Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 17

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Am gasit cagule tot pe amazon.de http://www.amazon.de/Sterntaler-SchalM%C3%BCtze-Modell-48180-Farbe/dp/B004O35GKS/ref=sr_1_sc_10?ie=UTF8&qid=1347519014&sr=8-10-spell

sau dupa stummutze si sturmmutze pe amazon.de

in uk nu am gasit inca

LE:
Am gasit si pe la noi dupa "cagula copii"


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aredwynn spune:

Multumesc pentru raspunsurile cu despre lingurita!! Joana, multumesc, ma gandeam ca o fi ceva special

Cred ca Natalia a facut o reactie alergica la mei. I-am dat ieri dimineata pentru prima data mei integral de la alverde din dm (3 lingurite rase la 2 mere, deci putin) pe care scrie ca e ok de la 4 luni... Seara, dupa ce s-a intors de la plimbarea cu tati in ergo, era rosie in obraji si pe barbie. Ca sa nu mai zic ca ieri n-a dormit toata ziua, azi-noapte cam greu si azi s-a trezit la 6. In plus, a avut o energie si a fost si foarte agitata... Iar ea dormea toata noaptea si ziua cam 4 ore. I-am facut acum programare si mergem in seara asta la pediatru alergolog.
Pe de alta parte ma gandeam ca nu cred ca e ok ca mananca deja atat de mult. Eu m-am bucurat ca fraiera, pentru ca nu prea manca lapte bine si stagna perioade lungi in greutate si eram convinsa ca o sa fie cu cantec si cu solidele si am lasat-o sa manance cat a vrut ea, nu i-am limitat cantitatile. Adica nu am inceput doar cu o lingurita in prima zi, doua - in a doua, etc. daca ea a mai vrut. Si am mai facut prostia sa nu astept 4 zile intre alimente. Adica i-am dat morcov dupa 3 portii de pastarnac. Si mei - in ziua urmatoare, gandindu-ma ca morcovul e putin probabil sa fie alergen. Oricum, sunt aproape convinsa ca e meiul, sa vad ce zice si pediatra.
Si ca sa fie toate "bune", ieri, cand am bagat-o la dus dupa ce a mancat marul de dimineata, am spalat-o si pe maini, si desi INTOTDEAUNA dupa ce o spal pe maini, o clatesc imediat, ieri, dupa ce am sapunit-o, cu putin sapun pt bebelusi, deci nu a facut spuma, m-am intins dupa dus s-o clatesc, fara s-o tin de maini si a apucat sa-si bage mana in gura. Dupa cateva ore a regurgitat spuma. Si ieri a mai regurgitat si din marul ala cu mei si acum vad ca si lapte branzit a inceput sa regurgiteze din nou, putin, nu alarmant, dar ea nu mai regurgita.

Voi ati observat schimbari in programul de somn al bebelusilor de cand au inceput sa manance solide? Sau de cand cu dintii? Ma gandesc ca amandoua influenteaza si s-au si adunat acum... Ce ziceti, dupa instinctele voastre, ati face pauza azi de solide, daca ati fi in locul meu, sau i-ati da in continuare? Ca eu ma gandeam sa nu-i mai dau decat lapte azi...

Anca, mamica Nataliei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Anca eu as face pauza, dar vezi ce zic mamicile cu experienta.
Noi inca nu am inceput cu mancarea solida dar sa sti ca tot la asta ma gandeam si eu ca cine stie ce reactii vor fi dupa fiecare aliment. Zic eu ca este usor dar...
Karina si acum regurgiteaza, mai ales daca are gaze cum a fost astazi, dupa vreo cateva minute a facut o baltoaca pe gresie. Este vreo problema? Si ea de vreo saptamana si ceva se framanta rau noaptea si la un moment dat incepe sa planga, trebuie sa ii dau laptic mai adoarme cateva ore dar parca tot agitata este. Nu stiu dc este de la dinti pt ca ce ma deruteaza este ca uneori are gaze, se screme si chiar face un pic de kk si de aceea eu zic ca este tot de la burtica. SI nu inteleg de unde schimbarea astea deodata ca doar numai lapte ii dau ca si pana acum.
Dupa ce ii dau Gas Bimbi eu nu aud sa aiba gaze, nu ar trebui sa fie efectul imediat sau ma rog la ceva timp? Zicea cineva aici pe forum ca dupa ce i-a dat Gripe Water imediat a scos gazele.
Ma gandeam ca dc as incepe cu solide s-ar mai regla tranzitul acolo, cred ca laptele singurel in burtica s-a plictisit si face bule asa ca sa il intovaresc cu ceva mancarica. Voi ce ziceti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marci_mami spune:

SuperMami suntem alaturi de tine.Doamne ajuta sa fie totul bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_cp spune:

Ronina, pai baga mare si fa-ti stoc de pepene galben la congelator pt la iarna. sper sa te relaxezi in vacanta

Amy, o sa incerc si cu pruna, mersi. Buba e ca nu i-am dat cereale 2 zile si tot asa tare face.. o fi posibil numa' de la piersica? Victoras cum face caca? Hai ca pana am terminat mesajul asta am citit ca e normal. Buna asa!

Danaang, eu tot cu mar am inceput diversificarea. Bafta!

Happy, nu i-am dat inca iaurt ca suntem abia la masa de pranz. Tu ce iaurt ii dai Alexiei? Recomanzi o anume marca?
Asa stiam si eu cu glutenul, dupa 6l. Insa doar daca nu are alergie.. oare cum ne dam seama?!
Wow, bravo Alexia pt papica!!! Cum fac sa se molipseasca si Gaza de la ea?

Annadisi, Dara, mersi.. Eu m-am luat dupa soacra si am fiert apa plata Nu mai fac

Dara, de unde stii care-s borcanasele pt Germania? Ca m-as aproviziona si eu..

Si eu ca si Cristina, il inconjor de perne cand il las in pat, si pana acum nu am avut accidente. Bine, noi nu ne taram inca..

Supermami, tinem pumnii stransi Abia astept vesti!

Aredwynn, eu am luat lingurite de la Avent, de 6l (tari, nu flexibile). Sunt portocalii. Papa f ok cu ele.. de i-ar placea si mancarea ce bine ar fi..

Dia, off, imi pare rau de problema cu venele.. Dar las' ca treci tu si peste asta

Eu vreau sa merg la baby expo sa iau scaun de masa. Daca va duceti vreuna si vreti sa ne intalnim, sa-mi spuneti!

Pup gagicile!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Anca programul de somn al bebelusilor se schimba constant, iar dintii si diversifucarea pot fi un f bun motiv pt asta. De cand au aparut dintisorii (adica de o luna) Matilda suge din ce in ce mai mult noaptea sia culminat noaptea trecuta cand am alaptat-o de la 22 la 02 si de la 02:15 la 06 . Daca incerc sa o demufez plange imediat, iar eu sunt fiarta. Ma gandeam si ca poate nu mai am laptele suficient de gras (oricum mananc din 2 in 3), dar ar face asa si ziua cand culmea...suge la 4 sau chiar 5 ore...
Nu cred ca e o problema daca nu-i dai azi solide.
In plus mi-a crapat si hardul la laptop in care aveam pozele din ultimele 2 luni, inclusiv cele de la botez
Miha tinem pumnii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

sunt putin data peste cap... azi mergem la pediatru pt vaccin. am asa emotii ca la cel de 4 luni Ale a facut febra.. am pazit-o 2 nopti. si mi-e sa nu patim si azi la fel.
in alta ordine de idei.. la 5 luni avea 7150g. am cantarit-o acum 5 zile si avea 7650g (dezbracata) si am cantarit-o azi si avea 8000g (imbracata si cu pampers).
mi se pare putin cam mult.. totusi..
de la 4 la 5 luni a luat 1kg. la fel si de la 3 la 4.. tot 1kg.
mie na.. nu mi se pare grasa.. dar...
dana.. eu ii dau covalact. nu recomand nimic.. ca nu sunt documentata. stiu ca si muller se mai recomanda pt bebei. eu am ales covalact ca mi s-a parut mie mai.. natural. in casa nu-i fac.
ma bag sa citesc ce ati scris de aseara.. ca am citit printre randuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magddalena spune:

buna

am descoperit de la ce nu mananca Maya mai deloc,nu ii place lingurita,deci o schimbam.Azi cum credeti ca a mancat juma de para?DIN BIBERON!!!!nu stiu daca sa plang sau sa rad,ma gandesc ca inca nu s-a invatat cu lingurita,i-am dat cu tetina de cereale ca aveam in casa cumparata,am vrut sa vad daca mananca si da a mancat,deci de vina e lingurita.

deocamdata ii dau mar,para si morcov,saptamana viitoare incerc pastarnacul si piersica.Azi dim a facut un kk negru verde galben,ciudat si se vedeau bucatele de morcovel si mirositor..iti ia nasul,o fi normal ca am inteles ca se schimba kk odata cu diversificarea.

SI Maya si-a schimbat programul de somn noaptea mai mult,geme in somn,din cauza la dinti sigur,are un coltisor din unul si da si al doilea,azi noapte la 4 s-a trezit ca era sa se innece,ia venit lapte pe nas nu stiu de ce,am ridicat-o sus,si-a revenit,dar a adormit dupa o ora

ce lingurita imi recomdati?
scaunel de masa avem de la pegperego,l-am primit de la cineva in stare buna,se regleaza ff bine,are si masuta.

Super mami succes azi,multa sanatate!
Happy,multam pt pontul cu sita,azi para i-am facut-o asa,a mancat-o,adevarat din biberon dar a mancat-o.
mai vroiam sa zic ceva..revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Ronina de care extract din muguri de brad ai luat? eu am luat de la plantextrakt. Pe instructiuni nu sunt recomandari pt bebelusi. Este un extract hidro glicero alcoolic. O fi bun dc este si acoolic?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Buna fetele!

Dara: Biancai nu i s-a agravat starea la inceput de la homeopate, doar a stagnat vreo cateva zile pana a inceput sa se simta efectul. Insa a dormit mai bine de cand i le dau, stiu ca si asta e un semn ca-s cele potrivite. Asta pana acum de cand ne deranjeaza rau gingiile.
Strumfy: merci, deocamdata vad ca Bianca se incadreaza in marimi.
Dia_tm: of, imi pare rau de problema cu venele, bine macar ca acolo sper sa ai parte de tratament bun.
JD: wow ce bine-i echipezi, ca la ski Asta ma duce cu gandul ca daca reusim sa ajungem iarna asta la ski o sa am si eu nevoie de ceva mai adecvat pt Bianca, nu ce iau de purtat prin Timisoara. Chiar asa fetele, voi va incumetati sa mergeti la ski iarna asta cu tot cu bebei? Evident unul schiaza celalalt sta cu bebe, pe rand, ca altfel nu-s sanse deocamdata.
Anca: roseata in obraji a persistat? Poate i-a fost doar putin rece pe-afara.
Happy: mie nu mi se pare o problema ca ia asa in greutate dar intreaba si pediatra sa vezi ce zice. Poate Alexia e mai putin activa si nu prea consuma caloriile.

Mergi la inceput