Strugurasi de Sept-Oct 2011 *68* LMA

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Citat:
citat din mesajul lui mikka11

Lena, tu ce stii de ou? Si de unt?

Maria adora galbenusul cu unt (unt ii pun cam cat o boba de strugure) si ii pu si cateva firimituri de paine de casa uneori...




fericita de Maria Alexandra (20.09.2011)


Mikka, din punctul meu de vedere e bine sa mergi pe instinctul copilului (doar in cazul alimentelor neprocesate). Deci vrea si ii place... inseamna ca organismul are nevoie de acel aliment.
Pofta mare si stai fara grija.
Poti sa intrebi si un nutritionist daca stii. E posibil sa aiba lipsa si de fier dak ii place si vrea galbenusul.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Michella spui foarte bine ce spui si foarte bine ai apreciat pictura, asa recomanda si cartile, si ce faci daca eu nu sunt asa, daca exemplele din jur ma fac sa ma port altfel?
ma port ca o mama denaturata ca asa sunt eu (nu ca as fi, dau exemplu)? eu cred ca daca tindem spre perfectiune (tindem... nu o vrem) este foarte bine.
daca mie imi vine sa imi pocnesc copilul de fiecare data cand nu mananca sau tipa, etc... ma port natural (adica il pocnesc) sau ma adun, inspir, expir si incerc sa fiu empatica
Mie cartile mi-au deschis ochii. Poate instinctul ar fi functionat, daca nu era innabusit de societate. Deci eu am nevoie de carti, am nevoie de sfaturi de la mame care isi cresc copii bland.
Si la serviciu, cand nu stii ceva citesti/intrebi. Cum ar fi daca s-ar merge pe instinct? poate bine, poate rau. Dar daca exista informatia, de ce sa nu apelezi?
Eu nu spun sa ii crestem cum spun cartile, ci sa citim, sa fim informate si sa adaptam fiecare informatie la cazul nostru.

Da Sei, uite ca eu nu stiu cum era sa reactionez daca nu citeam in carti :D, poate ca asa poate nu. Evident ca atunci cand am citit prima data mi s-a parut normal :)
Mare atentie cu olita, ei au perioade de regres cand invata ceva nou, cand au lucruri mai interesante de facut, cand sunt bolnavi, cand sunt in puseu. In aceasta perioada trebuie sa ne purtam normal. Daca face pisu pe parchet, comunicam, ii spunem uite ai facut pisu, mergem sa ne schimbam, stergem pe jos si apoi facem X

Faza dura azi
Aseara m-am culcat la ora 2. Dimineata la 8 era moarta de somn, si s-a jucat Maia prin jurul patului si pe la 10 s-a culcat langa mine de empatie, cred :))
Ea inca doarme.

si inca una si ma duc:
ieri ii dadusem un os sa roada si m-a servit si pe mine. Apoi l-a intins si spre tzitzi :)))
I-am spus ca tzitzi nu papa, ea ofera, fara sa ceara nimic in schimb :
Citisem undeva ca un copilas spunea ceva de genu "Familia noastra e compusa din mami, tati, eu si tzitzi :))))"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Am uitat sa spun neata

May, mie parca nu prea imi plac balansoarele astea. Poate mai bine o bicicleta fara roti.
Eu as lua asa o bicicleta, dar nu stiu de la ce varsta e http://bobulmeudeorez.blogspot.ro/2012/06/pe-ce-dau-banii-familiei.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

LEna.. evident ca nu o cert.. nu am certat-o niciodata pt astea.. de fapt pt nimik.. ii zic eventual hai mai Ela aici ti-ai gasit si tu sa speli covorul? hai sa-l stergem impreuna.. si luam fiecare cate un servetel umed si ne facem ca stergem.. insa nu o ceert..
Sau o alint mai purcel si incepe sa rada..
EU nu o cert pt nimik, si nu ma dezamagest cu nimik.. e copilul meu perfect .. ma bucura cand face ceva nou .. insa ma face fericita cu orice clipa care a repetat-o..

Noi avem masinuta care e genul bicicletei care ai aratt-o in link.. si incepe sa se impinga sa mearga pe ea.. mai mult o folosim ca antemergator deocamdata insa cred ca pe la 18 luni poti sa ii iei lejer bicicleta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

merci Lena pentru sugestie, dar nici nu se tine bine pe ea d'apai sa mai tina si o bicicleta :D
ce rost are sa-i ia nasa cadou pt prima ei aniversare, daca o sa foloseasca acel cadou peste cativa ani? :D

in parc e f fericita daca se batzaie pe balansoare de alea.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Noi i-am luat la un an lui Dani calutul asta: http://www.amazon.co.uk/gp/product/B003HUWMD8/ref=oh_details_o00_s02_i00
Initial nici nu a vrut sa se aseze pe el dar l-a pupat si dragalit. Dupa ce s-au cunoscut a inceput sa ceara pe el si se hatana si e f incantat. Se da jos de pe el. A si reusit sa se urce singur pe el de cateva ori. Ii place. Cand si cand se duce la el sa-si frece capul de el si sa-l pupe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_t spune:

May, merci!
Un calut de care spui tu are si finuta mea de 3 ani jumatate. I l-am luat cand de Craciun cand avea aproape 2 ani. II placea foarte mult, dar a tot cazut de pe el.
Si lui Andrei ii place foarte mult calutii, dar mi-e cam teama sa-i iau deocamdata.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Sei, nu ma refeream la tine, ziceam in general ca apar perioade de regres :)

da May ai dreptate. Daca e fericita go for it. Ti-as recomanda sa nu fie din plus, pentru ca absoarbe mult praf si e mai greu de curatat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michella78 spune:

may, teodora are un calut asemanator. i l-am cumparat pe la 1 an si ceva cred. ea l-a apreciat in mod deosebit. bine, v-am mai batut eu pe voi la cap cu pasiunea ei pentru animale, cai in special. inca il avem, s-a pastrat intact si bineinteles ca, uneori, ii mai face proba.
lena sigur ca si eu am nevoie sa mai citesc din carti, sa aud alte pareri. ohooo, ce diferente sunt intre eu, cea de acum 6 ani cand am nascut-o pe teodora si eu-cea de azi. am invatat mult din propriile greseli!
cand spun sa fi tu insuti in fata copilului in nici un caz nu ma refer la tipat/lovit si altele din categoria. pentru ca asta nu inseamna sa fi tu insuti, ci sa fi o bruta.
mikka asa cum ti-a spus si lena, mergi pe mana copilului. eu pana pe la 3 ani am ferit-o pe teodora de grasimi. si, coincidenta ori nu, din momentul in care am acceptat sa manance mai gras, s-au terminat si problemele de constipatie. asta inseamna ca ea prefera ceafa la gratar ca tatal ei, si nu cotlet ca mine, sarmale de porc, nu din pui cu vita ... si altele. practic si-a gasit singura remediul la constipatie - alimentele mai grase. dar asta, din pacate, abia dupa ce m-am dat eu cu ideile mele de hrana sanatoasa la o parte! acum, nu va imaginati ca manaca sunca de porc in fiecare dimineata dar, se simte imediat la stomac daca nu primeste si alimente "grase" o perioada.
in alta ordine de idei si foarte important, hayat, ce mai faceti? cumva se apropie a doua operatie? intra si mai spune-ne despre voi!
maine merg si eu sa ii comand tortul lui stefan. nu stiu nici unde, si nici ce forma .... aveti idei? duminica ii facem petrecerea. de-abia astept!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca050 spune:

May si Edi a primit de ziua lui un astfel de calut care mai si canta, necheaza....Este incantat sa-l auda si sa se tina de el decat sa stea pe el.In schimb a mai primit o bicicleta care se impinge si-i place tare mult, nu mai merge decat cu ea, carutul nici sa nu-l mai vada.

Lena e bine sa fi informat, sa schimbi pareri, nu detinem adevarul absolut niciuna insa mai trebuie sa ai si timp pentru atata studiu.Iar cand incepi munca si lasi copilul la bunici, cu bona.... greu de crezut ca ei mai respecta principiile citite de noi.

mami de Eduard

Mergi la inceput