Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 17

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns amy25 spune:

Happylico: na, na!
Anca: nu-i mai da astfel de prostii copilului! ai atatea posibilitati. Si mai ales ca nici tu n-ai manca. Stai linistita, mai sunt si mame rele ca mine care nu raspund imediat la urletele alintacioase ale copilului lor.

Eu hainute ii iau normale. Nu sunt la noi temperaturi asa scazute incat sa imbrac copilul de dus la Pol. Daca mergeti la ski, da. Acolo aveti nevoie de costume pe masura, insa acasa il imbrac cu un cosmonaut din ala si pe dedesubt cu hainute neaparat din bumbac. Mai cautam ghetute . As vrea ceva cu talpa moale ca cei care i-a aratat JD.

Am pus pe FB un filmulet cum papa Victoras, nu e calitativ ca e filmat cu tel la rezolutie mica. Totusi al meu nu papa mai mult de 40-50 la o masa. Nu mai vrea , se satura ca vad ca incepe sa se joace cu mancarea. Deci cred ca mai asteptam cu cantitatea mare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaang spune:

Neatza!
si eu sunt o mama nepriceputa si mai fac cate o greseala, dar vb Roninei au nevoie copiii de mame care sa le iubeasca, nu-mi maintesc chiar o patanie, ca azinopate mandra s-a trezit la 3.30 si pana la 5 a tot vb si bebelusit ,iar eu am adormit pe la 6 din cauza durerii de maini nu m-am odihnit
azi o sa-i fac suc de morcovi si apoi ii bag mar, incepem si noi timid diversificarea ca ne e vremea
Amy merci de raspunsul cu botoseii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chitosenia spune:

Buna fetele,

Mihaela te rog sa-l pupi de la noi pe strengarul tau! Bebe Edu ii spune strengarului tau ca e alaturi de el si il sprijina. Sunt de acum mai apropiati .. au ceva doar al lor despre care pot vorbi si sa se felicite unul pe altul pentru cat de puternici sunt. Eu sunt alaturi de tine ..te inteleg...daca citesti te rog sa apelezi la mine pentru orice...sfat ..ajutor.
Aseara m-am rugam mult pentru voi si sunt sigura ca totul va fi BINE.

In rest ce sa va spun.... a dat strechea in vecinii mei ...toti repara, darama, monteaza ceva( balcoane, bucatarii).Traiesc in santier...si jur ca data viitoare cand il mai trezesc pe Edu cu zgomotul ma duc si li-l pun brate si ma duc la coafor... saracu dupa ce ca ma lupt cu el sa adoarma...ar sta treaz nonstop... ii apuca datul gaurilor...taiatul cu flexul... ma apuca piticii aia mari.
Edu de oboseala plange urat cum nu face pt nimic altceva..si simt ca imi vine sa ii strang de gat cand il vad asa trist .

In continuare suntem pe combinatia castigatoare... morcov +nectarina +para si putina cereala...ieri 90 de ml. Speram sa ii tina interesul...oricum tb sa ma misc ca o orchestra...fimiu dc i-a pierit interesul adio.... 5 max 10 min mananca.

Aseara am sortat haine pentru Edu.. ca ma simt invadata de cate am... am tot primit... am coborat hainele de toamna si iarna si inca mai am de filtrat.

Va pup ca se mataie Edu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaang spune:

fetelor voi suculetul de fructe il dati bebebiilor din sticla sau lingurita?, stiu ca e indicat lingurita...dar na...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy25 spune:

sucul, la biberon, nici mnu va bea cu lingurita vreodata suc


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dorinutza82 spune:

Neatza!

Miha, sa va ajute Dumnezeu sa treceti cu bine peste interventie si sa va recuperati repede si usor!

Cristina, si Mariuca se frichineste pana da gaze, asta de vreo saptamana si imi faceam griji. Acum cand zici ca si Karina are "colicii" astia m-am mai linistit, ca nu inseamna probleme deosebite. Nu suntem pe mancare solida si nici nu am schimbat ceva in alimentatia mea, nici nu ii ies dintisorii inca.

Noi azi plecam la tzara sa matrasim un purcel, dar zau ca mi-e pofta de must asa ca o sa beau o gura...... Dana, tu ai beut atunci sau ai renuntat dupa super conversatia cu pediatra?

Tala, irina, voi ce pachetel le dati baietilor la gradi? Ca eu am o mare dilema, luni incepe Stef gradinita la program scurt si nush ce sa-i dau de mancare la el. Nu-i un mancacios si nu e fan sandwich-uri, deci zau daca am idee ce-o sa-i dau la el ca pachet 5 zile/sapt sa il si manance...... Anul trecut a fost la program lung asa ca nu aveam grija asta......
Si mi-e groaza si de toti crocobaurii pe care o sa-i aduca de acolo....ca anul trecut mergea o sapt la gradi si bolea 2 sapt acasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Miha ne gandim la voi

Dorinutza eu nu-i pun pachet pt ca mananca acolo desi anul asta il iau la pranz acasa (dar dupa masa de pranz). Nu stiu nici eu ce i-as pune si ma gandesc ca e timpul prea scurt pana la anul cand incepe scoala si va trebui sa gasesc idei salvatoare si delicioase...

Anca eu am un unchi care a mancat sapun dat pe razatoare (sora-sa l-a confundat cu branza) si a supravietuit doar ca a scos f multe balonase.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Citat:
citat din mesajul lui Tala


Anca eu am un unchi care a mancat sapun dat pe razatoare (sora-sa l-a confundat cu branza) si a supravietuit doar ca a scos f multe balonase.

tablouri pentru copii


Fetelor am trait sa o vad si pe asta. I am dat Karinei sa manance si a adormit, am vrut sa o pun pe spate sa doarma, ea doarme doar pe burta, insa s-a trezit. Ma ofticam de muream ca aveam ceva urgent de facut si eu ca desteapta m-a mancat pielea sa o pun pe spate. Am pus-o pe burta si am lasat-o treaza, am plecat din dormitor. Nu se auzea nimic, am mai verificat-o ea se uita prin camera. Iarasi am plecat, cand m-am intors dormea. Ce ziceti de asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

Citat:
citat din mesajul lui aredwynn
Doamne, cat ma pot consuma pentru fiecare greseala pe care o fac... Spuneti-mi ca si voi mai gresiti.


- ce sa-ti mai spunem Anca, nu e clar si de la sine inteles? Desigur ca gresim cu toate, ca doar oameni suntem si n-avem cum sa fie perfecte.
Cu sapunul si Lavi baga in gura...ma stradui eu sa nu o las, dar la baie de exemplu e tare greu - cum o dau cu sapun pe manuta cum o duce imediat la gurita. Si daca reusesc sa o feresc de partea asta, daca se face spuna prin vanita (mai ales cand o spal pe cap), tot prinde ea niste spuma ...dar n-a avut pana acum nici o reactie nasoala.

Uite azi ma gandeam serios ca trebuie neaparat sa-i iau fetei manusi, si rapid...dimineata cand o conducem pe Adri la scoala e cam rece; are geaca, o acopar cu o paturita...dar manutele raman afara; azi-dimineata cand m-am intors cu ea avea manutele inghetate ...erau doar 12 grade afara.
I-am propus si Adrianei manusi...ea cica "manusi??? dar e inca vara pana in 21 septembrie".. asa o fi, vara meteorologica, dar 12 grade nu suna deloc a vara.

Ufff...sa vezi cand cresc, si vor sa testeze tot felul de chestii periculoase. E asa de greu de gasit echilibrul... nu poti nici sa le interzici totul pe motiv ca ar putea sa se loveasca, dar si cand cad si se lovesc rau, asa un sentiment crunt de vinovatie te cuprinde gandindu-te ca ai fi putut sa n-o lasi sa incerce si-atunci nu s-ar fi accidentat

Tala, super fain cu unchiul tau - bine ca n-a patit nimic... si noi mai radem cand baga sapun in gura si-i spunem fetei ca daca sughite o sa scoata balonase, ca-n desene animate ...dar chiar n-am stiut daca se poate intampla in realitate.

Miha, va tinem pumnii sa fie totul cat mai simplu, fara complicatii, si cat mai nedureros posibil!

Ca mancatul, Lavinia mananca... in general ce-i dau, cat ii dau, nu prea face mofturi, mai ca ma sperie...ma gandesc ca risc sa-i dau prea mult si sa-i fortez stomacelul (nu seamana deloc deloc cu sora-sa la capitolul asta).
Dar aparent ce papa este supliment la laptic, nici vorba de inlocuit. Am cantarit-o aseara si m-am speriat: 6,740kg (cu doua zile in urma avea 6,540kg, si cu 4-5 zile in urma era pe la 6,450)...o fi temporar, dar oricum mi se pare o diferenta enorma in nici o saptamana.

Ieri am avut proasta inspiratie sa-i pun niste cereale praf in portia de fructe (2 prune + o lingurita de cereale): nu i-a palcut deloc, s-a strambat, a mancat un pic, apoi s-a pus pe plans. Prunele nu sunt problema, ca i-am mai dat si-i plac mult.
Din partea mea nici o problema, dar tin minte ca la cresa imi spuneau ca gustarea de dupa-masa e fructe cu cereale...mai testam, si daca nu merge o sa-i rog sa ii dea ei doar fructe.
Adevarul e ca nici mie nu mi-a placut ce-a iesit; sunt nistre cereale ciudate ca niste biscuiti macinati (de la Nestle, pt prima etapa, 4/6 luni zic ei, si special de amestecat cu fructe ...am primit mostra la un moment dat), dar nu s-au inmuiat deloc, au ramas asa, mici bucatele zgunturoase.
Ati mai folosit careva cereale de acest gen? e vreun secret la preparare? sau trebuia sa astept mai mult sa se inmoaie, sa nu-i dau imediat pireul?
Ati folosit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_cp spune:

Vaaai, Ronina, cum sa-l iau, mah, pe puradel cu mine la ski.. Nu as avea curaj!!! In plus, eu ma dau cu placa, Mister e cu skiul. Oricum, nu!, eu ma refeream ca-l luam la baza partiei, si stam cu el pe rand

Irina, noi nu suntem sambata in Buc. Eu merg duminica. Daca iti schimbi planurile si vrei sa ne vedem, lasa-mi un mesaj.
Apropos de supt degetul, poate e mai bine?! In felul asta se dezvata, ma gandesc.. Da-i suzeta.

Happy, imi pare rau ca am cobit Sper sa revina Alexia la papaceala.

Aredwynn, ma faci sa rad.. vrei greseli? .. Pai ce zici de faptul ca nu-i fac baie in fiecare seara? Ca nu are masa de dimineata "fixa", ci papa in functie de ora la care binevoieste maica'sa (adicatelea eu) sa-i faca micul dejun. Poate sa fie 9, poate sa fie 11. Ca uit niste colturi la unghii si-si tatueaza toata fata? Ca nu-i dau vigantol in fiecare zi? .. Nu mai continui ca mi-e ca sunati la protectia copilului

Chito, bine zici! Si Edu si Vladut sunt niste leuti!
Tocmai manancam iaurt si cand am citit ca-l duci pe Edu vecinilor si te duci la coafor m-a bufnit rasul de mi-a iesit iaurt pe nas.. esti mortala!

Dorinuta, nu n-am baut must. Mi-a fost frica sa nu stric plodul.


Mergi la inceput