Strugurasi de Sept-Oct 2011 *68* LMA

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

La multi ani, Dani, fericire multa, sanatate si noroc !!! Petrecere frumoasa!!

Maria are muci, nu stiu de unde naiba ca ieri nici nu am scos-o seara din casa, s-a culcat ok, s-a trezit cu muci. deci bagam aerosoli.

nici Maria nu spune multe cuvinte, doar mama si pa. atat. si nici nu face chestii inteligente cu jucariile, doar le darama. e pasionata doar de carti, toata ziua le rasfoieste. si a cazut si ea din pat ca tare cocotata mai e, incearca sa se urce singura din pat in patut, ieri vroia sa se urce pe copertina carutului, se urca pe toate gardurile si bordurile...

nici eu nu ii dau lapte pasteurizat, adica ii fac branzica din lapte de capra crud.

e ok sa ii dau galbenus de 4-5 ori pe saptamana? eu i-l dau bucati pe care pun unt de casa.

Andreea, m-a intristat ce i scris, chiar sunt nesimtiti, vorba lui sei. dar cu siguranta vei gasi un job mult mai bun

jade,partea cu hartogaria este cred cel mai nasol si stresant aspect cand te apuci de construit ceva...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camady spune:

La multi ani, Dani!!!! Sa cresti mare, mare.

Ela e o fetita mare si desteapta, multi pupici ptr ea.
Eva merge din ce in ce mai bine singurica.De jucat, la fel se joaca cu toate prostioarele.Se joaca f. frumos cu Razvan.E innebunita dupa el, dar si el ii face toate poftele.
Azi noapte iar am avut noapte alba si sunt cam franjuri la serviciu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_toma spune:

La multi ani Dany si celorlalti Strugurasi pe care i-am ratat!! Sa cresteti mari, sanatosi si frumosi!
Ce mai faceti fetelor, mi-a fost tare dor de voi, sper sa reusesc sa intru sa citesc si eu din urma.Eu am fost fff aglomerata, am reusit de am cumparat garsoniera si acum suntem in plina amenajare.De ieri am inceput si munca si practic sunt 10 ore lipsa de acasa plus restul treburilor care trebuie rezolvate.
Iancu a stat ieri pt prima data toata ziua cu bona , a fost ok, nici nu m-a bagat in seama can dam ajuns acasa seara , sunt fff gelosa.Pe langa toata agitatia asta, de trei zile Iancu nu mai vrea sa dorma in patut.Il pun la el in pat adoarme si in juma de ora e treaz si plange ca vrea la noi, ma duc la el pana adoarme si apoi iar se trezeste plangand in urmatoarea ora, si asa pana ce pe la cinci dimineata cedez si il iau la noi in pat.Dar imi propun sa fiu consecventa si sa nu mai cedez.La noi in pat e exclus sa il primim.Poate doar la somnul de pranz,dar acum nici la ala ca e cu bona.Deci acum la munca incerc sa caut metode de invatat copilul sa doarma dingur in pat.Problema e ca la noi nu era aceasta problema pana nu i-a iesit dintele nr 4 si a dormit cu noi o seara.Dar chiar nu credeam ca dupa o noapte se invata .

Scuzati daca am mai gressit pe ici pe colo, dar scriu repede.
Va pup si sper sa am timp sa revin repede.


anca_toma mamica fericita a lui Iancu Matei (13.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_t spune:

Jade, multumesc!
LenaC, ai dreptate asa incerc sa privesc, cu siguranta este un pas spre mai bine.
Sei, asa este. Eu inca negociez cu angajatorul modalitate de incetare a colaborarii, o sa vad in functie de asta ce decid mai departe. Legea spune asa:

Ordonanta de urgenta nr. 111/2010, ART. 25 zice:

“(2) Este interzis angajatorului sa dispuna încetarea raporturilor de munca sau de serviciu în cazul:
a) salariatei/salariatului care se afla în concediu pentru createrea copilului în vârsta de pâna la un an, respectiv 3 ani, în cazul copilului cu handicap;
b) salariatei/salariatului care se afla; în plata stimulentului de inseraie prevazut la art. 7.
(3) Interdicaia prevazuta la alin. (2) se extinde, o singura data, cu pâna la 6 luni dupa; revenirea definitiva a salariatei/salariatului în unitate.
(4) Prevederile alin. (2) ai (3) nu se aplica în cazul concedierii pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizarii judiciare sau a falimentului angajatorului, în condiaiile legii.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

si cat costa vaccinul asta care trebuie sa l cumpram noi ?

eu sunt plina de draci , o babaciune mi a zis azi in autobuz ca ar trebui sa merg pe jos daca s cu carutul !asta pt ca am indraznit sa o ating din greseala bai rele mai sunt babele astea

mikka cu cine o vei lasa pe Maria cand te intorci la servici ?
cu oul nu stiu ce sa zic ... dar nu cred ca e vreo problema

camady acum ca ai zis ca tu nu i mai dai Evei lapte noaptea am facut legatura cu trezitul si frichineala ei
eu sunt convinsa ca de foame face asa , cel putin la T asta era problema
bineinteles in afara de durerea de dinti si canicula (cand era)
eu ii dau sa manance , chiar de doua ori mai nou ...

ce credeti ca a facut T azi
era la jucarii si am intrat in camera cu castronul de mancare in mana si i am zis 'hai la masa , a venit papica'
a aruncat jucariile si a luat o la fuga in patru labe spre mine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zubi spune:

Jade, costa 280 ron vaccinul

nu numa" babele sunt asa...o gramada de oameni..si nu i-ai zis vreo doua? cat sunt eu de sfioasa si calma,dar cand ma atinge cineva de ayu fac spume de nu stie indi cum sa ma potolesca

T e un dulce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

La multi ani de vis, Dani!!!

Jade , succes cu proiectul casa:). Si noi ne am apucat de parter. suntem in santier acum.:)

Sei, felicitari pt caca elei:)

Cu laptele crud eram si eu ok pana a facut fetita prietenei mele niste afte de la o bacterie din laptele crud. si acum trage cu ea ..de 2 saptamani. nu mai mananca, a slabit. deci back to pasteurizate.

eu ou as da max 2 pe sapt si nu as pune unt. oul gras, untul gras..e prea mult zic eu. noi nu mai facem nici dtp ul. cel putin in mom asta sunt foarte hotarata.

Ieri si azi am adus o pe fii mea in casa murdara ca un porc. plina de pamant, nisip, zeama de rosie. al meu zice ca suntem ma rau ca tiganii.

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camady spune:

Jade sa stii ca si eu m-am gandit la asta dar ea incepe sa scanceasca si sa se frichineasca si la jum de ora dupa ce doar a adormit (implicit mancat).Asa facea si cand era mica.O alaptam si noaptea de 2-3 ori si ea tot scancea si se frichinea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinutza2bby spune:

Buna fetele si scuze ca dau buzna,

Numele meu este Alina si sunt o mamica de la odiseea Brumarei 2011.
Am intrat sa va spun cat de mult va apreciez,ca va multumesc pentru ca ati mentinut cu atata dragoste si interes subiectul acesta si sa va doresc multa sanatate voua ,strugurasilor vostri si tuturor celor dragi voua.
Va citesc inca de pe vremea cand si odiseea noastra era activa, dar de cand nu mai e cu atat mai mult.
Am invatat foarte multe de la voi si m-ati ajutat in multe din problemele specifice primului an de viata.
Datorita voua am stiut cum sa incep diversificarea, am stiut ce sa fac cand pitica mea a fost racita,am stiut sa nu-i dau sare ( cu sare) , cu zahar, sa nu ma impacientez ca nu stie sa se rostogoleasca la o anumita varsta, sau ca nu doarme in patutul ei ( ci cu noi in pat ). Datorita voua am alaptat cat de mult am putut.........si exemple ar fi foarte multe, dar ce voiam e sa va multumesc si sa va rog sa-mi permiteti daca/cand voi avea si eu cate o intrebare sa ma bag si eu in casuta voastra.

Fetelor sunteti extraordinare si tineti-o tot asa ,piticii vostrii vor fi mandrii de asa mamici.

PS Fetita mea are 9 luni, dar citesc cu interes pentru cand o sa ajungem si noi la varsta voastra.

Va pup,
Cu respect

Alina mamica de Maya Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancaroro spune:

Salutare strugurei
La multi ani Dani,
La multi ani strugureilor care au implinit intre timp anisorul.

Andreea, reorganizare judiciara si faliment sunt termeni care trebuie dovediti cu hotarare judecatoreasca.
Adica nu merge doar asa ca vor ei sa te dea afara. Practic contractul tau e suspendat pana esti in cresterea copilului. Si daca firma ramane la fel (adica nu se inchide sau restructureaza prin ceva ordonanta de urgenta) NU TE POT CONCEDIA IN TIMPUL CONCEDIULUI DE CRESTERE.
Sunt obligati sa te primeasca inapoi, sa faca hartiile de intoarcere pe care le duci la directia muncii. A, clar, in ziua cand te intorci pot sa iti dea instiintarea de trimitere in somaj, deci ai mai avea vreo luna pana trece preavizul.
Recomandare: Scoate-ti medical. Poti sa iti scoti pana la 90 de zile de concediu medical. Si sa ti-l duca sotul la lucru - daca nu vrei sa ii vezi, si sa te vada, si sa iti dea preavizul, sau du-l chiar tu. Preavizul se prelungeste cu medicalul. Si pana atunci ai cam 4 luni (preaviz+medical) sa iti cauti de lucru.

Trebuie sa fug ca avem ora de plimbare. Dar trebuie sa mai scriu, ca am de zis si eu cate ceva in legatura cu laudele si recompensele.




Mergi la inceput