De ce le este oamenilor frica?

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Off topic pentru care imi ce scuze, insa simt ca trebuie lamurite anumite chestiuni.

Orice persona are dreptul la libera exprimare si la libertatea de idei. Are dreptul de a schimba opinii de a primi informatii si de a raspandi idei.

Aceasta libertate, (independenta) poarta in ea indatoriri si responsabilitati. (nu asa ii invatam si pe copii nostri? Sunt liberi sa-si ia carnet de conducere la 16-18 ani, dar oare sunt si responsabili?)

Intre aceste indatoriri si responsabilitati se afla si apararea moralei, protectia reputatiei si a drepturilor altora care trebuie avute in vedere de toti userii.

Astfel exercitarea acestor libertati poate fi supusa unor sanctiuni in momentul in care se ajunge la ura rasiala, religioasa, incitare la discriminare, amenintari, jigniri, manifestari contrare bunelor moravuri.

desprecopii.com este un site care apara deopotriva libertatea de exprimare cat si dreptul userilor la propria imagine protejandu-le reputatia, dreptul de a NU fi agresati moral, verbal, dreptul de a NU le fi defaimata religia, cetatenia, apartenenta politica, propriile idei si convingeri.







--------------------------------------------------------------------------------------------------
Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaiTexas spune:

@viviana

“(…) protejandu-le reputatia, dreptul de a NU fi agresati moral, verbal, dreptul de a NU le fi defaimata RELIGIA, cetatenia, apartenenta politica, propriile idei si convingeri.”

Stiti ca s-a deschis un subiect, numit “despre biserica ortodoxa”(!) din partea unui protestant(!), ca raspuns la subiectul care are titlul ateo-crestin si la care eu am scris cu credinta mea si nu cu razboiul, facand doar o simpla descriere cu privire la ce am vazut eu in Biserica Ortodoxa si raspunzand danukai si in acelasi timp fiind intrerupt la tot pasul de catre michelle protestanta. Ce ar fi insemnat ca eu (crestin ortodox - deci cineva din afara) sa deschid un subiect numit “despre biserica protestanta” si sa incep a arunca cele mai mari si mai MINCINOASE pietroaie? Dumneavoastra cum v-ar conveni ca sa se deschida un subiect numit Despre DespreCopii, de catre o persoana care uraste acest site?

Sa se noteze ca religia CRESTIN ORTODOXA a fost defaimata (stati linistiti, ca Biserica are infinite locuri pentru loviturile date din afara) laolalta cu toate celelalte “drepturi” mai sus mentionate. Mihai e un dilit, Mihai e câine, mihai e gard, Mihai e ticnit, etc., iar acestea nefiind cuvintele mele, cred ca sunt ale dvs, ale moderatorilor acum. Iar textul acela, cu "Texan (adoptat)" (Dl Marius), chiar si la acest moment, ma chinui sa il inteleg. Serios nu inteleg ce ati vrut sa spuneti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Nu inteleg unde vrei sa ajungi Mihai cu acest razboi.
Cum vrei tu sa aperi si sa razbuni biserica ortodoxa? Faptul ca esti lasat sa scrii pe forumul de religie, nu e suficient? Discuta acolo, si incearca sa iti exprimi ideile calm, civilizat si atat.
Aici acceptam doar dialog civilizat.
- este ultimul avertisment pe care ti-l dam.

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui MihaiTexas

@viviana

Iar textul acela, cu "Texan (adoptat)" (Dl Marius), chiar si la acest moment, ma chinui sa il inteleg. Serios nu inteleg ce ati vrut sa spuneti.


Cam banal raspunsul la aceasta intrebare - Fiind roman stabilit in America si mai mult in Texas ce ati putea fi altceva decat "texan adoptat"? Nici o filosofie ascunsa, banal chiar.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaiTexas spune:

@marius

"Cam banal"

Multumesc pentru raspuns.

