De ce le este oamenilor frica?

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui ina.click

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami

Citat:
citat din mesajul lui ina.click

Si mie, mai ales ca maica-mea de asta a murit.

Prefer insa sa ascund temerea asta undeva "in the back of my mind".

Tu cine ziceai ca esti?

-------------------------------------
Just derpin' around


Si mie. Bunicul din partea mamei si bunica din partea tatalui, amandoi au avut. Deci, eu am gene din ambele directii si seaman fizic exact cu bunica din partea tatalui... sper sa nu fi mostenit si gena de Alzheimer...




Nu stiu cum sa te incurajez. Eu am vrut sa ma testez de vreo 2 ori dar mi-a fost teama. Vorba unei neuroloage "stii, si la ce te0ajuta, ca si-asa tratament n-ai". Da, poti sa o lalai si sa amani inceputul sau sa incetinesti cu vreo 5 ani. Sa fiu sincer, daca mostenesc, as prefera sa accelerez sfarsitul, nu sa trag de inceput.

Sper sa apuc sa il vad pe Alex mare si independent, sa fie undeva la casa lui si in nici un caz dependent de mine sau traumatizat.

Adica daca facem boala asta la 70j de ani nu-i bai, ca nu aveam de gand sa fiu vreun Hugo sa invat limbi straine la varsta asta. Numai sa nu ma ia la 40, ca pe maica-mea.

-------------------------------------
Just derpin' around



La 40? Of, Doamne! Ca daca pe mine m-ar lua la 40, Victoria abia ar avea 8 ani Vorba ta, la 70, nu mai ar fi asa bai mare... Bunica-mea ajunsese de nici pe taica-meu nu-l recunostea. Si el a fost dintotdeauna preferatul ei, deh, mezinul, el a avut grija de ea... Bunicul (Ota, bunicul din partea mamei) m-a recunoscut de vreo 2-3 ori in 2 saptamani, el era in Germania, am fost sa-l vad, a ajuns sa o vada pe Victoria. M-a intrebat de maica-mea, nu-si amintea ca fata lui (mami mea) nu mai era printre noi de 7 ani (aporape 8) deja... Apoi cand a venit si sora-mea din Ro, care seamana foarte mult cu mami noastra, i-a zis pe numele mamei mele... a crezut ca e mami... nu i-a zis nimeni nici ca e sora-mea, nici ca mami nu mai e, la ce sa mai treaca o data prin suferinta? Sora-mea vorbea cu el ca si cum ar fi fost maica-mea... l-am lasat asa... Pe bunica (din partea tatalui) nu am apucat sa o vad, s-a dus repede, nu am putut ajunge.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Hai ca o sa traiti mult si bine. Lasati gandurile astea pentru alta viata. Ok?

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Citat:
citat din mesajul lui coracora

Citat:
citat din mesajul lui Tilia

Nu vad de ce se considera ca ,,am provocat". Eu sunt dispusa sa-mi sustin parerea cu argumente din coran/hadisuri/alte surse. Nu e intentia mea sa inflamez pe nimeni, pur si simplu am raspuns la intrebare.


Nici eu nu pricep de ce ti-a fost dat acest avertisment.
Tu nu ai pomenit nickname-ul "hannen" ca sa fie atac la persoana.
In felul asta nu se mai poate discuta nimic pe forum, e totul gatuit la maxim de corectitudine politica si trebuie sa calci "ca pe oua" cand iti exprimi opiniile.
De fapt e mai bine sa nu ti le exprimi ca, mai stii, scrii ca nu-ti place ciulamaua si te pomenesti ca-si face cont pe forum Asociatia Amatorilor de Ciulama (AAC) si se indigneaza din cale-afara iar tu iti iei un avertisment de nu te vezi....




Fals exista si punctul 5 la fel de valabil.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa


Punctul 5 al regulamentului mentioneaza ca " jignirile, insultele, mesajele rasiste sau xenofobe" nu sunt permise. Nici vorba de-asa ceva in mesajul Tiliei. Ea a vorbit despre o ideologie - islamul, nu despre negri sau bulgari. Asadar argumentul tau nu se sustine.

In mesajul de avertisment pomenesti de punctul 4 al regulamentului, care incrimineaza atacul la persoana. Tilia nu a atacat nici o persoana, ci o ideologie, nu sesizezi diferenta? In schimb replica lui Hannen, aia cu "capul ingust", nu e "generica" ci precis indreptata catre un utilizator. Tilia si Mihai au luat avertisment oficial, iar Hannen mustrare verbala. Unde e aplicarea justa a regulamentului?

Punctul 17 din regulament n-a fost nici el incalcat, Tilia si-a exprimat opinia despre islam la modul general, ba chiar s-a si oferit sa argumenteze acea opinie, insa nimeni n-a fost interesat, ci s-a aplicat direct un avertisment.....

M-as bucura sa nu stergi aceste mesaje ci sa le muti, asa cum ar fi normal la rubrica pentru sugestii adresate moderatorilor.
Ori nici moderatorii nu suporta critica?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

Frici, is cam multe, de paianjeni d'aia mari asa cu craci aia lungi, de moarte normal, de boli de toate neamurile, de lipsuri si de droguri.
Da, daca ati mai pomenit, mi-e o frica de drouri ceva de belea
nu pentru mine, ci pentru fii-mio...pe mai tarziu.

uneori gandesc prea mult....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Mie mi-e frica sa nu esuez in a scoate adulti echilibrati din copiii mei ... stiu, e cam general termenul - dar tot ce imi doresc este sa ii vad cu o profesie, la casele lor si sa-i stiu prieteni.

Si desigur, imi e frica de moarte ... indiferent de ce spune fiecare, nu cred ca exista om pe lumea asta caruia sa nu ii fie frica de moarte. Ne e frica pentru ca lasam ceva in urma ce stim (o rutina a vietii) si ne indreptam spre "nimic" pentru mine sau spre un necunoscut pentru altii ... si ne mai este frica pentru ca "a muri" doare, doare fizic (oricat de usoara ar fi moartea, tot doare) si doare emotional ... doare rau de tot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ddana spune:

As putea concepe o lista (listutza) cu lucrurile de care mi-e frica, dar mi-e frica se le expun pe un forum ;)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui coracora
Punctul 5 al regulamentului mentioneaza ca " jignirile, insultele, mesajele rasiste sau xenofobe" nu sunt permise. Nici vorba de-asa ceva in mesajul Tiliei. Ea a vorbit despre o ideologie - islamul, nu despre negri sau bulgari. Asadar argumentul tau nu se sustine.

In mesajul de avertisment pomenesti de punctul 4 al regulamentului, care incrimineaza atacul la persoana. Tilia nu a atacat nici o persoana, ci o ideologie, nu sesizezi diferenta? In schimb replica lui Hannen, aia cu "capul ingust", nu e "generica" ci precis indreptata catre un utilizator. Tilia si Mihai au luat avertisment oficial, iar Hannen mustrare verbala. Unde e aplicarea justa a regulamentului?

Punctul 17 din regulament n-a fost nici el incalcat, Tilia si-a exprimat opinia despre islam la modul general, ba chiar s-a si oferit sa argumenteze acea opinie, insa nimeni n-a fost interesat, ci s-a aplicat direct un avertisment.....

M-as bucura sa nu stergi aceste mesaje ci sa le muti, asa cum ar fi normal la rubrica pentru sugestii adresate moderatorilor.
Ori nici moderatorii nu suporta critica?


Am sa-ti raspund ultima data la acest subiect din considerent de bun simt.
Ai redus punctul mentionat de mine. Cum ai redus si alte puncte in functie de interesul tau ca si opinie.
Punctul mentionat de mine cuprinde sintagma "a te adresa cu respect" ceea ce nu s-a intamplat in clipa in care cihar fara o adresare directa se enunta ideea ca femeile care au ca si credinta (atentie discutam de religie nu de ideologie - asta este un alt punct redus de tine) islamismul ar fi sclave. Nimeni nu are dreptul moral sa faca astfel de afirmatii la adresa oricarei persoane nici in viata de zi cu zi, iar aici pe DC categoric nu se va accepta.
Hannen a reactionat o inteleg ca si reactie insa am avertizat-o ca nici ea nu are dreptul (nu pe DC) sa nu respecte regulamentul chiar daca a fost un raspuns (efect) la o cauza. Pe principiul cauza/efect este simplu de dedus ca daca nu exista cauza, nu exista efectul.
Absolut similar MihaiTexas unde se schimba destinatarul dar fapta in sine este relativ similara.
Asa cum spuneam din considerente de bun simt ti-am raspuns pentru ultima data si din considerente de transparenta.
Cat despre decizia mea de a sterge mesajele off topic, ramane in vigoare.
Cat despre sugestia ta despre ce ar trebui sa fac, am retinut-o si imi rezerv dreptul de a tine sau nu cont de ea.
Desigur existand sectiunea mentionata de tine, nu vad de ce nu ai deschide un topic cu subiectul propus chiar de tine, in fond si de aceea exista acea sectiune.
Iti doresc o seara placuta!

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui ddana

As putea concepe o lista (listutza) cu lucrurile de care mi-e frica, dar mi-e frica se le expun pe un forum ;)

Atunci nu le scrie...

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

- de moarte

- de esec

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Sa nu i se intimple ceva copilului meu.

Desi sunt ratzionala incerc sa privesc moartea ca pe ceva firesc,nu pot spune ca nu mi-e teama d emoarte!

De boala,iar imi etse frica!

Dana

Mergi la inceput