Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 17

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Laurita, morcovul fiert sigur constipa, se da diaree de ex.
Cosuletele de obicei sunt o mica iritatie, alergie, 99% zic ca cremele cu oxid de zinc nu fac rau la asta.
Mai usuca mixtura simpla de la farmacie, preparata de ei, deci trebuie farmacie cu laborator (are oxid de zinc, talc, parca glicerina si apa distilata, cam asa, dar stiu ele) e lichida. dar mereu cel mai safe e un dermatolog decat pediatru, noi am stat pe loc cu iritatia din cauza pediatrilor, noroc ca ala ok ne-a zis: dermato!

mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy25 spune:

Lauritasmile da, e normal sa faca legat asa repede. E papa solida. Si morcovul leaga. Stai linistita cu iritatia, da cu ceva crema acolo , bepanthene sau ce stii ca merge si spala bine funduletul Este iritata de la pampers sau a stat mai mult cu el.Morcovul nu irita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

Dara, de Aqua Carpatica era vb.
Sunt bucuroasa azi.. a mancat pisica toate legumele. a avut 180grame de cartof cu morcov si putin iaurt. La inceput nu a vrut, dar eu am insistat (ca de obicei).. si apoi deschidea o gura mareeee. nu stiu ce a fost cu ea, am scuipat-o sa nu o deochi
deci azi am o zi buna
am reusit sa si calc mai mult de jumatate din ce aveam.. acum doarme.. nu mai fac galagie.
Laura, daca Luca nu e deranjat de bubite.. nu te ingrijora. Poate de la umezeala sa fi facut asa.
Legat de scaun tare, da.. e normal. De-acum o sa tot vezi schimbari. Chiar o sa iti amintesti ce a mancat cand vezi kk

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magddalena spune:

Laura iritatia aia a facut-o si Maya cand avea doua luni, noua pediatra ne-a spus sa o spalam cu apa cu bicarbonat,in 3 zile iau trecut.Apoi am dat-o si o dau si acum cu crema cu oxid de zinc,un strat ff subtire.

am inceput si noi tentativa de diversificare,a mancat para,mar morcov cateva lingurite si alea jumate pe jos,pe ea pe unde se putea.Ce vroiam sa intreb,cum faceti morcovul piure,ca mie nu imi iese,am incercat cu furculita, cu blenderul nu iese tot ramane bucatele mici nu ca pireul fin.Pot sa incerc deja piersica sau pruna e ok?

mersi pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Miha ne gandim la voi si sper sa treceti repede si usor prin tot ce presupune operatia asta
Ronina multumesc de pontul cu catina, voi intreba si pediatra. Ma bazez pe ciudatenia alegerilor in materie de gust ale copiilor si sper (daca primesc unda verde pt consum) sa o accepte asa, sau in suc. Deocamdata ma abtin sa-i dau miere pt ca de la David inca citisem ca pana la un an e risky (poate declansa botulism).
Pe mine ma musca zapacita mica si am deja o ragada la un san si nu prea stie de amenintari (de genul 'mai vezi tu tzatza!')

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

mada, las-o cateva zile doar cu morcov. introduci aliment nou peste 3-4 zile. e prea mult sa amesteci asa deodata.
cum ii dai morcovul? daca il faci fiert.. merge fff bine tocat cu blenderul. daca ai putin (cantitativ)... trece-l printr-o sita. il pui pe el in strecuratoare si apesi cu lingura peste.
succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Buna fetele,

Irina bravo pt analize bune! Poate de la stres e colesterolul mai mare?
Danaang ufff... sorry pt sperietura. sa nu aiba nimic Giulia
Miha Doamne ajuta sa treceti cu bine de operatie . Asteptam vesti bune .
Lady tocmai zilele trecute citeam ca inca nu te poti baza pe chestia ca ia mai mult cu stanga decat cu dreapta. Cica mai incolo pe la 2-3 ani iti poti da seama daca e sau nu stangaci.
Mirela bravo!! La noi e din ce in ce mai grea ora de masa. Azi cu chin abia daca a mancat vreo 75 gr. De maine o sa incerc sa-i fac pireut doar din 2-3 legume pe care la inceput le papa cu placere, poate e ceva ce nu-i place. Daca nu si nu cred ca bag fructele si asta e, ma las pagubasa. Pan' la urma nici eu nu mananc legume asa ca de ce sa chinui bietul copil. Ufff... si eu care ma gadeam ca e chiar asa de simplu cu diversificarea? Tu ii combini iaurtul cu legumele? Cred ca maine ii fac si eu asa, poate am succes mai mare ca vad ca la iaurt deschide o gura...
Laura da, e normal, si al meu de cand am inceput cu diversificarea face mai legat dar nu da semne ca-l deranjeaza sau ca se chinuie.


Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)

Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aredwynn spune:

Ioana, deja e alb, ascutit. Foarte greu reusesc sa-l vad, ca tine limbuta. Inainte se vedea o dunga gri. Azi dimineata i-am dat sa suga o felie de mar, eu i-o tineam, n-am lasat-o singura, ca vroiam sa vad daca musca marul. Si l-a muscat, asa ca mi-e cam frica sa incerc blw... Da, cu lingurita asa e, nu aveam curaj, dar am incercat acum si e ok, nu-i ajunge prea in spate cum imi imaginam. Ma gandeam ca poate ii fac greata. Uite, Nataliei i-a placut mult pastarnacul. Ieri a mancat bine de tot gustarea de dupa-masa din 2 pastarnaci si 1 morcovel (asta n-ar fi trebuit sa i-l dau teoretic, ca ieri a fost abia a 3-a zi de pastarnac). Ar fi vrut sa-i vina flux continuu, ca tot venea cu gurita dupa lingurita cand ii mai luam. Mi-a si iesit o cinsistenta mai moale, nu neaparat ca am vrut, asa a iesit, dar se pare ca i-a placut mai mult. Cu canita, n-am gasit vreun truc, insa cred ca dureaza ceva pana se va obisnui. Eu i-am luat canita de la Nuk etapa 1 (ca sunt 3) pentru ca mi s-a parut ca are ciocul ceva mai mic decat altele si printre molfaieli, la care nu-i curge nimic, mai si suge uneori si ii mai curge apa. Faza e ca nu iese figura decat daca sta culcata, ca sa ajunga apa in cioc. Si cand ii curge apa, imediat o scoate din gura si se stramba. Apoi isi face ritualul pe care il face cu toate obiectele pe care le duce la gura: tine canita departe de gura, cu mainile intinse si face miscari sus-jos, apoi o duce rapid la gura si se mai si loveste Si inca o chestie: daca ii apesi tu putin pe capac cat tine ciocul in gura, ii curge apa si asa se prinde care-i treaba cu obiectul muncii. Uite ASTA E
Dara, acum ca mi-ai zis, mi-am adus aminte ca am vazut si lingurite mai mici, cand le-am luat pe astea. Dar astea cica sunt pentru 4 luni, sunt flexibile, asa ca nu m-am mai gandit ca o fi prea mare. Ieri nu am avut cum, dar azi ma duc sa-i iau lingurite mai mici. Voi de care ati luat? Flexibile sau tari? Multumim de aprecieri!
Cristina, multumim! Vasele de ceramica sunt pentru aragaz. Le-am luat din real, a fost pana prin iunie parca oferta cu puncte. Nu mai stiu cat au fost... Si noi folosim Beaming. Acum mai alternam cu cele de la dm, ca sunt scumpe astea. De unde le iei si cu cat? Cel mai ieftin gasisem la magicare, dar nu le mai merge site-ul... Si servetelele la fel.
Dia, multumim! Nu vreau sa ramanem doar la faza de degustat, dar parca n-as vrea inca sa-i inlocuiesc o masa intreaga. Desi azi, de curiozitate, am cantarit cat a mancat azi dimineata mar mei. Au fost 130 gr, dar probabil ca nu toate au ajuns in stomacel. In consecinta, bineinteles ca a mancat mai putin lapte... Iar cu kg... si eu am patit la fel cu cantitatea de lapte... Felicitari pentru bilant!
Mirela, multumim! Pai si Natalia suge din lingurita. Acum, trebuie s-o laud, ca la ultimele 2 mese a mancat bine, ba chiar a inceput sa intredeschida gura. I-am bagat mai bine lingurita si a fost, intr-adevar mai bine.
Monna, multumim! O sa-i iau azi alta lingurita. Voi folositi flexibila sau tare?
Dana, citisem de sfecla rosie, ca au socrii in gradina si i-as fi dat, dar cica se poate da intre 8 si 10 luni.
Danaang, noi am inceput cu mar si eu zic ca a fost ok. Adica nu cred ca e obligatoriu sa nu accepte legume daca ii dai mar la inceput. Cred ca e o loterie, poti incepe cu legume si sa nu-i placa fructe.
Joana, ce fel de folie? Am vazut ca ziceai de ghetutele de la Sterntaler. Inteleg ca sunt cam la fel cu cele pe care mi le-ai aratat de la tinysoles. Am vrut sa iau acum de pe amazon.de, ca am dat o comanda mai mare sa ajunga la cineva din Germania care vine saptamana viitoare in tara, dar n-am gasit de la seller amazon si nu stiu daca imi accepta cardul, daca sunt de incredere, etc asa ca n-am mai comandat. Dar am vazut ca sunt in uk si poate reusesc sa fac tot asa cu niste prieteni care vin in tara, ca am observat ca produsele pt copii nu au tva in uk si cand imi baga 24% tva + transport, deja e mult prea mult... Sunt ok ghetutele, nu?
Miha, ma gandesc la voi! Sa treaca repede si usor! Doamne-ajuta!
Laurita, N a facut legat dupa 2 zile dupa ce i-am dat mar dupa ce zilele alea nu facuse nimic.
Mada, eu am mai adaugat apa (din vasul de la baza steamerului) pana curgea pe peretii vasului de la blender.
Cu cazutul din pat... eu n-am lasat-o EVER singura, neprotejata, cu risc de a cadea. Cand s-a intamplat la noi, am lasat-o cu tati treaz care a adormit intr-un minut cat am lipsit eu sa beau un pahar cu apa si asta a fost. Nu m-am gandit s-o baricadez, am crezut c-o las in siguranta... Altfel nici eu n-am lasat-o in patul nostru fara sa fie in siguranta nici cat m-am ridicat sa iau ceva de pe dulap.

Cred ca mai urmeaza un dinte. Azi parca a baut 3 cani de espresso forte, nu inteleg de unde are atata energie... Cat despre somn... ea toamna nu doarme




Anca, mamica Nataliei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Anca noi folosim lingurita tare.

Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)

Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Buna fetele!

Lady_X: da, sunt de acord ca e mai bine de mers pe recomandarea homeopatului cu dilutiile ca asta nu e o stiinta exacta ci cu tratament specific de la individ la individ. Din cate mi s-a explicat medicamentele astea cu mai multi compusi sunt un fel de incearca tot sa vezi ce merge, dar pt indivizi diferiti doar unul din ele e de fapt cel cu efect, iar un homeopat bun stie cam care din ele ti s-ar potrivi. Parca in Dr. Spock am citit ca atunci cand le dau dintii, ii doare cand sug si unii copii incep sa pape mai putin sa evite durerea. Da, am vazut si eu ca cei de la Danina Line trec de la marimea de 6 luni direct la cea de 1 an. Legat de scaune eu una inca n-am studiat nimic, Bianca e mai mica asa ca sper sa primesc info de-a gata de la voi cu bebei mai inalti care schimbati mai devreme.
Dara: stiu ce-s dilutiile, am vrut sa spun ca le dizolv in 2 ml de apa si vad ca m-ai inteles gresit. Eu iti multumesc mult pt grija, e clar ca-mi vrei binele cu informatiile astea, dar eu pur si simplu am ajuns sa am incredere in homeopatie. Nu cred ca la Bianca cu refluxul a fost vorba de placebo ca n-are ea cunostinta de asa ceva si e prea mult sa zic ca nu a mai vomitat dintr-o data pt ca a fost placebo la mine si eu credeam ca nu va mai vomita, cu atat mai mult cu cat mai incercasem cate ceva inainte si la alea n-a mers placebo. Personal nu cred ca stiinta si energoterapia se exclud reciproc.
Irinaelena: ce sa zic, sper sa fie doar hormonal cu colesterolul si sa treaca o data cu alaptarea
Danaang: cum mai e Giulia? Da-i un pup din partea mea
Miha: multa multa bafta, multi pumni stransi, o rugaciune luminoasa si multa putere de la Domnul pt voi!
Lauritasmile: am mai auzit sa se schimbe imediat cu diversificarea aspectul scaunului, desi la Bianca inca nu s-a intamplat, insa ea inghite mult prea putin. Ai incercat crema cu oxid de zinc la fundulet?
Happy: wow, 180 grame, felicitari! Biancai nu i-a placut para, se pare ca e o mare mofturoasa si nu doar nu-i place sa pape. A fost dulce para si a cam acoperit gustul de pepene galben. Incep sa-mi pierd rabdarea
Tala: nici eu nu ma bag la miere, o sa vad ce fac sau nu fac cu catina aia, ma mai gandesc dupa ce revin din concediu ca abia astept o pauza.
Anca: si eu tot canita de la Nuk am, nu stiu daca la fel ca au restrictionat link-ul ca reclama. Voi incerca sa i-o dau cand e intinsa pe spate. Voi incerca si cu suc in weekend sa vad daca ala il prefera apei.

Eu sunt disperata, deja nu ma mai inteleg cu tipetele si nesomnul Biancai si nici urma de dintisor, azi m-a luat durerea de cap, abia astept concediul!!!

Mergi la inceput