De ce le este oamenilor frica?

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

firca doar d efoc,din motive tehnice.

frica de moarte?
am avut. tot ce pot spune ca deja ma enervez cand vad cum se dau citate despre cum ar trebui sa te simti in momentul mortii.e ca si cum ti s espune cam cum trebuie sa faci.
tot ce spun este ca in momentul acela ultima si singura realitate,cel putin pentru mine, a ramas Dumnezeu.In mainile Lui mi-am incredintat sufletul.
cand m-am reintors, am apreciat viata la adevarata ei valoare.fara citate, fara a mai judeca,pe cat am putut.
frica nu mai e,ca stiu ca la EL ma voi duce.nici confortabil nu e,ca sunt multe slabiciuni omenesti.
nu indraznesc nimanui a -i spune ce trebuie sa faca sau cum trebuie sa simta.pot spune doar ca rugaciunea pe mine m-a ajutat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tilia spune:

Citat:
citat din mesajul lui bird70

Tilia,
tu ai citit vreodata Biblia?

A fost un subiect mai demult, foarte discutat aici, despre casatoria religioasa crestina, unde barbatului i se cere sa iubeasca femeia si femeii sa se supuna barbatului. Si au fost cateva fete care au argumentat ca femeia e mult mai castigata pentru ca trebuie sa se supuna . Poate vrei sa-l cauti sa iti faci o parere si despre pozitia femeii in crestinatate.

Adevarul e ca nu cred ca exista vreo religie in care femeia sa fie cu adevarat egala barbatului. Si romance batute de mioritici nici nu are rost sa discutam, ca e plin de ele.

Nu vad ce ai impotriva musulmanilor sau a fetelor convertite. In fiecare natie, in fiecare religie, exista fanatici, extremisti, nebuni, etc. Macar de ai fi crescut intr-o tara unde femeia este tratata cu respect si egalitate, as fi inteles sa fi asa revoltata.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper




Oh, fii linistita,nici biblia nu mi se pare ma breaza, in special vechiul testament.

Citat:
citat din mesajul lui Ana Stroe


tilia, da' pe tine ce te-a adus la maritis in America, `vintul prin buzunare sau corazonul` (sa te citez) ?


Ambele, draga mea, ambele.

Citat:
citat din mesajul lui viviana

Off topic pentru care imi ce scuze, insa simt ca trebuie lamurite anumite chestiuni.

Orice persona are dreptul la libera exprimare si la libertatea de idei. Are dreptul de a schimba opinii de a primi informatii si de a raspandi idei.

Aceasta libertate, (independenta) poarta in ea indatoriri si responsabilitati. (nu asa ii invatam si pe copii nostri? Sunt liberi sa-si ia carnet de conducere la 16-18 ani, dar oare sunt si responsabili?)

Intre aceste indatoriri si responsabilitati se afla si apararea moralei, protectia reputatiei si a drepturilor altora care trebuie avute in vedere de toti userii.

Astfel exercitarea acestor libertati poate fi supusa unor sanctiuni in momentul in care se ajunge la ura rasiala, religioasa, incitare la discriminare, amenintari, jigniri, manifestari contrare bunelor moravuri.

desprecopii.com este un site care apara deopotriva libertatea de exprimare cat si dreptul userilor la propria imagine protejandu-le reputatia, dreptul de a NU fi agresati moral, verbal, dreptul de a NU le fi defaimata religia, cetatenia, apartenenta politica, propriile idei si convingeri.







--------------------------------------------------------------------------------------------------
Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi


Mai, mai, si cu toate astea ati sarit ca arse cand cineva declara ca facea educatie cu bataia - ba chiar eram folosite niste injurii pe aclo. E bine si cu masura dubla.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Tilia, eu cred ca frica ta e sa ramai fara ultimul cuvant!

ti-am aprobat excesul de zel, dar nu cred ca foloseste nimanui...stii de ce?pentru ca nimeni, dar nimeni nu stie totul...doar are impresia...

Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana

Off topic pentru care imi ce scuze, insa simt ca trebuie lamurite anumite chestiuni.

Orice persona are dreptul la libera exprimare si la libertatea de idei. Are dreptul de a schimba opinii de a primi informatii si de a raspandi idei.

Aceasta libertate, (independenta) poarta in ea indatoriri si responsabilitati. (nu asa ii invatam si pe copii nostri? Sunt liberi sa-si ia carnet de conducere la 16-18 ani, dar oare sunt si responsabili?)

Intre aceste indatoriri si responsabilitati se afla si apararea moralei, protectia reputatiei si a drepturilor altora care trebuie avute in vedere de toti userii.

Astfel exercitarea acestor libertati poate fi supusa unor sanctiuni in momentul in care se ajunge la ura rasiala, religioasa, incitare la discriminare, amenintari, jigniri, manifestari contrare bunelor moravuri.

desprecopii.com este un site care apara deopotriva libertatea de exprimare cat si dreptul userilor la propria imagine protejandu-le reputatia, dreptul de a NU fi agresati moral, verbal, dreptul de a NU le fi defaimata religia, cetatenia, apartenenta politica, propriile idei si convingeri.







--------------------------------------------------------------------------------------------------
Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi


asa la fiecare forum si subiect putem gasi ceva o idee, un concept cu care nu suntem de acord si sa ne consideram atacati in credintza, morala, apartenetza politica...etc...etc

nu inteleg unde mai e libertatea de exprimare atita timp cat se gaseste un grup care sa fie lezat de ce s-a spus?

si ca sa fiu un topic si sa raspund la intrebarea lui Mihai, in perioada asta mai specific mi-e frica sa mai scriu pe forumul DC si mai ales la SC, ca nu cumva, cineva sa se simta jignit...



michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaiTexas spune:

Michelle, iarasi? Credeam ca razboiul tau impotriva mea s-a incheiat. Câte “capete” mai ai? Ca stii ca de la primul care a fost retezat, mi-a mai ramas pentru tine numai politetea (si “iubirea”) din citatul lui N Steinhardt oferit de catre Iris

Te rog frumos sa incetezi cu razboiul. Spusele tale NU sunt la subiect, caci acum suntem la “despre moarte si iubire”. La acest subiect nu mai este vorba despre biserici, ci doar despre Biserica, si te rog sa te abtii de la a crea dispute, din moment ce nu pot exista termeni de comparatie intre biserica protestanta si biserica ortodoxa. E ca si cum ar veni cineva la tine sa-ti declare “razboi” cu furca dintr-o sandrama pe roate trasa de un cal, iar tu sa fii “nevoit” sa te lupti cu rachete. Mi-e si jena, fiindca din cauza ta, a trebuit cateodata a ma da jos de la centrul de comanda al rachetelor bisericesti ca sa dau si eu cu furca precum ai facut de multe ori, actiune pentru care am luat avertisment.

BIBLIA pe care o detii face referire la BISERICA ORTODOXA in vreo 30 de locuri. Lucrurile care sunt in Sfintele Scripturi se POTRIVESC cu acelea din Biserica Ortodoxa, precum apa face parte, dintr-un sânge. Aceasta apa (Biblia) apartine sangelui bisericii si nu poti a o desparti. Stiu ca va hraniti cu apa in bisericile neoprotestante, insa nu tine de sete decat vietii acesteia, nu si celeilalte, pentru ca Domnul nostru Iisus Hristos nu a jertfit pentru oameni, numai vreo apa, ci insusi tot sângele Sau sfânt. Venind “de pe drum” si ajungând “undeva”, dam de “unii” care pot identifica si diferentia oamenii foarte usor:

“(…) ACESTIA sunt cei ce vin din STRAMTORAREA CEA MARE si si-au SPALAT vesmintele lor si le-au facut albe în SANGELE Mielului.” (Apocalipsa Sfântului Ioan Teologul 7:14)

La noi in Biserica se spala aceste vesminte (“haine” primite de catre mireni prin botezul ortodox - Galateni 3:27), chiar in SANGELE Mielului, prin jertfa instituita de catre Domnul nostru Iisus Hristos in Biserica, adica prin Taina Sfintei Impartasanii. ("Caci de câte ori veti mânca aceasta pâine si veti bea acest pahar, MOARTEA Domnului vestiti pâna când va veni." Epistola întâia catre Corinteni a Sfântului Apostol Pavel 11:26) Absolut TOT ce este in Biblie se leaga strâns si nedespartit de Biserica Ortodoxa, iar biserica NeoMultiProtestanta nu detine o asemnea “spalatorie” de vesminte dumnezeiesti sau oricare din celelalte “echipamente” bisericesti - necesare mântuirii fara foc - mentionate in Sf. Scripturi, care se gasesc toate in Biserica Ortodoxa; iar când scriu despre credinta, trebuie sa gasesc ajutor - insa cât pot de PUTIN, pentru ca este inutil ca sa imprastii cu versete din Biblie ca apoi sa spun: “exact asta vreau sa spun”, fara a da nici un fel de explicatie adevarata, asa cum procedeaza protestantii - din Sfintele Scripturi, iar apoi Sfintele Scripturi ma trimit prin 30 de referiri directe si 1 milion de legaturi indirecte, la Biserica, despre care atunci, apare logic ca este inevitabil sa vorbesc. Faptul ca a vorbi despre Biserica este o CONDITIE atunci cand vorbesti din Sfintele Scripturi, nu-ti da nici un drept sa ataci, ce spun eu despre Biserica, pentru ca in concluzie ATACI Sfintele Scripturi. Vorbeste si tu despre biserica ta, daca ai ce. De ce nu deschizi un subiect numit, “despre biserica protestanta”? Insa daca ai sa ne spui ceva despre moarte, te invit cu drag. Sanatate, viata lunga, si … politete.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Tilia
Oh, fii linistita,nici biblia nu mi se pare ma breaza, in special vechiul testament.

Si atunci nu le dispretuiesti si pe femeile crestine? Nu ti-e frica si de ele si barbatii lor crestini?

Crezi ca sunt unii mai buni ca altii? Saptamana trecuta la mine la spital a murit o fata de 18 ani din cauza ca era martorul lui iehova si a refuzat sange. A avut o operatie grea dar reusita, s-ar fi recuperat 100%. Si a murit din cauza unei hemoragii. Cand si-a pierdut cunostinta (si consimtamantul) toti au sperat ca parintii vor accepta si va fi salvata. Dar ei au stat si s-au rugat si s-au uitat la ea cum moare .

E usor sa judeci asa simplist, aia sunt buni, aia sunt rai. Am o colega lesbiana care este foarte impotriva religiei. Motivul pentru care parintii ei au respins-o fiind religios. Nu am intalnit in viata mea o persoana mai buna la suflet, mai dedicata pacientilor, care e dispusa sa faca eforturi mult peste datoria ei, care are intodeauna cuvinte bune si un zambet pentru fiecare. Pentru mine femeia asta e sfanta (nu neaparat religios).

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariuta spune:

Citat:
citat din mesajul lui bird70

Citat:
citat din mesajul lui Tilia
Oh, fii linistita,nici biblia nu mi se pare ma breaza, in special vechiul testament.

Si atunci nu le dispretuiesti si pe femeile crestine? Nu ti-e frica si de ele si barbatii lor crestini?

Crezi ca sunt unii mai buni ca altii? Saptamana trecuta la mine la spital a murit o fata de 18 ani din cauza ca era martorul lui iehova si a refuzat sange. A avut o operatie grea dar reusita, s-ar fi recuperat 100%. Si a murit din cauza unei hemoragii. Cand si-a pierdut cunostinta (si consimtamantul) toti au sperat ca parintii vor accepta si va fi salvata. Dar ei au stat si s-au rugat si s-au uitat la ea cum moare .

