Strugurasi de Sept-Oct 2011 *68* LMA

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andreea_t spune:

Multumesc Anca pentru sfaturi!!!

Eu, in prezent, negociez cu patronul sa primesc 3-4 luni suma pe care o primeam ca si indemnizatie (este echivalenta cu salariul de pe CM) si sa-mi mearga CM in perioada aceasta. Chiar maine seara ne vedem ca sa stabilim detaliile, sper sa picam de acord in privinta asta, daca nu...voi decide ce cale urmez.

Am o intrebare pentru cine este in domeniu: Care sunt motivele pentru care se intrerupe sau se inapoiaza stimulentul de insertie?

Citat:
citat din mesajul lui ancaroro

Salutare strugurei
La multi ani Dani,
La multi ani strugureilor care au implinit intre timp anisorul.

Andreea, reorganizare judiciara si faliment sunt termeni care trebuie dovediti cu hotarare judecatoreasca.
Adica nu merge doar asa ca vor ei sa te dea afara. Practic contractul tau e suspendat pana esti in cresterea copilului. Si daca firma ramane la fel (adica nu se inchide sau restructureaza prin ceva ordonanta de urgenta) NU TE POT CONCEDIA IN TIMPUL CONCEDIULUI DE CRESTERE.
Sunt obligati sa te primeasca inapoi, sa faca hartiile de intoarcere pe care le duci la directia muncii. A, clar, in ziua cand te intorci pot sa iti dea instiintarea de trimitere in somaj, deci ai mai avea vreo luna pana trece preavizul.
Recomandare: Scoate-ti medical. Poti sa iti scoti pana la 90 de zile de concediu medical. Si sa ti-l duca sotul la lucru - daca nu vrei sa ii vezi, si sa te vada, si sa iti dea preavizul, sau du-l chiar tu. Preavizul se prelungeste cu medicalul. Si pana atunci ai cam 4 luni (preaviz+medical) sa iti cauti de lucru.

Trebuie sa fug ca avem ora de plimbare. Dar trebuie sa mai scriu, ca am de zis si eu cate ceva in legatura cu laudele si recompensele.




mami de Flavius

Bijuteriile mele


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui andreea_t

Multumesc Anca pentru sfaturi!!!

Eu, in prezent, negociez cu patronul sa primesc 3-4 luni suma pe care o primeam ca si indemnizatie (este echivalenta cu salariul de pe CM) si sa-mi mearga CM in perioada aceasta. Chiar maine seara ne vedem ca sa stabilim detaliile, sper sa picam de acord in privinta asta, daca nu...voi decide ce cale urmez.

Am o intrebare pentru cine este in domeniu: Care sunt motivele pentru care se intrerupe sau se inapoiaza stimulentul de insertie?

Citat:
citat din mesajul lui ancaroro

Salutare strugurei
La multi ani Dani,
La multi ani strugureilor care au implinit intre timp anisorul.

Andreea, reorganizare judiciara si faliment sunt termeni care trebuie dovediti cu hotarare judecatoreasca.
Adica nu merge doar asa ca vor ei sa te dea afara. Practic contractul tau e suspendat pana esti in cresterea copilului. Si daca firma ramane la fel (adica nu se inchide sau restructureaza prin ceva ordonanta de urgenta) NU TE POT CONCEDIA IN TIMPUL CONCEDIULUI DE CRESTERE.
Sunt obligati sa te primeasca inapoi, sa faca hartiile de intoarcere pe care le duci la directia muncii. A, clar, in ziua cand te intorci pot sa iti dea instiintarea de trimitere in somaj, deci ai mai avea vreo luna pana trece preavizul.
Recomandare: Scoate-ti medical. Poti sa iti scoti pana la 90 de zile de concediu medical. Si sa ti-l duca sotul la lucru - daca nu vrei sa ii vezi, si sa te vada, si sa iti dea preavizul, sau du-l chiar tu. Preavizul se prelungeste cu medicalul. Si pana atunci ai cam 4 luni (preaviz+medical) sa iti cauti de lucru.

Trebuie sa fug ca avem ora de plimbare. Dar trebuie sa mai scriu, ca am de zis si eu cate ceva in legatura cu laudele si recompensele.




mami de Flavius

Bijuteriile mele



21.09.2011 ora 02:50
Bine ai venit Andrei Bogdan in viata noastra! Doamne iti multumim!







Andreea in lege scrie ca obtii stimulent daca obtii venituri supuse impozitului pe venit.. Plata stimulentului de insertie inceteaza cu ziua urmatoare celei in care:
- copilul a implinit varsta de 2 ani, respectiv 3 ani in cazul copilului cu handicap
- beneficiarul nu mai realizeaza venituri supuse impozitului si nici nu se afla in CCC
- a avut loc decesul copilului
- beneficiarul nu mai realizeaza venituri supuse impozitului si solicita CCC.

Adik eu inteleg ca primesti stimulent doar daca esti angajat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

a si stimulentul se acorda pe perioada concediilor medicale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_t spune:

Multumesc mult, Sei!
Asa am citit si eu, dar ma intrebam daca in codul muncii mai este ceva specificat privind aceasta situatie.
Mai exact, daca se modifica CM, mai putine ore specificate sau suma pe care o primesti sau alte situatii, ce se intampla cu stimulentul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui andreea_t

Multumesc mult, Sei!
Asa am citit si eu, dar ma intrebam daca in codul muncii mai este ceva specificat privind aceasta situatie.
Mai exact, daca se modifica CM, mai putine ore specificate sau suma pe care o primesti sau alte situatii, ce se intampla cu stimulentul?


21.09.2011 ora 02:50
Bine ai venit Andrei Bogdan in viata noastra! Doamne iti multumim!







andreea ataa timp cat ai fie si salar de 5 lei , daca e supus impozitului ai stimulent

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_t spune:

saru' mana!

Citat:
citat din mesajul lui seidana

Citat:
citat din mesajul lui andreea_t

Multumesc mult, Sei!
Asa am citit si eu, dar ma intrebam daca in codul muncii mai este ceva specificat privind aceasta situatie.
Mai exact, daca se modifica CM, mai putine ore specificate sau suma pe care o primesti sau alte situatii, ce se intampla cu stimulentul?




andreea ataa timp cat ai fie si salar de 5 lei , daca e supus impozitului ai stimulent

Cea mai fericita de Elena (24.08.2011)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

alinutzza, bine ai venit la noi! e f dulcica mititica in avatar.

andreea, imi pare rau de ce ti se intampla

helenutza, merci, da, o las sa experimenteze :D ieri am fost la community centre ca sa socializeze cu copii. f misto. o gramada de copii pe acolo. acum Bibi si bona au program martea 2 ore la community centre sa se joace cu copii. am mai identificat si alte centre in zona si daca mai gasesc inca 2 adunari de mame cu copii la ele, ma declar satisfacuta :D

mikka, mie mi-ar fi rau de la galbenus cu unt :D

noi cautam calut ca vrea nasa sa ii cumpere de ziua ei.
ce ziceti de asta? cum vi se pare?
aveti sfaturi legate de asta?

http://www.mamasandpapas.com/product-topaz-rocking-horse/666125300/type-i/



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

May.. fain calutul f fain.. eu am vrut sa ii iau omida da nu m-a lasat a meu..
stiu ca Jade are ceva de la Chicco , poate iti da si ea feedback

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanaiasi

lena, am inteles faza cu oala. eu ii zic avo si cand mananca si aici pot sa fiu sigura ca nu o face de dragul meu. poate o fi la fel si cu oalaca nu ma pot abtine de la bravo.

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!


da stiu... si mie imi scapa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

am inteles ca omida e cam grasa si sta prea cracanat copilul pe ea.

Mergi la inceput