De ce le este oamenilor frica?

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Citat:
citat din mesajul lui ocebine
Mi-e neclar unde au fost plecaciunile in cazul de fata...

Cu privire la moschee: 60 de musulmani americani au murit in atacul terorist. In plus, in unul din turnuri era amenajat loc de rugaciune pentru musulmani.
Nu e moschee terorista, ci musulmana.

"The surest sign of intelligent life in the universe is the fact that none of it has tried to contact us". Calvin and Hobbes



Plecaciunile au fost facute cu mare repeziciune de madam Clinton pentru ca n-ar indrazni sa spuna ca dreptul la libera exprimare e suprem.
C-au murit si musulmani la 9/11? Pai sunitii ii linseaza pe siiti zilnic, scriu ziarele despre asta. Cand se arunca in aer in piete sau iarmaroace pe cine crezi ca omoara? Tot pe-ai lor in majoritate, insa daca prind si vreun infidel, deja "si-au atins scopul".
Cat despre moscheea de la Ground Zero, imagineaza-ti urmatorul scenariu: un individ ucide 3 copii apartinand unei familii iar cand este eliberat din puscarie, primaria ii da o casa de lux fix langa cea a parintilor indoliati. Cam asa se pune problema....
Moscheea aia se poate construi oriunde altundeva. Dar nu acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PQ007 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Zer

Citat:
citat din mesajul lui mariuta
Dar de ce legea permite astfel de alegeri, ca cea a familiei de iehovisti (care dealtfel nu sunt crestini)? Pentru ca exista libertate?! E deci de condamnat sau nu aceasta libertate, de a alege sa urmezi sau nu un tratament medical? Sau e buna libertatea doar cand imi convine mie?
(consider monstruos ce s-a intamplat dar eu nu vrea sa inteleg nici sinuciderea asistata care e posibila in Elvetia. Am vazut un film facut de britanici in care cineva murea "live", total impacat si auto-otravit in fata nevestei si de mana cu doamna care ii preparase otrava. Doamne fereste)



Daca în schimb eu decid în deplinatatea facultatilor mintale ca restul predictibil al vietii mele nu este decât chin si suferinta, nu vad de ce ar avea dreptul sa ma oblige careva sa traiesc în mizerie si suferinta înca 2-3 luni sau ani pentru ca „viata e sfânta”.


Doar motivez de ce am dat thumb down / dezaprob: Un raspuns simplu ar fi c-o intrebare: "De unde vine viata?" Ai dreptul sa ti-o termini singur? Eu zic ca nu, ca nu vine de la om, ci de la Dumnezeu si de aceea viata e intr-adevar "sfanta", daca acceptam de unde vine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PQ007 spune:

Citat:
citat din mesajul lui MihaiTexas

Multumesc andacos, stiam ca e posibil sa dai citate insa nu prea am avut timp sa studiez toate aplicatiile de pe forum si nu stiam cum se face exact. ... Cu multumiri, Mihai


Mihai, citesc pe aici mai mult decat scriu- dar eu zic sa studiezi un pic aplicatiile si sa vezi intr-adevar cum se face una sau alta pe forum, in speta PM-ul. Nu de alta, dar poate o comunicare mai personala poate fi de folos uneori, plus ca ramane o legatura cat de cat daca un user dispare "pur si simplu", dintr-un motiv sau altul, voit sau nevoit...

Doamne-ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

Katya, nu-s suparata, dar resimt atmosfera ca fiind una grea si nu neaparat propice unei discutii deschise, iara asta ma indeparteaza.

vreau doar sa spun, fiindca femeia aceea are un loc aparte in viata mea, ca nu s-a indepartat de credinta si nu consider ca a gresit in vreun fel schimband biserica cu una care s-a dovedit a fi mai aproape ei. eu mai rar am vazut atata credinta si aplecare spre a cunoaste biblia si a lega cuvintele din ea de viata. dar e om, si si ea greseste si a ales un loc unde simte ca este ajutata sa fie mai aproape de dumnezeu, nu mai departe.

musai am vrut sa spun asta, fiindca nu am vrut sa las o perceptie nedreapta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaiTexas spune:

Citat:
citat din mesajul lui PQ007

Mihai, citesc pe aici mai mult decat scriu- dar eu zic sa studiezi un pic aplicatiile si sa vezi intr-adevar cum se face una sau alta pe forum, in speta PM-ul. Nu de alta, dar poate o comunicare mai personala poate fi de folos uneori, plus ca ramane o legatura cat de cat daca un user dispare "pur si simplu", dintr-un motiv sau altul, voit sau nevoit...

Doamne-ajuta!


Multumesc pentru sfat PQ007.

Daca un user va disparea "pur si simplu", cum ziceti, atunci sa dispara Tilia prima, pentru ca dânsa a deschis statia de cherosen de unde dupa aceea, am alimentat si eu si toti ceilalti useri care au simtit nevoia sa-si alimenteze vehiculele exprimarii libere. Recunosc ca ultimul mesaj al meu (catre michelle) a fost cam "grabit", de aceea l-am si editat acum, cu mai multe explicatii. Michelle e foarte speciala pentru mine, am vorbit numai cu dânsa cred ca 70% din tot ce am vorbit la toate subiectele, insa fara ca ea sa ma "inteleaga" (spusele dansei). De aceea am formulat acel mesaj - a carui intrebare este clara ca lumina zilei - catre dânsa. Sa vedem ce fel de raspuns are biserica protestanta, detinatoarea autodeclarata a adevarului. Doamne ajuta.

