Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 17

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Mirela, da, asta era http://www.ebay.de/itm/Concord-ULTIMAX-comfort-line-golfi-Umsetzbar-Kindersitz-/251152118571?pt=LH_DefaultDomain_77&hash=item3a79d5332b#ht_500wt_1182

Ai mei sunt acolo acum la o matusa si il aduc ei cu masina.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy25 spune:

Dara: nu a curs niciodata. Chiar o sa ma mai uit maine dar daca ar fi curs vedeam. In fund el nu sta singurel si momentan nu bea mereu din ea. Cam de azi imi propun sa o folosim mai des sa scot biberonul cat de cat. Dar i-am dat stand culcat.

Monna: eu nu i-as scoate solidele. Chiar daca is dintisorii, odata inceputa diversificarea trebuie sa pape in continuare. Laptele mai piere si revine dar nu ca nu suge el 1 zi ci mai degraba ca esti stresata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Amy, eu am 2 canite si la ambele mi-a curs daca inclin prea tare canita, curge pe gaurica aia, am vazut repede ca i-am dat suc de morcov cu ea si se vedea picatura mica portocalie, la apa nu stiu daca vedeam. Nu ma prind ce fac gresit cu ea Adica in afara de a-i schimba pozitia ca sa nu mai curga pe gaurica aia opusa, nu stiu ce sa-i fac.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

ce ziceti de asta?
http://www.lacopii.ro/aspirator-nazal-electric-graco.html


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Laptele este baza si este mult mai important decat solidele! Solide va manca toata viata. Anticorpii, vitaminele, caloriile vin din lapte, nu din ceai sau cereale din cutie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Citat:
citat din mesajul lui J.D.

Laptele este baza si este mult mai important decat solidele! Solide va manca toata viata. Anticorpii, vitaminele, caloriile vin din lapte, nu din ceai sau cereale din cutie.

Finn Constantine 15.10.2009 si Euan Tudor 04.05.2012


la fel m-am gandit si eu, asa ca azi i-am dat mai putin pireu de legume (vreo 50 gr) si a papat mai mult laptic. cu plansul de rigoare din cauza durerii dar totusi a papat mai mult decat ieri si sambata.

Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)

Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aredwynn spune:

Miha, bine ca v-ati intors cu bine acasa si ca Vladut a trecut cu bine prin operatie. Ma bucur ca isi revine asa de repede.
Monna, eu as considera mai important laptele, pentru ca gram/gram e mult mai hranittor, bogat caloric si in nutrienti, vitamine, etc (deci mult mai bun pt Andi) decat orice altceva. Si noi am trecut prin perioade lungi de genul celei pe care o descrii tu. Nici acum nu mananca la toate mesele bine, ba de cele mai multe ori se agita, se opreste, se uita in jur, numai nu mananca, doar ca eu m-am obisnuit cu asta. Cine ne vede se cam amuza... Asa ca nu-ti zic sa nu te stresezi, ca e evident ca n-ai cum, iti zic doar ca e foarte posibil sa treaca perioada asta si sa revina la normal apetitul. Probabil ca e disconfortul provocaat de cresterea dintilor.
Dara, la scoica auto (adica pana in 9 kg) este Britax/Romer Safe Plus II SHR sau Cybex Aton 2. La categoria urmatoare - 9-18 kg cel mai bine a iesit Cybex Juno-Fix. La testele astea ei iau in considerare siguranta, confortul copilului, ergonomia, materialele, etc. Acum, parerea mea este ca merita investit in ceva mai scump in cazul in care se calatoreste mult la drum lung. Noi calatorim destul de mult si des cu masina. Culmea este ca si britaxul si cybexul erau cele mai ieftine dintre scaunele testate. Ti-a venit carrierul? Sunt foarte curioasa cum e.
A propos de Manduca in masina, si eu m-am tot gandit daca ar fi ok de purtat. M-am gandit ca daca mi-as pune eu centura (nu doar in partea de jos, ci normal) si apoi sa pun copilul in carrier, ar fi cat de cat ok, dar n-as merge la drum lung asa, poate doar in oras. Am si incercat un drum de 5 minute in oras, insa nu a fost foarte confortabil pt mine.
Legat de presupusa alergie la mei, o sa reintroduc la un moment dat, sa vad cum reactioneaza ca nici alergoloaga nu era prea sigura ca a fost asta. Venise de afara, poate ca era de la frig, vorba Darei. Era si piscata de tantari, naiba stie... La un moment dat a zis ca poate e dermatita atopica In fine, meiul nu e deloc o prostie, e chiar foarte sanatos si bogat in vitamine, minerale si proteine si mi-ar parea bine sa il tolereze.
Marci, e foarte frumusica Bianca!

