De ce le este oamenilor frica?

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui histamina

vivi,
e un raspuns al unui cardinal car eimi plac emult: cred ca exista iad,ca asa ne invata Biserica, dar mai cred ca nu e nimeni intransul.

cred ca exista,dar mie greu s acred ca in imensa Lui bunatate Dumnezeu duce vesnic pe cineva acolo.

la ortodocsi exista tinda iadului,unde sunt cei raposati pt ajungerea in Rai a lor se roaga cei ramasi in lume.
la noi exista Purgatoriu.

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=167651&nm=Sebastian-Minunea-mea


dar Dumnezeu este si drept., de asta inclin sa cred ca Iadul este destul de populat.

chiar aici pe forum am citit, cum cineva spunea ca prefera sa ajunga in Iad, ca oricum acolo ar fi alaturi de toate cunostintele si prietenii.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Citat:
citat din mesajul lui coracora

Deci tu pui semnul egal intre cei care ucid cu sange rece pe cei care nu le impartasesc valorile si cei care fac parodii pe seama unor subiecte? Cei care parodiaza isi pierd conditia umana?
Daca tu asa crezi, eu sunt fix la extrema cealalta; pentru mine cel care isi omoara aproapele pe motiv de conflict de idei, este un monstru. Cel care parodiaza isi exprima o opinie.

Ca musulmanilor nu le convine sa le fie criticata religia se stie de ceva vreme. Si ca se inflameaza instant la orice referire neislamica facuta la adresa religiei islamice, e iarasi de notorietate. A fost un caz cand un profesor spaniol a fost dat in judecata de parintii unui elev musulman pe motiv ca a pomenit la ora de vestita sunca spaniola..?!?! Iar elevul s-a simtit ofensat.....
Eu cu asemenea nebunie nu pot fi de acord.
Iar asta este trendul lumii in care traim. Care mai de care e ofensat din te miri ce si sare (la propriu sau la figurat) la gatul emitatorului opiniei.




Astazi Statele Unite ale Americii si-au cerut scuze oficial tuturor celor care au fost afectati de filmul respectiv, au precizat ca filmul reprezinta un atac direct la adresa musulmanilor si este contrar pozitiei americane, ca persoana care a facut filmul este in conflict cu legile americane si finantarea a fost facuta de grupari crestine din Egipt.
Iata ca si oficialitatile americane sunt pe o pozitie care confera normalitate in mod oficial acuzand acel film.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa



Unde ai vazut aceste scuze? Nici vorba de asa ceva.

Edit sa adaug www.washingtonpost.com/blogs/fact-checker/post/an-embassy-statement-a-tweet-and-a-major-misunderstanding/2012/09/12/a2d32a8c-fd24-11e1-b153-218509a954e1_blog.html" target="_blank">niste precizari.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Nu s au cerut scuze... H.Clinton a precizat ca aici este dreptul la libera exprimare.

Musulmanii au crezut ca i film facut de guvernul american. Cred ca abia au asteptat sa sara ca si asa mare lucru nu prea au ei de facut :(((
Isi mai ocupa si ei ziua cu ceva, inapoiati sunt sarmanii. Pacat de oamenii aia ce si au pierdut viata.

Corina mama domnisoarei RALUCA si a bebelasei FRANCESCA

http://family.webshots.com/photo/2925218030098531596UGNuSg?vhost=family

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tilia spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Citat:
citat din mesajul lui coracora

Deci tu pui semnul egal intre cei care ucid cu sange rece pe cei care nu le impartasesc valorile si cei care fac parodii pe seama unor subiecte? Cei care parodiaza isi pierd conditia umana?
Daca tu asa crezi, eu sunt fix la extrema cealalta; pentru mine cel care isi omoara aproapele pe motiv de conflict de idei, este un monstru. Cel care parodiaza isi exprima o opinie.

Ca musulmanilor nu le convine sa le fie criticata religia se stie de ceva vreme. Si ca se inflameaza instant la orice referire neislamica facuta la adresa religiei islamice, e iarasi de notorietate. A fost un caz cand un profesor spaniol a fost dat in judecata de parintii unui elev musulman pe motiv ca a pomenit la ora de vestita sunca spaniola..?!?! Iar elevul s-a simtit ofensat.....
Eu cu asemenea nebunie nu pot fi de acord.
Iar asta este trendul lumii in care traim. Care mai de care e ofensat din te miri ce si sare (la propriu sau la figurat) la gatul emitatorului opiniei.



Astazi Statele Unite ale Americii si-au cerut scuze oficial tuturor celor care au fost afectati de filmul respectiv, au precizat ca filmul reprezinta un atac direct la adresa musulmanilor si este contrar pozitiei americane, ca persoana care a facut filmul este in conflict cu legile americane si finantarea a fost facuta de grupari crestine din Egipt.
Iata ca si oficialitatile americane sunt pe o pozitie care confera normalitate in mod oficial acuzand acel film.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa


Sunt sigura ca de-aia au trimis puscasii marini, pentru a-si prezenta scuzele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Citat:
citat din mesajul lui corinadana

Nu s au cerut scuze... H.Clinton a precizat ca aici este dreptul la libera exprimare.

Musulmanii au crezut ca i film facut de guvernul american. Cred ca abia au asteptat sa sara ca si asa mare lucru nu prea au ei de facut :(((
Isi mai ocupa si ei ziua cu ceva, inapoiati sunt sarmanii. Pacat de oamenii aia ce si au pierdut viata.

Corina mama domnisoarei RALUCA si a bebelasei FRANCESCA

http://family.webshots.com/photo/2925218030098531596UGNuSg?vhost=family

Nu-i frumos sa-i bagi pe toti intr-o oala...A fost organizat protest de pace unde libienii si-au exprimat dezacordul fata de actiunile unor "putini" din rindurile lor.

http://www.huffingtonpost.com/2012/09/13/libyan-peace-rally-slams-terrorism-offers-apology-for-attack_n_1881798.html

Stevens a fost foarte apreciat de libienii, era cunoscut faptul ca mergea prin oras de foarte multe ori fara agenti de la Serviciul Secret. El a avut un mare respect fata de populatia locala.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

Citat:
citat din mesajul lui Katya

Mie adevarul mi se pare mai important decit confortul pe care l-as gasi intr-o biserica (ca tot a zis Aquai de confort, dar eu am auzit nu numai de la ea ).



Katya, eu nu am spus nimic legat de confort si biserica, nici n-am lasat sa se inteleaga. Am vorbit de acceptare, care e altceva

Citat:
citat din mesajul lui Katya


Omul nu mai poate primi in ziua de azi decit ca el e bun, lui i se cuvine, el merita, numai raiul exista etc. E un curent umanist extraordinar, parca am fi cu totii copii si tb sa fim cu totii incurajati de catre semeni ca sintem cei mai cei sa nu cumva sa ni se strirbeasca stima de sine. Dar crestinismul e exact invers, e ca-n ex dat tot de Mihai, cel cu sluga, pai de la sluga pina la confortul Meu, pina la Mine, la Mie si la Eu e o cale! Ei, si eu smerenia asta pina la a te face sluga, n-am vazut-o decit in Ortodoxie. N-aveti decit sa ma contraziceti. Zice Aquai de impartasanie. Dar oprirea de la Singele Domnului nu e pedeapsa, e un semn de smerenie ca inca nu esti demn de Singele Domnului, acuma ziceti si voi daca faci avort, deci incalci porunca aceea cu uciderea, nu vi se pare normal sa stai un pic deoparte sa-ti plingi pacatul inainte de a te impartasi?



Katia, de ce 7, 10 sau 20? Eu asta spun, ca nu numarul de ani va fi cel relevant, ci exact plangerea pacatului, intelegrea lui, trecerea prin starea de suferinta... procesarea evenimentului, de la producere pana la iertare, cu toate starile implicate. La ce i-a povestit femeii foarte credincioase si si religioase de care vorbea? msa fie oprita de la impartasanie? S-a simtit indepartata de credinta si valorile ei; a cautat intelegere si alinare in alta parte.

Pana la urma dumnezeu e unul, religiile si bisericile sunt multe si facute de oameni. de aceea apar si conflictele.



Disclaimer: Ori nu sunt eu azi in toane prea bune ori limbajul meu nu e potrivit celor obisnuiti cu cel bisericesc. Nu intentionez sa discut in contradictoriu, dar nu apreciez nici rastalmacirea vorbelor mele, asa incat consider ca nu e aici mediul in care sa-mi pot lumina nelamuririle.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaiTexas spune:

Va rog sa scrieti cu referire la subiect, despre FRICA, IUBIRE, MOARTE SI IAD etc.

michelle, lasa la o parte descrierea lucrurilor binecunoscute de catre toata lumea; partidele - incepute de tine - au fost disputate pe teren neutru iar luptele s-au incheiat de mult. Inca ma chinui sa ma dezobisnuiesc de felul razboinic la care m-ai provocat atunci cand ai DESCHIS SUBIECT SPECIAL cu titlul DESPRE BISERICA ORTODOXA pentru a ataca Biserica din care fac parte, si daca mai sunt unele iesiri ale mele (in mesajele catre michelle), imi cer scuze tuturor. Daca exista oarecare problema neintentionata, atunci cititi si dvs. cele o suta de mesaje pe care mi le-a trimis dānsa pana acum.

Acum insa, fii amabila, arata IUBIREA, si explica - tu sau alti protestanti -, te rog frumos, ce se intelege pe baza textului biblic de mai jos (si de mai sus, pentru ca a mai fost dat o data, in alt mesaj, insa probabil te-ai "facut" ca nu ai vazut):

"Ca IUBIREA ca MOARTEA e de tare
si ca iadul de grozava este gelozia."
Cāntarea Cāntarilor 8:6

Poti sa raspunzi: "NU INTELEG NIMIC", este un raspuns valabil. Insa astept onoarea unui raspuns, pentru ca ai afirmat intr-unul din mesajele tale ca "preferi" - implicānd ca ai avea ACCES la -, citez, "adevarul spus clar din punctul de vedere al Lui Dumenzeu."

Iar daca textul de mai sus este prea greu, atunci putem verifica AUTORITATEA si valabilitatea teologica, despre care tu sustii ca iti sunt gata-insusite prin biserica protestanta, printr-un text mai putin dificil. Tu vorbesti cu mine iar acum te astept cu un raspuns SATISFACATOR, din moment ce ai declarat existenta capabilitatilor tale in acest sens. Si nu-ti pierde timpul ducāndu-te sa-l intrebi pe pastorul protestant, caci oricum el/ea nu poate a tālcui cele de mai sus (in sensul nelumesc), la fel ca majoritatea lucrurilor aflate in Biblie (cunosc de fapt si am discutat cu cātiva pastori protestanti). Iar daca stie sa formuleze macar o singura afirmatie logica, despre LEGATURA aflata intre toate elementele din textul de mai sus, se va NOTA ca eu m-am inselat in privinta lui michelle si a bisericii neoprotestante, in ABSOLUT tot ce am afirmat. Iar daca nu poti sa raspunzi, o sa se NOTEZE ca spusele tale sunt pline de neadevar - asa cum de altfel ti s-a demonstrat pana acum la cerere -, deoarece ai afirmat ca adevarul "clar" se afla la dispozitia ta.

Hint/ajutor: textul pe care l-am dat din Cāntarea Cāntarilor face undeva referire directa si catre acela care este denumit de catre tine "Domnul Isus"

Te rog frumos sa ne comunici adevarul clar, asa cum sustii ca este acesta, la dispozitia ta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Americanii nu au sange in instalatie - in limbaj de cartier.
Tot ei sunt cei care vor sa dea autorizatie pt construirea unei moschei chiar langa Ground Zero, in locul unde au murit o moarte groaznica mii de oameni...

Daca esti in stare de asa ceva, ca administratie, cum sa te mai "emotioneze" moartea unui ambasador de-al tau?

Mie mi-e sa nu isi scranteasca spatele de-atatea plecaciuni....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Citat:
citat din mesajul lui coracora

Americanii nu au sange in instalatie - in limbaj de cartier.
Tot ei sunt cei care vor sa dea autorizatie pt construirea unei moschei chiar langa Ground Zero, in locul unde au murit o moarte groaznica mii de oameni...

Daca esti in stare de asa ceva, ca administratie, cum sa te mai "emotioneze" moartea unui ambasador de-al tau?

Mie mi-e sa nu isi scranteasca spatele de-atatea plecaciuni....


Mi-e neclar unde au fost plecaciunile in cazul de fata...

Cu privire la moschee: 60 de musulmani americani au murit in atacul terorist. In plus, in unul din turnuri era amenajat loc de rugaciune pentru musulmani.
Nu e moschee terorista, ci musulmana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Aqai , n-am vrut sa rastalmacesc in niciun caz. N-am dat quote la ce-ai scris tu, pt ca mesajul meu nu era adresat tie, ci in gen, plecind si de la unele exemple date de tine si eu am zis "confort" la tot ce ai descris tu ca simti in acele biserici-acceptare, iubire, iertare etc, acuma-mi pare rau ca am zis confort si nu 'acceptare", dar am citit ce-am scris si nu mi s-a parut ca schimba sensul, de pilda : sa zicem ca la ortodocsi nu m-as simti acceptata pt ca preotul mi-a facut obs sau mi-a dat canon nu stiu cite rugaciuni sau sa fac nu stiu ce sau m-a oprit de la impartasanie. Nu ma simt neacceptata, de ex. Si-n afara de preot (de fapt de ceea ce reprezinta el, nu omul), nu vad de acceptarea cui as avea nevoie, ca la biserica mergem pt slujba, nu ne uitam unii la altii, ne uitam inainte si ascultam,si in fata noastra nu e decit preotul care nici nu stie de mine in acel moment, el isi vede de slujba lui.

Si uite, nu tb noi sa judecam de ce preotul opreste pe cineva de la imprtasanie 3 ani sau o luna, ca nu stim noi ce-a marturisit cel ce se spovedeste, nu stim nici rinduiala si canoanele preotilor. Asta e smerenia: sa accepti sa faci acel canon, indiferent de ce crezi tu ca-i meritat sau ba. Ca daca judeci ca meriti sau nu meriti, deja te pui deasupra si nu-ti mai vezi pacatul din care a rezultat canon.

Mie-mi pare rau daca te-ai suparat, eu nici atita n-am dispozitie de discutat in contradictoriu.

edit-iar femeia de care zici ca i s-a parut lung canonul si s-a indepartat de credinta si a cautat alinare in alta parte n-a facut decit sa iasa de sub ascultare, nu a facut bine, imi pare rau pt ea,dar nu e un exemplu de urmat.

Mergi la inceput