Strugurasi de Sept-Oct 2011 *68* LMA

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Azi l-au externat pe Paco

La multi ani Dani de Pinki ca l-am ratat

May eu am de la Dani ren de la Ikea: http://www.juguetes.org/wp-content/uploads/21389_pe106307_s4.jpg si zilele trecute am urcat-o pe Noa pe cal, si-i place. nesustinuta nu prea...

pupez ca mi-e casa neingrijita...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marryan spune:

Buna seara mamicilor

Tare mi-a ft dor de voi, dupa o luuunga absenta motivata sper sa reusesc sa revin la regimul normal de dinainte.
Plus ca am avut prb si cu internet provider, asa ca am hotarit sa l schimbam, inca nu mi-au conectat WiFi router-ul asa ca pot doar la un etaj cu ajutorul cablului direct sa ma conectezi la net...ceea ce nu mii comod, ziua fiind la parter.

La multi ani tuturor strugurasilor care au implinit un anisor, si cei care si-au sarbatorit si ziua numelui, sa fie santosi, frumosi si norocosi, iar voua mamicilor sa fiti cele mai fericite mamicute de puiuti.

Eu nu prea am reusit sa citesc mult idn urma insa, ceea ce am retinut din acest capitol ca sa vb despre educatie, carti, pareri etc..
Hai sa ma dau si eu cu parerea, eu cred fr mult in instinctul matern, si nu in teorii, dar nu neglijezi sa ma informezi atunci cind e cazul. Niciodata nu am visat sa imi cresc copii dupa carti sau anumite tipaje, cert este ca ei se nasc cu anumite gene care definesc in timp si caracterul, noi doar trebuie sa ii ghidam corect asa cum simtim. Eu nu o cert pe Lera cind plinge mereu dupa mine atunci cind sunt la bucatarie si ea sta in tarc si se plictiseste ca na toate jucariile nu ii prezinta interes, cartile le rupe si tot asa..incerc sa ii explic ce fac eu si de ce eu stau la bucatarie...insa ieri ma razbit la oase cu plinsul ei isteric, colac peste pupaza ca fac reparatie in casa si am femei muncitori si mai este nevoie de mine sa le explic una alta...si ea tipa una si buna asa ca am tipat la ea si ma mustrat rau constiinta, ca nu am avut rabdare sa ii explic. Azi toata ziua a stat agatata de mine in brate
La voi bebelushii tot fac isterie din nustiu ce? Eu habar nu am ce se intimpla un ultimul timp, la olita face si pipi si kk, imi arata cind vrea, e schimbata, de mincat tot rau..dar mam obisnuit sa nu ma mai enervezi si sa accept si putinul care il ia...nu are nimik doar ca dintii mama lor de dinti inca nu ne-au iesite cei de sus si cred ca asta e marea buba da chiar si asa...credeam ca plec pe cimpii ieri ca sa repetat citeva zile + nopti plins si neputind mult timp sa o linistesc

hai ca m-am plins destul.

Bun venit mamicei noi, sper sa intre mai des de cit intram noisi sa ne povesteasca despre brumarica frumushica

Dbunny imi pare rau de sot, insanatosire grabnica ii doresc, si tie multa putere si rabdare, ca de asta ai nevoie acum

despre ou de prepelita vs ou de gaina, nustiu cred ca am mai scris o data, eu cred mult in oul de prepelita, si dupa compusi e mult mai bogat decit cel de gainusa...dar nici asta nu e rau, eu ii dau doar de prepelita, de gaina sursa sigur anu am.
Numai stiu ce mai vroiam sa scriu, sunt fr obosita, sotul este plecat in delegatie, si eu cu fetita singura toata ziua, plus muncitorii pe cap...sper sa terminam o data si sa ma relaxezi si eu


Cea mai fericita de Valeria, 17.08.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

sei si zubi, multumesc pt raspuns. Incerc sa aleg cateva jucarii pt ziua ei si nu ma pot decide...

alayna nastere usoara surioarei!

bunny ma bucur ca l-au externat pe sotul tau, cum se mai simte?

marryanstiu cum e sa fii singura cu toate pe cap si mie imi vine sa o iau pe campii cateodata insa trag adanc aer in piept, imi spun in gand ca trebuie sa imi pastrez calmul, las totul balta si ma duc la Mariuca...cel mai nasol e cand incerc sa mananc si nu ma lasa, uneori mananc prima data pe la 5-6 dupa- amiaza cand reusesc sa o culc. cateodata ma tem sa nu pic pe strada. si sotul vine abia in octombrie si mai incep si munca...offf...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marryan spune:

offf mikka ce mult te inteleg, si eu incerc calm, si respir adinc, sper sa fac fata situatiei

eu urasc duritatea, violenta etc, ca asta am vazut in fam mea cind eram mica, incerc daor prin vorbe si fapte sa ii redau tot de ce are nevoie, si totusi e fr greu sa rezisti crizelor cind pur si simplu plinge ca vrea in brate...numai zic sa maninc de stau la masa in bucatarie ea plinge sa o iau cu mine, de ma dau linga ea imi intinde mina pe cap, umar unde nimereste sa se catere

cu munca cred totusi ca noi femeile avem nevoie de socializare, schimb de pareri, activitate etc ca sa fim cit mai eficiente cu copii acasa, timpul petrecut cu ei e mai pretios calitatea in raport cu cantitatea.
eu deocamdata am job la distanta

Cea mai fericita de Valeria, 17.08.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanab04 spune:

