Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 17

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irinaelena spune:

Anca, andrei nu a baut apa pana pe la 8 luni... Ca nu a vrut. Dar la un mom dat incepusem sa-i dau zeama de la supa, cand puneam de toate in ea,era super buna, ca o supa normala de altfel. Si din aia ii placea sa bea. Cat despre cana normala..si eu intentionez sa fac la fel, rabdare doar sa am. Am comandat una cu manere,astept sa o primesc.

Meg, of ce-ati patimit voi! Sper sa isi revina . Si eu spun ca ar fi trebuit sa te vaicaresti!
Copila mea tot cam atat doarme, si eu ma gandesc ca e putin, dar m-am obisnuit cu ideea ca atat ii trebuie ei...n-amce sa-i fac.
Matei al tau in ce sta in masina? Noi vom da scaunul lui Andrei Mariei si vom lua altceva pt el si nu stiu ce sa iau, ma gandesc la inaltator insa nu stiu daca e suficient..

JD, eu intentionez sa alaptez pana nu mai vrea ea,dar dupa 11 luni va ramane doar mesele de dimineata si seara de laptic pt ca ma intorc sa serviciu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Dara, pt Finn am luat Maxi cosi mura 3. Acum as luat 4,pentru ca merge mai usor prin zapada. Are scaunul mare, cu un burete mare peste. exact ca un scaun de masina arata. Scaunul sport este pana la 20 kg. Finn si acum sta super bine in el si are 15 kg. este greu dar foarte usor de manevrat. Ce mai recomand - phil&teds in special verve si promenade dar sunt super scumpe. red castle sport are scaun mare. mutsy sunt bune.

http://www.maxi-cosi.cz/mura4

http://www.delfinek.mimishop.cz/detail.php?zbozi=3213701

http://www.babydracek.com/zbozi/3711--phil---teds-promenade-2012-exkluzivni-kocarek

http://kocarky.heureka.cz/red-castle-shop-n-jogg-ii/

http://www.vase-kocarky.cz/mutsy-urban-rider/

Ce recomand eu sunt scumpe, dar bune, au design frumos si simplu, nu sunt impopotonate ca cele care se gasesc peste tot, sunt foarte rezistente si protejeaza, usor de manevrat.

Anca, tipa asta de la inot nu avea urme vizibile, doar ata de la cusatura se vedea. si isi scosese si de pe fata.

Irina, eu stau acasa pana face Euan 3 ani.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

ah, am uitat un carut super pe care as vrea sa/l cumpar phil and teds smartbuggy.

http://www.detskydum.cz/detail/phil-teds-smart-569301/






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aredwynn spune:

Joana, am vazut ca la mare moda prin Praga si Germania (si anul trecut am vazut in uk) erau bugaboo-urile. Cam cum sunt la noi stokke Dar mi se par foarte scumpe... Ce o fi asa special la ele? am vazut ca erau primele si prin review-uri

Anca, mamica Nataliei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfy_12 spune:

Salutare!!!
Intru pe fuga sa va zic ca am fetita la gradinita... si pana acum a fost totul bine. Sper sa ramana asa si de acum in colo. Sper sa am si mai mult timp de net de acuma ...
O saptamana frumoasa la toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Anca, stokke si bugaboo - si i-candy- sunt carucioare de fite, ca sa zic asa. se cumpara pentru ca sunt diferite fata de celelalte si au fost folosite de vedete. nu e nimci special de capul lor. stokke este chiar periculos, am vazut de nenumarate ori cum se inclinau cla urcare pe bordura, tramvai, etc. bugaboo a avut probleme si le/au chemat inapoi pt reparatii, nu mai stiu care model. i candy mi se pare bun, dar nici nu au preturi pe site-uri. ti le comunica cand te duci la magazin. Victoria Beckham a primit din asta gratuit de la firma producatoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

J.D., sarumana, am vazut ca in GE se gasesc Mura 4 si Phil & Teds, le-am zis alor mei sa vada daca prind ceva pe ebay.de.

Anca, am asa: "primele zile de diversificare - fructe = banana (daca nu are alergii sau dermatita atopica) + mar (parmen auriu) copt la cuptor (daca este constipata, necopt, fara coaja, ras mic=pasat) + 2 lingurite rase de cereale fara gluten (cu orez de la Milupa sau Humana cu mar)" apoi "introducem cate un fruct nou la fiecare 2-3 zile ca sa vedem ca nu face alergie, fructe decojite permise (crude, cu exceptia marului care poate fi si copt): banana, mar, pepene galben, avocado, nectarine, piersici, caise, pere, ananas (mai tarziu prune, sunt laxative ca si para sau ananasul, daca vedem ca-i constipata, ii dam para si ananas, daca e prea moale scaunul, ii dam mar copt si banana, care constipa)
Pana se ajunge la 100 – 150 g piure moale de fructe la o masa si se scoate laptele de la masa respectiva, treptat, scazand cantitatea de lapte in fiecare zi si crescand cantitatea de piure moale, cat accepta bebe.
Fructe interzise pana la 1 an: zmeura, alte fructe de padure, capsuni, kiwi, pepene rosu" (cu exceptia fructelor de padure de la borcanele, care au partea de alergeni eliminata)


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Anca imi fac borsul singura si il beau asa, pot sa beau si un litru pe zi.nu am gasit ghebe.
jd eu nu am un termen limita pt alaptat, sa fie si pana la 2 ani sa vad cine ma intarca pe mine, ca usor nu ma las.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

J.D., a uitat, stii ceva de carucioarele McLaren?

Ronina, daca te mai duci in Arad, pare-se ca o homeopata buna este Reghina Patru, din cate zice fratele unei prietene, care lucreaza cu ea.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Scuze, am uitat sa zic cu somnul, din constatari proprii si din citit, in jur de 45 de minute e somn mai superficial si bebeii au problema cu trecerea la somnul mai adanc. Adica nu e faza ca nu le-ar mai trebui somn si de-aia se trezesc, ci uneori nu pot face trecerea asta de la cel superficial la cel adanc. Eu atunci ma straduiesc s-o ajut sa readoarma, o legan in in brate inainte sa se trezeasca de-a binelea, pt. ca de fapt nu-si face somnul complet dupa doar atata timp, n-o mai readorm daca ajunge la o ora si 45 de minute sa zic. La 2 ore sunt chiar hiper multumita si are si ea alt tonus. Nu mai zic ca altfel mananca legume dupa un somn din asta de o ora si 45 (zic orientativ, na, nu fix). E mult mai cumintica, pe cand inainte de somn e alta poveste cu mancatul, fiind mai obosita, e mai nervoasa.

Asta cu trecerea la 45 de minute de la somn superficial la adanc e una, insa poate la 30 de minute sau 60 minute o trezeste un part, ragait, acid pe gat, durere de burtica, muc care circula prin nas, etc. si atunci nu mi se pare ca s-a trezit pt. ca nu mai vrea sa doarma ca nu-i mai trebuie ca e odihnita, ci pt. ca a chinuit-o ceva nitel si atunci iar incerc s-o readorm rapid pana nu se trezeste de-a binele, ca sa-si faca somn din ala intreg.

Alta data s-a trezit pt. ca a ajuns pe burta si s-a enervat ca nu putea sa se intoarca inapoi (desi alte dati se intoarce).
Deci daca nu se trezeste din cauza ca si-a facut somnul si e odihnita, ci o trezeste altceva, eu incerc s-o ajut sa-si continue somnul, si 70-80% din dati functioneaza s-o iau in brate a la Harvey Karp, dar cu fatza spre mine, pe o parte. Alte dati functioneaza sa-i dau putina apa sa i se duca acidul sau ce ii vine in gurita in somn. Ii dau cu bibe cateva inghitituri si apoi bag suzeta.

Astea.s valabile in general ziua, ca noaptea doarme mai legat macar cate 3-4 ore, in 2-3 transe, daca-s mici treziri sau frichinel o legan putin in patut sau ii dau suzeta, inainte sa se trezesca de tot.

Mai rau e cu soacra, ca nu pricepe asta cu readormitul ca sa-si faca bebe tot somnul, ca altfel arata si se poarta cand se trezeste fara motive de chinuieli sau de trecere la somnul adanc si altfel cand o trezste ceva aiurea, dar ea ar mai dormi. Sau ca nu trebuie sa fie copilul frant ca sa doarma noaptea, ca mai rau e ca nu se pot linisti cand sunt obositi.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput