Strugurasi de Sept-Oct 2011 *68* LMA

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

camady merci pt raspuns . sunt de acord cu tine !

raluca si T musca din masa de sticla

rach of , soacrele astea , nu i ai zis vreo doua ? eu n as mai calca pe la ea ...da na

klau cum a fost la petrecere ? sunteti bine ?

mariana , am si eu o intrebare , cand poti raspunde...
cum ii spalam pe pitici pe dintisori , cum sa procedam ? T are 8 dinti , periuta avem deja dar inca n am foslosit o niciodata
uneori are respiratia mirositoare ... oare de la ce poate fi ? probleme la stomacel , in gat sau de la mancarea care ii ramane printre dintisori ?
merci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

rach,, imi pare rau de socra.. eu nu i-as fi zis 2 ci i-as fi dat 2 , eu la ai mei 85% , socri 15 %

Oana

JADE.. ce mai faceti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Raluca: Multumesc pentru raspuns. Deci nu sunt singura si nici nu e musai ceva rau. O sa-mi fac cat mai curand si analizele recomandate de doctorita la care am fost. Chiar mi-a placut: nu s-a repezit sa-mi scrie o reteta ci mi-a dat analize de facut.
Noi il frecam deocamdata pe dintisori cu o periuta de dinti, dar fara pasta inca. Nu mi-e clar daca ar trebui sa fie cu fluor sau dimpotriva. Nici daca e ok sa il spal cu pasta daca ar inghiti spuma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

buna seara, fete dragi

va citesc cand pot dar am un haos total in cap, sunt tot fara sot si pe masura ce se apropie ziua de luni, cand incepe scoala, mi se pune un nod tot mai greu in gat. Deja am fost la scoala, in activitate, cateva ore pe zi, cu Maria dupa mine, desigur. Ma deprima de-a dreptul ideea ca imi voi lasa piticuta cateva ore pe zi...

Ma intereseaza si pe mine problema spalatului pe dinti, Maria nu mi vrea sa se spele, nu m-a lasat pe mine niciodata sa o spal dar mai mozolea ea cu periuta insa de vreo 3 zile nu mai deschide gura. stiu ca nu e buna pasta cu fluor, nici macar petru noi adultii. eu i-am cumparat pasta asta:
http://www.organicbaby.ro/pasta-de-dinti-cu-mandarina-organica-pt-bebelusi-green-people-p181-cat54

va pupam pe toti, mamici si bebici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

salut.
eu nu prea mai pot tine pasul. va citesc printre picaturi, dar cand prind mom sa scriu nu mai tin minte care cine ce a facut.sorry

am fost si noi la primul nostru party de copii si nu ne-am comportat prea frumos.
adica am cam tras de jucariile de la alti copii.

cu blogul nu cred ca a timp. si site-ul care il am il neglijez en gros.
mi-ar fi placut ideea, dar nu vad de unde timp.

meniu azi si maine:

avocado/branza ceddar
supa crema de praz, morcov, porumb, ardei dulce, patrunjel
mancarica de fasole verde cu usturoi si carnita de curcan
iaurtel
banana
in manuta: pufuleti, rosie, branza ceddar



mai avem 17 zile si plecam in concediu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Helenutza23 spune:

Citat:
citat din mesajul lui seidana

Citat:
citat din mesajul lui JadeJador

La multi ani Mariilor mici si mari !

La multi ani Ana Beatrice !


camady de cand ai trecut o pe Eva pe lapte junior ?
ai obs vreo schimbare la ea ?
nu stiu daca e o coincidenta dar eu de cand ii dau din asta mananca de 2 ori pe noapte...

alayna la noi nu prea este lapte pt copii gata preparat
in afara de Humana eu nu am mai vazut altul ... si oricum , este f scump , o cutie de 450 ml este peste 10 lei , cutie care nu i ajunge nici o zi la varsta asta
de curiozitate , cat este al voi laptele de la Aptamil care l ai aratat ?

seidana oo , mi s a facut un gol in stomac cand am citit ca deja v ati apucat de bb 2
o sa vina f repede , sunt convinsa , parca vad ca luna viitoare ne anunti
cred ca sefa ta o sa lesine cand o sa auda ca esti iar gravida :D



_


de T 1+





nu o sa anunt numai inainte sa nasc
o sa zic ca sunt grasa

Cea mai fericita de Elena (24.08.2011)


ha haa asa mi-a zis mie ieri o doamna, ca-s gravida? noo, sunt decat grasa

hai mai aruncati kk si pisu la wc, pe bune! totusi, sa nu exageram.

dbunny nu stiu daca a fost sau nu pregatit copilul de dat pampi jos, dar sincera sa fiu, vorba ta, prea despicam firul in patru. am impresia de multe ori ca noi parintii nu suntem pregatiti pt anumite etape. sa stii ca mai degraba as sune asta despre experienta mea cu pampersul

racheel f rau ai facut ca nu te-ai dus la ai tai! si chestia cu " mama mea sa-si vada de treaba ei" imi suna cunoscut. sper ca nu ai tacut din gura si macar ai zis si tu ce aveai de spus...

LenaC a ce bine ca ai sursa pt outze... crestrea si hrana animalelor pe care le mancam sau ale caror produse le consumam este o problema generala.. ce sa facem? daca e dupa unii nu am mai manca nimic...

mikka11 incep si eu munca de miercuri. imi e f greu.. dar incerc sa imi reprim toate sentimentele astea pe care le consider, pana la urma, fara rost. o sa fie bine, sunteti sanatosi, mai ai o activitate, copii cresc. sa stii ca ei se adapteaza mai rpd decat ne inchipuim noi. pt noi parintii este greu, dar ei sunt ok, pt asta, capul sus! cu cine ramane fata?

ha haa May eu zic ca asta e comportament normal, sa traga, sa vada. lasa copilul sa se manifeste! normal ca ii explici, dar nu te astepta sa inteleaga din prima. chestia asta e din categoria "repetitia e mama invataturii". adica repeti, repeti pana intelege. o mai iei si de acolo daca se ingroasa gluma si .. usor usor invata cum trebuie sa se poarte
vad ca esti cu AMR la concediu. tare!

meniu:
-dimineata, a prima ora (dupa ce suge la mine) a ciugulit niste paine prajita cu smantana .. nu pot manca fara el, asta e!
-branzica cu fruct pe la 10:30
-ciorba de legume cu pui pe la 13 si ceva
-gustarea de pe la 17:30, cateva bucati de banana si niste placinta cu mere.
-la 20 cina: piure de cartof+dovlecel+brocoli.
-seara a sarit laptele cu cereale ca l-a vazut pe fratior cu supa cu galusti si i-am dat si lui.
...avem un stil... nu faceti ca noi ce nu imi prea place e ca manaca cam tarziu. insa sunt cu speranta ca asta e din cauza ca intram tarziu in casa, dupa ora 21. dupa ce incep eu munca si fratiorul mai mare scoala, o sa ne reglam. plus ca afara se lasa rece, zilele sunt din ce in ce mai scurte si nu vom mai sta asa mult.

noapte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Oana, abia acum am vazut raspunsul tau.
Dupa Freud faza orala dureaza pana la 2 ani aproximativ
"
Freud a prezentat o serie de etape pe care el le-a numit "dezvoltare psihosexuala."

Etapa 1 a dezvoltarii copilului
De la 0 - 2 ani, este faza orala. La aceasta varsta, copiii invata despre lume, punand toate lucrurile in gura.

Etapa 2 a dezvoltarii copilului
De la 2 - 4 ani, este faza anala. Acest stadiu se concretizeaza atunci cand copiii incep sa foloseasca olita si sa devina constienti de aceasta parte a anatomiei lor.


Etapa 3 a dezvoltarii copilului
De la 4 - 6 ani, este prima etapa genitala. La aceasta varsta, copiii devin constienti de organele lor genitale si isi ating in mod frecvent partile intime.


Etapa 4 a dezvoltarii copilului
De la 6 - 12 ani, este ceea ce Freud numea "perioada latenta". El a crezut ca nici o dezvoltare psihosexuala nu se petrece in aceasta perioada.

Etapa 5 a dezvoltatii copilului
De la 12 - 18 ani, este a doua faza genitala. Acest lucru apare atunci cand pubertatea apare si copiii ating maturitatea sexuala. Incercarile lor timpurii cu privire la sexualitate le va ghida comportamentul ca adulti.
"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:


Putem da parmezan la pitici? daca da, aveti vreo reteta de ceva cu parmezan?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Lena, nu stiu la ce rasp te referi :)

Pe eca eu o intreb unde e puta si o bate usor cu palma sa mi o arate. dupa asta sta numai cu degetele in ea...o strange , o rasuceste..

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Helenutza23 spune:

buna

haha OANA credeam ca numai baietii isi storcosesc putza cand pun mana pe ea. eu ma mir de al meu ca nu il doare ca si-o trage, si-o face in toate felurile :)))

LENA nu stiu de parmezan. si reteta, eu ii mai fac paste-folosesc taitei sau fidea ca sunt moi-cu suc de rosii, branzica. poti pune si o ceapa mica. adica sosul sa fie asa, mai consistent. a eu pun si putin dovlecel. si pe urma pun pastele, mai las cateva clocote si gata. ca si condiment punun fir de busuioc. ii da un gust f bun.


o zi buna!

Mergi la inceput