Eu recunosc ca am o dificultate de a intelege unele lucruri banale, si nici aici nu e vorba de o "filosofie ascunsa"

@desprecopii

Nu e vorba de nici un razboi, dupa cum am si aratat, iar dvs ati mutat subiectul de la credinta, unde incepusem sa scriu, la psihologie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Pentru o mai buna clarificare.

Mihai,
Subiectul la care faci referire a fost deschis de un USER cu aceleasi drepturi si indatoriri ca ale celorlalti useri.
Abaterile au fost sanctionate.

Repet: nu conteaza apartenenta userilor la o anumita compartimentare sociala.
Deosebirea intre aceste elemente tu o faci si se cheama pe scurt discriminare.

Amenintarile pe care le faci nu arata altceva decat imposibilitatea de argumentare si neputinta de a purta un dialog.
Ca sa nu mai spun ca sunt hilare de-a dreptul!

Eu am sa inchei aici discutia.






Mai clara de atat nu cred ca pot fi.





--------------------------------------------------------------------------------------------------
Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaiTexas spune:

@viviana
"imposibilitatea de argumentare si neputinta de a purta un dialog."
Te rog sa ne impacam.

O sa raspund la mesajul lui eumada:

"serpi si gândaci"

De astea cred ca tuturor le e frica. Daca nu, atunci va trimit eu niste viespi care parca sunt tigri, pentru ca se vad, de departe, din cauza marimilor lor, dungile galbene si negre de pe corpurile imense, cam de 6-7 ori mai voluminoase decat ale unei viespi romanesti, si de asemenea, si viespi mari si negre, si rosii, care au acul cât ghimpele de trandafir, si niste serpi cu clopotei, si altii carora li se spune "cap de cupru" si altii care se numesc serpi coral, si scorpioni care mai de care mai aratosi, toti cu totii veninosi, toate de pe-aici de prin Texas. Am uitat sa spun si despre tantarii negri si pestriti, si transparenti (seringi zburatoare), care sunt agili ca mustele si care transmit virusul letal "west nile virus", din cauza carora sunt efectuate zboruri cu elicoptere, pt dispersare de substante care sa-i faca sa nu se mai inmulteasca. A, si despre paianjenii cu corpul mare cât o rosie cherry, si negri si cu tot felul de semne pe corp. Iar eu v-am descris toate aceste insecte si reptile adevarate, tocmai pentru a se indeplini o asemanare intre realitatea sau lumea pe care o cunoastem, cea cu insecte si reptile, si lumea pe care nu o cunoastem, cea de dupa moarte, care, sa speram (degeaba), ca este fara insecte si reptile, de acest fel si asemanatoare din multe alte puncte de vedere. Lucrurile de "aici", din realitatea noastra, se aseamana foarte mult cu lucrurile de "dincolo", de dupa moarte, insa intr-un alt sens, mult mai dezvoltat, as spune ca dezvoltat in sensul ... PERFECT. Iar aceasta este adevarat, deoarece oricare din noi, daca ne imaginam continuarea acestei vieti dupa ce vom muri, nu o vom putea alatura decat unei alte vieti care este foarte asemanatoare (compatibila in concepte), cu cea pe care o cunoastem acum, insa, PERFECTA, din punctul nostru de vedere - punct care detine si insecte si reptile si bune si rele si toate celelalte. Am definit lumea mortii, pana acum, ca o oglinda a realitatii, oglinda care desigur, este a noastra. "Poate" o sa ajungem sa vedem si cum reflecta.

