Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 17

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Dia: de curiozitate am masurat piciorusul Biancai si are 9.5 cm. Parca retin ca ziceai de 11.5 cm la marimea 18, te poti uita si ce marime ar reveni la 9.5 te rog? Daca se poate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

Anca, noi folosim lingurita tare. Cu cea moale nu ne intelegem bine.
Alexia tipa de azi dimineata. Tiuie.. cred ca a inghitit o sirena. Nu e un lucru nou ca tipa.. dar atat de mult, tare si ascutit nu a mai facut niciodata. Imi tiuie urechile mie.. n-o fi obosit? N-o ragusi?
Ronina, se pare ca e mofturoasa Bianca. Nu-ti pierde rabdarea..
Na, eu te sfatuiesc pe tine.. dar eu cu legumele mi-am cam pierdut-o..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Anca, lingurita moale, ca sa nu ajunga sa muste din cea tare mai ales in vreun moment cand are gingii sensibile. Foarte moale nu e ea, dar nu e rigida.

Ronina, nici nu-mi inchipuiam placebo la Bianca atat de mica si nici indirect prin tine mental doar, poate doar daca ai fi avut alta stare si o tineai mult in brate, atunci i se pot ameliora functiile digestive. La cei mici e valabila si treaba cu raritul afectiunii in timp. N-am nimic cu studiul energiilor, mai ales mecanica aia cuantica e chiar fantastica, insa lor nu le iese nici dilutia pe care si-o propun ei insisi. E dragut daca ai intalnit un homeopat care merge pe din cele pe care reusesc sa le nimereasca si mai contin una alta. De ex. calcareea carbonica e un fel de nexium (antiacid) - e carbonat de calciu. Bianca a avut faza aia din homeopatie ca intai sa-i fie mai rau de la remedii inainte sa-i fie mai bine? Ca ei asa zic.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfy_12 spune:

Masuri hainute pe etape de varsta--------Masuri pentru alegerea pantofiorilor
50-56 = 1-2 luni-----------------------------7,9 cm= 13
62 = 2-4 luni-----------------------------8,5 cm= 14
68 = 4-6 luni-----------------------------9,1 cm= 15
74 = 6-9 luni-----------------------------9,7 cm= 16
80 = 9-12 luni-----------------------------10,3 cm= 17
86 = 12-18 luni-----------------------------11,0 cm= 18
92 = 18-24 luni-----------------------------11,6 cm= 19
98 = 2-3 ani-----------------------------12,3 cm= 20
104 = 3-4 ani-----------------------------13,0 cm= 21
110 = 4-5 ani-----------------------------13,6 cm= 22
116 = 5-6 ani-----------------------------14,3 cm= 23
122 = 6-7 ani-----------------------------15,0 cm= 24
128 = 7-8 ani-----------------------------15,6 cm= 25
134 = 8-9 ani-----------------------------16,3 cm= 26
146 = 9-10 ani-----------------------------17,0 cm= 27
152 = 10-11 ani-----------------------------17,6 cm= 28

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

Dana, mortala pediatra ai!

Ronina, un sejur minunat la mare!
Stiu ca in ultima vreme soarele e considerat dusman al pielii etc., dar pana la urma avem nevoie de el...pt vitamina D, etc. Am citit si articolul DC despre efectele pozitive ale soarelui pt ochi (in sensul reducerii risculuid e miopie...nu stiam, dar ma bucur sa descopar ca are si efecte pozitive).

Eu incerc sa o tin pe Lavinia si la soare - zilele trecute ieseam in parc, pe la ora 18:00 ...toate mamicile cu bebe ascunsi bine la umbra, doar eu nu mai stiam cum sa o intorc sa pice ceva raze de soare pe piciorusele ei (probabil ma credeau trilu...dar e deja septembrie si la ora 18:00 chiar nu mai e soare puternic).

Pt papucei, apartul nostru de plastic indica aprox cum a pus Strumfy in mesaj. (deci ar fi marimea 16)

Annadisi, si eu ii fac uneori legumele Laviniei cu apa (minerala) plata...nu stiam ca ar putea fi probleme, dar nu prea vad de ce, ca doar e apa de la izvor. Problema mea e ca aici apa e foarte dura si are enorm de mult calcar...de asta mai alternez cu apa plata.

Elena, poate daca reduci cantitatea la fiecare masa reusesti sa ajungi la 4 mese...dar nu prea vad rostul: daca bebe ia bine in greutate si e fericit asa, cu mai putine mese pe zi, asta e... are stilului lui, poate putin ciudat, dar nu cred ca prezinta nici un risc pentru sanatate.

Miha, va tinem pumnii pt maine! si mai ales pt poimaine!