Tilia, esti cu adevarat mai american(ca) (curajoasa când vine vorba de libertate de exprimare) decât mine. Sunt aproape sigur ca din "cauza" ta putem vorbi acum, unii cu altii, cautând in mod intelept si mai ales virtual "solutia" razboiului care oricum se desfasoara in realitate, daca nu cumva il va opri Domnul Marius prin solutiile conditionate de TACERE ale dânsului. Deci Tilia admir foarte mult deschiderea ta curajoasa, insa trebuie sa-ti mentionez, la fel cum si tu te exprimi catre alti useri, ca mie nu-mi plac deloc falsurile feministe. Da, numesc feminista: femeie falsa si "prelucrata". Daca nu ar fi falsa, si-ar zice numai: femeie, iar nu femeie feminista.

Solutia razboiului pamântesc este un razboi virtual, al cuvintelor logice. Insa nu este o solutie cu aplicatii in realitatea razboiului - deoarece orgoliul triumfa, pentru multi dintre oameni -, ci o solutie pentru CUNOASTEREA noastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Asa e cu atmosfera, si eu o simt cam la fel, asa ca-mi propun un cuvint sa nu mai scot despre biserici si altceva din domeniu (nu ma mai cred nici eu),asa sa-mi ajute Dumnezeu!

Sa raspund si la intrebarea initiala (mai mult ca sa schimb vorba) :mi-e frica de capacele de canalizare sa nu cada cineva-n ele,Doamne fereste.

Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaiTexas spune:

@IrisM

citat/"tu ai starnit Apocalipsa pe forum."

Nu s-a stârnit nici o Apocalipsa; stiu eu mai bine ce zic, pentru ca anumite lucruri nu s-au spus, si nu se vor spune, decât la nevoie.

Acest subiect nu (mai) este despre citez - "capace de canalizare",
ci, va reamintesc, este despre

FRICA IUBIRE GELOZIE MOARTE SI IAD

- care toate ar trebui sa va faca sa nu va mai fie FRICA de lucruri mult mai mici decat aceste realitati, sau, pe de alta parte, de persoanele supuse acestora.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanap85 spune:

Citat:
citat din mesajul lui MihaiTexas

@IrisM

citat/"tu ai starnit Apocalipsa pe forum."

Nu s-a stârnit nici o Apocalipsa; stiu eu mai bine ce zic, pentru ca anumite lucruri nu s-au spus, si nu se vor spune, decât la nevoie.

Acest subiect nu (mai) este despre citez - "capace de canalizare",
ci, va reamintesc, este despre

FRICA IUBIRE GELOZIE MOARTE SI IAD

- care toate ar trebui sa va faca sa nu va mai fie FRICA de lucruri mult mai mici decat aceste realitati, sau, pe de alta parte, de persoanele supuse acestora.


Mihai Texax esti culmea:P

eu te vad un om cultivat :)dar paremi-se ca ai deschis subiectul cu titlul acesta asa " de ochi".. de fapt iti doreai sa se ajunga aicisa se vorbeasca " de paganism"!
daca ai placerea sa-mi raspunzi:
-de ce vrei musai sa stii de ce le este oamenilir frica de iad sau moarte?
-de ce tii sa explici ca este, sau, nu este asa..?
-de fapt ,de ce vrei sa se vorbeasca despre asta?spune exact unde vrei sa ajungi..!!!!

Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui My_Lady0091

Citat:
citat din mesajul lui bird70
Eu sunt de acord cu sinuciderea asistata si as prefera sa fie o optiune si in alte tari.




Argumenteaza.

Nu stiu ce ai vrea sa-ti argumentez. Faptul ca moartea e preferabila anumitor situatii in viata? Ca as prefera sa mor decat sa traiesc in stare vegetala sau ca as prefera sa ma duc cu cateva saptamani mai repede ca sa evit un final lung, obositor si foarte dureros?

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Tilia
Oh, nici femeile crestine nu sunt pe lista mea de model de urmat (cu exceptia protestantilor).

Vorbam de frica. Ti-e frica de barbatii crestini, de femeile crestine? Nu le dispretuiesti pe femeile crestine care promit sa se supuna sotului cand se marita?

Citat:
Apropo, cineva pe aici zicea ca ii e frica de feministe, e cazul sa fac si eu o criza, ca suntem OAMENI, intelegi OAMENI si repejor, hai s-o avertizam pe cea care a spus asta deoarec m-am simtit jignita si nimeni n-are voie sa ma supere. Absurd.

Eu am zis ca mi-e frica de fanatici, indiferent de natura fanatismului lor. Am enumerat si feministele fanatice. Da, mi-e frica de ele asa cum mi-e frica de fanaticii religiosi (indiferent de religie) sau de rasisti, etc. Deci, nu mi-e frica de crestini, de musulmani, de feministe, ci de fanatici. Cred ca fanatismul e o boala si fanaticii sunt bolnavi periculosi.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput