De ce le este oamenilor frica?

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MihaiTexas spune:

@marius

citat/
"masuri administrative"

Va rog sa scuzati lipsa argumentelor, acolo unde este cazul. Uneori eu vorbesc mai "grabit", insa nu fara a avea argumente foarte solide pentru aceasta "graba". Deci daca v-ati referit (si) la mesajul meu dat ca raspuns michellei, va rog cu respect, ca in baza informatiilor aflate in Sfintele Scripturi care reprezinta o parte componenta din CUNOASTEREA credintei mele (ortodoxe), sa re-evaluati considerentele necesare COMUNICARII punctelor de vedere din Sfintele Scripturi:

"Ba mai mult: eu pe TOATE le socotesc ca sunt

PAGUBA,

fata de înaltimea

CUNOASTERII

lui Hristos Iisus, Domnul meu,
pentru Care m-am lipsit de
toate
si le privesc drept

GUNOAIE,

ca pe Hristos sa dobândesc"

Epistola catre Filipeni a Sfantului Apostol Pavel 3:8

Apostolul afirma despre cunoasterile teologice strâmbe care fac referire la Hristos, precum si despre alte cunoasteri lumesti, ca sunt PAGUBE si GUNOAIE. (In mod logic,) tot la fel SUNT si pentru mine si nu imi permite credinta ca sa scriu minciuni. Nu e vina nimanui ca se evidentiaza o anumita cunoastere peste celelalte, din moment ce apostolul arata ca avem de-a face cu insasi "înaltimea CUNOASTERII". Deci este vorba despre CUNOASTERI din care curatam gunoiul, cu toate ca aceste CUNOASTERI sunt adoptate de catre o persoana sau alta. E la fel ca atunci cand mai avem câte o carie, trebuie neaparat sa ne ducem la dentist si doare si nici macar nu putem sa strangem din dinti. Deci cunoasterea este parte din noi si deci din SUFLETELE noastre, si trebuie sa analizam in ce masura este buna (adevarata) sau nu (paguba). CUNOASTEREA. Inca o data: nu este absolut vina NICI UNEI PERSOANE (deci nici a celei care va scrie), si CUNOASTEREA e cea care merita avertisment(e) (ale logicii).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Mihai,tu scrii de atita timp pe Dc si totusi nimeni nu tzi-a spus ca potzi da citat direct,fara sa dai tu copy-paste pe text!(sau tzi s-a spus?????)

Vezi ca la fiecare raspuns,pe bara de sus,este o iconitza speciala pentru a da quote la mesaje.

eu recunos ca nu tzi-am citit niciun mesaj,imi este cumplit d egreu sa le citesc.Insa chiar vreau sa vad de ce esti o persoana atit de contestat pe dc.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Si mergand pe aceeasi logica (excelenta din punctul unora de vedere) sunt unii care si in prezent invoca faptul ca nu a existat Holocuaust si ca evreii au libertatea sa nu fie de acord cu aceste libertati de exprimare sau opinie ale altora.


Corect.
Au fost si din cei care s-au indoit ca pamantul e rotund si-au torturat si ucis pe toti cei care nu erau de-acord cu ei.
Sunt din cei care inca mai cred, in zilele noastre, ca pamantul e plat (cautand pe Google gasesti detalii).
Sunt din cei care sustin ca cei aproape 3000 de oameni care a murit la 9/11 nu au fost ucisi de musulmani, ci de americani.
Sunt o gramada de oameni care sustin o gramada de lucruri cu care putem fi, sau nu, de acord.

Citat:
Eu le consider erori umane pe toate si desigur imi arog libertatea personala de a nu subscrie lor, pentru ca si Holocaustul a fost si ramane ceva ingrozitor si bataia de joc sau persiflarea musulmanilor si a credintei si religiei lor este la fel de inacceptabila si aceste "libertati" invocate sunt din punctul meu de vedere forme de reducere a conditiei umane universale.


Pierderea conditiei umane se intampla atunci cand pui mana pe piatra, cutit, pistol, bomba si dai in cel care nu-ti impartaseste opinia. Doar atunci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaiTexas spune:

@coracora
citat/"pamantul e rotund"

In Biserica Ortodoxa s-a stiut dintotdeauna ca pamântul este rotund:

“Atunci eu eram ca un copil mic alaturi de El (…)
Dezmierdându-ma pe ROTUNDUL pamântului Lui (…)”
Pildele lui Solomon 8:31

“El sta în scaun deasupra CERCULUI pamântului (…)”
Isaia 40:22

Ce pacat ca unii oameni (conducatori "competenti" ai altor biserici de prin evul mediu) nu au fost informati si au construit clai inalte de paie cu crengi si cu alte materiale, deasupra carora au pus oameni, iar dedesubt focul (vezi cazul lui Giordano Bruno).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaiTexas spune:

Multumesc andacos, stiam ca e posibil sa dai citate insa nu prea am avut timp sa studiez toate aplicatiile de pe forum si nu stiam cum se face exact. Mesajele mele (in afara de cele scrise catre protestanti, in care se vorbeste despre rachete si alte lucruri lumesti) nu cred ca sunt intelese (dupa cum ar aparea) decat de cei care sunt in aceeasi Biserica unde sunt si eu. Sunt informatician de profesie iar aceasta cunoastere influenteaza textul, dar si ajuta foarte mult la lucrurile pe care as dori sa le comunic: este vorba despre lucrurile (bune si) rele, si despre valoarile semnificative ale acestora. Am scris destul de concis, si poate in spatele unui singur cuvant se afla o intreaga fraza, si tot asa. Totusi este o descriere logica, a lucrurilor mici, aflate intre acelea care pot fi puse in cuvinte. Cu multumiri, Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanap85 spune:

parca era vorba ca nu se discuta despre religie la acest subiect!!!!!!

ps:Mihai tu chiar nu intelegi ca nu poti forta pe cineva sa creada ..sau sa gandeasca ca tine?Nu iti dai seama ca iti bati capul degeaba?Fiecare e liber sa creada ce vrea,in ce vrea...sa creada ca pamantul e patrat si ca oamenii se trag din maimuta..
Fiecare va raspunde in fata lui D-zeu pentru faptele sale

Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui coracora
Pierderea conditiei umane se intampla atunci cand pui mana pe piatra, cutit, pistol, bomba si dai in cel care nu-ti impartaseste opinia. Doar atunci.

In completare: sau lovesti moral/intelectual/batjocoresti/persiflezi crezurile sau valorile morale si/sau spirituale ale altora...

Citat:
citat din mesajul lui coracora
Sunt o gramada de oameni care sustin o gramada de lucruri cu care putem fi, sau nu, de acord.


Sa inteleg faptul ca tu esti de acord cu faptul ca Holocaustul nu a existat?
Daca da... nu avem aceleasi puncte de vedere si nici macar sanse de a avea puncte comune...


www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carra spune:

Mihai, tu confunzi credinta cu habotnicia. Credinta (indiferent de religie) e un lucru bun pentru multi oameni, in vreme ce habotnicia (iarasi, indiferent de religie) este intotdeauna nociva.

PS: Dupa felul incalcit si obositor in care te exprimi, nu as fi zis ca esti informatician.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius
In completare: sau lovesti moral/intelectual/batjocoresti/persiflezi crezurile sau valorile morale si/sau spirituale ale altora...


Deci tu pui semnul egal intre cei care ucid cu sange rece pe cei care nu le impartasesc valorile si cei care fac parodii pe seama unor subiecte? Cei care parodiaza isi pierd conditia umana?
Daca tu asa crezi, eu sunt fix la extrema cealalta; pentru mine cel care isi omoara aproapele pe motiv de conflict de idei, este un monstru. Cel care parodiaza isi exprima o opinie.