Despre noi... am o veste super! - mi s-a aprobat sa lucrez dupa-masa de acasa in octombrie, asa ca n-o sa trebuiasca sa o las la cresa din start zile foarte lungi.

Si mai am si o veste mai proasta...am fost azi la dr. sa vad ce zice de venele mele... nu zice bine; in prinicipiu nu se mai rezolva decat chirurgical (alte chestii ajuta...in sensul ca incetinesc evolutia, dar nu sunt sanse sa se amelioreze).
Partea buna e ca venele profunde sunt ok...doar cele de suprafata sunt praf.
Mai ma interesez ce si cum, dar in principiu in ianuarie ma operez ...si mi-e cam frica. Mai ales ca sunt busite venele pe suprafata foarte mare si ar fi operatie cu anestezie rahi...si cred ca presupune scoaterea venelor...ufff...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinaelena spune:

Citat:
citat din mesajul lui strumfy_12

Masuri hainute pe etape de varsta--------Masuri pentru alegerea pantofiorilor
50-56 = 1-2 luni-----------------------------7,9 cm= 13
62 = 2-4 luni-----------------------------8,5 cm= 14
68 = 4-6 luni-----------------------------9,1 cm= 15
74 = 6-9 luni-----------------------------9,7 cm= 16
80 = 9-12 luni-----------------------------10,3 cm= 17
86 = 12-18 luni-----------------------------11,0 cm= 18
92 = 18-24 luni-----------------------------11,6 cm= 19
98 = 2-3 ani-----------------------------12,3 cm= 20
104 = 3-4 ani-----------------------------13,0 cm= 21
110 = 4-5 ani-----------------------------13,6 cm= 22
116 = 5-6 ani-----------------------------14,3 cm= 23
122 = 6-7 ani-----------------------------15,0 cm= 24
128 = 7-8 ani-----------------------------15,6 cm= 25
134 = 8-9 ani-----------------------------16,3 cm= 26
146 = 9-10 ani-----------------------------17,0 cm= 27
152 = 10-11 ani-----------------------------17,6 cm= 28

Mami fericita de Strumfita si Motzata



uau... ceva nu e in regula aici... Andrei la 4 ani poarta 26-27, mi se pare cam mare diferenta fata de ce scrie aici! Si nu are piciorul mare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Anca, folie de acoperit diuverse cand zugravesti. de la magazinele gen praktiker, sau un sac de gunoi de 120 l taiat pe lungime. Botoseii sterntaler sunt de calitate si sunt thinsulate, deci ar trebui sa tina cald. eu am dat 15 euro pe ei.

Irina, nu cred ca masurile de talpite sunt corelate cu varsta. par puse asa ca sa nu iasa prea lung paragraful. Finn poarta 24 la 3 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

J.D, care-s cagula si base layer? Si ce costum de iarna? Multzu


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Dara, eu recomand hainute de iarna fabricate in tari friguroase. in Finlanda este super frig si copiii stau cu orele afara si la -20C.

Euan are costumul asta dar pe albastru, Finn a avut asa acum 1 an

http://www.skibi.cz/detska-zimni-kombineza-reima-pileus-aw10-11-fossil/

Sub costumul asta pun un fleece, asta

http://www.skibi.cz/detsky-zimni-fleecovy-overal-reima-olento-aw11-12-navy/

si sub fleece, faimosul base layer din lana merinos

http://www.coolkid.cz/products/690-termopradlo-overal-100-merino-vlna.aspx

Cagule

http://www.skibi.cz/vlnena-kukla-pro-miminka-reima-huokaus-light-grey/

http://www.skibi.cz/detska-kukla-tutta-11-12-dark-caribia/

http://www.skibi.cz/detska-zimni-fleecova-kukla-reima-inazuma-11-12-blue/


Finn are costumul asta pt iarna

http://www.coolkid.cz/products/380-zimni-kombineza-s-potiskem.aspx

un fleece reima si un base layer de la h&m








Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Merci J.D., sa vad pe unde gasesc cagula ca imi pare foarte utila, pana acum nu stiam de ea decat la motocicleta (sub casca). Cosmonaut din ala am unul dar nu stiu daca ii va mai fi bun la iarna, trebuie sa mai caut.

LE: am descoperit ca diferenta intre frigul lor si al nostru este umezeala, compiland faza ca iarna sunt bune umidificatoarele daca e aerul uscat pt ca virusii se dezvolta in nasul uscat (spre deosebire de bacterii care se dezvolta unde e ud) si cred ca in tarile nordice sau chiar Anglia am inteles c-ar fi mai mare umezeala pe alocuri. incepusem sa ma gandesc daca exista umidifcator de nas portabil, pt. umezit nasul la frig uscat.



mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput