Piersicute de iulie-august 2012 (2)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

referitor la decalotare, ii decaloteaza sotul f f usor la baie. nu insista deloc pe zona aia - asa ne-a spus neonatoloaga.

fetelor, alocatia aia fabuloasa de 200 lei/luna per bebe se vireaza oare dupa o anumita data a lunii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Citat:
citat din mesajul lui balanta_tm

fetelor, alocatia aia fabuloasa de 200 lei/luna per bebe se vireaza oare dupa o anumita data a lunii?


Normal ar trebui sa intre urmatoarea luna dupa ce ai depus dosarul


Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Balanta nu stiu cum e la tm, dar la mine in sect 6 au spus ca-mi vireaza dupa 20 oct pt iul, aug si sept. si am depus dosarul luna trecuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxypuy

legat de "rezervoare" - cred k are o influenta si dimensiunea sanilor pt k una e sa fie canalele mai lungi si sa stocheze mai mult si una e sa fie mai scurte...cred...



nu, marimea sanilor nu influenteaza cantitatea de lapte; se poate alapata atat cu sani mici cat si cu sani mari

http://www.breastfeeding-problems.com/breastfeeding-with-small-breasts.html

http://www.007b.com/breast_size_breastfeeding.php

http://babyandbump.momtastic.com/breastfeeding/36266-breast-feeding-small-breasts.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

Citat:
citat din mesajul lui balanta_tm

fetelor, alocatia aia fabuloasa de 200 lei/luna per bebe se vireaza oare dupa o anumita data a lunii?


au intrat azi 242 lei pt august;


ati depus dosarele de indemnizatie? ce acte ati dus? a f depus cineva la sector 2?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

"The only thing that may make a difference is that a small breasted woman may have a lower storage capacity, which means that she may need to breastfeed more often than a large breasted mother."

Eu asta ziceam, ca de alaptat, alaptez, doar ca nu produc suficient. Sanii mei se umplu cam in 3 ore, iar dc au trecut 4-5 incep sa curga. Iar cand sunt ff plini, de fapt nu este foarte mult lapte in ei. Proba suptului nu am mai facut-o de ceva vreme, dar de curiozitate o sa o mai fac pe san plin.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

balanta eu i am primit miercuri pe 2 luni.in data de 12 si mi s a spus ca tot asa imi vor veni.

ada vad ca deja va reintrati in ritm cu petrecerile.
in leg cu tudor eu credeam ca e mai usor daca e mai mare ca intelege mai bine.ai incercat sa stai de vorba cu el sa ii explici una alta?sau sa incerci sa iti petreci vreo ora doar tu cu el si sa faceti ceva ce sti ca ii place mai mult?nu temele la mate... sa va dragaliti si sa povestiti.nu stiu daca mai tine faza cu dragalitu la varsta lui dar la noi mai tine inca si incerc sa ii acord cateva minute in fiecare zi lui rafi ptr asta.si e tare frumosssss


denis nu demult s a culcat.a dormit aproape toata ziua si acum a avut chef de povesti


fleur asa deci suntem pe primul loc pana acum la categoria grea.cred ca si el dar si eu.oare ce mai face alilumi ca si ea concura cu noi?

va pup
somnic usor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Hola, am ajuns si noi acasa de pe drumuri, mall si altele. Bb cuminte cum i-e felul, a ras, a gangurit si intr-un final a scancit de foame. L-am alaptat in camera de alaptat a mall-ului, pt ca in prealabil refuzase categoric bibe cu lapte muls (ufff).
Cu ocazia asta sanii mi-au redevenit arteziene (am baut 2 cani de ceai de lactatie azi noapte), l-am improscat saracul tot pe fatza. Iar acasa cand am ajuns nu va mai spun cum imi curgea celalalt san. Arteziana + jet. Dureaza cateva secunde efectul asta, dar e spectaculos.
In rest, face balutze la greu si balonase de saliva.
AM cumparat cateva hainute de la Old Navy pt mine si el.Tricouri si o geaca de toamna in stil militar pt mine, 1 body si o bluza cu maneca lunga pt bb.
Voi ati inceput sa pregatiti garderoba de iarna pt bebei sau asteptati sa vedeti cat mai cresc? Eu i-am mai luat puloverase gecute si pantalonasi mai grosuti, am si 2 combinezoane de iarna dar nu stiu daca ii vor mai veni pana atunci. ca incaltaminte nu stiu ce sa-i iau.
Cald in continuare aici, inca mai plangem dupa aerul climatizat, cica va ploua la noapte si se va racori, sper.

Carmen, Eric a avut 3,850kg la nastere, a scazut la 3,440 la maternitate si acasa. Acum cica ar fi lung de 67cm, masurat de ta-su dar parca nu imi vine a crede. Pe 24 mergem la pediatra si vedem acolo masuratoarea "oficiala", vb lui Roxy.

**************************
Mami de Eric Ioan (21.06.2012)

Cine-ti saruta genele-n somn,
Si cine-i acolo cand ingerii dorm?
Toate zanele bune sa te ocroteasca,
Toate florile campului sa te infloreasca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Bund dimineata.cafea,ceai expresso?
Noi am avut o noapte ok, prima trezire la 2,30 si apoi acum.
Fleur sa purtati sanatosi hainele. Si noi sunt fani Old Navy si Gap. La noi e inca cald asa ca eu nu am cump#259;rat multe hainute groase .

Mami de doi leuti - Ana si 36+ Silviu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Neata, fetele.Maria,multumim de cafea.La noi a fost o noapte obisnuita.AZI NE IMBRACAM SI MERGEM SI NOI LA sF. Nectarie. Asa frumos am visat azi noapte....eeee ce vise...Dimineata , m-am trezit la realitate si nu mi-a placut.Ali, vorbesc cu el il dragalesc, dar sa nu-i spun lui Nectarel, frumosule sau cum il alint eu ca ma ingana ci sa-i spun uratule, ptr. ca el este cel mai frumos.Carmen, ai dreptate,asa e cu fratiorii , dar Tudor mi se pare exagerat,uneori.Fleur, mai m-am uitat pe poze.Sa sti ca esti tare draguta.Sa porti sanatoasa hainele.

Ada

Mergi la inceput