De ce le este oamenilor frica?

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MihaiTexas spune:

Cine vrea sa starneasca "Apocalipsa" pe forum n-are decāt. N-am convenit ca discutia nu o sa fie despre biserici? De ce ati pomenit despre bisericile voastre?

Acest subiect este despre partea cealalta, despre iad si despre moarte, iar nu despre OBLIGATIUNILE lumesti ale diverselor persoane membre ale acestui forum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaiTexas spune:

@andacos

Daca te uiti si studiezi mai inainte, iadul acestei discutii s-a incins de la mesajul dat de catre michelle. Sper sa intelegi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

MaihaiTexas, e ok, nici eu nu inteleg glumele altora uneori.




Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Sa vorbim despre Iad.

Am 2 nelamuriri:

In crestinism suferintele pacatosilor, in iad, sunt vesnice. In alte religii au un timp limitat pana ce pacatosii si-au ispasit pedeapsa. Care sunt aceste religii?

Poti crede in Dumnezeu, poti sa fii un bun si adevarat crestin dar sa nu crezi in iad?





--------------------------------------------------------------------------------------------------
Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Citat:
citat din mesajul lui coracora

Citat:
citat din mesajul lui marius
In completare: sau lovesti moral/intelectual/batjocoresti/persiflezi crezurile sau valorile morale si/sau spirituale ale altora...


Deci tu pui semnul egal intre cei care ucid cu sange rece pe cei care nu le impartasesc valorile si cei care fac parodii pe seama unor subiecte?


Religia nu este "un subiect". Religia este o chestiune de valori spirituale de cand lumea si pamantul. A persifla religia cuiva a-i parodia valorile spirituale indiferent cine cui anume, denota pentru mine un nivel subuman indiferent din ce societate provine. Denota lipsa de demnitate.
Pentru mine este subiect inchis. Ce am avut de spus, am spus.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa


Scriu inca o treaba si ma opresc pentru ca nu incerc sa conving pe nimeni de nimic.
Totul pe lumea asta reprezinta un subiect care trebuie sa poata fi discutat.
Atrocitatile cele mai mari care s-au petrecut in lume (Holocaustul, ca tot l-ai mentionat, comunismul si ororile sale, regimul lui Pol Pot si altele la fel) s-au produs pentru ca liberei exprimari i s-a pus un mare pumn in gura. Adeptii acelor ideologii care au dus la milioane de pierderi de vieti omenesti au semanat groaza in cei care incercau ... sa le discute, sa le testeze veridicitatea.
Asadar pericolul este extrem de mare cand o ideologie (potential subiect de discutie) se declara pe sine in afara oricarei critici.
Eu asta cred, asta scriu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

vivi,
e un raspuns al unui cardinal car eimi plac emult: cred ca exista iad,ca asa ne invata Biserica, dar mai cred ca nu e nimeni intransul.

cred ca exista,dar mie greu s acred ca in imensa Lui bunatate Dumnezeu duce vesnic pe cineva acolo.

la ortodocsi exista tinda iadului,unde sunt cei raposati pt ajungerea in Rai a lor se roaga cei ramasi in lume.
la noi exista Purgatoriu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irisM spune:

Mihai nu stiu daca iti dai seama dar tu ai starnit Apocalipsa pe forum. Cred ca nu-ti dai seama. Opreste-te putin din goana asta nebuna cu ganduri si sentimente amestecate, pune-te in ordine la nivel emotional putin. Eu nu-ti cer sa ma crezi pe mine, dar daca ai un preot duhovnic incearca sa-i duci postarile tale de pe forum sa citeasca si te va sfatui corect. Atitudinea ta nu e ok din nici un punct de vedere.

Imi cer scuze daca te-am suparat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Histamina, eu nu am auzit niciodata de "tinda iadului", poti sa-mi explici acest concept?

Eu stiu ca exista rai si iad, iar intre acest doua "locatii" nu e nici una "intermediara".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

Interesanta intrebare, Viviana! de cand sunt aici am mers si la biserica mennonita, si ortodoxa si la newly reformed christians. Ce vad aici (nu in biserica ortodoxa) este ca se concentreaza pe iubire, iertare, a trai o viata intru Chtistos (inclusiv cu accent pe venirea la bisrica) demna si mai putin pe pedepse, flacari si chinurile iadului.

Sincer, cand ma apuca dorul de casa si dorinta de a simti ceva semnificativ spiritual merg la biserica ortodoxa, desi sunt aproape 100% sigura ca acolo nu gasesc raspunsuri la ceea ce ma framanta ca om si nici iertare pentru ceea ce am gresit. Cumva nu pot sa cred ca interdictia de impartasanie sau 100 de tatal nostru te absolva de pacate. Sau ca 7 ani interdictie te vor mantui fata de 5 sau 8 in cazul avortului (scuze daca nu sunt corecte cifrele, nu vorbesc aici din experienta personala ci din intamplarile altora si parca asa tin minte).

In schimb, in bisericile "locale" merg atunci cand simt o nevoie puternica sa fiu acceptata asa cum sunt, cu bunele si relele mele, fara sa fiu judecata. Cumva simt ca as gasi intelegere sau raspunsuri pentru probleme UMANE, nu spirituale. probabil pentru ca multi pastori studiaza si psihologia?

Iadul nu pot sa-l conceptualizez. Nu in forma cu foc si flacari, ci poate doar cu o rememorare vesnica a raului facut si constientizarea felului in care am gresit altora? Si de asta nu imi e frica, intr-un mod ciudat.

Si in final nici nu cred ca as putea sa fiu un bun crestin dupa LITERA legii. Care mi se parea potrivita pentru vremurile in care a fost scrisa (biblia, zic eu), insa mi se pare ca spiritul uman a evoluat si are alte probleme si alte incercari in viata curenta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

"Constiinta Bisericii socoteste ca exista o gradatie atat de continua de la treptale cele mai inalte ale dreptilor pana la cele mai de jos si de aici la cei pacatosi, incat unii din cei declarati la judecata particulara drepti, dar in masura mai redusa, si aflati in rai, nu sunt prea radical deosebiti de cei ce au in ei petele pacatelor in grade mai mici si au fost lasati in iad, desi Biserica tine la despartirea intre rai si iad. Aceasta face posibil ca cei ce se afla in iad, dar nu prea radical deosebiti de cei de pe treptele cele mai de jos din rai, sa treaca in rai pana la judecata din urma, prin rugaciunile sfintilor si ale celor de pe pamant. (...) Cei aflati in iad,dar nu lipsiti total de credinta in Hristos pot fi mutati si ei in raiul comuniunii cu Hristos pana la judecata din urma, sau pot fi ridicati din chinuri mai grele in altele mai usoare, prin rugaciunile celor de pe pamant si ale sfintilor, cerute de cei de pe pamant" (Dumitru Staniloae, 'Teologia dogmatica ortodoxa',vol. 3,pg. 216, EIBMBOR,1997-ed. a IIa)

Mergi la inceput