E usor sa judeci asa simplist, aia sunt buni, aia sunt rai. Am o colega lesbiana care este foarte impotriva religiei. Motivul pentru care parintii ei au respins-o fiind religios. Nu am intalnit in viata mea o persoana mai buna la suflet, mai dedicata pacientilor, care e dispusa sa faca eforturi mult peste datoria ei, care are intodeauna cuvinte bune si un zambet pentru fiecare. Pentru mine femeia asta e sfanta (nu neaparat religios).

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper




Dar de ce legea permite astfel de alegeri, ca cea a familiei de iehovisti (care dealtfel nu sunt crestini)? Pentru ca exista libertate?! E deci de condamnat sau nu aceasta libertate, de a alege sa urmezi sau nu un tratament medical? Sau e buna libertatea doar cand imi convine mie?
(consider monstruos ce s-a intamplat dar eu nu vrea sa inteleg nici sinuciderea asistata care e posibila in Elvetia. Am vazut un film facut de britanici in care cineva murea "live", total impacat si auto-otravit in fata nevestei si de mana cu doamna care ii preparase otrava. Doamne fereste)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zer spune:

Citat:
citat din mesajul lui mariuta
Dar de ce legea permite astfel de alegeri, ca cea a familiei de iehovisti (care dealtfel nu sunt crestini)? Pentru ca exista libertate?! E deci de condamnat sau nu aceasta libertate, de a alege sa urmezi sau nu un tratament medical? Sau e buna libertatea doar cand imi convine mie?
(consider monstruos ce s-a intamplat dar eu nu vrea sa inteleg nici sinuciderea asistata care e posibila in Elvetia. Am vazut un film facut de britanici in care cineva murea "live", total impacat si auto-otravit in fata nevestei si de mana cu doamna care ii preparase otrava. Doamne fereste)


Conceptul de libertate are sens cât timp se întelege ca libertatea ta de a-ti misca pumnul se opreste înainte de a ajunge în fata mea.

Daca în schimb eu decid în deplinatatea facultatilor mintale ca restul predictibil al vietii mele nu este decât chin si suferinta, nu vad de ce ar avea dreptul sa ma oblige careva sa traiesc în mizerie si suferinta înca 2-3 luni sau ani pentru ca „viata e sfânta”.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mariuta
Dar de ce legea permite astfel de alegeri, ca cea a familiei de iehovisti (care dealtfel nu sunt crestini)? Pentru ca exista libertate?! E deci de condamnat sau nu aceasta libertate, de a alege sa urmezi sau nu un tratament medical? Sau e buna libertatea doar cand imi convine mie?

Daca fata avea 17 ani (minora) se putea interveni. Teoretic vorbind, daca aveau suficient timp sa o puna sub protectia unui gardian ales de stat care sa decida tratamentul. Dar asta e foarte teoretic. Probabil ca real, doar daca avea varsta foarte mica se putea face ceva. Dar fata era majora si avea libertatea sa aleaga, si a ales. Si mie mi se pare o barbarie dar asta nu inseamna ca sunt impotriva libertatii individului de-a alege. Si eu am ales, am un act in care detaliez ce fel de tratament vreau si ce nu vreau in cazul in care nu pot sa decid singura. Pentru mine este foarte important pentru ca eu nu vreau sa fiu tinuta in viata si nici nu vreau sa pun decizia de-a opri tratamentul pe umerii sotului. Este decizia MEA si e in cunostinta de cauza.


Citat:
nu vrea sa inteleg nici sinuciderea asistata care e posibila in Elvetia.

Eu sunt de acord cu sinuciderea asistata si as prefera sa fie o optiune si in alte tari.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Citat:
citat din mesajul lui bird70


Eu sunt de acord cu sinuciderea asistata si as prefera sa fie o optiune si in alte tari.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper






Argumenteaza.

Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput