Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 17

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dana_cp spune:

Ronina, noi planuim sa mergem in Austria in Ianuarie, o sa aiba Gaza aproape 10 luni. Deocamdata nu stiu daca mergem singuri sau mergem cu prietenii (sau soacra), dar cert e ca ma bag.. o sa fie destul de maricel sa-l iau pe partie, nu-mi fac griji, chiar daca n-o sa mearga (desi sper sa ma mosteneasca, mama a zis ca am mers la 10 luni).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annadisi spune:

Miha tinem pumnii!

Magddalena si noi tot lingurita moale avem,tare-i place.Si exact cum ai descris kk,se schimba,am observat.Azi i-am dat mar copt si para si avea alta consistenta.

Happy daca Alexia arata bine nu te ingrijora de cifre.pediatra imi spunea ca nu e o idee prea buna cantarul acasa.poate fi motiv de stres

Dia in caz de apa calcaroasa nu stiu care o fi solutia.dr ce recomanda?
imi pare rau ca ai probleme cu venele,bine ca exista solutie!

Eu nu am respectat regula 3zile un aliment apoi urmatorul.A papat mar,prune,para,morcov aleator,chiar combinat unele zile si so far,so good.
Merg mai mult pe instinct.Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annadisi spune:

Dana exact discutia despre schi am avut-o deunazi cu al meu.Ce-i de facut?ca eu inca un an pauza nu mai fac
Si cum parintii,socrii sunt in campul muncii...inca n-am gasit solutie.Dar mergem,si de o fi sa facem cu randul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaang spune:

Salutare!

Noi azi am fost la pediatru , e ok dupa tranta de ieri,dar ne-am dus cu alta problemuta : de aproape o sapt Giulia ca sa obtina c vrea incepe si tuseste, dar o tuse seaca care aproape ca se ineaca. desi imi cunosc copilul cand e bolnav, o duc azi la medic si ii zic dr ca fata tuseste dar se preface, totusi sa o consulte sa vedem daca nu are ceva, dr zice n-are cum sa se prefaca ca doar are 5 luni,in fine o consulta si zice ca nu are nimic, fiind pe spate Giulia incepe si tuseste la care dr. : deci asa faci tu haa,esti o smerchera, d-na se preface, aveti dreptate. daca asa face la 5 luni, la 5 ani ce-mi va face?? bebeii vostri ce fac ca sa atraga atentia??,baietelul pretenei mele se screme pana il baga in seama.
in alta ordine de idei, dr a zis sa incep diversificarea cu supica de la legume pana ii inlocuiesc masa de pranz ( no way) ca fata inca adoarme la san, si apoi de pe la 6 luni sa ii dau fructe la masa de la 10, dar o sa incep cu mar si voi face invers de pe la 6 luni ii bag supica, merci Dana si Anca ca mi-ati zis ca si voi tot cu mar ati inceput.
Dana e simplu cu alergia, iti dai seama ptr ca de regula se umple de bubite.
Amy cu cat ai cumparat botoseii aceia , de la producatorii de pe marginea drumului?
Happy curaj nu iti face griji o sa fie bine cu vaccinul.
Miha Dumnezeu sa va ajute, multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaang spune:

revin, mi-ai zis pediatra sa fierb apa plata.
Ronina concediu placut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

Irina, nu cred ca e corelatia intere varsta si marimea la pantof - doar intre varsta si presupusa inaltime pe de o parte si intre lungimea talpii in cm si nr la papuc pe de alta. Clar n-o sa aiba 28 la picior la 10-12 ani (mai ales baietii...) - Adri deja la 6 ani jumate are 30 (si sunt fete de varsta ei cu pantofi 32-33)

Anca, din cate stiu eu, daca e sa faca reacie alergica la un aliment, reactia alergica nu apare NICIODATA la primul contact cu alimentul. Poate a avut doar o zi agitata si nu e nici o reactie alergica... a ramas multa vreme rosie?
La varsta asta nu cred ca e nici o problema sa faci pauza de solide daca asa crezi ca e mai ok (singurul risc e sa maraie bebe daca ii plac solidele si le asteapta si nu mai vin).

Vad ca bebelina mea papa legume cu mare drag ...ieri a papat un borcanas de 190g (o combinatie de morcov cu cartof, conopida si mazare ...adevarul e ca avea gust tare bun)...si azi i-am dat morcov pireu, vreo 4 morcovi mari, si a papat tot.

Ieri a fost intr-o forma de zile mari si in sfarsit s-a hotorat sa se amuze si sa rada in hohote.
Sper ca daca si-a dat drumul de acuma vor avea parte mai des de episoade din astea.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magddalena spune:

mai eu vad ca numai mandra mea face mofturi fata de alti strengari,ea morcovul nu il vrea,se stramba de imi vine sa rad,unicul lucru care la mancat e para,restul e bleahhh.


A ba nu mai e si Biancuta

dumnezeu cu mila,om vedea noi ce facem..


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Dara, recomand cagule lungi, care acopera si gatul, astfel nu trebuie fular, sau bluze pe gat.

Ronina, Finn sta mult afara si trebuie sa fie protejat. Mi se pare mult mai usor si comod sa/l imbrac asa decat cu 5 pullovere. fleece/ul si base layer-ul lui se pot spala si usca de seara pana dimineata. el si la gradi sta afara macar 1 ora pe zi,in fiecare zi, nu conteaza cat de rea e vremea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Cristina: la fel am luat si eu, nu ma uitasem pe ele ca nu aveam in plan sa incep tratamentul pana dupa concediu. Vad ca doar de la 1 an sunt prescrise, asa ca eu nu i le voi da, cel putin pana nu vorbesc cu homeopata, dar asta dupa concediu ca zicea si ea ca pleaca de azi parca si nu cred ca o mai prind. Eventual il beau eu in speranta ca ajunge ceva util si in lapte.
Dana: si pe noi ne bate gandul sa mergem ca anul trecut ne-a lipsit, cautam un ghetar cat mai estic sa nu fim prea mult pe drum. In ce sens zici ca-l iei pe partie, la plimbare sau chiar ai de gand sa schiezi cu el in marsupiu? Eu la asta nu cred ca m-as incumeta, nu ca merg eu tare sa cad dar poate intra altu' in mine ca sotul a patit asa.
Annadisi: la fel e si la noi planul deocamdata sa facem cu schimbul, mama si soacra is pensionare dar pana acum n-au stat niciuna mai mult de 4-5 ore adunate singure cu Bianca asa ca nici n-am curaj sa le bag la inaintare ca nu stiu ce le coace mintea.
Danaang: Bianca mea tipa daca nu-s in camera si vrea sa ma cheme, iar daca-s acolo si o vad da tare din picioare si din maini sa o ridic.
Dia_tm: wow, 190g? Bianca inca n-a depasit 30g Felicitari pt rasetele in hohot!
Magddalena: pai pe langa morcov si para ai mai incercat ceva de zici ca refuza tot? Pana nu incerci 10 chestii diferite ca mine din care sa-ti accepte doar 1 sa nu te aud cu mofturi Glumesc, e clar ca nu-i usoara diversificarea pt cele cu bebei mofturosi.
JD: f. bine ca sta mult afara, si eu am de gand sa o scot pe Bianca zilnic si la iarna, doar ca aici e mai cald, rar coboara la -10C.

Dupa ce de 2 zile se chinuie Bianca sa ajunga cu picioarele in gurita, azi in sfarsit a reusit

Edit: multumesc de urarile de concediu placut, dar abia luni plec, pana atunci ma mai suportati nitel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Miha, tinem pumnii!

Anul asta ii iau patine lui Finn. Poate o sa/i placa hockey/ul. Poate si schiuri.la noi e plin de dealuri, deci are unde.

Mergi la inceput