De ce le este oamenilor frica?

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Probabil Marius face referire la Holocaust pentru ca in presa a aparut informatia conform careia realizatorul acelui film s-ar fi nascut in Israel si ar fi adunat banii pentru film de la alti evrei.
Cum lumea e obisnuita ca intre evrei si musulmani sa fie scandal, ar fi luat informatia de buna fara sa comenteze prea mult.


Insa informatia initiala nu mai este de actualitate. Cercetarile duc spre crestini egipteni care au fost, ca minoritate, in nenumarate randuri discriminati de musulmani.
Cel care a gandit filmul a dorit sa isi protejeze identitatea de teama ca va fi omorat.

´´sam bacile´´ e un pseudonim.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

De unde si pana unde s-a ajuns la Holocaust de la frica de paianjeni?

Ce legatura are Holocaustul cu subiectul?

Mereu se ajunge la doi oameni care se cearta pe motiv ca fiecare are dreptate.

Si apropo de Holocaust.....unchiul meu,sotul surorii tatalui meu,se tragea din familie de evrei...bunicii lui au murit la Auschwitz....zau chiar nu a existat asta?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

Mihai, Papa Ioan Paul al II lea si-a cerut iertare pentru toate greselile Bisericii Catolice. Nu cred ca e cazul sa faci afirmatii care jignesc membrii ce au alta confesiune ca a ta.

Citatele date de tine sunt din Vechiul Testament. in ele ma regasesc atat ca evreica dar si in calitate de crestina. Pe de alta parte ele fac parte din patrimoniul spiritual al omenirii!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui MihaiTexas
este unul folosit in mod gresit, si vi-l intorc (SUNTETI O HABOTNICA cu felul de exprimare incâlcit si obositor);


ca la gradinita, "ba pe-a ma'tii!"





Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaiTexas spune:

@histamina

citat/Mihai
“Ce pacat ca unii oameni (conducatori "competenti" ai altor biserici de prin evul mediu) nu au fost informati si au construit clai inalte de paie cu crengi si cu alte materiale, deasupra carora au pus oameni, iar dedesubt focul (vezi cazul lui Giordano Bruno).”

Am vrut sa afirm ca acolo unde exista autoritate teologica (adica intr-o biserica), trebuie neaparat (ca sa nu zic, in mod logic) sa existe si cunoastere teologica de autoritate. Cum se poate ca sa scrie in doua locuri in Biblie despre pamânt ca este rotund, iar biserica catolica sa NU STIE despre acest lucru si sa arda oameni care sustin ca pamântul e rotund? De asemenea, istoria este determinantul cel mai important al realitatii noastre si nu se poate "imbrobodi". Te rog sa ne concentram logica si cunoasterea pe cunoastere reala/istorica iar nu pe persoane (nu mai pomeni despre "jigniri" ca nu este adevarat ce spui in acest sens), iata eu nu sunt “jignit” "deloc" de tradarea si atacul catolicilor asupra ortodocsilor din Constantinopol in timpul Cruciadei a II-a, nici pentru faptul ca din cauza acestei tradari, orasul Constantinopol se numeste astazi Istanbul.

“Papa Ioan Paul al II lea si-a cerut iertare pentru toate greselile Bisericii Catolice”

Cine a ars oameni pe rug din cauza ca acestia au avut opinii diferite? Au este Papa de la Berlin sau oricare altul RASCUMPARATOR (precum HRISTOS???) de pacate si greseli? Nu este important sa iti ceri iertare, daca nu INDREPTI ceea ce ai gresit, si nu neutralizezi cauza care a provocat tocmai lucrul pentru care iti ceri iertare. Iar aceasta cauza este ... CUNOASTEREA (bat-o vina, dupa caz, si dupa biserica).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Laura,la gradi spuneam"te spun si eu lu` doamna ca ai luat creionul lu` cutare...."...tanti stii,si gigel a dat cu pietre in geam.... ......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui MihaiTexas

Multumesc andacos, stiam ca e posibil sa dai citate insa nu prea am avut timp sa studiez toate aplicatiile de pe forum si nu stiam cum se face exact. Mesajele mele (in afara de cele scrise catre protestanti, in care se vorbeste despre rachete si alte lucruri lumesti) nu cred ca sunt intelese (dupa cum ar aparea) decat de cei care sunt in aceeasi Biserica unde sunt si eu. Sunt informatician de profesie iar aceasta cunoastere influenteaza textul, dar si ajuta foarte mult la lucrurile pe care as dori sa le comunic: este vorba despre lucrurile (bune si) rele, si despre valoarile semnificative ale acestora. Am scris destul de concis, si poate in spatele unui singur cuvant se afla o intreaga fraza, si tot asa. Totusi este o descriere logica, a lucrurilor mici, aflate intre acelea care pot fi puse in cuvinte. Cu multumiri, Mihai


Mihai,uite textul asta l-am intzeles cap coada!

Eu vreau sa-tzi intzeleg mesajele,am vazut ca de citeva ori te-ai adresat Katyei in mod special,si ea tzie,uite eu am un respect deosebit pentru Katya,deci daca dialoghezi cu ea,chiar ma intereseaza ce vrei sa comunici!

Multzumesc si eu de intzelegere!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaiTexas spune:

@laura25/eumada

Nu stiu la ce gradinita ati fost voi, si despre cine ati auzit cele ce ati auzit, insa eu cand eram la gradinita speriam unele fetite intrebandu-le daca au felurite reptile pe sub pat acasa, iar in aceasta privinta, nu cele mentionate de voi, au existat cateva plangeri la "doamna". Cred ca ma confundati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui coracora

Citat:
citat din mesajul lui marius
In completare: sau lovesti moral/intelectual/batjocoresti/persiflezi crezurile sau valorile morale si/sau spirituale ale altora...


Deci tu pui semnul egal intre cei care ucid cu sange rece pe cei care nu le impartasesc valorile si cei care fac parodii pe seama unor subiecte?


Religia nu este "un subiect". Religia este o chestiune de valori spirituale de cand lumea si pamantul. A persifla religia cuiva a-i parodia valorile spirituale indiferent cine cui anume, denota pentru mine un nivel subuman indiferent din ce societate provine. Denota lipsa de demnitate.
Pentru mine este subiect inchis. Ce am avut de spus, am spus.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaiTexas spune:

@marius

Vorbeste gradinita, raspunde gradinita.

citat/laura25
ca la gradinita, "ba pe-a ma'tii!"

Se face cu greu loc, pentru alte CUVINTE.

Mergi la inceput