La multi ani Dani!!
Scriu pe fuga ca mi-e somn tare si abia am recuperat paginile restante de citit.
Noi astazi am fost la un mot la loc de joaca pt copii, asa m-am ofticat ca am vb deja la restaurant pt ca a iesit super frumos chiar daca eu ma gandeam ca sunt prea mici pt loc de joaca. Amalia era fascinata de tot ce era acolo, nu stia unde sa se mai duca lipa lipa in patru labe, am plecat de acolo la 8 si ceva cu bateriile consumate amandoua, cred ca daca incepe vremea ploioasa o sa o mai duc acolo ca este de cartier si nu sunt asa multi copii ziua cum sunt la mall.
Azi noapte de la 4 am facut noapte alba, nu ca nu ar fi dormit copilul dar m-am trezit eu asa la 4 dimineata ca nu mai imi place rochita care i-am luat-o pt mot pt ca am vazut saptamana trecuta la targ una si mai frumoasa dar deja o luasem pe asta. Si de la 4 dim am intors internetul pe dos sa gasesc rochita....fara succes, asa ca la 8:30 cheauna deja am sunat la baby expo sa imi dea un contact de la expozant.....si uite asa am ajuns de am dat de o doamna draguta care nu a putut ceda rugamintilor mele sa mi-o trimita prin curier, desi ei vand doar in magazin, sotul a zis ca sunt "tra la la la cap, ca sa il citam pe filozoful Becali".
Meniul de azi:
- cereale cu lapte
- supa crema de salau cu brocoli
- iaurt de la iaurtiera (merci Lali pt pontul de la auchan) cu mere coapte si scortisoara
Jade ce am ras cu capacul de borcan.
Fetelor mai e vreun copilas cu coji in cap, ca Amaliei nu ii mai trec, i-am dat o perioada buna cu Aven pediatril- crema pt crusta de lapte, dar nici un rezultat
Ase e sunt rele babele, ieri am dat peste una in parc care m-a intrebat cat are si mi-a zis da ce are de nu merge singura in picioare la 1 an? sigur are ceva lipsa de calciu ceva, imi venea sa ii zic loc dealde tine nu are sa mearga de aia nu merge, alta a trecut pe langa noi stateam pe o banca si ii dadeam mancarica si "zice äsa se mananca, in parc?"
Gata ca m-am intins, noapte buna toturor!
AAA felicitari Ela pt caca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Citat:
citat din mesajul lui mikka11

Multumesc fetelor pentru raspunsuri!
Mariei ii este bine de cand mananca asa, eu ma bucur ca macar mananca ceva, stiti cum stam noi cu mancarea. Lena si eu m-am gandit ca are vreo carenta pe care inceaca sa si-o rezolve asa..
Din cate am mai citit, untul e chiar ok sa fie consumat de catre copii, recomadat mai ales cel bio. eu nu am gasit bio dar ii dau de casa, facut din smantana adevarata, nu cea din comert. cat despre laptele crud, eu nu ii dau laptele ca atare ci fermentat (il pun la prins apoi scurg si imi iese branza cruda), stiu ca lactatele fermentate sunt ceva mai sigure si pline de bacterii bune.

May avem si noi calut, Maria nu prea agreeaza sa se legene in schimb are si roti si adora sa o plimbam cu el prin casa, cu viteza de preferat. Si ii mai place sa il impinga prin casa

la voi ce jucarii au succes?


fericita de Maria Alexandra (20.09.2011)


Si eu fac unt din smantana cruda :)
Fac dintr-un litru de smantana apoi bag la congelator si cand am nevoie scot cate o bucatica. ii pun in piure de obicei :)

Nu i-am mai dat iaurt demult, voi dati in fiecare zi iaurt, branza?

Aly, felicitari surorii tale !

Marryan, lasa ca trece si apoi va relaxati!

Am fost azi la un atelier pentru parinti "influenta genelor vs influenta mediului in asumarea rolului de gen"
Foarte fain. concluzia a fost ceva de genu: creati radacini baietilor (lasandu-i sa isi exprime emotiile, nu spunand: tu esti barbat, nu ai voie sa plangi) si nu taiati aripile fetelor (lasandu-le sa exploreze, nu spunand: vai, tu esti fetita, esti delicata, nu poti sa te urci in copac sau sa te murdaresti etc)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

La multi ani IANCU !!!!!!!

Eu nu reusesc sa ma mai "adun" . mereu pe drumuri cu casa cu susul in jos, caut si dr sa ma operez. God! Vreau o ora macar de respiro

ANDREEA_T imi pare rau pt neplacerile de la job
ALAYNA nastere usoara surioarei !




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Helenutza23 spune:

neata

alayna nastere usoara surorii tale! si un bb sanatos! ce va avea, fetita, baiat? scuze daca ai scris...

Lena, Mikka cum faceti untul din smantana? si de unde iau eu smantana safe? o fi ok de la stia cu nume de "sibieni"?

eu sunt adepta unei alimentatii echilibrate, care sa contina de toate, inclusiv grasimi.
eu nu ma pot lipsi de grasimi, mie o alimentatie un pic mai bogata in grasimi mi-a rezolvat o parte din problemele pe care le-am avut cu gastrita.

eu de ieri am inceput munca. nu va zic cum e... e greu. e mult mai greu decat la primul copil, cel putin eu asa resimt.
in schimb ce ma tine tare este ca baietii mei par in regula, nu sesizeaza ca sunt plecata

o zi buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Helenutza23 spune:

LA MULTI ANI IANCU MATEI!!! sa creasca mare si sanatos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camady spune:

Iancu.Sa cresti mare si sanatos.

Poate sunt eu anormala dar mie inceputul serviciului imi prieste.Cand ajung acasa la ora 17, mananc si imi iau puii si ies afara cu ei.Nu ma simt deloc obosita.Am alta stare.

Evei ii merge f. bine, nu sufera dupa mine.

Mergi la inceput