Piersicute de iulie-august 2012 (2)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Hello.
V-am tot citit din urma dar nu am mai avut energia sa scriu. Oricum, recunosc ca fiind printre mezinii odiseei, mai mult ma inspir de la voi. Nu prea am ce sa impartasesc cu voi sa nu stiti deja.
Eu tocmai i-am dat micutei prima ei portie de lapte praf. Nu ma judecati prea aspru, dar nu ajunsesem deloc la un compromis si papa tot din biberon ce mulgeam eu. Nici o problema, dar in ultimele zile am obseravat ca era foarte apos si de aseara incepand mi se trezea tot la 1-1.30 ore. Somn foarte agitat, treziri dese....oricum...i-am dat acum un biberon cu lapte praf sa vad cum reactioneaza.
Problema e ca Aurora papa "in reprize". Mtananca cat mananca, apoi adoarme si efectiv nu o mai poti trezi sa pape. Sta un pic in cosulet la ea si cam in 20 min urla iar dupa papa. Laptele praf preparat cat timp il pot da? Adica daca prepar 120 ml, ea papa 60, face pauza si mai vrea, il mai pot da tot pe acelasi? Poate trece cam o ora de la prepaprare pana vrea ea din nou. Sper ca am fost coerenta...help
Va invidiez pe cele care ati prins concediu sau iesiri de cateva zile. Eu ma bucur de ultima saptamana de concediu a sotului si ma gandesc cu groaza ca poate nu ma descurc cand raman singura cu Aurora.
Va pup pe toate si va multumesc la toate pentru ajutor. Chiar si numai sa citesc discutiile mamicilor mai avansate si aflu multe chestii utile.

35+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

hola fetele! am aparut si eu pe aici
multumesc mult de urari aseara am petrecut f frumos cu sotzulache la terasa ne-a pregatit bucatarul niste specialitati, m-au rasfatzat barmanii cu tot felul de cocktailuri (fara alcool ), am baut totusi si unul cu sampanie a fost f placut, m-am relaxat, am facut planuri de viitor - vacante, bebei...ne-am hotarat: mai vrem un BB mai stam sa mai creasca pitik si apoi il lasam pe Doamne Doamne sa-si faca treaba si poate ne da si un baietel
pitik a stat super cuminte cu buni k de obicei s-a culcat la 11 si apoi s-a trezit tocmai la 6.30 si final la 10 mie mi-e cam somn insa k am venit aks pe la 3 azi a scos-o mami cu tati afara si eu am facut de papa (pulpe la cuptor cu piure), am dat cu aspiratorul si am spalat pe jos (la naiba, uitasem cum e...n-am mai facut operatiunea asta de pe la jumatatea sarcinii k le facea mama ). bunelu ne-a facut un morman de clatite si am papat in familie a fost tare dragutz

ile - stau in militari residence
balanta - gasesti saci de dormit la C&A si pe net pe site-urile de bebei
carmen - sa purtati sanatosi noile achizitii si noi i-am luat o gramada de lucrushoare piticei i-am comandat o gramada si de pe fashion days - au periodic niste campanii de reduceri superi tari la haine de bebei de firma si ii tot comandam (acum i-am luat 2 gecutze de iarna f tari, un sac de dormit, un puloverash, un cardigan pt la primavara, un set cu caciulitza si manusi). cat de curand va trebui sa luam si un alt dulap pt ea k in comoda deja nu mai e loc si a inceput sa ne invadeze si dressingul nostru de ceva vreme...si tot primeste si primeste si primeste cadouri...ce rasfatz!
am pregatit deja o ditamai sacosa cu lucrushoare care i-au ramas mici si vreau sa i le dau unuia din bucatarii nostri pt fetitza lui - vineri a nascut sotia lui la 32 sapt o fetitza de 1500 g si sunt cam speriati saracii...l-am incurajat aseara si i-am povestit despre piersicutzele noastre viteze care au depasit toate obstacolele si s-au facut mari
laura - mi-am adus aminte de disc cu pozitia de alaptat - eu stau in pat rezemata pe 2 perne si o tin pe brat, iar cd obosesc imi mai flexez genunchii k sa o sustin. pana acum n-am avut probleme cu spatele de la alaptat, mai raman intepenita de la baitza k stau aplecata
maria - si a mea cred k a facut un fel de acnee si mi-a zis pediatra sa-i dau doar cu ser fizio sau cu apa termala. are mom cd e mai accentuata si mom cd dispare aproape de tot...o sa vad ce mai zice d-na dr joi cd vine la vaccin.

biri, diana ce mai faceti fetelor?

va poop!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nycosia spune:

pentru fetele care fac nopti albe cu piersicute colicoase si agitate ..eu folosesc ceaiul baby care de la Sprint pharma impreuna cu colieful....si o sa vedeti diferenta...doarme si mananca ,,,si cel mai imp face kk in fiecare zi!

o seara buna cu multe ore de somn va doresc!

mami de daviduta!


http://www.grijapentrupuiut.ro/index.php/produse/6-baby-care-delicious-drink

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

ada, ai mei mananca lm+lp, insa in ultima vreme lm este tot mai putin...
eric are 4850 grame iar marc are 5200. in opinia mea (si a sotului), marc este cam durduliu pt aproape 10 saptamani, asa ca suntem cu ochii pe el.

muraturica, cel mai bine este sa te uiti pe cutia de lp, ca acolo scrie cat este valabil laptele din momentul prepararii. la mine scrie ca trebuie consumat imediat, dar laptele folosit anterior (pt prematuri) putea fi folosit 3 ore, desi ambele lapturi sunt de la milupa.

multumesc fetelor pt ca mi-ati spus unde sa caut saci de dormit.

eu am gasit hainute frumoase pt bb-i (acum vreo 10 zile parca) la h&m si c&a. intr-adevar, sunt f f scumpe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:



Fleur, ma bucur ca ti-a placut.Mai am o reteta de rulada cu gem si mai usoara , f buna

Am fol si eu pompa mea noua True si e f fiabila si usor de folosit,
am pus deoparte 90 ml pt bal dar bb a papat numai jumatate.Am luat recipiente sterile de la farmacie, 3 lei buc de 100 ml sa am pt lapte sa stochez.
LM e bun si pt bubite si pt pic in ochi la adulti, cred ca trebuie sa profitam de el

Puseul de crestere de 2 luni l-am avut la munte, unde a plans de foame o dupa amiaza, asta dupa ce facusem un traseu cu ea si am uitat sa beau apa si sa mananc de pranz.
Dr m-a sfatuit sa mananc o friptura pe zi si vad ca are efect.

Am citit apoi acasa ca la aceste puseuri daca ai sanii moi si bb se enerveaza la tatza sa pui comprese calde si sa il lasi sa tocaie cat vrea.Deci m-am linistit ca manifestarile lui se incadreaza in ce am citit.
Intradevar galafor e mai eficient decat cel forte

Muraturica e normal sa se trezeasca asa des, stai linistita si lasa lp ca sa nu afecteze lm

Cine vine vineri la babyexpo?Vreau sa merg dimineata la 10 ca sa nu fie multa lume, am cate ceva de luat

la noi face minuni compresa calda pe burta, apoi o pun intr-un sac de dormit si doarme bb ff bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Porumbita, ai vazut ca e ok cu ligatura...

Daconst ce e aia WW?

Maine program de gradi, scoala, unghii, sedinta la scoala, V a intrat in cls 1 plus 2 interviuri pt bona.Inca mai e mama la mine si copilaresc

Faceam un bilant al noptilor nedormite si am doar 3 in 2 luni in care bb s-a trezit pe la 1 si a stat treaz vreo 2 ore.Asta dupa ce dormise de la 16 incontinuu

Porumbita, tu ce lucrezi de acasa?In ce domeniu?Poate incep si eu o afacere de acasa.

Eu alaptez in general culcata

Mai aveam de pove dar merg la nani




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

ile sa iti fie de bine concediul.

carmen sa poarte piersicuta sanatoasa hainitele

mai fetelor eu nu inteleg cum puteti voi sa beti cafea.eu am baut 2 guri de cola (nu mai mult) si am mancat o felie de tort de cioco si fiul meu ce credeti ca face la ora asta?sta in carut si se uita linistit pe pereti.e fresh de zici ca ii dimineata.e a 2 a oara cand patesc asta de la cola.atunci cum sa mai indraznesc sa ma apuc de cafea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Neata !

Prima zi de gradinita a Sofiei ... draga de ea , am lasat-o jucandu-se . Cum a intrat pe usa , a facut rapid un tur al salii si a intrat in sacii cu jucarii ( i-am zis sotului ... daca ar stii ea ca trebuie sa isi adune jucariile nu le-ar mai scoate pe toate ). Nu a plans, nu s-a suparat pe noi, ne-a facut pa si la revedere. Peste primul moment a trecut, urmeaza restul . Vom afla dupa-masa daca a plans pe parcursul zilei si vom vedea daca nu se apuca de plans de maine incolo cand noul nu va mai fi nou si va realiza ca asta va fi programul ei de acum inainte .
Acum stau si ma gandesc la ea non-stop, mi-ar fi placut sa fie camere de supraveghere cum sunt la gradinitele particulare sa arunc si eu o privire , sau mai bine sa recunosc ca as sta cu ochii beliti in calculator roata ziua .... nu stiu daca mie sau ei imi e mai grea "separarea" asta .
S-a trezit piersicuta, va las . pa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Neatza, trezire la 5.30 si la 8.30.

Roxy, Ali multumim.

Roxy eu va urez cu intarziere La multi ani ! Mi-am dat seama ca ma apucasem sa scriu un mesaj si am renuntat ca s-a trezit piticul. Sa fiti fericiti si sa va iubiti mult! Si sa va dea Dumnezeu un fratior pt Antonik.

Eu nu cred ca merg la baby expo ca tocmai am spart 5 mil pt pitic...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daconst spune:

Neatza,pe fuga!

In we cu bb in deplasare,am fost la un zoo mare...s-a purtat super.Am alaptat lejer la terasa cu o esarfa pe umar si am baut bere fara alcool.Haha,ce ochi beleau unii cind ma vedeau alaptand si cu paharul de bere in fatza.


Ile
,bine ati revenit!

WW e dieta weight wachers in care mananci de toate si slabesti.
Apropo saptamana asta s-au dus 1,5kg.

Carmen,sa folositi sanatosi hainutele.Cind vad ce multi bani dati acolo pe hainute...oh.


Ali,eu beau cana mare de cafea dimineata si peste zi daca simt oboseala mai bag un latte machiato si doarme bb de bubuie.
Eu nu cred ca trece prea mult in lapte.sau poate conteaza ca in sarcina am baut la fel si e obisuit deja.

Aruba,suntem incintati ca printesa Grace ne place.
Mai ales ca frumuselul Silviu e o concurenta serioasa.

Muraturica,la primul copil aruncam LP facut de numa...ca na,asa scria pe cutie.acum sigur n-as mai fi asa de stricta.
Normal ca si aia de la Milupa vor vanzari mari si na...aruncati fratilor sa cumparati altul.dar la o ora sigur nu mi-as face probleme.

Roxi,la cit mai multe aniversari frumoase!

Rocsy,bafta la gradi!!!

Fug ca deja miroase ceva, tare.

www.flickr.com/photos/9613794@N05/" target="_blank"> Lucas Paul(18.01.07)



Mergi la inceput