Legat de greseli... multumesc ca ati impartasit pataniile, ca m-ati facut sa ma simt mai bine, in sensul ca e clar ca e normal sa gresesc si ca o sa mai gresesc si de acum. Eram si deprimata ca nu mi-am rezolvat problema de care ziceam acum cateva zile...

Am fost azi la dermatolog sa imi mai verific alunitele. Sunt 3 care trebuie tinute sub observatie. Mi-a dat trimitere la chirurg estetician si ma duc saptamana viitoare. Ce stiti, se pot face excizii in timpul alaptarii, dermatoloaga nu stia si nu gasesc nimic relevant pe net. 2 din ele sunt pe san. Eu am fost si chiar inainte de a ramane insarcinata si atunci mi-a facut o poza la una din ele, dar acum n-a cautat poza sa compare, nu stiu de ce, ca eu nu-mi dau seama daca a crescut sau nu. Sa aveti grija cu alunitele!!!

Si intrebarile:
1. Cum administrati chamomilla?

2. Daca remarcati ca se baloneaza, fac mai multe partulete dupa un anumit aliment, nu mai dati si mai asteptati o vreme? Mi s-a parut ca de la prune face mai multe partulete, iar azi a fost foarte plangcioasa, a durut-o ceva, clar, si nu pot sa-mi dau seama daca de la burtica sau de la dinti. Avea si ceva pete de sange pe dintisorul iesit.

3. E foarte important sa bea apa odata cu inceputul diversificarii, sau laptele ar trebui sa fie suficient? Natalia reuseste sa bea din canita cu cioc, insa nu foarte mult. Am incercat cu o canita normala, ca mama mi-a zis ca asa mi-a dat cand am fost mica si o sa mai incerc, insa evident ca nu ajunge sa bea prea mult.

Anca, mamica Nataliei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Anca, la Camilia i-am dat intai o doza sa vad daca face alergie la matraguna din ea sau la ce mai are pe-acolo (stiu ca erau 3 plante, musetel, matraguna si nu mai stiu ce [chamomilla, belladona si ce mai e] . Apoi daca am vazut ca nu face, cand era o data mai agitata, i-am dat 2 doze, cum scriu ei acolo pe prospect, la interval de 15 minute. Adica eu am luat monodoze (lichide) de Camilia si Chamomilla/Belladona (care e varianta nemteasca de Camilia) si am luat si granule pt. mai incolo, ca mi-e sa nu se inece acum cu ele. Eu am mai avut Teetha, care are tot chamomilla =musetel si era praf la pliculet, i l-am dat in gurita cum scria acolo, si nu i-a placut deloc, de-asta am preferat varianta lichida, nu praf, nu granule. Am pus Teetha o data in lapte. [Insa cand dizolv eu acasa in lichid granule sau praf, mi-e sa nu le antidotez, ca homeopata la care mergeam eu prin 2000 zicea ca nu e ok sa le atingi cu nimic, trebuie sa nu intre in contact cu nimic - deci nici cu lichid.] Practic asta a fost tot, din fiecare am dat o data sau de doua ori mai mult de test, ca sa stiu cand o fi nevoie rau ca nu face si alergie bashca. Practic musetelul-chamomila din Camilia sau Chamomilla Belladona ajuta mai mult la burtica, matraguna e cea care linisteste (belladona). Mi s-a parut c-a dormit mai bine. Am urmarit-o sa vad daca e ok in somn, ca na, orice s-ar zice, ideea de matraguna imi da fiori, dar am zis ca daca la atatia copii din lume se da...si medicul a zis ca e ok sa folosim la eruptii (dar nu si in rest chiar asa toata ziua buna ziua)...am zis ca n-or fi cu capul.

Mie dr mi-a zis sa las pere si ananas mai la coada, ca-s laxative (deci provoaca reactii mai puternice), iar prune si mai la coada, mi-a dat sa-i dau in ordinea in care s-ar balona mai putin. Si da, de ex daca de la suc de mere mi s-a parut ca se baloneaza, nu i-am mai dat o vreme.

Despre scaun, m-am gandit ca daca e Concord marca germana, am zis ca tine, ca au standarde mai ridicate. Dar noi nu prea calatorim mult si nu lung, mai mult ne fatzaim prin Bucuresti cu Miruna. Asa practic de nou Concord e 280-300 de eur sau mai mult.
Chimparoo astept si eu cu nerabdare, ma tot uit dupa aviz in cutie, ei au zis ca face cu barca 4-6 saptamani si nu au trecut. Voiau sa-mi trimita cu avionul insa ar fi costat foarte mult si nu-mi permiteam.
Nu am idee daca o sa-i placa in el, dar nici nu merg pe ideea sa nu incerc. Din poze parea oricum un fel de Manduca copiata si decupat la picioare, doar cu una din curele de reglaj de pe umar lipsa.

Fetele, cred ca stiti ca a aparut Playful Parenting in romana, ii spune "Retete de jocuri. De ce si cum sa te joci cu copilul tau", a aparut la Editura Trei. Si prietena noastra cu nick tip nord-est a facut cu-adevarat marele efort s-o scaneze si o gasiti la https://docs.google.com/file/d/0B7zzZviLhA72UmRmWS13OUdmbnc/edit
Multe multumiri!!!
Practic, traducerea numelui mi se pare neinspirata in romana, pt. ca nu e vorba de o lista de jocuri cu descrierea lor, ci cum sa-ti creezi o legatura profunda cu copilul, prin joc, cum sa intri in lumea lui, cum sa-l ajuti sa-si vindece frustrarile inerente pe care le aduce viata, ce inseamna jocul pentru copil si de ce e important, cum sa comunici cu copilul prin joc, iar jocurile sunt date numai ca idee, situational, pe exemple, nu asa, niste jocuri stas.
Trebuie dat "download" si apoi "download anyway".

Cand fac format pt. Kindle (Kindle pt. carti, nu tablet), il urc si pe ala, pt. cine are nevoie. La tablet nu stiu de care format trebuie.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaang spune:

Neatza!
Mirela personal nu recomand aspiratorul nazal ptr ca eu am din ala (l-am primit din Italia) si nu are nicio eficienta, nu are putere de tragere deloc. ce ma incanta la el sunt melodiile, atat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chitosenia spune:

Salutare fete si strengari,

O data cu venirea sezonului rece am inceput sa umblu la hainele mai grosute ...si aveam 2 bodyuri luate de sormea la botez cu maneca scurta pe care scria pt.1 AN cred ca de la Kiaby...si ce zic la kinetoterapie e cald sa-l testez poate ii vin...SURPRIZA... ii vin chiar foarte bine...astia cu hainutele sincer nu stiu cum le croiesc si categorisesc la noi nu s-au potrivit deloc...
De asemenea avea de la prietena mea niste costumase cu totu superbe dintr-un fleece subtire potrivite de toamna ...credeti ca incape in ele..NU NU asa ma oftic erau numai numai pt acum... trebuie sa gasim un bebe urgent sa ii dam hainutele astea noi nepurtate..am speranta la doi prieteni apropiati ca ne fac bebe in curand...ei vor mosteni o caruta de haine..ale lui Bu, Edu , Mihaita baietelul altei prietene.

Monna poate e de la dinti...Andy e asa un baietel frumos si cuminte clar trebuie sa fie ceva care il supara de reactioneaza asa...Sfatul fetelor cu lapte mai important ca solidele il consider foarte bun.. cat mi-as fi dorit sa pot alapta si eu ..sunt zile cand ma simt asa de vinovata ..sotu ma incurajeaza ..zice ca Edu e ca o floare creste frumos e ok nu e bolnav... o sa o scoatem la capat si cu lapte praf.
Edu de cand cu dintele nr.3 mai mult arauncam laptele decat il mancam.... e ciufy toata ziua vesnic cu mainile in gura ...baleste peste tot... ii cresc unghiile de la atata saliva. Nororc ca e mai racoare afara ca daca era iar canicula... spitalul scria pe noi pt dezhidratare...la ce prost mananca...Oricum si cand suge e o lupta intre tetina si mana nu incap amandoua in gura si e ciufy.

Legat de scaun de masina..ce sa zic i-am delegat sotului sarcina si momentan s-a hotarat pt un model care in gasim prin tarile nordice nu stiu cum o sa-l aducem Maxi cosi Mobi...din ce mi-a povestit cel mai important aspect este ca se monteaza cu spatele la mers pana la 4 ani si ar fi cel mai sigur asa.Legat de cost eu sunt ca Dara as fi vrut ceva second hand ca nu ne dau banii afara din casa...dar el nu si nu...ca pt fisu vrea siguranta maxima...sa vedem cu ce o platim ca de vrut vreau si eu...barbatii astia nerealisti.

In rest ce sa zic ..vremea ma cam deprima ..ieri a fost rece si ploios la Ploiesti...kineto am avut la 19.00 cand am iesit era deja FRIG bine ca stam aproape am bagat viteza la carucior si acasa.
Tot astept sa vad ceva imbunatatiri in urma kinetoterapiei..cate o data ma descurajez ....dar mergem inainte.

Va pup

Mergi la inceput