Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 17

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irinaelena spune:

Sustin ce zice JD, hainele de iarna facute in tarile friguroase sunt bune. Eu am noroc de o matusa a sotului, care s-a mutat in Canada sa aiba grija de nepoti, si cand vine vara prin bucuresti, imi aduce cate un costum din asta . are si fata si baiat acolo

Dana, eu as vrea sa merg la baby expo, sa iau purtator (manduca, luna, mei tai..probam si algem ce ne place). Nu stiu cand mergem, probabil sambata.

Eu am constatat azi ca la iarna voi avea o maaaare problema. O sa ii pun fetei manusi si nu va mai putea suge degetelul... cum va adormi ea afara?? Sper sa gaseasca alta solutie...sau ii vor ingheta mainile... ca eu n-o tin in casa la iarna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

Anca, cum mai e Natalia? Ce a zis medicul?
Cristina, eu inca ii dau Alexiei Gripe Water. Se vad efectele cam la 10-15min. ii dau o singura data/zi seara inainte de culcare.
Eu de cand ii dau solide pisicii.. nu mai da lapte afara decat fff rar. Dar acum cateva zile.. seara.. mi-a varsat de 3 ori.. nu inteleg de ce.. poate mancase mult?
Dana, azi nu a mai mancat Alexia legumele. As ca nu are ce sa molipseasca Gaza
Danaang, Alexia mataie si miortaie imediat ce ma pierde din campul ei vizual. Face asa pana apar din nou.
Dia, super bine mananca Lavinia. As vrea si eu.. azi nu a mai mancat legumele.
Mada, nici Alexia nu mananca legume. Si ne chinuim cu legumele de 1 luna si ceva..
Ronina, asteptam poze cu labutele in gurita
Eu am sunat la pediatru intr-o doara sa ii zic ca mergem azi. Bine ca am sunat ca mi-a zis sa-l sun de luni incolo ca n-a sosit inca vaccinul. Mai stau cu stress cateva zile.. of..


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

O firma care pantofi de bebe foarte draguti, din piele. Finn a avut cateva perechi de la ei, fara pauza inainte de ro.

babyfox. ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

JD, f frumosi pantofii.. dar nu vad preturi. imi scapa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy25 spune:

Danaang: si Victoras face asemeni , adica tuseste, se ineaca si altele asa ca stiu care e treaba. Si da, sunt isteti de mici si cu cat le dezvoltam capacitatile mai mult, cu atat vor vrea mai multe.
Botoseii i-am luat cu 10 lei. Nu erau 2 perechi la fel caci domnul a zis ca ii face din ce ramane de la cojoace si erau negri cu tiv alb sau maro . Toti au siretel. Mi-au placut ca au blanita dinauntru si is moi, adica nu-i ingheta piciorusul in ciorapel. Ceva de genul www.okazii.ro/recomandate/59498273/botosei-din-piele-cu-blanita-naturala-6-12-luni.html?page=2" target="_blank">http://www.okazii.ro/recomandate/59498273/botosei-din-piele-cu-blanita-naturala-6-12-luni.html?page=2 numai ca mai frumosi si is negri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

slaba miscarea pe aici. unde sunteti fetelor?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aredwynn spune:

Mirela, e ok Natalia. :) Am fost la alergolog si ne-am intors cum am plecat. Faza e ca nu mai avea roseata deja, asa ca n-am avut ce sa-i arat. I-am explicat ca n-am pastrat 4 zile intre morcov si ultimul aliment: meiul, deci, daca e sa fie alergie alimentara, nu stiu care din cele 2 e vinovata. A zis ca morcovul e putin probabil sa fie, ca mai degraba meiul. Si ca sa reintroduc pe rand cele 2 sa vedem daca mai apare vreo reactie. A zis ca, daca era alergie alimentara ar fi trebuit sa apara imediat si nu s-a intamplat asa. In fine, nu prea era convinsa ca a fost alergie, de aia a zis ca sa testam. Daca ar fi facut soc anafilactic sau vreo reactie nasoala cu crampe, atunci era mai nasol ca nu am fi putut sa verificam prin reintroducere a alimentului, ca ar fi fost periculos. Eu tind sa cred ca a fost meiul, mi-a povestit azi o mamica ca si fetita ei a facut reactie alergica la mei, dar la ea a aparut imediat, s-a inrosit tare si o manca fata. La noi nu a fost asa. Am remarcat roseata seara, iar eu i-am dat dimineata. Ne-a intrebat daca avem cazuri in familie - nu avem, ca de aia am si indraznit sa nu pastrez 4 zile de la introducerea morcovului, despre care citisem ca e foarte putin probabil sa produca alergii, mai ales fiert. A zis ca oricum, ea stie ca 3 zile ar trebui pastrate intre alimente, dar mai depinde si de tranzitul intestinal al bebelusului (cat de rapid/lent e), ca oricum, daca era ceva de la morcov, ar fi trebuit sa apara imediat. O sa-i dau morcov mai intai sa exclud. Apoi mai vad daca si cand mai incerc cu mei. A mai zis ca bebelusul isi formeaza anticorpi la alimentele alergene din perioada intrauterina, daca mama consuma. E drept ca eu n-am manca mei niciodata.
Azi a si dormit... finally!! Nu am mai reusit sa ma uit sa vad daca ii creste si celalalt dintisor, nu ma lasa nicicum...

Doamne, cat ma pot consuma pentru fiecare greseala pe care o fac... Bine, in cazul asta singura problema era ca, daca a fost alergie alimentara, nu stiam la ce, nu ca a facut din cauza mea... Dar totusi... Plus ca imi tot fac probleme ca a bagat manuta cu sapun in gura... Spuneti-mi ca si voi mai gresiti.


Anca, mamica Nataliei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Happy: n-am reusit sa o pozez ca imediat le da drumu' si devine serioasa cand vede aparatul dar la baita ne-am distrat ca si acolo si le-a bagat in gurita, a vazut si tati, abia reuseam sa o spal
Anca: nu e cazul sa te consumi, nimeni nu-i perfect, sunt convinsa ca toate facem greseli, eu una fac. Iar norocul nostru e ca bebeii nu vor mame perfecte ci mame care sa-i iubeasca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Anca iti raspund repede ca trebuie sa merg la culcare, dar eu i am prins odata pielea cu ceva si a durut o asa tare ca plangea saracuta, plus ca am pupat o asa tare ca i am lasat semn, cand ii faceam baita am intors o cu fata in jos si i a intrat apa in nas si a plans si atunci, cea mai groaznica a fost acum doua seri cand i am cumparat sotului un aparat de ras si in timp ce ma uitam pe ambalaj el o tinea pe karina in brate si i a dat in mana aparatul, nu stiu cum i a dat prin cap asa ceva, ea l-a dus spre fata eu am vz m am speriat dar am crezut ca nu a patit nimic, dupa un minut ii curgea sange la pleoapa si avea si niste gene taiate. Bine ca a fost ceva superficial dar numai gandul ca putea sa isi bage in ochi ma cutremura. Stai linistita!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

hey.. stai calma.. toate facem greseli asa cum a spus si ronina. eu am facut una mare rau de tot cand avea Alexia 2 luni. am zis k mor de inima si alta nu.
am bagat-o in cada cu reductorul si am lasat-o vreo 10min cred.. apoi am spalat-o. era fericita.. noi la fel ca ii placea. cand am scos-o nu avea nimic.. sau n-am observat.. cand sa o creia o pauzasc.. toata pielea rosie ca si cum era oparita. am inlemnit. nu stiam ce sa fac. am vrut sa plec cu ea la spital. am chemat-o pe soacra-mea. aia nu zicea decat 'aualeu, aualeu' (in loc sa ma calmeze).
noroc k Marian a fost mai rational si a zis: stai femeie ca nu are copilul nimic.. daca o ustura ar fi plans.. ar fi zis ea ceva.. dar Alexia radea la mine.. si eu plangeam la propriu. vorba Danei.. stricasem kupilu'
am sunat neonatoloaga la ora 22 sa ii zic ce am facut. pe pediatru nu am avut curaj sa-l sun
mi-a zis ea k nu e nimic, k apa nu a fost fierbinte (eu asa credeam) ci ca doar putin mai calda decat suporta pielea ei.. si sa observ daca are pielea mai sensibila. mi-a spus ca s-a iritat si supraincalzit si sa las copilul in pace. asa am facut. in 30min era k noua
dar clar am trait un soc.
intr-adevar.. are pielea sensibila tare. cand merg cu ea la baie sa o spal la fund.. o tin cu burta pe mana mea. dureaza 2 min cu totul.. ea e deja rosie unde a fost lipita de mine.
asa k.. stai calma..
na.. am zis si prostia mea

Mergi la inceput