Moartea nu e ceea ce credeti voi – ba ca azi este, ba maine ca nu este. Moartea: ESTE si VINE, si cu ea nu mai puteti sa glumiti asa cum, din dragoste, faceti cu mine. Vorbiti despre moarte destul de liber insa de fapt sunteti gâtuiti de teama inconstienta; asta reiese foarte usor, din cuvintele si spusele voastre, care sunt ca niste opinii ale unor TRECATORI de pe strazile vietii. Da fratilor si surorilor, moartea e ca un tren, precum a spus Domnul Marius. Acest tren insa, atunci cand vine, - speranta NU e buna la nimic atunci când vine vorba despre moarte - nu ne asteapta ca sa ne urcam noi in el, fiindca el nici nu se “opreste”, el de fapt trecând, peste noi. De ce e bine sa ne gandim la moarte? Pentru ca daca, spre exemplu, Tilia ar vedea-o pe Hannen, (Doamne da-i sanatate si viata lunga lui hannen) calcata de vreun tren - corpul taiat zacând acolo – Tilia iubito, ai dori (in van) sa-ti schimbi vorbele despre hannen in acel moment, pentru ca si tu pe tine insuti te vei vedea mai aproape de hannen decât oricand, prin demonstratia vietii si mortii pe care tocmai ti-a "facut-o" dânsa, iar tu nestiindu-i viata si prin cate a trecut insa stiind ca o sa ne UNEASCA moartea pe toti, si "dupa" acel (ne)moment al mortii, eu va spun ca veti cauta sa gasiti o farâma de iertare, si din partea unor câini, daramite a persoanelor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Ne impacam Mihai, atat timp cat criticile si ideile sunt civilizate si fara urma de ranchiuna.

Si acuma ca tot ne-am impacat te rog accepta un sfat: nu te mai lasa dus de val si gandeste-te ca nu intotdeuna lucrurile sunt ceea ce par a fi. Fiecare persoana care scrie aici poarta in ea un bagaj mai usor sau mai greu.

Si daca mi-ai acceptat primul sfat mai am unul: iti poti edita mesajele atunci cand ai scris ceva gresit dar nu mai adauga fraze si propozitii. Zapacesti interlocutorul.
Daca iti pare rau de ceva ce ai scris asuma-ti asta si revino cu o noua postare.



--------------------------------------------------------------------------------------------------
Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

O situatie similara celei de la acest topic s-a intamplat mai ieri in Libia, unde musulmanii au ucis cativa diplomati americani pentru ca s-au considerat "jigniti" de un film vizionat pe YouTube.

Deci horror in toata puterea cuvantului.

Azi am citit cu mare uimire replica (,) curajoasa a YouTube care nu sterge acel film de pe site-ul lor ci il restrictioneaza in tarile in care lumea se inflameaza din asemenea exprimari artistice (Egipt si Libia pana acum, parca, insa am citit ca si tunisienii sunt in strada din acelasi motiv).
YouTube argumenteaza ca libertatea de exprimare nu trebuie oprimata doar pentru ca anumit grup considera rezultatul liberei exprimari ca fiind jignitor. Acei oameni au libertatea sa nu citeasca / vizioneze respectivele texte / filme.
Excelenta replica YouTube-ului.

"Poate fi provocator ca ceea ce este OK intr-o tara, sa reprezinte ceva ofensiv intr-o alta. Acest video, care este inca valabil pe internet, se incadreaza in politica noastra; de libera exprimare, drept urmare nu il vom scoate. Oricum, avand in vedere situatia dificila declansata în Libia si Egipt, am restrictionat temporar accesul (la acest film) in aceste doua tari. Sufletele noastre sunt alaturi de familiile indoliate dupa evenimentele din Benghazi", se arata in pozitia oficiala YouTube.

Sursa: http://www.antena3.ro/externe/youtube-refuza-sa-scoata-filmul-care-a-provocat-furia-musulmanilor-183856.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Si mergand pe aceeasi logica (excelenta din punctul unora de vedere) sunt unii care si in prezent invoca faptul ca nu a existat Holocuaust si ca evreii au libertatea sa nu fie de acord cu aceste libertati de exprimare sau opinie ale altora.

Eu le consider erori umane pe toate si desigur imi arog libertatea personala de a nu subscrie lor, pentru ca si Holocaustul a fost si ramane ceva ingrozitor si bataia de joc sau persiflarea musulmanilor si a credintei si religiei lor este la fel de inacceptabila si aceste "libertati" invocate sunt din punctul meu de vedere forme de reducere a conditiei umane universale.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput