Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 17

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Irina, la tine chiar e foarte foarte misto, desi nu te bazezi pe energia vitala din IT, asta nu exclude credinta frumoasa, banuiesc datorata familiei. Si nu, nu vreau un studiu dublu-orb cu D-zeu, pe-acolo doar am niste pitici cu crestinii care nu intorc celalalt obraz, dar au grija sa nu spele in nu stiu ce zi si atat (adica respecta numai regula cea mai usoara, nu si pe cele fundamentale), in rest e greu ca in universul asta sa nu fie si ceva energii, parca studiau astia ceva cu patternul emis de matricea primara (daca nu cumva confund cu Stargate Universe, la care-s fan - si nu fac misto), doar ca nu le pot vedea pe acele energii ca pe un contabil care trece pe raboj cand a spalat X-ulica si cand mori zice "treci in iad c-ai spalat in duminica x". Cred ca acea energie e "mai" superioara de atat.

Oricum mie nu imi place psihologia, doar psihoterapia, sa-l ajuti pe om sa-si rezolve problema, nu sa studiezi nu stiu ce procese sau sa-i pui etichete (no way) si nici nu am vreun radar special la oameni, mai ales fiind chitita pe "cum rezolvam problema de care se plange omul el insusi" nu pe "hai sa-l diagnosticam pe asta" [asta nu imi place deloc si nici nu m-am bagat, e psihologia clinica], cum ziceam, m-a interesat fix numai psihoterapia (cum vindecam fobia de inaltime, cum vindecam depresia majora a omului, etc. - nu vad omul in ansamblu in vreun fel, ci un om ca oricare altul care are o problemuta care-l deranjeaza si cere sa fie ajutat s-o rezolve mai rapid, ca poate si-o rezolva si singur, dar dureaza mai mult un pic, nu stie exact cum, etc. - cam cum te-ai duce la dentist sa-ti rezolvi maseaua cariata, asta nu te face vreun om mai defect - cam asa vad eu sa zic un om cu anxietate generalizata, ca pe un om normal care are o carie ce-l deranjeaza - daca nu-l deranjeaza, nu ma bag).


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lady_X spune:

dara, citisem si eu cum se prepara homeopatele astea, si sunt perfect de acord cu tine. Pentru chestii mai usurele, de ce sa nu incerc ceva remediu 'usurel'? iar pentru ceva care necesita medicatie, pai bag medicatie, antibiotic sau ce o mai fi nevoie. Ma bucur doar ca exista o alternativa, sa nu imbuib din prima copilul cu medicamente.

irina, colesterolul citisem in sarcina ca mai creste din cauza nu stiu carui hormon. Alaptezi? poate e tot legat de ceva hormonal, fara sa fie o problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Fetelor cand lasati bebelusii in pat ati incercat sa puneti niste perne de-o parte si alta sau chiar patura cu care va inveliti, nu cred ca au cum sa sara asa repede peste ele. Noi cand mergem la socrii si adoarme Karina o pun in patul lor si in jurul ei sunt paturi si perne. Nu as avea curaj sa o las asa, ca poate se trezeste, nu plange si incepe sa se plimbe prin pat. Dimineata cand o pun in patul nostru chiar dc sotul este acolo, treaz, eu tot pun perna mea langa ea, daca plec la baie sau bucatarie, ca este suficienta o fractiune de secunda si ajunge jos.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Cum zice Cristina sau asa, sub cearceaf pernele, la margine: http://ecx.images-amazon.com/images/I/61OOSPlzFpL._AA1000_.jpg


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

hello!
Noi maine ne pregatim pentru operatie, adica preoperator, analize...etc, urmand ca vineri dimineata sa ne bage in operatie. Doamne ajuta sa fie totul bine...am niste emotiii...
Sa ne tineti pumnii stransi. O sa dau un sms Darei dupa operatie.
Va pupam

Miha, mamica fericita de Rares (11.03.2007) si Vlad (02.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

Dara, nici noi nu fierbem apa Hipp. Dar eu ii dau doar ca atare. Pt lapte folosesc Aqua. Oare sa n-o mai fierb??
Buna treaba aia cu pernele sub cearceaf.
Lady, vreunul din voi sunteti stangaci? Eu nu am dat importanta lucrului astuia.
Irina, tin eu minte de cand era mama bolnava ca ma documentasem legat de alimentele ce cresc colesterolul.. si am retinut cam asa: cafea, ou (galbenusul in special), carnea grasa (dar zici ca nu e cazul), organele, cacao.
Danaang, imi pare rau pt cazatura. Cred ca mai devreme sau mai tarziu, toate trecem prin asta. Stiu, nu e o consolare dar.. daca Giulia nu are nimic, cred ca nu e cazul sa o trambalezi la medic.
Miha, mult succes. Capul sus si curaj mamico. E doar o procedura. Trece repede si o sa si uitati ca ati trecut prin asta. Ne gandim la voi!
Noi azi avem la pranz morcov si cartof. Urati-mi succes!
Off.. cand o veni ziua aia sa manance si pisica mea legumele???



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Happy, nu stiu ce este Aqua! Eu la Hipp am stat linistita pt ca e sterila la inceput (pana la desfacere), dar alte ape plate pt adulti nu-s sterile. Neonatoloaga ne zisese in spital sa fierbem Dorna. Eu ziceam doar de ce nu fierb Hipp, la alte ape nu ma bag sa nu fie fierte, dar eu de-asta cumpar Hipp si fac totul cu ea in afara de mancare, unde pun apa de la robinet si la noi fierbe 2 ore mancarea aia, ca asa e reteta macar pana in 6 luni. Nu am filtru de apa, planuiesc sa iau dar nu am bani acum sa iau din ala ca lumea (cu argint etc. peste 700 lei parca) si cica nici nu prea au astia pe stoc zice Sovi.

Miha, ma gandesc la voi!!! Sper sa vad chiar imediat mesajul (uneori mai e sunet alb in camera la Miruna si nu iau telefonul cu mine, dar o sa incerc sa-l iau pe silent).


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinaelena spune:

Fetelor, pe masura ce voi povestiti cum cad bebelusii din pat, eu sunt tot mai precauta. Nu o las in patul meu singura nici cat sa arunc pampersul la cos, si am cos in aceeasi camera

Dara... Pe scurt: ai dreptate si imi place de tine

Lady_x da, alaptez, bine ar fi sa fie de la asta!

Miha, o sa fac rani de la cat se stransi o sa tin pumnii . Succes!

Happy, succes cu pranzul...sau i-ai dat deja?
Cu colesterolul..sa vedem: cafea=0, oua da dar totusi nu exagerez, carnea grasa o evit cat pot pt ca nu-mi place, organele=bleah, cacao=0. Poate o fi hormonal....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauritasmile spune:

Buna fetelor!
Ne puteti ajuta pe noi cu 2 intrebari?
Luca a inceput de doua zile sa pape morcovel (luni 10 lingurite siieri nu mai mult de 20 rase) si deja astazi a avut un scaun "legat". Ati avut si voi la fel de repede? Nu s-a chinuit sa-l faca dar m-am socat fiind obisnuita cu alea de bebe alaptat si nu stiu daca e ok asa.
In plus de duminica seara (inainte de diversificare) are niste cosulete micute pe fundulet (dar nu pe fese ci chiar in zona anusului). El nu pare deranjat la schimbat de scutec dar sunt stresata ca nu-i trec si e si usor inrosit si nu stiu daca sa dau cu crema sau sa-l las asa sa se usuce?
Pediatra nu raspunde la tel iar programare avem abia pe 25 plus ca sunt si cam imobila pt ca am entorsa la glezna si piciorul umflat.

Multumesc pt ajutor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauritasmile spune:


mie ginecologul mi-a spus ca analizele revin la parametrii standard cand imi revin hormonal (dupa alaptare sau cel putin prima menstruatie)

Citat:
citat din mesajul lui irinaelena

Fetelor, pe masura ce voi povestiti cum cad bebelusii din pat, eu sunt tot mai precauta. Nu o las in patul meu singura nici cat sa arunc pampersul la cos, si am cos in aceeasi camera

Dara... Pe scurt: ai dreptate si imi place de tine

Lady_x da, alaptez, bine ar fi sa fie de la asta!

Miha, o sa fac rani de la cat se stransi o sa tin pumnii . Succes!

Happy, succes cu pranzul...sau i-ai dat deja?
Cu colesterolul..sa vedem: cafea=0, oua da dar totusi nu exagerez, carnea grasa o evit cat pot pt ca nu-mi place, organele=bleah, cacao=0. Poate o fi hormonal....

Irina, mami de Maria si Andrei

Mergi la inceput