Dovlecei de Sept-Oct 2009 LMA*22*

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monikus spune:

Danuka sunt sigura ca si comportamentul asta se poate corecta. E un pic stresant pentru tine dar sunt sigura ca in timp va deveni mai prietenos. Nu exista comportament care sa nu poata fi schimbat in bine. Il pupam ca sa fie mai prietenos .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura78nico spune:

Buna fetele!

Monica multumesc de intrebare. Ramona este bine, a fost un episod trecator zic eu. Oricum am fost si la doc si a zis ca este putin rosu in gat, si sa continui cu tantum verde. Asa ca, Mihai nu a fost singur la gradi, dar tot plange dimineata. Dar nu foarte mult mi-a spus dna educatoare asa ca perseveram. Rares ce face?

Ioana bine ai revenit!Te asteptam sa ne spuneti despre voi.

Danuka poate acum ca este un pic mai mare...merge de dus la gradi.

Kemsy gata treaba?

Lali tu nimic, nimic?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kemsy spune:

Salutare!!
Ioana, cand vii cu detalii?

Am terminat si cu varuitul, acum sunt ceva mai linistita. Loris la gradi e bine, nu plange, se joaca, canta, mananca...Sa vedem daca va si dormi de saptamana viitoare cand sta pana la ora 16.
Am testat si eu pentru prima oara siropul cu miere si ridiche neagra. Miracol!!!!!!!!!Loris avea tuse f urata, insa in 3 zile i-a trecut cu siropul ala. Nu as fi crezut...Parca am descoperit America

Seara placuta tuturor!

Mami de   Loris Stefan, o minune de baiat (2 oct 2009)

 Raisa are nevoie de noi

Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danuka30 spune:

Pup fetele stiu ca sunteti ocupate si nu prea aveti timp de forum
La fel sunt si eu doar ca pentru forum am timp Mai mult multumita tel Mobil care imi permite sa tastez mult Mai usor cand doarme nazdravanul . Pana acum cateva luni eram convinsa ca am eu ceva cu toata lumea si toata lumea are ceva cu mine asta incepand de cand am aflat ca sunt insarcinata pana am scris aici pe forum toate problemele ( ala imi zice Asa ala mi a facut Asa ) si am inceput autocontrolul . Mi am scris aici toate problemele in afara de una ( fiul meu ) care dupa spusele membrilor
Familiei nu ar avea nici o problema mentionez ca in familia mea de aici avem un membru a carei meserie este de a sfatui mamele cu copii mici cum sa si rezolve
Problemele cu copiii cum sa se joace cu ei cum sa le capteze atentia etc . Eu intelegand astfel ca , copilul meu nu are nici o problema si am eu o problema cum am de obicei cu toata lumea si nu sunt in stare sa mi educ copilul . Am o prietena aici cu care pot discuta orice ceea ce am si facut numai ca prietena mea spre deosebire de mine a pus cap la cap toate informatiile
Si plangerile mele si acum cateva luni si a spus parerea ei
Din comportamentul fiului meu vazut de ea si cu
Cateva informatii si exemple pe care le a vazut ea a ajuns la concluzia
Ca fiul meu este foarte posibil sa fie
Hiperactiv termen pe care nu prea l am luat in seama si l am luat Asa ca atare nu I mare lucru un copil cu o energie interminabila discutand cu membrul familiei mele car e este profesionist in ale copiilor ( dar nu medic ) din nou am inteles ca metoda mea de educatie este gresit a . Am sa scriu cateva lucruri observa te la fiul meu si am rugamintea sa mi spuneti daca si copiii vostri se comporta la fel avand in vedere ca Au aceeasi varsta .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanna81 spune:

Neata, dragelor

Am zis ca va povestesc despre noi si iarasi am disparut.

Ce sa va spun? inca ma acomodez cu Clujul. Mie nu prea-mi place. e vremea ca la Londra si ar mai fi si alte motive dar nu asta e important.

Carol merge la o gradinita noua, pe sistemul Montessori. Sunt deosebit de incantata de ea. Absolut exceptionala. Problema e ca piticul e inca suparat dimineata, desi sunt aproape trei saptamani de cand il ducem aici. Sistemul educational este unul foarte, foarte interesant. Copiii lucreaza in functie de inclinatiile fiecaruia, nu fac toti acelasi lucru in acelasi timp. TOT sistemul se bazeaza pe viata practica, nu teoretica. Au tot felul de materiale cu care lucreaza (de exemplu, au un stativ cu tot felul de materiale si sisteme de prindere - catarame, fermoare, funde etc si invata sa le foloseasca). toate jucariile sunt din lemn, au o curte mare mare cu loc de joaca cu tot ce trebuie, mancarea este de la o firma de catering care ia produsele de la ferme ecologice din ardeal sau din ungaria, una dintre educatoare e vorbitaore nativa de germana si vorbesc in germana.

in rest, creste frumos, vorbeste intr-una, intreaba mereu ce inseamna diverse lucruri, mananca singur, fara ajutor, a inceput sa se si imbrace/incalte fara ajutor, avansam cu spalatul pe dinti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanna81 spune:

danuka, crizele de isterie le-am avut si noi o luuuuuuunga perioada de timp. trec numai cu rabdare. dupa ce l-am dus la prima gradinita, aproape o luna de zile a fost mofturos si agresiv cu alti copii. numai in brate statea, nu manca decat ce vroia, era total necomunicativ. alta solutie nu ai decat sa fii calma si sa-i cauti un pic in coarne


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kemsy spune:

Ciao!!
Danuka, suntem aici sa te ajutam cum putem, zi-ne ce te framanta.
ioana, e super ce povestesti tu acolo! Mi-ar fi placut si mie o gradinita Montessori pentru Loris insa nu ne permitem financiar plus ca nu avem prea aproape...Bravo Carol! (NICI MIE NU MI SE PARE ...ATRACTIV CLUJ)

Astazi il duc pe Loris la proba de curs de dans..mai mult o joaca pentru cei mici. De abia astept sa vad daca ii place.

O zi buna!

Mami de   Loris Stefan, o minune de baiat (2 oct 2009)

 Raisa are nevoie de noi

Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura78nico spune:

O seara buna!

Ioana este frumos ce povestesti de gradi, dar mai ales de Carol. Dar imi pare rau ca nu-ti place Clujul.

Kemsy ma bucur ca ai terminat de zugravit. Si succes la stat pana la 16 la gradi.

Danuka spune-ne ce probleme ai si daca putem te ajutam cu mare drag.

Mihai a invatat ca merge la gradi, mai greu este cu ramasul singur acolo si... din ce observ plange in somn si la pranz si noaptea. Dar sper sa treaca repede aceasta stare.

Va urez un week-end placut si numai bine!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danuka30 spune:

Pup fetele citind momentan doar pe internet de cand am fost atentionata pot spune ca fiului meu i se potrivesc de minune caracteristicile ADHD asta daca as exclude "educatia" de la cresa si copiii cu care a intrat in contat plus ca ne am mutat acum 1 luna si ar mai tati mereu ocupat astfel incat mami a tinut si locul lui tati o lunga perioada toate astea mai degraba ma duc cu gandul la un copil anxios si depresiv .
Si stiti cum este ca sunt persoane care le intrebi sau ele tot isi dau cu parerea
: - voi nu cumva va luati la bataie in fata copilului
- voi nu cumva l-ati snopit in bataie pe copilul asta
- copilului asta ii trebuie data bataie ca lumea e nebatut
- e rasfatat si obraznic , nu stie de frica si de asta este neascultator


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danuka30 spune:

problemele au inceput sa apara dupa varsta de un an si cateva luni . Mai lua nana la fund cand facea ceva iesit din comun dar eu nefiind de acord cu bataia este rupta din rai nu puteam sa mi snopesc copilul in bataie ca asa se educa dupa spusele altora . Asa ca fiul meu desi mai lua nana la fund in situatii de exceptie asta nu i afecta comportamentul . Asa cum vazuse el ca face mami ca-l pupaceste mereu cand vedea un copil mic il pupa si il mangaia. Dar azi il impingea unul Maine il lovea altul
O fetita in timp ce mama ei se "juca" pe telefon ea si a gasit de lucru sa-l stranga de gat pe fiul meu lucru la care am intervenit eu ca mama era prea ocupata cu tel apoi alta fetita il musca la prima cresa chiar in fata mea doi baietei din grupa mai mare au sarit pe el si l au pus jos ca la lupte greco-romane, mai aveam o prietena cu un baietel mai mare cu aprox un an pe atunci fiul meu avea 2 ani si . De fiecare data avea ceva cu fiul meu si mi a luat ceva timp sa vad ce se intampla (crezand ca celalalt baiat l-a cuprins dupa gat in semn de imbratisare intr-e pici si vazand ca fiul meu nu zice nimic n am zis nimic Pana cand uitandu-ma mai atent fiul meu începuse sa se inroseasca la fata ) atunci mi am dat seama ca de fapt celalalt baietel foloseste o tehnica de lupta care seamana cu o cuprindere dupa gat dar de fapt il strangea de gat pe fiul meu . Nu m-am mai dus la prietena mea pentru ca desi ea se amuza ca asa sunt copiii
Fiul meu era doar un sac de box . Culmea ca la a doua cresa au nimerit impreuna
Si mai fiind si alti copii batausi pe acolo intr-o zi cand am vizitat-o pe prietena cu baietelul nazdravan fiul ei ca de obicei iarasi la lovit pe fiul meu care de data asta nu a mai rabdat si a ripostat aparandu-se si lovind si el . Mentionez ca sotul meu cand avea timp folosindu-se de manusi de box si palete se juca cu fiul nostru boxand impreuna dar acesta fiind un joc copilul nu a asociat asta cu bataia si desi m-am interesat la cresa daca practica fiul meu vre-o tehnica de box cu ceilalti copii raspunsul a fost negativ .
Ar mai fi un desen animat pentru copii mici vizionat la cresa si acasa la tv in care erau anumite scene in care domnul microb era lovit de domnul aparator si antimicrob cu o lovitura (directa dreapta si kick) . Am inteles ca din toate scenele interesante din acest desen fiul meu era interesat doar de directa de dreapta si kick
Asta dupa ce a fost batut de atatea ori .
Fiul meu are un spirit al observatiei Bine dezvoltat si o tinere de minte foarte Buna astfel
Am inteles ca tine minte ce l intereseaza si este atent la detalii
Ceea ce majoritatea copiilor fac . La a doua cresa baietelul acela nazdravan cand il prindea nu UITA sa I Mai aplice o lovitura fiului meu
Si tot aici la a doua cresa fiul meu a inceput sa bata si el copii din grupa lui din diferite motive .


Mergi la inceput