Piersicute de iulie-august 2012 (2)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Daconst spune:

Vroiam sa rog fetele sa va actualizati semnaturile pentru ca sunt diferente de citeva saptamani de la nastere si sa stim despre ce varsta a bebelusului vorbim cind facem comparatii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

a propos de lapte praf, nu mai stiu cine zicea ca e scump. hahaha, la mine o cutie tine 3 zile si costa 55 lei . si mananca doar 120 ml...cand or manca 180 ml sau ceva de genul o sa fie si mai si....

roxy, la multi ani cu intarziere .
sotul meu mi-a spus discret ca si-ar dori pe bb3 . eh, eu nu mai am nervi pt inca un fiv si, mai ales sa mai cresc inca un bb. plus ca daca as pune iar 2 embrioni, poate s-ar prinde ambii .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Buna fetelor.Noi am avut un inceput de noapte proasta, dupa ce a dormit toata ziua Silviu nu a vrut sa doarma seara decat in brate.Dupa 2 ore pe la ora 1 noaptea am cedat si l-am lasat in patutul lui sa scartie putin. In 10 minute a adormit singurel pana la 5 dimineata.

Carmen, Balanta asa este sunt fff scumpe la noi hainutele si accesoriile pt. bebei. Eu i-am cumparat fetitei o pereche de pantofi si una de adidasi si s-au dus 300 ron si nu ii poarta decat toamana asta, pt. iarna alta cheltuiala. Dupa cum va spuneam eu majoritatea articolelor de imbracaminte, inclusv paturici si halate de baie, le comand in State, cu tot cu transport sunt mai ieftine, mai bune si mai frumoase decat la noi.

Muraturica LP nu se tine mai mult de o ora de la preparare, cei de la Nestle recomandu max. 30 min.

Eu am alta dilema. Cum procedati voi cu lm pastrat la frigider pe care il luati cand iesiti la plimbare cu bebelusii, il incalziti in prealabil si apoi il tinei in geanta termoizolanta? Cat timp se pastreaza asa, nu se strica mai repede daca este incalzit. Aruba, Laura voi parca luati lm cand iesiti, cum procedati?

Ali al meu dupa ce beau cafeau de dimineata doarme bustean toata ziua si sta treaz noaptea, deci nu are nici un efect asupra lui.Au iesit actele sotului tau?

Rocsy fetita mea abia pe joi a inceput sa planga ca nu mai vrea la gradi, la inceput era noutatea prea mare si nu a avut timp sa protesteze.Bfata la gradi, sper sa-i placa.

Dana interesant regimul tau, cum procedzi iti noetezi punctele permise si iti faci meniul pt. toata ziua sau te opresti din mancat cand ai atind nr. de puncte?





Mami de doi leuti - Ana si 36+ Silviu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valy27 spune:

muraturica- si noi avem acesta problema-suge ,adoarme...si n-o pot trezi nici cu lumina in ochi si peste o ora fix se trezste. ce-i drept arunacam la lp...de ne vine sa plangem...
am inceput sa-i facem mai putin si daca obs ca mai vrea..mai facem o doza....alta solutie n-am gasit. avenm NAN H.A.


Citat:
citat din mesajul lui muraturica

Hello.
V-am tot citit din urma dar nu am mai avut energia sa scriu. Oricum, recunosc ca fiind printre mezinii odiseei, mai mult ma inspir de la voi. Nu prea am ce sa impartasesc cu voi sa nu stiti deja.
Eu tocmai i-am dat micutei prima ei portie de lapte praf. Nu ma judecati prea aspru, dar nu ajunsesem deloc la un compromis si papa tot din biberon ce mulgeam eu. Nici o problema, dar in ultimele zile am obseravat ca era foarte apos si de aseara incepand mi se trezea tot la 1-1.30 ore. Somn foarte agitat, treziri dese....oricum...i-am dat acum un biberon cu lapte praf sa vad cum reactioneaza.
Problema e ca Aurora papa "in reprize". Mtananca cat mananca, apoi adoarme si efectiv nu o mai poti trezi sa pape. Sta un pic in cosulet la ea si cam in 20 min urla iar dupa papa. Laptele praf preparat cat timp il pot da? Adica daca prepar 120 ml, ea papa 60, face pauza si mai vrea, il mai pot da tot pe acelasi? Poate trece cam o ora de la prepaprare pana vrea ea din nou. Sper ca am fost coerenta...help
Va invidiez pe cele care ati prins concediu sau iesiri de cateva zile. Eu ma bucur de ultima saptamana de concediu a sotului si ma gandesc cu groaza ca poate nu ma descurc cand raman singura cu Aurora.
Va pup pe toate si va multumesc la toate pentru ajutor. Chiar si numai sa citesc discutiile mamicilor mai avansate si aflu multe chestii utile.

35+


_
fiv 1 reusit-promed, tratament sarcina:cetebe2/zi,femibion,acid folic,magneB6,fraxiparina0.4.utrogestan200mg 3/zi.
MTHFR A1289C-HETROZIGOT,PAI 1 -HETROZIGOT.
SARA MARIA
DN-30.07.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valy27 spune:

IN rest sa va povestesc ce-am mai patit....de la mega mucii aia de acum 2 sapt-am ajuns la spital internate pe cefort-ca se suprainfectasera.a fost horror-am urlat si eu si ea.nu mi-am putut imagina ca pot iesi atat de multi de la un bb de 6 saptamani...
de luni suntem akasa-in refacere-ne-am dat peste cap iarasi cu mesele,papa mai putin..in reprize...vrea in brate...
noi folosim-protectis+infacol(cand setermina au zis sa iau espumisan)+bonisan.
nu stiu daca are colici-de la spital au zis sa-i dau inainte de fiecare masa cate una din ele.

acum colac peste [u[aza-sunt eu racita---daca o ia iar..innebunesc.

ma chinui sa-i fac program de masa la 3 ore,ca suntem pe LP,dar se trezeste la 2ore jumate si urla...am incercat s-o paca;im si cu suzeta..dar cand se priinde ca nu curge nimik o scuipa.

noaptea doarme fff agitata...in rest incerc sa fiu zen sa ma gandesc ca nici un bb nu plange degeaba.are o suferinta-dar n-o intelegem noi...

pupici.


_
fiv 1 reusit-promed, tratament sarcina:cetebe2/zi,femibion,acid folic,magneB6,fraxiparina0.4.utrogestan200mg 3/zi.
MTHFR A1289C-HETROZIGOT,PAI 1 -HETROZIGOT.
SARA MARIA
DN-30.07.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

salutaere, fetelor. Imi vine sa-mi iau campii.L-am mutat pe Tudor la Colegiul Tudor Vianu, ptr. ca la Lauder deja plateam 700 de euro pe luna si nu am fost eu multumita din anumite puncte de vedere. Ei, acum imi spune ca nu-i place aici, ca nu are nimic in comun cu noii colegi. Ma gandesc ca nici nu a avut timp sa se cunoasca, sau o fi o alta fita de-a lui Tudor.Bineinteles, ca de dimineata acolo la careu unde era clasa lui o mamica a inceput sa comenteze ca de ce au primit altii noi, ca ei i se pare o porcarie, ca nu au dat examen si cum de-au intrat ei la liceul asta. Bineinteles, ca m-am intors si i-am spus ca invatamantul este gratuit, iar daca o intereseaza copilul meu este olimpic la informatica si ar avea si el dreptul; sa invete la liceul asta. Nu a mai comentat apoi nimic. Problema este ca ce ma fac cu el, dc. nu-i place. Il astept acum sa mi-l aduca sotul.Casm atat cu mine.
Balanta, merci de raspuns. Rocsy , bafta Sofiei la gradi si la toate mogaldetele care au inceput scoala si gradi.
Valy, saracuta de tine si de bebelusa. Va doresc multa sanatate. Dana, de tine nu mai zic nimic ca tu esti iar cu plimbarile, decat ca vreau sa te urmez.

Ada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

adarev pt el cred ca sunt multe schimabri; luni de zile in care subiectul principal a fost cel mic; apoi cel mic a venit acasa si mama nu mai e doar a lui, acum o scoala nou...
nu stiu ce sfat sa iti dau dar orice directie ai lua trebuie sa ai multa multa rabdare;

ilenuta nu am o afacere de acasa; fac ce facem si inainte doar ca am rarit intalnirile, le grupez ca sa ma duc doar 1-2 ori pe sapt la birou;
in rest de acasa in functie de ce zi e lucrez intre 6 si 9-10 ore, asta insemna nspe mailuri, telefoane (cand doarme pitic) hartogaraie etc
avem o scoala care ofera cursuri de lb straine si cursuri de IT (CCNA/Web/Linux)

la odiseea celui mare au fost 2 mamici care pe per CIC ului s-au apucat de facut torturi/dulciuri si acum cu asta se ocupa;
alte doua mamici s-a apucat de facut bijuterii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

dacons respecti 100% regimul?

dianami tu mai tii dunkanul? cum faci cu lipsa fructelor?

ali dc nu beau nesul meu cu lapte si mieer dimineata dorm pe mine ziua... mai ales dc am i noapte cu 5-7 treziri

valy multa sanatate si sper sa nu ia si bb raceala...

maria ai mei (mama/sot) fac asa:
- laptele il scot eu dincongelator noaptea si il las in frigider
- ei ilincalzesc si dc ies cu bb afara il baga in geanta termoizolanta (am una mica de Avent in care incap 2 biberoane)
in plus si pe al doilea se straduiesc sa il invete ca si pe primu, sa nu faca figuri dc odata e mai cald /odata e mai rece

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

balanta mie nu mi se pare mult 5200 la 10 sapt. cati cm are?

victor avea 60 cm si 5900 la 2 luni fara 3 zile


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daconst spune:

Hai ca scriu un mesaj si incerc sa fac capitol nou...daca ma lasa teroristul.

Maria,la WW sunt alimente pe care le poti manca pina te saturi,gen paste si cartofi.Asa ca daca am in fiecare zi cite o masa din ele si in plus legume si fructe,reusesc sa impac si capra si varza.

Porumbita,incerc sa raman in punctele zilnice si sa am multe lichide,supe,pentru lm.
Vad ca pina acum imi iese.

Mergi la inceput