Prematurii-Esente tari se tin in sticlute mici(24)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

Multumim, dana!
Da, si eu am remarcat linistea de aici. Toate zacem pe afara cu picii, in disperare ca vine iarna.
Noi am crescut ca galiganii, vbim intens, papam, somnul e mai in regula, sunt tarevmandra de ei si tare suparata ca ma intorc la munca!
Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Salutare fetele!Nu am mai intrat pe aici de o gramada de vreme, in schimb sunt activa la odiseea noastra si acum la bebelus.Am vazut ca ascris si Delia, care a fost impreuna cu mine la Odisee.Are dreptate Histamina, pe care o cunosc personal si desprecare pot sa spun ca este o fata de milioane asa ca si paranteza, ca Laila a venit de mana cu Nectarel. Nectarel are acum la 4 luni necorectate 4 kg. El ar fi facut 40 de saptamani pe 4 august, deci asa corectate am avea o luna si doua saptamani. Sper ca am scris corect.S-a lungit foarte mult , si a inceput sa-si tina si capul asa cate putin. Rade si vad ca incearca sa gangureasca. Pe 14 avem un nou control.De kinetoterapie, ni s-a spus nu deocamdata ca e prea mic. O sa intreb din nou vineri. la controale mergem tot la Polizu la dna profesor Stoicescu.Retinopatie nu am facut . La ultimul control ne-a spus sa mai venim la cabinetul particular cand o sa aibe 6 luni.Noi, cam asa stam. Bem cate 120 ml lp si-i mai dau si de la mine cand sunt acasa , ptr. ca eu lucrez.Acum as vrea sa va intreb, cand trebuie sa stea in fund?Cand va intreaba cineva cate luni are voi ce raspundeti?

Ada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

adarev, multam fain!ai baietelul mare cu niste ochi incredibili!

caputul struf si l-a tinut la 4 luni, varsta reala, 1 luna si 3 sapt cea corectata.in fundulet a stat bine la 8 luni,varsta reala.s-a rostogolit la 6 luni,varsta reala, s-a ridicat in picioruse la 10 luni si jumatate,varsta reala si a mers la 1 an, 2 luni si 3 sapt,varsta reala.
strumf arata acum ,la 2 ani,o luna si 9 zile cam asa: greutate de 11 luni, inaltime de 1 ani 7 luni(maxim), si aici vine partea misto de tot, car etine d eminunea lui Dumnezeu:varsta motorie de 4 ani si 3 luni, cea emotionala de 4 ani si o luna, cea cognitiva de 3 ani si 9 luni cea mentala de 3 ani si 7 luni, IQ-ul de dezvoltare 180.asta era in august.
sa vad in septembrie.
ce le spun:
exemplu
vai doamna,dar la 11 luni merge asa bine?(asta era acum 3 luni)
doamna,zic, ca merge asa e una,dar seara vb in engleza si dimineata in germana.
sau
eu am avut copii mari si frumosi nu asa mici si bolnaviori
raspuns
se vede doamna.dar incapeti cu totii in casa?

sau
nu va uitati dvs bine la el,nu v-ati schimbat ochelarii de curand?

a venit una la mine:
tineti-va bebelusul departe ca al meu e mare,are un an si 2 luni(strumf tocmai facuse 2 ani) si il bate.
intreb>cine pe cine?
si ce dreptate am avut.frimitura mea l-a facut KO.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Histamina, m-ai facut sa rad cu lacrimi. Tare strumful. Speram si noila Nectarel ca va fi la fel.Pup de o mie de ori

Ada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

BUna. Ma scuzati ca dau buzna, dar nu stiu cum sa-i transmit altfel un mesaj lui Torrino. Eu sunt o prietena virtuala de-a lui Brigite si voiam sa te intreb daca mai stii ceva de ea. Ti-as fi lasat un nr de telefon dar nu ai activata casuta de PM. Daca vorbesti cu ea, te rog transmite-i toate gandurile bune din partea mea.
Scuze inca o data pt interventia off topic

+ 29 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Au trecut patru ani! Cei mai intensi, veseli, plini de neprevazut, uimitori ani din viata mea. Piticul meu drag, multumesc ca existi ca imi faci viata asa de frumoasa. La multi ani! Sa ai parte de tot ce e mai bun, frumos si iubitor in lumea asta. Sa devi un om la fel de frumos ca si copilul care esti acum.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danasima spune:

La mul#355;i ani,Karla Luiza! S#259; cre#351;ti mare,s#259;n#259;toas#259;,frumoas#259; #351;i s#259; ī#355;i bucuri p#259;rin#355;ii mul#355;i, mul#355;i ani de acum īncolo! Mul#355;umesc pentru toate sfaturile, īncuraj#259;rile #351;i experien#355;ele īmp#259;rt#259;#351;ite mamei tale! Pentru mine au fost adev#259;rate puncte de sprijin #351;i repere cīnd aveam foarte mult#259; nevoie de asta. Te pup#259;m #351;i ī#355;i dorim o zi minunat#259;, cum e#351;ti #351;i tu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_z01 spune:

buna seara.
wow,ce povesti aveti voi.
si eu am un bebe prematur nascut la 35 saptamani cu 1900 grame.acum are 9 luni si 6,7 kg.pana acum nu a avut pb de sanatate doar ca stam f prost cu mancatul,e tare mofturos..in prima luna l-am alaptat cu lapte de san muls pt ca nu avea forta sa suga dupa care a inceput distractia pt ca nu-i placea nicio formula de lapte..am incercat aproape tot ce era pe piata,la 6 luni cand a trebuit sa schimbam formula am luat-o de la capat cu incercarile...pediatra a zis ca are,,malnutritie grad 1,,,i-am dat vitamine,acum ia infantrini (lapte supliment caloric) dar greutatea creste f lent...
vorbeati de statul in fund,Matei nu sta nici acum dar cred ca nu-i place pt ca odata pus in fund incepe sa mearga in 4 labe sau incearca sa se agate de ceva sa se ridice in picioare.
Ma bucur ca v-am gasit,sper sa aveti bebei sanatosi si nazdravani si sa impartasim experiente placute

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

dana,nu-i deloc ok cu infatrini. eu i-am dat la malnutritie gr II spre III, 6.5 kg la un an.
fa-i o proba de digestie neaparat.
chiar nu e ok.se da doar in cazuri severe.
du-l la medsana la prof Ulmeanu.e si la grigore alexandrescu. suu la dr Becheanu.e la regina maria sua la gr alex.

sa nu fie vreun soi de malabsorbtie,ca atunci e altul regimul.
efectiv infatrini nu se da asa,ca are copilul kg putine.pediatra mi se pare putin superficiala.tu nu ai nicio vina.
ca sa nu zic ca e si f scump.
daca ramaneti pe infatrini,da-mi pm,ca te trimti la depozit si dai 11 lei/sticluta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danasima spune:

Fetelor am fost in primul concediu fara copii.Dupa 2 zile care au trecut relativ repede, am inceput sa simt atit de acut nevoia de a le auzi vocile, de a-i tine in brate ca imi venea sa plec spre casa imediat, dar eram destul de departe.
In schimb, ei au fost mai mult decit linistiti, stiau ca mami si atti sint in excursie si ca daca sint cuminti si maninca tot le vor aduce cadouri.Am realizat ca am copii mari!
In rest sintem bine, am punctat si noi sosirea toamnei cu o raceala si tuse.
De citeva zile i-am pus Carinei ochelari de vedere, de care e incintata 10-15 minute, pe urma vrea sa ii dea jos, ii punem din nou de citeva zeci de ori pe zi.Trebuie sa purtam si un ocluzor la unul din ochisori pentru ca are strabism, dar o las putin sa se obisnuiasca cu ochelarii.Sper sa reusesc sa o fac sa il poarte.
Sper ca toata lumea e bine, ca vad ca e tare liniste pe aici.


Mergi la inceput