De ce le este oamenilor frica?

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Si desigur, imi e frica de moarte ... indiferent de ce spune fiecare, nu cred ca exista om pe lumea asta caruia sa nu ii fie frica de moarte. Ne e frica pentru ca lasam ceva in urma ce stim (o rutina a vietii) si ne indreptam spre "nimic" pentru mine sau spre un necunoscut pentru altii ... si ne mai este frica pentru ca "a muri" doare, doare fizic (oricat de usoara ar fi moartea, tot doare) si doare emotional ... doare rau de tot.


Hai sa o luam altfel...

Sa ne inchipuim (avem voie) ca cineva ti-ar asculta aceasta frica si te-ar scapa de ea definitiv. Ai fi nemuritoare. Pare acceptabil. Brusc nu ti-ar mai fi frica de nimic din ce ai scris mai sus.
Insa eu .... as muri peste 20 de ani sa zicem. Nimic grav. Prietenii tai ar muri si ei unul dupa altul. Hmmmm deja e deranjant. Copiii tai ar imbatrani si ei si ar muri la randu-le. E dureros.... nepotii tai ar creste ar imbatrani si ar muri si ei .... tu ai ramane la fel... nemuritoare... poate nici nu ai mai sti la un moment dat cei de langa tine cine sunt, nepotii nepotilor ai copiilor... tu ai fi aceeasi, ei ar tot veni ar creste si s-ar stinge.

Si ca sa raspund la o alta intrebare a ta. Nu mi-e teama de moarte. Sunt linistit si impacat cu mine insami. Daca vrei.... este ca si atunci cand stii ca trebuie sa pleci departe iar cand urci in tren stii ca este trenul tau.
E mai dureros sa ramai vesnic pe un peron singur decat sa urci in trenul tau atunci cand e timpul.
Si viata si moartea sunt daruri la fel de pretioase.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

E ciudat scenariul tau ... ce inseamna a fi nemuritor ? A ramane pe loc. Pe loc, la ce varsta ? Ca e important ... acum daca vrei sa ma faci nemuritoare atunci opreste-ma acum, la 40 de ani si in conditiile astea, cu intelepciunea, sufletul si energia acestei varste o sa ma pot adapta oricarei noi generatii. Nu o sa raman singura pentru ca o sa traiesc tot in familia mea, cu generatiile care vin, cu nepotii, stranepotii ...etc ... si in societate, o sa-mi fac alti prieteni de 40 ani. Sigur, o sa-mi para rau de cei disparuti dar o sa am serii noi de oameni care sa imi umple viata. Deci eu zic ca e ok sa fii nemuritor atata timp cat poti functiona decent in mediul in care traiesti . Desigur nu e ok sa ramanem toti nemuritori, dar daca e vorba doar de mine "bring it on"

Cat despre teama de moarte - am mai auzit textul tau si pe hartie sunt de acord cu el ... asa este, moartea face parte din viata, e firesc sa ii pierdem pe cei dragi ... dar nu stiu cum se intampla ca atunci cand "se intampla" in casa ta, in familia ta, chiar si cu un batran de 90 de ani, iti vine sa zgarii pamantul cu unghiile de durere. Si ca observatie generala, oamenii cand simt ca li se apropie sfarsitul, plang ... oricat de pozitiv ar fi bilantul anilor din spate, si oricat de multi ani ar fi in spate, mereu mai e ceva pentru care merita sa traiesti si dupa care merita sa iti para rau.
De aia am spus eu ca "moartea" doare - doare destul de tare fizic si doare emotional. Si eu zic ca e firesc sa ne fie frica de durerile astea si de "nimicul" din spatele lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

eu zic ca firesc ar fi sa nu ne fie frica de nimic!