Ca musulmanilor nu le convine sa le fie criticata religia se stie de ceva vreme. Si ca se inflameaza instant la orice referire neislamica facuta la adresa religiei islamice, e iarasi de notorietate. A fost un caz cand un profesor spaniol a fost dat in judecata de parintii unui elev musulman pe motiv ca a pomenit la ora de vestita sunca spaniola..?!?! Iar elevul s-a simtit ofensat.....
Eu cu asemenea nebunie nu pot fi de acord.
Iar asta este trendul lumii in care traim. Care mai de care e ofensat din te miri ce si sare (la propriu sau la figurat) la gatul emitatorului opiniei.

Citat:
citat din mesajul lui marius
Citat:
citat din mesajul lui coracora
Sunt o gramada de oameni care sustin o gramada de lucruri cu care putem fi, sau nu, de acord.


Sa inteleg faptul ca tu esti de acord cu faptul ca Holocaustul nu a existat?
Daca da... nu avem aceleasi puncte de vedere si nici macar sanse de a avea puncte comune...


Ce relevanta are pentru discutia asta daca eu cred sau nu in existenta Holocaustului??
Deci eu scriu ca oamenii au pareri diverse cu care putem fi sau nu de acord, si tu incepi sa ma intrebi de Holocaust?
Puteai la fel de bine sa ma intrebi ce cred despre cazul Watergate, la fel de relevant ar fi fost.

NB E placut sa stii ca altii gandesc intr-un mod similar, insa eu aici pe forum n-am facut din asta un scop. Suna fatalist ce scrii tu... ca n-o sa avem niciodata puncte comune, samd, etc... Iar eu zic, si ce-i cu asta? E asa o drama ca nu ni se "pupa" ideile?
Pt. mine in nici un caz.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaiTexas spune:

@carra/citat
"PS: Dupa felul incâlcit si obositor in care te exprimi, nu AS FI ZIS ca esti informatician."

Aceasta este o informatie care nu se poate "procesa", deoarece nu inteleg ce doriti sa afirmati, in afara de faptul ca v-ati inselat asupra unui lucru minor.

@carra/citat
"confunzi credinta cu habotnicia."

Dvs. sunteti cea care confundati sensul cuvintelor. Din punctul de vedere individual si personal, CREDINTA reprezinta ceea CE CRED "EU" (cu privire la CONSECINTELE care se vor cunoaste mai "târziu", sau dupa moarte). Nu aveti dreptul a aplica abtibilduri pe care scrie “habotnic” nimanui, nici sa faceti “teoria habotniciei”, deoarece nu CRED ca va este familiar sensul adevarat al acestui cuvânt. Va spun insa acum, ca habotnic provine din limba rusa de la cuvântul CHABADNIK, si de fapt denota un membru al unei secte evreiesti. Cuvântul acesta “habotnic” pe care l-am auzit prin Romania, utilizat in mod nedemn asupra credinciosilor ortodocsi, este unul folosit in mod gresit, si vi-l intorc (SUNTETI O HABOTNICA cu felul de exprimare incâlcit si obositor); ar trebui sa va informati foarte bine inainte de a include vorbe foarte mari despre religie precum
“habotnicia (iarasi, indiferent de religie) este intotdeauna nociva.”

Surioara: E important sa STII ce cunosti.

Iar cunoasterea (vezi mai sus) inseamna informatie; iar acolo unde exista informatie, exista si VIRUSI. Acum ti se pare ca vorbesc ca un informatician? Trebuia totusi sa iti dai seama de acest lucru si din faptul ca imi place sa dau citate (texte) neformatate in nici un fel, din cauza limbajelor de programare cu care am fost si sunt obisnuit stiti (?) dvs. "asm" si multe altele. Inteleg ca doriti sa discutam despre informatica??? acest subiect este despre frica si iubire, insa mai ales despre moarte si iad

Mergi la inceput