, pt ca asa cum spune Alice, nu mi-e greu sa fierb trei legume... De regula le combin cu ce prepar eu... Astazi, spre exemplu, am constat ca nu mai am fructe in casa iar bananele pe care le cumparasem erau prea verzi. Si i-am dat branzica cu un borcanel de piersici. L-a ras!!!
Dar sa va spun un lucru pe care sigur nu credeati sa-l mai auziti de la mine: Tudor e constipat! (probabil de la fier)


Mergi la inceput