mie imi era frica de cainii in haita si de cei turbati dar nu imi mai este frica acum pentru ca nu mai am ocazia sa ii intalnesc!
in rest, copiii vor deveni oamenii care vor dori ei , moartea face parte din viata si de ce iti este frica de regula nu scapi, asa ca nu cred ca ar trebui sa ne fie frica de ceva!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Nu stiu cum sunt altii si ce nivel de toleranta au,dar eu zic ca toate au o limita.Va sifonati pt. cap sec?Dar ce poti sa-i spui unei persoane care te considera monstruos doar pt. ca ai citit ceva si ai inteles in felul tau?O persoana care pina la o anumita virsta (ca n`are cinci ani ,nu?) are impresia ca daca ei nu-i place spanacul,aluia de-i place e un bou!Si dupa ce are tupeul sa vina sa te faca monstru si sclava (daca nu ai rau in inima ta nu poti grai asemenea cuvinte care STII sigur ca ranesc) dupa aia revarsa tot ce poseda calitativ sa iti zice ca stie de fapt mai multe decat tine si te si poate bate la fund cu argumente ca are dreptate,cum ca tu esti o monstruoasa si o sclava maritata pe motiv de vint in buzunare.
Daca incearca mult probabil ca ma si convinge,crede ea.
Daca nu a inteles pina acum slabe sperante sa o faca taman acum,dar eu incerc.Fiecare om are dreptul sa citeasca ceva si sa inteleaga in felul lui,NU cum crezi tu ca trebuie inteles.NU ca tine.Are el dreptul asta.Si mai are si dreptul la respect macar de fatzada.Daca tu crezi ca e un monstru si un matze fripte si ca a facut si a dres pt. bani,tine pt. tine nu striga in gura mare .Daca esti om si ai putin caracter!Trebuie sa admiti ca nu le stii tu mereu pe toate,ca nu esti buricul pamantului si nu toata lumea trebuie sa faca/gandeasca ca tine(iar cel de nu o face e etichetat in fel si chip).Este o jignire enorma sa zica ca ii este frica de femeile convertite.Puneti-va in papucii mei daca sunteti OAMENI si nu umblati cu ocaua mica!Nu i-am facut nimic nici eu,nici alte convertite (si daca s-a intamplat,omul face rau din cauza ca inima lui este rea,nu din cauza religiei lui) si ii este frica de mine??Sau sa pretinzi ca stii tu cum ,de ce si prin ce mijloace s-au convertit toate femeile din lume (ori din Ro) mi se pare (sa fiu draguta) o sa zic doar "mandrie falsa".

Cap sec?Cred ca am fost eleganta avand in vedere ca sunt o monstruoasa legata de calorifer ,ca doar is vinduta in sclavie nu?Ce astepta?

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

hannen, of topic, exista pe undeva pe aici povestea convertirii tale sau un subiect unde ai povestit mai multe despre asta? as fi curioasa sa o citesc, in general convertirea la o alta religie decat cea "by default" mi se pare o chestiune foarte interesanta, iar la islam, si mai si. o spun cu toata deschiderea si fara nicio parere preconceputa in ceea ce te priveste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea
... dar nu stiu cum se intampla ca atunci cand "se intampla" in casa ta, in familia ta, chiar si cu un batran de 90 de ani, iti vine sa zgarii pamantul cu unghiile de durere.

Nu chiar asa. E trist cand iti moare cineva drag dar de multe ori moartea vine ca o alinare. Un batran de 90 de ani poate fi in dureri, poate sa fie atat de dement sa nu mai stie de el...Tu iti amintesti omul tanar si independent si plangi dar pentru batranul ala suferind moartea a venit sa-l salveze.

Citat:
Si ca observatie generala, oamenii cand simt ca li se apropie sfarsitul, plang ... oricat de pozitiv ar fi bilantul anilor din spate, si oricat de multi ani ar fi in spate, mereu mai e ceva pentru care merita sa traiesti si dupa care merita sa iti para rau.

Nu toti oamenii plang, nu toti vor mai mult. Am avut privilegiul sa tin multi oameni de mana cand s-au dus si pot sa-ti spun ca majoritatea au plecat impacati. Imi amintesc o batrana scotianca care se tinea tare asteptand sa vina familia din UK sa-i vada pentru ultima data. Au venit toti sa o vada, erau in jurul ei. Cand am ajuns eu sa o vad, statea sprijinita pe perne si cu toti copiii, nepotii in jur si mi-a zis: sunt gata sa ma intalnesc cu Dumnezeu acum. A murit a 2-a zi zambind.

Citat:
De aia am spus eu ca "moartea" doare - doare destul de tare fizic si doare emotional. Si eu zic ca e firesc sa ne fie frica de durerile astea si de "nimicul" din spatele lor.

Nu stiu de nimicul de dupa moarte, dar pot sa-ti spun ca intr-o tara civilizata nu mori in dureri. Cand traiam in Romania eram obsedata ca voi muri de cancer si voi suferi cumplit. Poate din cauza ca bunicul meu a murit de cancer la plamani si a suferit foarte mult. Stiu ca l-am rugat pe sotul meu, ca daca asta se va intampla sa ma 'ajute' sa plec. Acum, traind aici si cu experienta pe care o am, nu imi mai este frica de moarte. Stiu ca nu voi fi lasata sa sufar. Mie frica sa nu traiesc in stare vegetala, mai ales din cauza problemelor de sanatate pe care le am. Din cauza asta am facut un act oficial in care refuz orice fel de tratament, inclusiv hranire artificiala sau hidratare artificiala in caz ca voi suferi brain damage si voi fi dependenta de cei din jur.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Hannen ,
nu iti strica buna dispozitie.

Am zis ca mi-e frica de fanatici, vreau sa dezvolt. Mi-e frica de fanatici de orice fel: religiosi, indiferent de religie, nationalisti, feministe, etc. Orice individ care e pregatit sa faca rau celor din jur din cauza unor idei obsedante este extrem de periculos.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Despre libertatea in US despre care vorbea un user mai sus: nu este adevarat, nu este liber, ca poti vorbi liber nici vorba! trebuie sa fi atent ce spui pt ca una 2 poti fi dat in judecata sau mai rau; este un articol pe yahoo care nu l-am mai gasit ca am vrut sa pun link-ul aici, despre o persoana care spunea ca este prea rasist ca sa faca parte din "juror" la tribunal, si i s-a deschis dosar penal pe motivul asta de catre statul respectiv si probabil va merge la inchisoare!Trebuie sa fi atent ce spui si mai bine minti decit sa spui adevarul daca nu te avantajeaza asa este aici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Cred ca ce ai citit se petrecea in Anglia, nu US:
http://www.dailymail.co.uk/news/article-2200948/Juror-tells-judge-try-cases-extreme-views.html?ito=feeds-newsxml

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tilia spune:

Citat:
citat din mesajul lui hannen

Nu stiu cum sunt altii si ce nivel de toleranta au,dar eu zic ca toate au o limita.Va sifonati pt. cap sec?Dar ce poti sa-i spui unei persoane care te considera monstruos doar pt. ca ai citit ceva si ai inteles in felul tau?O persoana care pina la o anumita virsta (ca n`are cinci ani ,nu?) are impresia ca daca ei nu-i place spanacul,aluia de-i place e un bou!Si dupa ce are tupeul sa vina sa te faca monstru si sclava (daca nu ai rau in inima ta nu poti grai asemenea cuvinte care STII sigur ca ranesc) dupa aia revarsa tot ce poseda calitativ sa iti zice ca stie de fapt mai multe decat tine si te si poate bate la fund cu argumente ca are dreptate,cum ca tu esti o monstruoasa si o sclava maritata pe motiv de vint in buzunare.
Daca incearca mult probabil ca ma si convinge,crede ea.
Daca nu a inteles pina acum slabe sperante sa o faca taman acum,dar eu incerc.Fiecare om are dreptul sa citeasca ceva si sa inteleaga in felul lui,NU cum crezi tu ca trebuie inteles.NU ca tine.Are el dreptul asta.Si mai are si dreptul la respect macar de fatzada.Daca tu crezi ca e un monstru si un matze fripte si ca a facut si a dres pt. bani,tine pt. tine nu striga in gura mare .Daca esti om si ai putin caracter!Trebuie sa admiti ca nu le stii tu mereu pe toate,ca nu esti buricul pamantului si nu toata lumea trebuie sa faca/gandeasca ca tine(iar cel de nu o face e etichetat in fel si chip).Este o jignire enorma sa zica ca ii este frica de femeile convertite.Puneti-va in papucii mei daca sunteti OAMENI si nu umblati cu ocaua mica!Nu i-am facut nimic nici eu,nici alte convertite (si daca s-a intamplat,omul face rau din cauza ca inima lui este rea,nu din cauza religiei lui) si ii este frica de mine??Sau sa pretinzi ca stii tu cum ,de ce si prin ce mijloace s-au convertit toate femeile din lume (ori din Ro) mi se pare (sa fiu draguta) o sa zic doar "mandrie falsa".

Cap sec?Cred ca am fost eleganta avand in vedere ca sunt o monstruoasa legata de calorifer ,ca doar is vinduta in sclavie nu?Ce astepta?

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!





Draga mea,

Nu stiu cum sa-ti spun, dar e treaba mea de cine mi-e frica, pe cine respect si pe cine nu. Nu e cazu' sa te bati cu caramida-n pipt, cerand un respect de fatada (sunt multe, dar nu si ipocrita)

Nu numai ca nu le repect pe femeile convertite, dar le dispretuiesc profund. Nu ma intereseaza ca asta te lezeaza pe tine personal - asta e, deal with it.

Nici Ramaru nu mi-a facut MIE niciun rau, asta inseamna ca nu a fost un criminal?

Sper ca esti convertita pentru bani/izmana - alternativa e mult mai rea.

PS- Puteti sa ma banati, deja vad ca a intrat si pe-aici frica-n oase; ce credeti ca vi se intampla, o sa va stanga de gat ca pe americanii din Libia?

Mergi la inceput