Piersicute de iulie-august 2012 (2)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Mai fetelor, dar cat de mari aveti voi sanii si cat lapte aveti in ei?? Ca pe cuvant de onoare daca al meu a mancat vreodata doar un san... Tot timpul pe-amandoi si oricat ar sta mufat tot nu vine lapte. Deci cand se inmoaie inseamna ca sunt goi...si chiar sunt. Si credeti-ma ca atunci cand ii e foame, tre sa manance...nu se alinta. Poate la voi e altfel si dc asa e, va felicit. Printul meu baga la masa ambii sani plus un 90 de lp...si pana nu impunge el biberonul cu limba, nu ne intelegem.

Roxy vb...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

ca sanul sa produca mai mult trebuie stimulat mai mult '(si de gura lui bb dar si de produse ajutatoare cel putin o perioada)

dc tu ii dai lp si nu si stimulezi cu pompa corpul percepe ca in timp sa scada productia, adica vei ajunge sa cresi cantitatea de lp si sa scada lm produs

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Hola fetele,

Sufar de oboseala cronica. Dimineata iar am trebaluit pe langa domnul, el a montat tv-ul pe perete si l-am ajutat si eu la faza finala. Am strans rufele de la uscat si erau inca umede dupa aproape 24h...e clima umeda aici... si a trebuit sa le calc jilave. Numai lucrusoarele lui bb dar orisicat tot obositor a fost.
Mai una mai alta iar sunt praf.

Carmen, cred ca fiecare isi cunoaste corpul cel mai bine si simtim cum stam cu productia de lapte. Azi si al meu isi baga pumnisorii prin gura la mai putin de juma de ora de la supt, l-am luat iar la san, nu voia tzatza. Cine sa-i mai inteleaga. Dar nu plangea sau altceva. Am incercat si eu sa-i dau apa in bibe ca ieri ta-su si tot asa mi-a facut a baut cateva picaturi su dupa aia radea la mine cu bibe in coltul guritei. Eu simt ca se satura bine cand adoarme la san, satisfacut. Dar ziua e mai greu de apreciat ca e mai tot timpul treaz. Asa ca imi zic: daca nu plange, e de bine.
Acum a adormit de vreo ora si pot si eu sa mai zac pe canapea, a plecat si consortul la scoala. Mai incolo poate iesim si noi la plimbare, ca in ultimul timp am iesit numai la cumparaturi si a fost obositor pt el.
Azi a fost f cald si am regretat ca am scos aerul climatizat. Dar zile ca asta vor fi tot mai rare...

**************************
Mami de Eric Ioan (21.06.2012)

Cine-ti saruta genele-n somn,
Si cine-i acolo cand ingerii dorm?
Toate zanele bune sa te ocroteasca,
Toate florile campului sa te infloreasca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Porumbita

ca sanul sa produca mai mult trebuie stimulat mai mult '(si de gura lui bb dar si de produse ajutatoare cel putin o perioada)

dc tu ii dai lp si nu si stimulezi cu pompa corpul percepe ca in timp sa scada productia, adica vei ajunge sa cresi cantitatea de lp si sa scada lm produs


Te aprob in totalitate , eu nu credeam ca pot produce mai mult lapte daca folosesc pompa toata ziua . Acum scot dintr-un san 90 ml pt plimbare si celalat este pt papa lui Andrei in casa .
La momentul asta lp folosim ffff rar , i-am dat azi 30 ml dupa vre-o 5 zile .

Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Fleur are dreptate, fiecare isi cunoaste corpul. Ideea e ca beau aproape 2 litri de ceai pe zi, vreo 4-6 galaforuri si mai nou si juma de bere.

Porumbita, el goleste tot, dupa ce suge el degeaba bag pompa ca nu mai iese nimic...2-3 picaturi din fiecare san.

Laura pai acum inteleg...daca Andrei mananca 90 ml la o masa, da, ii ajunge laptele. Patrick mananca ambii sani, iar la ultima cantarire inainte-dupa balotase 120 ml/gr sanii si 90 lp. Cred ca acum scoate mai mult de 120 din sani, chiar o sa-i mai fac proba suptului.

Voi ati facut proba suptului sa vedeti cam cat mananca?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

niciodata si nu am de gand sa o fac :)

atunci cand il las cu sotul sau mama mananca intre 110 si 150ml de lm la biberon


dc bagi pompa dupa ce el mananca e normal sa nu iasa nimic

trebui bagata intre supturile lui (dc suge la ambii sani la o masa), mai ales noaptea (sau dupa somn dc dormi in timpul zilei)

dc galactoforul nu ajuta schimba l cu alt stimulent
creste cantitatea de proteine mancata

cantitatea de lapte nu depine de marimea sanilor
dc suge la ambii sani si tot mai vrea faci ce a zis Aruba in paginile anterioare:il alternezi la cate un san pana se satura; dar cum a zis si aruba asta poate dura si o o ora

insa dupa cateva ture din astea corpul tau va produce mult mai mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Citat:
citat din mesajul lui Carmen_80

Voi ati facut proba suptului sa vedeti cam cat mananca?

Mami de Patrick Andrei (21.06.2012)


170 ml ultima data cand am masurat, din ambii sani.
Din biberon cu lm, cat e in biberon 120-150ml.

Pt stimularea lactatiei incearca fenugrek daca nu ai facut-o inca si sa te mulgi cand doarme el mai mult. Eu ma mulg noaptea.

**************************
Mami de Eric Ioan (21.06.2012)

Cine-ti saruta genele-n somn,
Si cine-i acolo cand ingerii dorm?
Toate zanele bune sa te ocroteasca,
Toate florile campului sa te infloreasca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Buna dimineata

Hai la cafeaaaa , capucino , frapeuri , ceaiuri

Raportam aceeasi noapte ca si pana acum , somn de la 11 treziri la 1 , 3 , 5 ... acum este dezbracat si incearca sa faca ceva . Daca am scapa de trezitul asta de la 5 cu dureri ar fi si mai bine

Nu stiu ce naiba am ca ma simt mai obosita ca atunci cand ma trezeam la o ora si jumatate , cred ca din ce dorm mai mult , as mai vrea

Carmen , daca ai tot incercat diverse stimulente si tot nu se produce mai nimic , asta este , e bine si asa ca tot mai papa si lm .
La mine a fumcionat pompa bagata foarte des si beau si ei ceai de lactatie cam o data pe sapt cate 2 pahare . Noi si bebelusii sa fim sanatosi . Am mai zis ca am vazut bb-i alaptati cu lp si nu au fost raciti pana pe la 2 ani si cei cu lm stau numai in niste raceli . Eu nu cred ca este o regula , Cred ca tine si de alimentatia mamei , eu cel putin am un program de masa haotic



Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Neatza la prima trezire.

Laura mai lasa-ne sa mai dormim putin

Porumbita, o sa mai incerc si altele. Cu alimentatia stau f ok. Mananc regulat si bogat in proteine. Beau multe lichide... Ziua nu pot sa pun pompa ca el nu prea mai doarme mai deloc, iar dc are dureri, il pun mai des la san ca se mai linisteste. Noaptea sincer sunt prea obosita ca sa ma trezesc pt asta, dar o sa fac un efort. Oricum eu sunt fericita ca il am si pe-asta care este si macar reusesc sa-i dau ceva si de la mine si completare... Iar el e fericit cu tzitzi in gura si satul cu lp :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ARUBA spune:

Neata!

Culcat copil la 9, trezit la 3 sa pompez un san plin, la 4 s-a trezit si ea, a papat si la 5 a adormit la loc. Pe la 6 am auzit-o chitaind in monitor, si am tras de sot sa se duca sa o adoarma, ca nu de foame plangea. A stat saracul pana la 8 cand m-am trezit eu pt ca pitica se tot foia si nu adormea ca lumea. Acum se uita la carusel, e fascinata, sta cate o ora sa il urmareasca, gangureste la el

Intrebare: am 24 de grade in casa, dar noaptea mi se face frig si ma trezesc sa ma invelesc cu o pilota ff subtire. Oare si fetitei i-o fi frig?? Voi cum ii culcati? eu o las in body cu maneca lunga si pantaloni cu ciorapel. Sa o bag in saculet? De invelit nu am curaj ca se agita ft tare in somn si mi-e ca ii ajunge paturica pe fata.

Carmen: eu am sanii mici dar inca ii ajunge cate un san/ masa, chiar si cand e mai moale. Doar seara o pun la amandoi.

Din sfaturile consultantei de lactatie:
- nu o interesa cat mananca bb la biberon, pt ca majoritatea copiilor mananca mai mult decat au nevoie daca le vine usor
- nicio pompa nu replica exact suptul copilului, deci cantitatea mulsa asa e mai mica decat ce ar trage copilul
-laptele se produce la cerere, cu cat stimulezi mai mult cu atat ai mai mult
-proba suptului nu e relevanta pt ca niciun copil nu mananca aceeasi cantitate la toate mesele, ci in functie de necesitatile lui din acel moment, tocmai asta da superioritate sistemului de alaptat la cerere


Mergi la inceput