Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 17

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

salutare!

nu m-am mobilizat sa intru pentru ca am avut o perioada cam dificila cu cea mica si nu am vrut sa vin aici sa a vaicaresc..si oricum nu mi-a ars de scris povesti.

nu ne-e mers prea bine cu diversificarea..am inceput la 5 luni jumate, a fost ok primele 14 zile (masa de ora 14- piure de legume, ulterior la ora 10 mar copt)...si cand am adaugat nectarina si apoi branza calcica a inceput cea mica sa faca 7-8 scaune/zi. am lasat-o asa vreo 2 zile, am scos fructele..i-am dat mucilagiu de orez si protectis(sfatul pediatrului)doar ca nu s-a schimbat nimic. apoi am intrerupt de tot diversificarea si dupa 2 zile de san exclusiv tot cam 8 caca/zi producea.

am facut un examen coprocitologic la care au iesit initial 20, apoi la al 2-lea 5 granulocite asa ca s-a ridicat suspiciunea de infectie bacteriana..de unde..nu as putea sa zic..a luat antibiotic 5 zile (cedax) desi era fara febra, cu stare generala buna..in fine, acum am reluat diversificarea..mai intai piure de legume ora 14..ieri i-am dat carnita (cica mai intai zeama doar de la fiert carnea amestecata in piureul de legume..azi vad ca deja a facut de 3 ori caca ..e si destul de maraita, total neobisnuit pentru ea. azi ii dau carnita fiarta bine si mixata si sa vedem ce o fi..daca ne limitam la 3 maxim 4 scaune pe zi ne (re)aventuram la fructe.

matei a inceput gradi si i s-a scurtat programul pana la ora 12, deci cam balamuc pe capul meu la ora pranzului..l-as muta la o gradi particulara la program lung dar nu vrea si gata...vrea tot la gradi a lui, cu copiii si doamna de aici. imi va trbui musai o variana de ajutor, ca nu am de gand sa o plimb pe cea mica zilnic la gradi, mai ales cand incepe sezonul virozelor.

cam asta despre noi.

scaun de masina noi de data asta am luat o ieftineala de la bertoni(scaunul ei sta oricum la mijloc unde e mai safe zic eu).

retete de jocuri - intr-adevar, nefericta traducere- am primit-o si eu si am citit-o pe nerasuflate..grozava carte!

cat dorm bebelusii vostri ziua? ana are cam 3 reprize de somn de 30-50/minute si mi se pare extrem de putin..e drept ca noaptea doarme binisor (ma rog, ultimele 2 nopti au fost f agitate, o sa vedem daca e de la dinti sau de la burtica..).

va pup!




meg,dematei(9.02.2007) si Ana (7.03.2012)

"Mami, te iubesc dintotdeauna!" (Matei)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Anca tu sti ca eu te sustin in ce priveste alimentatia asa ca nu te descuraja!
De ceva timp si Karina topaie cand o tin in brate, cum facea Natalia cand ne-am intalnit. Asa mult ne place!
Si mai nou cand mananca se opreste din mancat si rade la mine sau se uita prin camera, uneori se ridica practic in fund, este o dulce, rad cu lacrimi de ea. Si asa cum zici mie mi se parea amuzanta Natalia cand facea asa. Doar ca tu te stresai ca nu mananca si nu vedeai nimic amuzant .Cum mai doarme?
SI karina era intr-o seara rosie pe la obrajori si la barbie, pareau mai mult ca niste pete rosii si eu nu ii dadusem nimic de mancare in afara de laptic.
Aseara bagam degetul meu in bors si apoi il dadeam ei in gurita, facea o fata la senzatia de acru, radeam de ea de nu mai puteam si apoi incepea sa rada si ea cu pofta
Dara multumim pt carte, mi-am descarcat-o

Chito multa putere iti doresc mamico!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Neata.Monna, e mai greu cu bebe cand are ceva si nu poate spune... Multa rabdare si insista cu laptele.

Anca eu am foarte multe alunite. Nu am mai fost la doctor de multi, multi ani. Nici nu stiu cand o sa merg. O prietena si/a scos alunite cand avea copilasul mai micut, dar nu mai stiu exact daca il mai alapta. Situ ca nu a venit la inot pentru ca nu avea voie sa ude locul operat timp de 2 zile.

Chito, si eu am umblat in hainute. Am pus deoparte cele de vara pentru ca la noi s/a racit rau. Cele micute le voi dona, iar costumasele de iarna le trimit unui prieten in Anglia care asteapta un copilas de pe 7 septembrie si nu mai apare. Mie scaunele auto maxi cosi mi se par cele mai ok. Am incercat destule modele, dar maxi cosi a fost mereu pe placul lui Finn. Si Euan tot maxi cosi foloseste acum.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Ieri am fost la doctor. Euan e bine mersi. Are 7,200 si 64 cm. A facut 2 injectii si a fost tare marait ieri toata ziua. Am dormit amandoi foarte bine insa. S/a trezit doar 1 data sa suga.

Meg, sanatate multa si putere. Eu il iau cu mine pe Euan cand merg dupa Finn. Nu am alta solutie. Din fericire Finn termina la 13, dupa ce a mancat de pranz si s/a si spalat pe dinti. Dar e la particulara. La stat nu aveam nici o sansa sa gasim locuri si e si nasol cu mancarea lor traditionala si cu unele educatoare care lovesc si pedepsesc copiii.

Noi mai avem macar 1 luna pana la diversificare. Incercam sa/mi aduc aminte cum am facut. Eu nu i/am inlocuit nici o masa de lapte lui Finn. El si acum bea lapte dupe ce mananca. La fel voi proceda si cu Euan, mai ales ca e alaptat.

V/ati hotarat cat timp veti alapta? Eu am zis ca pana la 1 an daca nu se intarca singur. Mai vedem intre timp cum evolueaza sentimentele.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Meg, or fi si fructele, dar nu poa' sa aiba legatura cu proteinele din laptele de vaca (din branza calcica)? Cica unii copii ar avea pana intr-un an intoleranta la ele, chiar manifestata prin diaree si cam dupa 1 an le trece. Si dupa aia asa-mi ziceau medicii, ca daca intra pe diaree greu o mai scoti, pt. ca i se deregleaza flora intestinala. Zicea medicul ca singurul probiotic testat ca lumea ar fi Erce Flora, ca restul intra la suplimente alimentare, iar cei care le declara suplimente alimentare fac asta si ca sa sara obligatia de a le studia. Pentru recolonizare intestinala (de ex. in diareea pt. flora stricata de antibiotice) ar mai fi si Refflor pentru copii, Dicoflor.
Da' io zic sa te "vaicaresti" cand iti vine, ca de-asta suntem aici. Cica e sanatos sa te vaicaresti inclusiv 30 de minute pe zi la prietene, de exemplu, inainte de a trece la actiune


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

J.D., tu studiezi bine produsele, ca si Anca, scuze ca te intreb daca ai mai zis, ce carucior stii c-ar fi mai ok? Mie Inglesina si chiar un Hauck de imprumut imi par inguste asa, ca na, si Miruna e mai dolofana.

Cristina si mie mi se pare funny cum o fura peisajul sau vrea sa se ridice cand papa. Mai ales ca o ajuta scaunul ca sta semi-inclinata, s-ar tot ridica, da din picioruse, rade, etc. Rad si eu la ea si cand rad, deschide si ea gurita de ras si ii mai dau o lingurita, si nu pare sa se supere. Eu consider ca nu papa doar daca scuipa masiv mancarea, cat timp inghite, cred ca altceva o distrage, nu ca nu mai vrea sa pape, asa ca-i dau pana spre 150 g indiferent ca ia pauze, radem, vrea sa se ridice etc.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

branza de vaci o cam suspectam si eu..nu prea vad de ce nu e ok lapte de vaca pana la 1 an dar e ok sa il fierb si sa pun in el calciu lactic si sa manance copilul branza. probabil se denatureaza suficient proteinele cat sa nu mai fie alergene si prost tolerate?!..am vorbit cu 5 (CINCI!!) pediatri si TOTI au zis ca e ok laptele de vaca pentru facut branza..desi la matei stiu precis ca ii faceam branzica din formula, dar el la 6 luni avea completare cam 1 masa pe zi formula, la ana nu a fost cazul inca.




meg,dematei(9.02.2007) si Ana (7.03.2012)

"Mami, te iubesc dintotdeauna!" (Matei)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Meg, eu am inteles nu ca n-ar fi ok laptele de vaca, ci ca unii copii au intoleranta la proteinele din laptele de vaca pana spre un an (altii nu au), dar e cum are Miruna intoleranta la lactoza si tot asa s-ar putea sa-i treaca pe la un an (sper si eu).

LE: Da, stiam ca ar fi probleme la unele persoane chiar adulte la laptele dulce, insa la iaurt, branza sa nu fie. Cre' ca e posibil sa li se modifice structura, ceva. Dar pe-afara te avertizeaza din greu despre alergia la proteine din lapte de vaca, de-asta le si hidrolizeaza in unele LP, ca sa fie pre-digerate cum ar veni. Bine, stiu ca alergia e diferita de intoleranta, insa am citit de diaree si la alergii - oricum nu conteaza cum ii zicem, insa e posibil sa tolereze mai greu. Daca se strica flora intestinala de la diaree, ma gandesc ca e posibil sa se inmulteasca bacteriile mai nashpa dupa aia, ca au loc/teren, si asa sa se explice si analizele.

Intoleranta sigur sa manifesta cu diarei (c-am avut si eu ca adult perioade cu intoleranta la lactoza, se pare ca atunci cand ma ingras, dar nu stiu care e legatura, ba chiar facusem pauza de lactate cativa ani).

Din ce am citit, e util laptele praf cu proteine hidrolizate la faza asta, unul din ele la noi parca este Hipp Comfort. Daca vrei mai caut marci cu proteinele hidrolizate. Bine, Hipp Comfort are si continut redus de lactoza, cum Ana nu are probleme cu lactoza, poate ti-ar fi util un lapte cu proteine hidrolizate cu continut normal de lactoza. Ce mi-a placut mie la Hipp Comfort e ca am citit ca ingrasa mai putin, si cum Miruna are probleme, la asta vreau sa trec cand om avea voie.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Meg si eu am citit ca laptele de vaca sa nu se dea la copii pana la 3 ani. Acum facut branzica mi se pare tot una, nu as considera ca este mai ok. Sper sa gasesti problema!

am vrut sa mai zic ceva dar am uitat, fug la plimbare, poate gasesc ghebe ieftine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aredwynn spune:

Meg, sper sa fie ok Ana, sa puteti reincepe cu fructele.
Legat de ieftinatura de scaun de masina , ieftin am luat si eu scaunul 100 si putin de euro, pentru ca am prins o super reducere pe amazon.de. Stiu ca in RO era mult mai scump. Dar na, fiind la primul copil, am si avut rabdare sa caut. Si tot pe mijloc il tinem si noi.
Dara, multumesc pentru explicatiile cu camilia!! Cu fructele, adevarul e ca nu am gasit info despre cat de inflamatoare sunt prunele si am facut prioritatile alimentelor in functie de ce am avut din gradina si se putea da de la 6 luni. Nu i-am mai dat prune azi. Ce fructe sunt mai ok pentru inceput?
Cu dormitul ziua... de 2 saptamani foarte putin... Asta in conditiile in care ea dormea si 4 ore legate ziua. Am avut zile in care nu a dormit deloc si adormea seara pe la 6:30 - 7 pana dimineata la 7 cu treziri sa manance. Acum a adormit, sper sa tina minunea.
Cristina, multumesc! Da, e foarte distractiv saritul. Ieri am fost la ortoped, asa, doar sa vedem ca e ok, fara niciun motiv, si ne-a atras atentia ca nu e ok inca sa stea in picioare, ca ea ar fi avut chef de topaieli. Ea are tendinta sa se tot ridice si sta si singura in picioare, tinandu-se de marginea patului, insa n-o mai las. Cu topaiala nu mi se pare asa aiurea, pentru ca practic nu se sprijina in picioare prea mult, fiind tinuta de subbrat... nu stiu ce sa zic... Am intrebat de jumper, a zis ca e ok, problema e ca nu vrea in el De premergator a zis si el ca nu, fara sa-l intrebam. Asa, cu pete rosii era si Natalia, cum zici tu. Naiba stie ce-o fi fost. To am zis ca luam si noi bors si tot cu zisul am ramas. Si asa as manca o ciorbita cu bors... mmmm... Tu il bei si gol? Unde gasesti ghebe??? Si eu vreau!
Joana, sa fiu sincera, eu m-am cam speriat de povestea de pe forum si de aia m-am dus iar. Eu am vazut cam cum arata o cicatrice dupa excizie si mi se pare foarte aiurea avand in vedere ca 2 sunt pe san. Vad ce-mi zice chirurgul saptamana viitoare. Super bilant!


Anca, mamica Nataliei

Mergi la inceput